جاذبه های گردشگری خارجی

کلیسای جامع تثلیث

کلیسای جامع تثلیث یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای یارتدکس شرقی در جهان است که در پایتخت کشور گرجستان قرار دارد. ساخت این کلیسا در سال 1995 آغاز شد و در سال 2004 نیز به پایان رسید. معماری خارق‌العاده و مثال‌زدنی این کلیسا، آن را به یکی از برجسته‌ترین جاذبه های گردشگری تفلیس تبدیل کرده است. در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا درباره معماری، تاریخچه و حقایقی که درباره این کلیسا وجود دارد به شما توضیح دهیم.

معرفی کلیسای جامع تثلیث

معرفی کلیسای جامع تثلیث
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Tordai Csaba Zsolt)

کلیسای جامع تثلیث که برخی از افراد آن را با نام کلیسای جامع سامبا می‌شناسند، یک شاهکار معماری در تاریخ گرجستان به حساب می‌آید. فرآیند ساخت این کلیسا در سال 1995 آغاز شد و در سال 2004، با حمایت دولت و اهداکنندگان خصوصی به پایان رسید. در طول این مدت، هزاران کارگر و معمار ماهر دست به دست هم دادند تا یکی از برجسته‌ترین کلیساهای کشور گرجستان را خلق کنند. امروزه، از این مکان مقدس به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای ارتدکس شرقی یاد می‌شود.

کلیسای جامع تثلیث بر روی تپه الیا که مشرف بر شهر تفلیس است قرار دارد. این کلیسا 50 هزار متر مربع مساحت دارد و ارتفاع آن در بالاترین نقطه به 101 متر می‌رسد. این کلیسا همچنین 15000 نفر ظرفیت دارد که در نوع خود خارق‌العاده است. لازم است بدانید که این کلیسا برای بزرگداشت 1500 سال خودمختاری کلیسای ارتدکس گرجستان ساخته شد و امروزه از به عنوان نماد احیای هویت مذهبی دولت گرجستان یاد می‌شود.

آدرس کلیسای جامع تثلیث در گوگل مپ

معماری کلیسای جامع تثلیث

معماری کلیسای جامع تثلیث
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Andrew Simonov)

برای ساخت کلیسای جامع تثلیث از ترکیب معماری سنتی گرجستان و تکنیک‌های مدرن معماری استفاده شده است. این کلیسا توسط گروهی از معماران چیره‌دست گرجستانی، به رهبری “آرچیل میندیاشویلی” طراحی شد که هدف آن‌ها خلق یک نماد بزرگ از مسیحیت ارتدوکس گرجی بود. در ادامه، معماری بیرونی و درونی این کلیسا را تحلیل خواهیم کرد.

معماری بیرونی کلیسای جامع تثلیث

معماری بیرونی کلیسای جامع تثلیث
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: joe hu)

نمای خیره‌کننده کلیسای جامع سامبا، در همان نگاه اول شما را مجذوب خود می‌کند. استفاده از معماری سنتی گرجستانی در کنار تکنیک‌های مدرن معماری، بیشتر از هر چیز دیگری در نمای کلیسا خودنمایی می‌کنند. برای ساخت نما از سنگ سفید استفاده شده تا درخشش و زیبایی خاصی را به مجموعه ببخشد. نمای کلیسای جامع تثلیث، طرح صلیب مقدس گرجستانی را به خود گرفته و اپیس‌های به‌کار رفته در آن نیز، نماد تثلیث مقدس هستند.

در مرکز این کلیسا یک گنبد بسیار بزرگ قرار دارد که ارتفاع آن در بالاترین نقطه به 101 متر می‌رسد. گنبد توسط چهار ستون عظیم نگه داشته شده و اطراف آن را گنبدهای کوچک‌تر احاطه کرده‌اند. این گنبد چندین پنجره نسبتا بزرگ را روی خود جا داده که وظیفه تامین نور داخلی کلیسا را به‌عهده دارند. تامین نور مورد نیاز کلیسا به صورت طبیعی، یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های معماری این سازه است.

معماری درونی

فضای داخلی کلیسای جامع سامبا، دقیقا مانند ظاهر آن خیره‌کننده است. در همان ابتدا، سقف‌های بلند و گالری‌های بزرگ نظر شما را به خود جلب می‌کنند. دیوارهای کلیسا به نقاشی‌های دیواری و موزاییک‌های زیبا مزین شده‌اند و صحنه‌هایی از کتاب مقدس و زندگی افراد مقدس را به تصویر می‌کشند. نگاه کردن به این تصاویر و نقاشی‌ها، مانند ورق زدن کتاب مسیحیت و خواندن داستان‌های مسیحیت است.

محراب کلیسای جامع تثلیث از جنس سنگ مرمر است و کنده‌کاری‌های پیچیده و نمادهای مذهبی را روی خود جا داده است. اگر به اطراف دقت کنید، متوجه وجود برج ناقوس مجموعه نیز خواهید شد. این برج، 9 ناقوس بزرگ را روی خود جا داده که وزن هر کدام از آن‌ها، بین 1000 تا 5000 کیلوگرم است.

بخش های مختلف کلیسای جامع تثلیث

بخش های مختلف کلیسای جامع سامبا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Галина Сотникова)

کلیسای جامع سامبا 50 هزار متر مربع مساحت دارد و بخش‌های زیادی را در خود جا داده است. در قسمت پایین، به مهم‌ترین بخش‌های این مکان مقدس اشاره می‌کنیم:

 • شبستان: شبستان جایی است که مردم در آن‌جا گرد هم می‌آیند تا مراسم مذهبی را برگزار کنند. شبستان کلیسای جامع تثلیث 15000 نفر ظرفیت دارد و نور مورد نیاز آن از طریق پنجره‌های روی گنبد تامین می‌شود.
 • محراب: محراب کلیسا جایی است که روحانیون در آن عبادت می‌کنند. این کلیسا سه محراب دارد که محراب اصلی به تثلیث مقدس اختصاص دارد و دو محراب دیگر به “سنت جورج” و “سنت نینو” که از قدیسان حامی گرجستان بودند تقدیم شده است.
 • برج ناقوس: برج ناقوس کلیسای جامع تثلیث در کنار ورودی اصلی قرار دارد و 9 ناقوس بزرگ را در خود جا داده است. این ناقوس‌ها که از کشور آلمان خریداری شده‌اند، به نشانه شروع و پایان مراسم مذهبی و همچنین رویدادهای مهم دیگر به صدا درمی‌آیند.
 • پاتریارک: همان مرکز ادارای کلیسای ارتدکس گرجستان است که در این مکان مقدس قرار دارد.
 • فضای بیرونی: برخلاف بسیاری از کلیساهای جهان که فضای بیرونی ساده‌ای دارند، کلیسای جامع تثلیث در این مورد نیز شما را شگفت‌زده می‌کند. این کلیسا یک حیاط بسیار بزرگ دارد که چندین فواره و باغچه زیبا را در خود جا داده است. اگر به آرامش نیاز دارید، می‌توانید روی صندلی‌های حیاط مجموعه بنشینید و از تماشای فواره‌ها و باغچه‌ها لذت ببرید.

جاذبه های اطراف کلیسای جامع سامبا

جاذبه های اطراف کلیسای جامع تثلیث
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: V. Jankara)

اگر وقت کافی برای ماندن در شهر زیبای تفلیس را دارید، برای دیدن جاذبه‌های نام برده شده در قسمت پایین نیز برنامه‌ریزی کنید.

 • پل صلح تفلیس که در فاصله 3.5 کیلومتری از این کلیسا قرار دارد.
 • میدان آزادی تفلیس با فاصله 3.4 کیلومتر از کلیسای جامع تثلیث.
 • مجسمه کارتلیس ددا که در فاصله 5.3 کیلومتری از این مکان مقدس قرار دارد.
 • قلعه ناریکالا نیز در فاصله 2.4 کیلومتری از این کلیسا قرار دارد و گزینه جذابی برای بازدید است.
 • رودخانه کورا در فاصله 850 متری از کلیسای جامع سامبا قرار دارد.
 • حمام گوگرد تفلیس با فاصله 2.1 کیلومتر از کلیسا قرار دارد.

نکات بازدید از کلیسای جامع تثلیث

نکات بازدید از کلیسای جامع تثلیث
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mike Westers)
 • رعایت سکوت در زمان بازدید از کلیسا الزامی است.
 • همراه داشتن حیوانات خانگی در زمان بازدید ممنوع است.
 • پوشیدن لباس مناسب برای بازدید از این مکان مقدس الزامی است.
 • کلیسای جامع تثلیث همه روزه از ساعت 08:00 تا 22:00 آماده استقبال از شماست.
 • بازدید از این کلیسا کاملا رایگان است.
 • در زمان عکس‌برداری، فلش گوشی خود را خاموش کنید تا زیبایی‌های داخلی کلیسا به بهترین شکل ممکن ثبت شوند.

سخن پایانی

کلیسای جامع تثلیث یکی از زیباترین و برجسته‌ترین کلیساهای جهان است که در پایتخت کشور گرجستان قرار دارد. معماری خارق‌العاده‌ای که در ساخت این کلیسا استفاده شده، آن را به یکی از خاص‌ترین ساختمان‌های شهر تبدیل کرده است. اگر در شهر تفلیس هستید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این کلیسا را به هیچ عنوان از دست ندهید. از اینکه تا انتهای مقاله گردشی تاپ را مهمان نگاهتان کردید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

مساحت کلیسای جامع تثلیث چقدر است؟

این کلیسا زمینی به مساحت 50 هزار متر مربع را به خود اختصاص داده است.

قدمت کلیسای جامع تثلیث چقدر است؟

فرآیند ساخت این کلیسا در سال 1995 آغاز شد و در سال 2004 به پایان رسید.

هزینه بازدید از کلیسای جامع سامبا چقدر است؟

بازدید از این کلیسا کاملا رایگان است.

ساعات بازدید از کلیسای جامع تثلیث کدامند؟

این مکان مقدس، همه روزه از ساعت 08:00 تا 22:00 آماده استقبال از شماست.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا