جاذبه های گردشگری خارجی

موزه جنگ استقلال ترکیه

موزه جنگ استقلال ترکیه یکی از محبوب‌ترین و معروف‌ترین جاهای دیدنی آنکارا در ترکیه است که هر ساله بازدیدکنندگان زیادی از سراسر ترکیه و نیز از سایر کشورها، به ویژه کشورهای همسایه، برای بازدید از این موزه، به این منطقه می‌آیند. در ابتدا هدف از ساخت این ساختمان، استفاده از آن به عنوان کمیته اصلی حزب اتحاد بود، اما پس از مدتی از آن به عنوان مرکز گردهمایی‌های ملی، محل برگزاری جلسات مجلس کبیر ترکیه، دفتر اصلی حزب جمهوری‌خواه مردمی و در نهایت به عنوان موزه استفاده می‌کردند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این بنای تاریخی آشنا شویم.

تاریخچه موزه جنگ استقلال ترکیه

تاریخچه موزه جنگ استقلال ترکیه
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Kurtuluş Savaşı Müzesi)

بنای موزه جنگ استقلال ترکیه در ابتدا، در سال ۱۹۱۵، به دستور اونور شاه و توسط معمار به‌نام ترکیه در آن زمان، سلیم بیگ و به منظور برگزاری جلسات و انجام فعالیت‌های کمیته اصلی حزب اتحاد طراحی شد. کار ساخت این ساختمان توسط معمار نظامی ترکیه، هاسیپ بیگ آغاز شد و ساخت بنا نیز با موفقیت به پایان رسید؛ اما پس از پایان ساخت بنا، به دلیل بسته شدن کمیته اتحاد و ترقی، تکمیل ساخت و ساز پروژه نیمه کاره ماند. معمار هاسیپ بیگ نیز پس از مدتی در جریان جنگ استقلال ترکیه به شهادت رسید.

در سال ۱۹۱۸ و ابتدای ۱۹۱۹ میلادی سربازان روسی و فرانسوی به آنکارا آمدند و فرمانده در راس سربازان فرانسوی در ساختمان موزه جنگ استقلال ترکیه مستقر شد. پس از آنکه مصطفی کمال آتاتورک در تاریخ ۲۷ دسامبر ۱۹۱۹ به آنکارا وارد شد، فرانسوی‌ها آنکارا و نیز ساختمان موزه را ترک کردند. پس از ورود آتاتورک و در سال ۱۹۲۰ تصمیم به تشکیل مجلس کبیر ترکیه گرفته شد، و پس از بررسی‌هایی که صورت گرفت، ساختمانی که برای کمیته اصلی حزب اتحاد در نظر گرفته شده بود، بهترین گزینه برای برگزاری جلسات مجلس کبیر بود؛ به همین دلیل به معمار نکتی بیگ دستور داده شد تا این ساختمان را مرمت و ساخت آن را تکمیل کند تا از آن به عنوان محل فعالیت مجلس ملی ترکیه استفاده شود. این مجلس در تاریخ ۲۳ آوریل ۱۹۲۰ افتتاح شد.

ساختمان یاد شده، در سال‌های ۱۹۲۰ تا ۱۹۲۴ توسط مجلس ملی ترکیه مورد استفاده قرار گرفت. پس از آن از این بنا به عنوان دفتر حزب جمهوری خواه ترکیه استفاده شد. از تاریخ ۲۳ آوریل ۱۹۸۱ نیز از این ساختمان به عنوان موزه جنگ استقلال ترکیه استفاده می‌شود.

موزه جنگ استقلال ترکیه کجاست؟

موزه جنگ استقلال ترکیه کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: İlkan Ertuğ)

موزه جنگ استقلال ترکیه، در شهر آنکارای ترکیه، منطقه اولوس، محله دوغان بی و در خیابان جمهوریت واقع شده است. اگر می‌خواهید که به وسیله خودروی شخصی خود، به این موزه بروید، استفاده از لوکیشن زیر به شما کمک می‌کند تا راحت تر آدرس موزه را بیابید.

اگر هم میخواهید که از وسایل نقلیه عمومی برای رسیدن به موزه جنگ استقلال ترکیه استفاده کنید، می‌توانید از اتوبوس یا مترو استفاده کنید. برای استفاده از اتوبوس لازم است تا سوار اتوبوس‌های شماره ۱۵۰٫، ۱۹۸ ،۳۰۳ و۳۰۴ شوید و در ایستگاه ilk meclis durağı از اتوبوس پیاده شوید و به سوی موزه حرکت کنید. همچنین می‌توانید از اتوبوس‌های ۲۶۱، ۲۶۲، ۲۸۴ و۲۸۶ استفاده کنید و در ایستگاه اتوبوس از اتوبوس پیاده شوید و به سمت موزه حرکت کنید. یک راه دیگر برای دسترسی به این موزه استفاده از مترو است. شما می‌توانند از خط آبی مترو استفاده کنید و در ایستگاه اولوس از قطار پیاده شده و با کمی پیاده روی خود را به موزه برسانید.

بخش های مختلف موزه جنگ استقلال ترکیه

بخش های مختلف موزه جنگ استقلال ترکیه
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: A. Bengisu Akdag)

بنای موزه جنگ استقلال ترکیه بخش‌های مختلفی دارد که بازدیدکنندگان، هنگام بازدید از این ساختمان از بخش‌های مختلف آن می‌گذرند و از آنها دیدن می‌کنند. از جمله بخش‌های مختلف این موزه می‌توان به راهرو، اتاق کمیسیون، اتاق کمیسیون قانون‌گذاری، اتاق مدیریت، سالن اجتماعات اصلی و مسجد اشاره کرد که در ادامه تعداد از این بخش‌ها را بررسی می‌کنیم.

راهرو

در راهروهای موجود در هر یک از طبقات ساختمان موزه جنگ استقلال ترکیه، تابلوهای نقاشی، تصاویر، اسناد و اشیایی دیده می‌شود که به اعضای مجلس، تجهیزات نظامی، یادواره‌ها و غیره مربوط می‌شود. در سمت چپ راهرو، نقاشی‌ها، تصاویر، اشیا و غیره مربوط به رخدادهای بین سال‌های ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۳ و در سمت راست راهرو نیز تصاویر و اشیای مربوط به اعضای مجلس دیده می‌شوند.

اتاق کمیسیون

اتاق کمیسیون
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Med D.)

اتاق کمیسیون ساختمان موزه جنگ استقلال، دومین اتاق از سمت چپ راهرو است که در آن اعضای کمیسیون، درباره مسائل و مشکلات بحث می‌کردند و به راه‌حل‌های مختلف می‌رسیدند. در این اتاق اشیا، اسناد و تصاویری دیده می‌شوند که اطلاعاتی در ارتباط با معاهده متارکه مودروس (Moudros Armistice Agreement)، ورود مصطفی کمال به سامسون (Samsun)، بخشنامه آماسیا (Amasya Circular)، کنگره‌های ارزروم و سیواس (Erzurum and Sivas Congresses) و پیمان ملی را به بازدیدکنندگان می‌دهند.

اتاق کمیسیون قانون‌ گذاری

اتاق کمیسیون قانون‌گذاری
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Med D.)

اتاق چهارم از سمت چپ راهرو موزه جنگ استقلال ترکیه، به اتاق کمیسیون قانون‌گذاری شناخته می‌شود. اعضای کمیسیون در این اتاق، به بررسی لایحه‌های پیشنهادی و تطابق آنها با قانون اساسی کشور می‌پرداختند. امروزه در این اتاق اسناد تصاویری از رخداد‌های مختلف تاریخی اعم از نبرد تهاجم بزرگ (The Great Offensive) و جنگ‌های مرحله پایانی استقلال به نمایش در آمده‌اند. از دیگر آثار به نمایش در آمده در این اتاق می‌توان به یک قالیچه که نمادی از پیمان ملی است، مدال‌های جنگ‌های استقلال و نقاشی‌های رنگ ‌روغنی که مصطفی کمال را در کنار دوستانش در ایوان ساختمان مجلس به تصویر می‌کشند، اشاره کرد.

اتاق مدیریت

پنجمین اتاق از سمت چپ راهرو موزه جنگ استقلال ترکیه، اتاق مدیریت است. در این اتاق تصاویر و اسناد تاریخی مختلفی از جمله سرود ملی ترکیه، فرماندهان جنگ‌های استقلال ترکیه، پیمان صلح مودانیا (Mudanya Armistice)، انتخاب آنکارا به‌عنوان پایتخت، اعلام جمهوریت و تصاویری از نخستین سخنرانی مصطفی کمال در مجلس پس از انتخاب شدن به‌عنوان رییس ‌جمهور به نمایش گذاشته شده‌اند.

جاهای دیدنی اطراف موزه جنگ استقلال ترکیه

جاهای دیدنی اطراف موزه جنگ استقلال ترکیه
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Teoman Yertürk)

یکی از مهم‌ترین و در عین حال بزرگ‌ترین شهرهای ترکیه که جایگاه بسیار مهمی در تاریخ این کشور دارد شهر زیبای آنکارا ست. آنکارا سالهای سال به عنوان پایتخت ترکیه شناخته می‌شده و می‌شود. همانند شهرهای دیگر ترکیه، آنکارا نیز جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد. از جمله جاهای دیدنی اطراف موزه جنگ استقلال ترکیه در آنکارا، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نکات بازدید از موزه جنگ استقلال ترکیه

نکات بازدید از موزه جنگ استقلال ترکیه
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Alone Traveller)

هزینه بازدید از موزه جنگ استقلال ترکیه، برای شهروندان ترکی بالای ۶۵ سال، کودکان غیر ترکی که تا هشت سال سن دارند، کودکان و نوجوانان ترک که کمتر از ۱۸ سال سن دارند، دانش آموزان و دانشجویانی که در رشته‌های تاریخ هنر، باستان شناسی و موزه‌ها در دانشگاه تحصیل می‌کنند، رایگان است. هزینه بازدید از این موزه برای افراد بزرگسال، هم افرادی که شهروند ترکیه محسوب می‌شوند و هم گردشگران دیگر کشورها، ۶۰ تله یا لیر ترکیه است. ساعات بازدید از این موزه از آوریل تا سپتامبر(13 فروردین تا 9 مهر) از ساعت ۹ تا ۱۸ و از اکتبر تا مارس (از 10 مهر تا 12 فروردین) از ساعت ۹ تا 17 است.

سخن آخر

یکی از مهم‌ترین موزه‌های ترکیه و آنکارا، که هر ساله گردشگران زیادی از ترکیه و سایر کشورها از آن بازدید می‌کنند، موزه جنگ استقلال ترکیه است. این موزه آثار ارزشمندی از سیاستمداران ترکی از جمله مصطفی کمال آتاتورک و همچنین تصاویر و اسناد تاریخی ترکیه را در خود دارد و به بازدید کنندگان نمایش می‌دهد. اگر به کسب اطلاعات سیاسی درباره کشورهای مختلف دنیا علاقه مندید، بازدید از این موزه را فراموش نکنید و پس از بازدید تجربه خود از این بازدید را، با ما و کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه جنگ استقلال ترکیه کجاست؟

این جاذبه در منطقه اولوس، محله دوغان بی و در خیابان جمهوریت قرار دارد.

این موزه در چه سالی تاسیس شد؟

این موزه در سال 1981 بنیان‌گذاری شد.

هزینه بازدید از موزه جنگ استقلال ترکیه چقدر است؟

بهای بلیط ورودی برای تمامی گردشگران مبلغ 60 لیر است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا