جاذبه های گردشگری داخلی

جاذبه های گردشگری شاهرود

آشنایی با جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر


همه چیز درباره پارک ملی خارتوران

پارک ملی خارتوران


همه چیز درباره موزه شاهرود

موزه شاهرود


همه چیز درباره مسجد جامع شاهرود

مسجد جامع شاهرود


همه چیز درباره باغ گردشگری اورس

باغ گردشگری اورس


همه چیز درباره برج کاشانه بسطام

برج کاشانه بسطام


همه چیز درباره چشمه هفت رنگ مجن

چشمه هفت رنگ مجن


همه چیز درباره روستای قلعه بالا

روستای قلعه بالا


همه چیز درباره پارک آبشار شاهرود

پارک آبشار شاهرود


همه چیز درباره جنگل اولنگ

جنگل اولنگ


همه چیز درباره موزه آب شاهرود

موزه آب شاهرود


شهر شاهرود به دلیل موقعیت جغرافیایی بسیار عالی و مناظر دیدنی خارق‌العاده‌ای که دارد به عنوان یکی از شهرهای محبوب ایران در بین گردشگران شناخته می‌شود. این شهر مکان‌های توریستی بسیار زیادی دارد که بازدید از تمام آن‌ها نیاز به زمان زیادی دارد. به همین خاطر قصد داریم که در این مقاله از سایت گردشی تاپ شما را با بهترین جاذبه های گردشگری شاهرود آشنا کنیم تا در زمان کوتاهی بتوانید از بهترین مناطق این شهر دیدن کنید. در ادامه با گردشی تاپ همراه باشید.

SHAHROOD WEATHER

مسجد جامع شاهرود

مسجد جامع شاهرود
منبع عکس: ویکی پدیا

اگر به بازدید از مساجد تاریخی علاقه دارید و درباره معماری ایران باستان کنجکاو هستید، پیشنهاد می‌کنیم که از مسجد جامع شاهرود دیدن کنید. مسجد جامع شاهرود قدیمی‌ترین مسجد این شهر است که در سال 1376 به لیست آثار ملی اضافه شده است. این مسجد به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شاهرود، همه روزه قابل بازدید است و شما می‌توانید بدون نیاز به تهیه بلیط و به صورت کاملا رایگان از آن دیدن کنید.

مسجد جامع شهر شاهرود، جزو مساجد دوره ایلخانی است و از قسمت‌های مختلف آن می‌توان به شبستان، آب‌انبار و ایوان اشاره کرد. بنای اصلی این مسجد در گذر زمان دچار فرسایش و آسیب‌های جدی شد که همین موضوع باعث ایجاد تغییرات گسترده در معماری آن و مرمت و بازسازی این بنای تاریخی شده است. زیباترین قسمت مسجد جامع شاهرود را می‌توان سقف آن معرفی کرد که به صورت گنبدی ساخته شده است و قوس‌های آن به سبک معماری ایرانی است.

به صورت کلی مسجد جامع شاهرود جزو مهم‌ترین و قدیمی‌ترین جاذبه های گردشگری شاهرود است که بازدید از آن در کنار بازدید از مکان‌های طبیعی این شهر خالی از لطف نیست.

پیشنهاد مطالعه: اگر درباره جاذبه های گردشگری کاشان کنجکاو هستید، پیشنهاد می‌کنیم که پس از مطالعه درباره جاهای دیدنی شاهرود، مقاله جاذبه های گردشگری کاشان را در گردشی تاپ مطالعه کنید.

آدرس مسجد جامع شاهرود در گوگل مپ

قلعه بالا، از جاذبه های گردشگری شاهرود

روستای قلعه بالا
منبع عکس: ناشناس

روستای قلعه بالا یکی از زیباترین روستاهای شهر شاهرود است که معماری آن به صورت پلکانی است. روستای قلعه بالا، با معماری جذاب خود امروزه به عنوان یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری شاهرود در بین گردشگران شناخته می‌شود. وجود دشت‌های سرسبز، آسمان پر از ستاره به دلیل نبود نورهای اضافه، چشمه‌های جوشان و کوهستان‌های مرتفع از جمله مواردی هستند که باعث جذابیت این روستا شده‌اند.

روستای قلعه بالا از جنوب شهر شاهرود حدود 135 کیلومتر فاصله دارد و برای بازدید از آن باید شاهرود را ترک کنید. این روستا به پارک ملی خارتوران نزدیک است و در کنار بازدید از آن می‌توان از این پارک زیبا نیز دیدن کنید. آنگونه که از شواهد و قرائن مشخص است، ساخت و پیدایش این روستا مربوط به قرن چهارم هجری شمسی است که از این نظر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین روستاهای ایران نیز به حساب می‌آید.

به محض ورود به روستای قلعه بالا، اولین چیزی که نظر شما را جلب می‌کند، طراحی پلکانی خانه‌ها است که بیشتر در شهر رامسر آن را می‌بینید. به صورت کلی پیشنهاد ما به شما این است که اگر برای بازدید از جاذبه های گردشگری شاهرود به این شهر سفر کردید، از روستای قلعه بالا و دژها و زمین‌های تاکستان آن دیدن کنید. روستای قلعه بالا یکی از مکان‌هایی است که از دیدن آن هرگز پشیمان نخواهید شد.

پیشنهاد مطالعه: پس از مطالعه درباره جاذبه های گردشگری شاهرود، با مطالعه مقاله جاذبه های گردشگری تهران می‌توانید با بهترین مکان‌های تفریحی این شهر آشنا شوید.

آدرس روستای قلعه بالا در گوگل مپ

جنگل ابر، از جاهای دیدنی شاهرود

جنگل ابر، از بهترین جاذبه های گردشگری شاهرود
منبع عکس: ناشناس

یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری شاهرود، جنگل ابر است که هر شخصی در زندگی خود حداقل باید یک‌بار از آن دیدن کند. در جنگل ابر شما می‌توانید کمیاب‌ترین گونه‌های گیاهی و جانوری جهان را مشاهده کنید که از این نظر یکی از مهمترین و باارزش‌ترین جنگل‌های ایران به حساب می‌آید. جذاب‌ترین قسمت این جنگل، دریایی از ابر است که در اکثر اوقات می‌توانید آن را مشاهده کنید.

جنگل ابر جزو آن دسته از جاذبه های گردشگری شاهرود است که مسافران و گردشگران به هیچ عنوان نمی‌خواهند بازدید از آن را از دست بدهند. از جمله زیباترین و جذاب‌ترین قسمت‌های جنگل ابر که حتما باید از آن دیدن کنید، می‌توان به آبشار شرشر، دالان بهشت، آبشار آلوچال، چشمه‌ها، قلعه ماران و روستاهای زیبای اطراف اشاره کرد. جالب است بدانید که در این جنگل بیش از 30 چشمه وجود دارد که بازدید از تمام آن‌ها نیاز به زمان زیادی دارد.

جنگل ابر در تمام ماه‌های سال زیبایی خاص خود را دارد و شما می‌توانید در هر زمانی برای بازدید از این جنگل به شهر شاهرود سفر کنید. اما اگر قصد دیدن دریای ابر را دارید که تمام فضای جنگل را پوشانده است، بهترین زمان سفر ابتدای بهار تا پایان مهر ماه است.

پیشنهاد مطالعه: پیشنهاد می‌کنیم که پس از مطالعه درباره جاذبه های گردشگری شاهرود، مقاله جاذبه های گردشگری اصفهان را نیز مطالعه کنید.

آدرس جنگل ابر در گوگل مپ

خارتوران، حیات وحش در دل پارک

پارک ملی خارتوران
منبع عکس: بلد

وقت آن رسیده است که شما را با یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی شاهرود آشنا کنیم. پارک خارتوران یکی از معروف‌ترین پارک‌های ایران است که افراد بسیار زیادی آن را با لقب آفریقای ایران می‌شناسند. در این پارک شما می‌توانید پوشش گیاهی کمیاب، طبیعت بکر، اکوسیستم متنوع از سایر مناطق ایران و همچنین حیوانات کمیاب را مشاهده کنید. همین کمیاب بودن پوشش گیاهی و جانوری، سبب شده تا پارک ملی خارتوران به عنوان یکی از مهمترین پراک‌های ایران تلقی شود.

از جمله کمیاب‌ترین و زیباترین حیواناتی که می‌توانید در این منطقه مشاهده کنید باید به یوزپلنگ آسیایی، گورخر کمیاب ایرانی، بوستارد ایرانی و یوز اشاره کنیم. بوستارد و یوز دو نمونه از پرنده‌های کمیاب هستند که در مناطق بسیار کمی امکان مشاهده آن‌ها وجود دارد.

آدرس پارک خارتوران در گوگل مپ

بازار سنتی، از جاذبه های گردشگری شاهرود

بازار شاهرود، از بهترین جاذبه های گردشگری شاهرود
منبع عکس: ناشناس

پیش از این در مقاله دیگری، بازار تبریز را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری تبریز معرفی کردیم و گفتیم که بازارهای قدیمی همیشه جزو جاذبه های گردشگری محبوب هستند که افراد زیادی از آن‌ها بازدید می‌کنند. حال وقت آن رسیده است که شما را با بازار شاهرود آشنا کنیم. این بازار از جمله بازارهایی است که زمان قاجاریه ساخته شده است. بازار شاهرود در زمینی به مساحت 18000 متر مربع و با 250 مغازه، در مرکز شهر قرار دارد.

بازار شاهرود دارای 5 ورودی از قسمت‌های مختلف شهر است که شما را به راسته بازار و راسته انارکی‌ها می‌رسانند. برای ساخت این بنای تاریخی از خشت و آجر استفاده شده است و معماری آن شما را یاد ایران قدیم می‌اندازد. اگر به بناهای تاریخی و معماری ایران باستان علاقه دارید، بازار قدیمی شاهرود یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شاهرود است که پیشنهاد می‌کنیم حتما از آن دیدن کنید.

باید بدانید که بازار شاهرود در سال 1378 در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است. برای بازدید از این مکان نیازی به پرداخت هزینه نیست و شما می‌توانید همه روزه و به صورت کاملا رایگان از آن دیدن کنید.

پیشنهاد مطالعه: پیشنهاد می‌کنیم که پس از مطالعه درباره جاهای دیدنی شاهرود، مقاله جاهای دیدنی نیشابور را نیز مطالعه کنید.

آدرس بازار شاهرود در گوگل مپ

کالپوش، از جاذبه های گردشگری شاهرود

کالپوش، از بهترین جاذبه های گردشگری شاهرود
منبع عکس: ناشناس

اگر به دنبال یک مکان آرامش‌بخش برای دور شدن از شلوغی‌های شهر هستید، دشت کالپوش شهر شاهرود می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای بازدید باشد. این دشت خارق‌العاده، در نزدیکی شهر شاهرود و در فضایی دور از شهر قرار دارد و سالانه افراد زیادی را از سراسر ایران به خود جذب می‌کند. در دشت کالپوش، انبوهی از گل‌های شقایق و آفتاب‌گردان روییده‌اند و منظره‌ی خارق‌العاده‌ای را خلق کرده‌اند.

اگر در مسیر بازدید از جاهای دیدنی شاهرود، پیشنهاد می‌کنیم که همراه خود یک دوربین عکاسی داشته باشید تا بتوانید از این منظره زیبا تصویربرداری کنید. برای بازدید از دشت شقایق کالپوش نیازی به پرداخت هزینه نیست و شما می‌توانید به صورت برای رایگان از آن دیدن کنید. بهترین زمان برای بازدید از دشت شقایق کالپوش، ماه اردیبهشت و خرداد است که گل‌های شقایق و آفتاب‌گردان به خوبی روییده‌اند.

دشت شقایق کالپوش یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شاهرود است که پیشنهاد می‌کنیم در سفر به این شهر حتما از آن بازدید کنید. همچنین پیشنهاد می‌کنیم که پس از بازدید از این دشت از جاذبه‌های اطراف آن مانند آبشار لوه و کاروانسرای میامی نیز دیدن کنید.

پیشنهاد مطالعه: با مطالعه مقاله جاهای دیدنی لرستان، می‌توانید با زیباترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی لرستان آشنا شوید.

آدرس دشت کالپوش در گوگل مپ

موزه شاهرود

موزه شاهرود
منبع عکس: ناشناس

از دیگر جاهای دیدنی شاهرود موزه قدیمی و زیبای آن است که در خیابان فردوسی شاهرود قرار دارد. این موزه در سال 1307 با نام بلدیه بنا شد. در این موزه 830 نوع شی تاریخی و قدیمی و 120 نسخه خطی از کتاب‌های تاریخی نگهداری می‌شوند و شما می‌توانید با تهیه بلیط از آن‌ها دیدن کنید. معماری موزه شاهرود با مساحت 468 متر مربع، به سبک معماری دوره قاجاریه و پهلوی طراحی و ساخته شده است.

نمای خارجی موزه شاهرود با آجر بوده و محیط اطراف ساختمان موزه از سنگ و آجر فرش است. مجموعه آثار ارزشمند و تاریخی در موزه شاهرود از بخش‌های مختلف استان سمنان  که به دوران قبل از اسلام  برمی‌گردد جمع آوری شده است و در بهترین شرایط در این موزه حفظ و نگهداری می‌شوند.

موزه شاهرود که از برجسته‌ترین جاذبه های گردشگری شاهرود است به دو بخش اصلی مردم‌شناسی و باستان‌شناسی تقسیم می‌شود. در قسمت مردم‌شناسی آثاری مانند اسناد، ابزار تعزیه‌خوانی، ابزار روشنایی، قرآن خطی و وسایل ریسندگی وجود دارد که  بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب کرده است. در قسمت باستان‌شناسی این موزه نیز اشیائی مانند سکه‌های دوره صفویه، ظروف سفالی و منبت‌کاری‌های زیبا به چشم می‌خورد.

در قسمت باستان‌شناسی یک قبر بازسازی‌شده جذاب وجود دارد که به قبل از میلاد تعلق دارد و بازدید از آن می‌تواند بسیار هیجان‌انگیز باشد. به صورت کلی موزه شاهرود یکی از بهترین جاذبه های گردشگری شاهرود برای افرادی است که به موزه و تاریخ یک شهر علاقه دارند. اگر شما نیز حوز این دسته از افراد هستید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این موزه را از دست ندهید.

آدرس موزه شاهرود در گوگل مپ

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی
منبع عکس: باشگاه خبرنگاران

یکی از مهم‌ترین شخصیت‌هایی که در محافظت از فرهنگ ایرانی نقش بسیار زیادی داشته است، شیخ ابوالحسن خرقانی است که امروزه افراد کمی ایشان را می‌‍شناسند. شیخ ابوالحسن خرقانی در گذشته به واسطه اشعار فوق‌العاده‌اش زبان‌زد مردم زیادی بوده است؛ اما امروزه افراد کمی هستند که با این شخصیت و اشعار او آشنا باشند. آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی اکنون به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری شاهرود، در نزدیکی این شهر قرار گرفته است و شما می‌توانید از آن دیدن کنید.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در ابتدا تنها یک بنای ساده بود که جذابیت خاصی نداشت. تا اینکه در سال 1352، این آرامگاه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و به یکی از زیباترین جاهای دیدنی شاهرود تبدیل شد. آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی امروزه در میان یک باغ سرسبز قرار گرفته است و شما می‌توانید علاوه بر بازدید از این آرامگاه، از محیط اطراف آن نیز لذت ببرید.

درر نزدیکی این آرامگاه یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شاهرود قرار گرفته است که بازدید از آن نیز می‌تواند گزینه جذابی باشد. منظورمان مسجد قدیمی است کمه امروزه تنها محراب آن باقی مانده است. آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در سیستم نظرسنجی گوگل موفق به کسب امتیاز 4.6 شده است. اگر قصد بازدید از این مکان را دارید، باید خود را به شمال بسطام برسانید.

پیشنهاد مطالعه: اگر قصد سفر به شهر کرمان را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما مقاله جاهای دیدنی کرمان را در گردشی تاپ مطالعه کنید.

آدرس آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی در گوگل مپ

مدرسه شاهرخیه، جزو جاهای دیدنی شاهرود

مدرسه شاهرخیه
منبع عکس: ناشناس

یکی از جذاب‌ترین مکان‌های تاریخی که در شهر شاهرود باید از آن دیدن کنید، مدرسه شاهرخیه بسطام است که در زمان تیموریان ساخته شده است. این مدرسه به دستور شاهرخ تیموری در قرن چهارم ساخته شده است و امروزه به عنوان یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی شاهرود شناخته می‌شود. ساخت این مدرسه در دورانی انجام شده است که دانشمندان به منظور ترویج فرهنگ اسلامی، مدرسه‌سازی را در خراسان آغاز کرده بودند.

شاهرخ تیموری به همراه همسرش علاوه بر مدرسه شاهرخیه، بناهای باشکوه دیگری مانند مسجد گوهرشاد را نیز ساخته‌اند. مدرسه شاهرخیه تنها چند متر با ضلع جنوبی مسجد بایزید فاصله دارد و شما می‌توانید پس از بازدید از مدرسه، برای بازدید از مسجد بایزید که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شاهرود است نیز اقدام کنید.

مدرسه شاهرخیه در زمینی به مساحت 1400 متر مربع ساخته شده است و در طراحی آن از دو ایوان استفاده شده است که یکی از آن‌ها در ضلع جنوبی و دیگری در ضلع شمالی قرار گرفته است. مدرسه شاهرخیه دارای حیاطی به مساحت 360 متر مربع است که می‌توانید در آن از تماشای ساختمان مدرسه و حوض وسط حیاط لذت ببرید. همچنین اگر قصد عکس گرفتن را دارید، حیاط مدرسه می‌تواند بهترین لوکیشن برای این کار باشد.

مدرسه شاهرخیه به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری شاهرود، در سال 1352 به صورت کامل مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

پیشنهاد مطالعه: اگر قصد سفر به شهر ساری را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله جاهای دیدنی ساری را در گردشی تاپ مطالعه کنید.

آدرس مدرسه شاهرخیه در گوگل مپ

برج کاشانه، از جاذبه های گردشگری شاهرود

برج کاشانه بسطام
منبع عکس: خبرگزاری مهر

برج کاشانه بسطام که در بین محلی‌ها با نام منار بسطام نیز شناخته می‌شود، یکی از جاذبه‌های تاریخی شهر شاهرود است که بازدید از آن برای علاقه‌مندان به تاریخ به شدت پیشنهاد می‌شود. این بنای تاریخی در سال 514 ه‍.ق و به دستور شخصی به نام محمد عیسی ساخته شده و به عنوان یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری شاهرود، در تاریخ خرداد سال 1386 در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.

در طراحی پلکان برج کاشانه بسطام از طرح مارپیچ استفاده شده است که می‌توانید با استفاده از آن خود را به بالای منار برسانید. نور این راه‌پله به وسیله پنجره‌های کوچکی که در مسیر ساخته شده است تامین می‌شود و نیازی نیست که نگران تاریکی مسیر باشید. در ساخت برج کاشانه بسطام از آجر استفاده شده است و در قسمت‌های مختلف آن می‌توانید هنر معماری دوران سلجوقیان را مشاهده کنید.

از جمله مواردی که این بنای تاریخی را به یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری شاهرود تبدیل کرده‌اند باید به قدمت تاریخی و طراحی فوق‌العاده زیبای آن اشاره کنیم که در کمتر سازه‌ای می‌توان نمونه آن را مشاهده کرد. اگر قصد دارید به شهر شاهرود سفر کنید و به بازدید از بناهای تاریخی نیز علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما از برج کاشانه بسطام دیدن کنید.

پیشنهاد مطالعه: جاذبه های گردشگری مشهد

آدرس برج کاشانه بسطام در گوگل مپ

باغ اورس

باغ اورس
عکس از خبرگزاری مهر

از دیگر جاذبه های گردشگری شاهرود باید به باغ گردشگری اورس اشاره کنیم که با امکانات رفاهی و تفریحی بی‌نظیر خود سالانه گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند. در این باغ 7 کلبه وجود دارد که مساحت هر کدام 12 متر است و شما می‌توانید با اقامت در آن‌ها ماجراجویی خود را در این باغ لذت‌بخش‌تر کنید. در نظر داشته باشید که برای اقامت در این کلبه‌ها، از چند روز قبل باید کلبه مورد نظر خود را رزرو کنید.

در باغ گردشگری اورس، هر کلبه باربیکیو و نیمکت مخصوص خود را دارد که در صورت نیاز می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید. در باغ اورس، علاوه بر جاذبه های طبیعی موجود می‌توانید از امکاناتی مانند پیست دوچرخه‌سواری، مسیرهای پیاده، آمفی تئاتر و آلاچیق‌ها استفاده کنید. در این منطقه همچنین چندین رستوران و کافی‌شاپ وجود دارد که می‌توانید طعم غذاها و نوشیدنی‌های آن‌ها را تجربه کنید.

باغ گردشگری اورس یکی از باصفاترین جاذبه های گردشگری شاهرود است که بازدید از آن به همه افراد پیشنهاد می‌شود. در نظر داشته باشید که برای ورود به این منطقه باید 10 هزار تومان را به عنوان هزینه ورودی پرداخت کنید.

پیشنهاد مطالعه: جاهای دیدنی سبزوار

آدرس باغ اورس در گوگل مپ

مجموعه تفریحی آبشار

مجموعه تفریحی آبشار شاهرود
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Milad Aheste)

یکی از برجسته‌ترین جاذبه های گردشگری شاهرود که بازدید از آن به شدت پیشنهاد می‌شود، مجموعه تفریحی آبشار است. مساحت این پارک تقریبا 50000 متر مربع است و بخش‌های بسیار جذابی را در خود جا داده است. وجود این بخش‌ها سبب شده که در اغلب روزهای سال (البته به غیر از فصل سرما) جمعیت زیادی در پارک آبشار حضور داشته باشند. در نظر داشته باشید که در ایام نوروز، گردشگران زیادی برای اقامت شبانه این مجموعه را برای چادر زدن انتخاب می‌کنند.

در قسمت شمالی مجموعه تفریحی آبشار، حوض بسیار بزرگی قرار گرفته است که در تمام طول سال پُر از آب است. قایق‌سواری در این حوض می‌تواند یک گزینه بسیار جذاب در فصل تابستان باشد. تمام فضای پارک را درختان سرسبز و چمن‌های آراسته پوشانده‌اند و اگر در فصل بهار و تابستان به این مکان بروید می‌توانید از فضای سبز خارق‌العاده مجموعه نیز لذت ببرید.

در میان این فضای سبز، مسیرهای پیاده‌روی قرار گرفته‌اند که از وسط آن‌ها جوی‌های آب عبور می‌کند. پیاده‌روی در این مسیرها هم جذابیت خاص خود را دارد. آبشار مصنوعی، جاده سلامت، مجموعه بازی کودکان، زمین بسکتبال، زمین والیبال و امکانات رفاهی فوق‌العاده هم جزو بخش‌های دیگری هستند که مجموعه تفریحی آبشار را به یکی از جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری شاهرود تبدیل کرده‌اند.

آدرس پارک آبشار شاهرود در گوگل مپ

آبشار مجن، یکی از جاهای دیدنی شاهرود

آبشار مجن
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: احمد بیات)

در فاصله 35 کیلومتری از شمال غربی شهرستان شاهرود، روستایی به نام مجن قرار گرفته که آبشار خارق‌العاده‌ای به همین نام را در خود جا داده است. آبشار مجن در انتهای یک دره قرار گرفته و جزو آن دسته از جاذبه های گردشگری شاهرود است که در تمام فصل‌ها می‌توانید از آن دیدن کنید. اگر در فصل بهار و تابستان برای بازدید از این آبشار اقدام کنید، می‌توانید از بوی عطر گل‌های وحشی و آفتاب‌گردان که در تمام دره پخش شده است لذت ببرید.

اگر هم فصل زمستان را برای بازدید از آبشار مجن انتخاب کنید، می‌توانید از تماشای ارتش کبک‌ها لذت ببرید و تا پای آبشار با آن‌ها همسفر شوید. برای آن‌که بتوانید تا پای آبشار بروید، باید تقریبا 25 متر را در آب زلال و خنک این آبشار حرکت کنید. البته باید بگوییم که عمق این مسیر زیاد نیست و عبور از آن کار بسیار راحتی است. آبشار مجن از اطراف توسط صخره‌های مرتفع احاطه شده است و اگر اهل صخره‌نوردی هستید، می‌توانند گزینه‌های بسیار جذابی باشند.

به جرات می‌توانیم بگوییم که این آبشار یکی از خفن‌ترین جاذبه های گردشگری شاهرود برای افرادی است که به طبیت‌گردی علاقه دارند و از بودن در دل شهر خسته شده‌اند.

آدرس آبشار مجن در گوگل مپ

خانه یغمایی ها

خانه یغمایی ها
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: mahila h)

یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری شاهرود، خانه یغمایی ها است که قدمت آن به یک قرن پیش، یعنی اوایل دوره پهلوی برمی‌گردد. این خانه به دستور یک تاجر بزرگ به نام یغمایی بنا شد و معماری آن نیز بر عهده استاد مهدی حیدریان بود. این تاجر بزرگ به شهر یزد علاقه بسیار زیادی داشت؛ همین موضوع باعث شد تا این بنای تاریخی، به سبک خانه‌های کویری یزد ساخته شود. در قسمت‌های مختلف این خانه، معماری دوره قاجاری به چشم می‌خورد و همین موضوع باعث شده تا از آن، به عنوان یک خانه قجری یاد شود.

در حیاط خانه یغمایی ها یک حوض آب دایره‌ای شکل وجود دارد که به کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای مزین شده است. در اطراف این حوض، چندین باغچه کوچک و سرسبز قرار دارد که زیبایی مجموعه را چندین برابر کرده‌اند. اتاق‌های این خانه نیز دور تا دور حیاط قرار گرفته‌اند که هر کدام طراحی قدیمی و جالب توجهی دارند. اگر به بخش غربی خانه توجه کنید، متوجه حضور تنها بادگیر شهر شاهرود خواهید شد. وجود بادگیر در این خانه، آن را از سایر بناهای شهر متمایز کرده است.

خانه یغمایی ها توسط وارث یغمایی به میراث فرهنگی سپرده شد و امروزه به عنوان یکی از برجسته‌ترین جاهای دیدنی شاهرود شناخته می‌شود. اگر می‌خواهید در خانه‌های تاریخی قجری ماجراجویی کنید، بازدید از این بنای تاریخی را از دست ندهید.

آدرس خانه یغمایی ها در گوگل مپ

حمام چهارسوق

حمام چهارسوق شاهرود
منبع عکس: خبرگزاری مهر (عکاس: نامشخص)

حمام چهارسوق یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری شاهرود معرفی می‌شود که قدمت آن به دوره صفوی باز می‌گردد. این حمام تاریخی در محله بیدآباد شهر شاهرود و در خیابان پانزده خرداد این شهر واقع شده و دسترسی به آن، با تاکسی و وسایل نقلیه شخصی امکان‌پذیر است. حمام چهارسوق و مسجد امام حسن عسگری که در نزدیکی حمام قرار دارد، هر دو همزمان ساخته شده‌اند و تا به امروز بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته‌اند. این حمام زیبا در تاریخ 10 مهرماه سال 1380 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

حمام چهارسوق دارای طاق‌ها و سقف بسیار زیبایی است که هرکسی را محو خودش می‌کند. همچنین تزئیناتی از مقرنس‌کاری را می‌توانیم در بخش‌هایی از حمام ببینیم. جالب است بدانید روشنایی درون حمام به کمک جام‌های شیشه‌ای که در بالای گنبد قرار گرفته‌اند، تامین می‌شود. حمام چهارسوق که جزو ارزشمندترین جاهای دیدنی شاهرود محسوب می‌شود، دارای فضای ورودی، سربینه یا رختکن، خزینه، گرمخانه آب سرد و گرم و یک حوض است. این حمام برخلاف سایر حمام‌های قدیمی در عمق زمین ساخته شده و فاصله آن از سطح زمین یک متر است.

آدرس حمام چهارسوق در گوگل مپ

چشمه هفت رنگ، از جاهای دیدنی شاهرود

چشمه هفت رنگ، از جاهای دیدنی شاهرود
منبع عکس: اسمارتیز (عکاس: نامشخص)

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شاهرود که روستا مجن به گردشگران تقدیم می‌کند، چشمه هفت رنگ است. این چشمه در لیست عجیب‌ترین و کمیاب‌ترین رودخانه‌های کشور قرار می‌گیرد و نمونه آن را در هیچکدام از شهرهای ایران نمی‌توانید پیدا کنید. باید بدانید که دلیل وجود رنگ‌های مختلف در آب چشمه هفت رنگ مجن، وجود انواع مواد معدنی در آن است. همین مواد معدنی باعث شده‌اند که این آب برای درمان بیماری‌های پوستی و استخوانی مفید باشد.

بازدید از چشمه هفت‌رنگ و استفاده از خاصیت درمانی آن، تنها کاری نیست که در این منطقه می‌تواند انجام دهید. باید بدانید که اطراف این چشمه پوشش گیاهی و جانوری خارق‌العاده‌ای دارد که نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند. همچنین باید بگوییم که قرارگیری در دامنه قله 4000 متری شاهوار، طبیعت بکر و دست‌نخورده‌ای را در اطراف چشمه خلق کرده است. پیشنهاد گردشی تاپ این است که ابتدا از خود چشمه دیدن کنید و سپس به کشف جذابیت‌های اطراف بپردازید.

چشمه هفت رنگ جزو آن دسته از جاذبه های گردشگری شاهرود است که اگر از آن دیدن نکنید، بعدا پشیمان خواهید شد. پیشنهاد می‌کنیم که برای یک سفر یک روزه به روستای مجن برنامه‌ریزی کنید و در یک روز از آبشار مجن، چشمه هفت رنگ و سایر جاذبه‌های این روستا دیدن کنید.

آدرس چشمه هفت رنگ مجن در گوگل مپ

 

آبشار یخی آوستا

آبشار یخی آوستا
منبع عکس: آفرود گردشگری شاهرود

آبشار یخی آوستا واقع در روستای ابرسج، یکی از جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری شاهرود شناخته می‌شود که در فاصله 15 کیلومتری این شهر واقع شده‌است. این آبشار با ارتفاع 12 متر یکی از زیباترین آبشارهای یخی در استان سمنان بوده که می‌توانید در فصل زمستان از آن دیدن کرده و از تماشای آن لذت ببرید. پوشش گیاهی این منطقه شامل درخت سرو کوهی، درمنه، زرشک، کنگر، زیره وحشی و غیره می‌شود. همچنین این منطقه زیستگاه حیواناتی نظیر گرگ، خرس، پلنگ، گراز، عقاب و غیره است.

برای بازدید از این آبشار به تجهیزات لازم کوهنوردی نظیر کفش مناسب کوهنوردی، باتوم، طناب، لباس گرم، یک وعده غذایی و آب آشامیدنی و غیره نیاز دارید. بازدید از این آبشار به همه‌ی افراد توصیه نمی‌شود، چرا که مسیر دسترسی به آن بسیار سخت بوده و نیاز به مهارت‌های کوهنوردی است و باید از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشید. برای دسترسی به آبشار ابتدا باید خودتان را به روستای ابرسج برسانید و سپس به سوی دامنه کوه شاهوار و رشته کوه البرز حرکت کنید.

آدرس آبشار یخی آوستا در گوگل مپ

سخن پایانی درباره جاذبه های گردشگری شاهرود

شهر شاهرود به عنوان یکی از زیباترین شهرهای ایران، مکان‌های دیدنی بسیار زیادی دارد. در این مقاله سعی کردیم که به صورت کامل درباره بهترین جاذبه های گردشگری شاهرود به شما توضیح دهیم. اگر تجربه سفر به شاهرود را دارید، خوشحال می‌شویم که نظر خود را درباره این شهر و مکان‌های توریستی که دارد با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بهترین جاذبه های گردشگری شاهرود کدامند؟

جنگل ابر، موزه شاهرود، دشت شقایق‌ها و خارتوران را می‌توانیم به عنوان جذاب‌ترین جاهای دیدنی شاهرود معرفی کنیم.

بهترین جنگل در شهر شاهرود کدام است؟

جنگل ابر را می‌توانیم به عنوان یکی از بهترین و زیباترین جنگل‌های شهر شاهرود معرفی کنیم که گونه‌های جانوری و گیاهی بسیار کمیابی را در خود جای داده است.

بهترین روستای شهر شاهرود کدام است؟

روستای قلعه بالا به عنوان یکی از جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری شاهرود شناخته می‌شود که به سبب طراحی پلکانی خانه‌ها و همچنین مناظر طبیعی فوق‌العاده‌ای که دارد به محبوبیت بالایی در بین گردشگران رسیده است.

آب و هوای شهر شاهرود چگونه است؟

شما می‌توانید پیش‌بینی وضعیت آب‌و‌هوایی شاهرود را به صورت لایو در ابتدای مقاله مشاهده کنید و با توجه به آن بهترین زمان را برای بازدید از جاذبه های گردشگری شاهرود انتخاب کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4.5 تعداد کل امتیازات 12

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

11 دیدگاه

 1. سلام دوستان. من چهار سال در شهر شاهرود دانشجو بودم و تقریبا تمام جاهای دیدنی شاهرود رو دیدم. اگه بخوام تجربه ی چهار ساله ام رو از این شهر و جاذبه هاش باهاتون درمیون بزارم باید بگم که شاهرود یکی از بهترین شهراییه که تو عمرم دیدم. مردمان خوب و مهربون – آب و هوای خوب – جاذبه های متنوع و جذاب – پارک های سرسبز و بزرگ.

  1. سلام و درود. ممنونم از اینکه نظرت رو صادقانه درباره شهر شاهرود با ما به اشتراک گذاشتی❤️

  1. سلام دوست عزیز. خوشحالیم از اینکه مقاله مورد پسند شما قرار گرفته و بی‌نهایت سپاسگزاریم که با نظر مثبتتون تیم گردشی تاپ رو همراهی می‌کنید.⚡

  1. با نظرتون کاملا موافقم👌
   شاهرود باصفاترین شهر استان سمنانه و مردمانی خونگرم و مهمان‌نواز داره.

 2. سال گذشته از برج کاشانه بسطام بازدید کردم و به نظرم یکی از بهترین جاهای دیدنی شاهرود به حساب میاد. اون موقعی که ما رفتیم امکان بازدید از داخل برج نبود و واقعا حسرت میخورم که چرا نتونستم داخلش رو ببینم.💔

  1. سلام دوست عزیز، این جاذبه قطعا یکی از بهترین گزینه‌های بازدید در شاهروده و به‌نظرم هر ایرانی باید یکبار تو زندگیش اون رو از نزدیک ببینه.
   امیدواریم در آینده‌ای نزدیک دوباره فرصت بازدید از برج کاشانه برای شما فراهم بشه و اینبار بتونید داخل سازه رو هم ببینید.🙏

 3. مقاله خیلی خوبی بود فقط کاش مول بقیه مقالاتتون ویدیو هم میزاشتید که جاهای دیدنی شاهرود رو تصویری ببینیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا