جاذبه های گردشگری خارجی

موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا

موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین موزه‌های ترکیه محسوب می‌شود و سالانه بازدید کنندگان زیادی برای تماشای آثار این مجموعه به این موزه می‌آیند. در این موزه که یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی آنکارا محسوب می‌شود، آثاری از قرن نوزدهم میلادی تا زمان حال در این موزه نگهداری شده و به نمایش درآمده‌اند. علاوه بر آن گالری‌های هنری و نقاشی به صورت موقت در این موزه برگزار می‌شوند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این موزه کسب کنیم.

تاریخچه موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا

تاریخچه موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Erkan Saka)

ساختمانی که موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا در آن واقع شده است، در گذشته به عنوان سازمان کانون‌های ترک کاربرد داشت. در این سازمان فعالیت‌هایی انجام می‌شد که هدف از آنها تقویت فرهنگ و آموزش ترکی و ارتقاء سطح اجتماعی، اقتصادی و فکری مردم ترکیه بود. طراح این ساختمان معمار سرشناس ترکی، عارف حکمت کویون اوغلو بود که در سال ۱۹۲۷ این ساختمان را طراحی و بین سال ۱۹۲۷ تا ۱۹۳۰ عملیات ساخت و ساز این ساختمان را انجام داد.

زمانی که فعالیت سازمان کانون‌های ترکیه توسط دولت ترکیه متوقف شد، به دستور رییس جمهور وقت ترکیه، مصطفی کمال آتاتورک این ساختمان به یک موزه هنری به نام موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا تبدیل شد که بر نمایش آثار نقاشی و مجسمه سازی تمرکز داشت. در ابتدای جمهوری ترکیه به دلیل سنت اسلامی و اجتناب از بت درستی به مجسمه سازی توجهی نمی‌شد، اما مصطفی کمال آتاتورک بر این باور بود که فرهنگ باید پایه و اساس جمهوری ترکیه باشد از این رو به دنبال آن بود که از طریق ارتقاء هنرها حس هویت ملی را میان مردم ترکیه تقویت کند.

موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا در سال ۱۹۸۰ و سال‌های پس از بارها مورد ترمیم و اصلاحات قرار گرفت و طی این اصلاحات کارگاه‌های نقاشی ، مجسمه سازی و سرامیک در این موزه ایجاد شد. این موزه در سال 2011 نیز مجددا مورد بازسازی و ترمیم قرار گرفته و طی آن فضاهای نمایشگاهی افزایش، سقف‌ها ترمیم و اقدامات امنیتی انجام شد. امروزه در این موزه فعالیت‌های مختلفی از جمله نمایشگاه‌های نقاشی، کنسرت، تئاتر و غیره صورت می‌گیرد.

موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا کجاست؟

موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: filiz çakmak)

موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا در ترکیه، آنکارا، در منطقه Altındağ, محله Hacettepe, و در خیابان Türkocağı واقع شده است. لوکیشن زیر نشانی این موزه روی نقشه را نشان می‌دهد و با استفاده از آن می‌توانند به راحتی به این موزه دسترسی پیدا کنید. اگر هم قصد دارید که با استفاده از وسایل نقلیه عمومی خود را به این موزه برسانید، می‌توانند از اتوبوس استفاده کنید ‌و در ایستگاه Ankara Mesleki Teknik Anadolu Lisesi از اتوبوس پیاده شوید و به سمت موزه حرمت کنید.

فعالیت موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا

فعالیت موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Caner Cangül)

موزه هنر و مجسمه سازی در زمینه هنر از جمله نقاشی، مجسمه سازی و غیره فعالیت می‌کند و در آن آثار هنری مربوط به قرن نوزدهم تا به امروز نمایش داده می‌شود. در این موزه آثار برجسته هنرمندانی که نقش مهمی در توسعه نقاشی و مجسمه سازی و به طوری کلی هنر ترکیه داشتند، به نمایش گذاشته شده‌اند. در این موزه آثاری از هنرهای تجسمی، کتابخانه هنر به ویژه هنرهای تجسمی و نیز آرشیو هنرمندان ترک نگهداری و نمایش داده می‌شوند. اقدامات امنیتی در این موزه اهمیت بسیاری دارند و به شکل خیلی جدی دنبال می‌شوند. برای مثال برای ترمیم یا جلوگیری از آسیب‌های ناشی از رطوبت، دما و کهنگی واحدهایی تحت عنوان واحد مرمت در این موزه راه اندازی شده‌اند.

علاوه بر نقاشی‌ها و مجسمه‌هایی که به طور دائم در موزه نمایش داده می‌شوند، نمایشگاه‌هایی به طور موقت در این موزه برگزار می‌شوند که علاوه بر آثار هنرهای تجسمی و نقاشی‌های موزه، آثار هنری از هنرمندان سراسر کشور و نیز آثار سایر کشورها نمایش داده می‌شوند. در این نمایشگاه‌ها آثاری همچون نقاشی، مجسمه سازی، سرامیک، هنرهای چاپی و عکاسی که در چارچوب موافقت‌نامه‌های فرهنگی بین‌المللی برنامه ریزی شده‌اند، به نمایش در می‌آیند. همچنین در این موزه کارگاه‌هایی نیز برگزار می‌شوند که در طی آنها نقاشی و چاپ سنتی، هنرهای زینتی، سرامیک و مجسمه‌سازی آموزش داده می‌شوند.

جاهای دیدنی اطراف موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا

جاهای دیدنی اطراف موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: R. Nelson)

در شهر آنکارا، که پایتخت سیاسی ترکیه بوده و آتاتورک در آن سکونت داشته، جاذبه‌های گردشگری بسیاری دیده می‌شوند. تعداد زیادی از این جاذبه‌های گردشگری به دستور مصطفی کمال آتاتورک تاسیس و ساخته شده‌اند. در ادامه تعدادی از جاذبه‌های اطراف این موزه را نام می‌بریم.

نکات بازدید از موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا

نکات بازدید از موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Murat Ütkü)

گردشگران و بازدیدکنندگان می‌توانند همه روزه به جز دوشنبه‌ها از ساعت ۹صبح تا ۱۷ بعد از ظهر از موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا بازدید کنند. همچنین بازدید از این موزه رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه نیست.

کلام پایانی

اگر از کسانی هستید که به هنر و تاریخ علاقه دارید پیشنهاد می کنیم که در سفرتان به ترکیه و شهر آنکارا، بازدید از موزه هنر و مجسمه سازی را در برنامه خود قرار دهید و پس از بازدید از آن احساستان را درباره این موزه و آثارش با ما و کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه هنر و مجسمه سازی آنکارا کجاست؟

این جاذبه در منطقه Altındağ, محله Hacettepe, و در خیابان Türkocağı قرار دارد.

در چه ساعاتی از روز می‌توانیم از این موزه دیدن کنیم؟

بازدید از این موزه همه روزه به جز دوشنبه‌ها از ساعت ۹صبح تا ۱۷ بعد از ظهر امکان‌پذیر است.

این موزه در چه سالی تاسیس شد؟

این موزه زیبا در سال 2011 تاسیس شد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا