جاذبه های گردشگری خارجی

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

کشور گرجستان به علت موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی که دارد، دارای آب و هوا و شرایطی است که باعث پوشش گیاهی زیبای این کشور می‌شود. باغ گیاه شناسی ملی گرجستان یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری تفلیس است که در قسمت جنوبی این شهر که پایتخت گرجستان است، قرار گرفته و ده کیلومتر تا آن فاصله دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا با این جاذبه گردشگری بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

تاریخچه باغ گیاه شناسی ملی گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Артём Королёв)

پیشینه باغ گیاه شناسی ملی گرجستان به بیش از سه قرن گذشته باز می‌گرد. این باغ در گذشته به عنوان باغ خاندان سلطنتی کاربرد داشته و به جز آنها هیچ فرد دیگری اجازه استفاده از آن را نداشته‌است. این باغ در سال ۱۶۲۵ میلادی به عنوان باغ قلعه به عموم معرفی شده‌است. ۲۲۰ سال بعد در سال ۱۸۴۵ میلادی به عنوان باغ گیاه شناسی ملی گرجستان به روی عموم بازگشایی شد.

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان یکبار بین سال‌های ۱۸۹۶ تا ۱۹۰۴ میلادی و بار دیگر در سال‌های ۱۹۳۲ تا ۱۹۵۸ میلادی به سمت غرب شهر تفلیس گسترش یافت. باغ گیاه شناسی ملی یکبار در سال ۱۷۹۵ میلادی، زمانی که هنوزم به عنوان باغ قلعه کاربرد داشت، در جنگ کرتسانیسی کاملا تخریب شد و در قرن نوزده مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان کجاست؟

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Elena Melnii)

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان، در کشور گرجستان، شهر تفلیس، و در خیابان بوتانیکاری واقع شده‌است. لوکیشن زیر نشانی این باغ گیاه شناسی را در نقشه نشان می‌دهد که در صورت تمایل به دسترسی به باغ با استفاده از وسیله نقلیه شخصی به شما کمک می‌کند راحت‌تر به این باغ دسترسی پیدا کنید. اگر هم قصد دارید مه با استفاده از وسایل نقلیه عمومی خود را به این باغ برسانید، می‌توانید از اتوبوس یا مترو استفاده کنید. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این باغ، ایستگاه Avlabari است. چند ایستگاه اتوبوس نیز نزدیک به این پارک پیدا می‌شوند که از جمله آنها می‌توان به ایستگاه‌ Abanotubani اشاره کرد.

آشنایی با باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

آشنایی با باغ گیاه شناسی ملی گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Botanic Garden View point)

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان، قدیمی ترین باغ گیاه شناسی کشور گرجستان محسوب می‌شود و ۱۶۱ هزار هکتار وسعت دارد که در آن گیاهان بسیار و کمیاب کاشته شده و به بهترین شکل از آنها نگهداری می‌شود. در این باغ بیش از ۴۵۰۰ گونه از گیاهان بومی و غیر بومی کاشته شده‌است. گیاهان غیر بومی این مجموعه متعلق به کشورهایی چون چین، ژاپن، ترکیه، شمال آمریکا، قفقاز، هیمالیا، مدیترانه و سیبری هستند. این باغ در کم ارتفاع‌ترین بخش خود نسبت به سطح دریا، 417 متر و در مرتفع‌ترین قسمت 714 متر از سطح دریا فاصله دارد. این باغ سالانه ۲۶۰ هزار بازدیدکننده دارد.

امکانات باغ گیاه شناسی ملی گرجستان

امکانات باغ گیاه شناسی ملی گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: David S)

در باغ گیاه شناسی گرجستان که یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های گیاه شناسی در آسیا محسوب می‌شود، امکانات زیادی وجود دارد که از جمله آن می‌توان به غرفه‌ها و نیمکت‌ها در سرتاسر باغ ، کوچه‌های سایه دار، پل‌های رابط نقاط مختلف پارک به یکدیگر، مکان‌هایی که برای دوچرخه سواری و پیاده‌روی اختصاصی شده‌اند و نیز جایی که برای استراحت بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده اشاره کرد. علاوه بر موارد گفته شده چند آبشار بسیار زیبا و دیدنی، یادبودهایی برای بزرگان، مجسمه‌های مختلف از جمله مجسمه مادر اشاره کرد.

در محوطه باغ گیاه شناسی ملی گرجستان، سیستم خنک کننده‌ای دیده می‌شود که به سلامت گیاهان کمک می‌کند. درجه حرارت این باغ به طور متوسط 17 درجه سانتی گراد است و میانگین بارش سالیانه در این باغ  518 میلی متر و رطوبت نسبی سالانه آن در حدود 77 درجه اندازه گیری شده است؛ از این سیستم خنک کننده به خنک تر شدن فضا و ماندگاری بیشتر گیاهان و نیز آسایش و راحتی بازدیدکنندگان کمک می‌کند.در این باغ، زیپ لاین نیز وجود دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند با استفاده از آن منظره زیبایی از تفلیس و باغ گیاه شناسی آن را تماشا کنند.

جاهای دیدنی اطراف باغ 

جاهای دیدنی اطراف باغ گیاه شناسی ملی گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Jan Koch)

در سراسر شهر تفلیس پایتخت گرجستان و نیز در مناطق اطراف شهر، جاذبه‌های گردشگری بسیار دیدنی و جذابی دیده می‌شود که پس تز بازدید از باغ گیاه شناسی ملی گرجستان می‌توان از آن‌ها نیز بازدید کرد. از جمله جاهای دیدنی تفلیس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نکات بازدید از باغ گیاه شناسی

نکات بازدید از باغ گیاه شناسی ملی گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mgsfdgsfdgsg Ssdgrsdgdrgsr)
  • گردشگران و بازدیدکنندگان می‌توانند همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۹ عصر از باغ گیاه شناسی ملی گرجستان بازدید کنند.
  • هزینه بازدید از این جاذبه گردشگری تفلیس برای هر فرد از تمام سنین ۳ دلار است.
  • مدت زمان بازدید از این باغ ۳ تا ۵ ساعت است.

سخن پایانی

گرجستان یکی از زیباترین شهرهای اروپایی است که در نزدیکی آسیا و در همسایگی ترکیه قرار گرفته است. این کشور از آنجا که به دریای سیاه نزدیک است، دارای آب و هوای مرطوب است، از این رو پوشش گیاهی بسیار زیبایی دارد و جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیری دارد. اگر در گذشته از این کشور و به ویژه باغ گیاه شناسی ملی گرجستان بازدید کرده‌اید، و یا قصد بازدید دارید، تجربه خود از بازدیدتان را با ما و کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

باغ گیاه شناسی ملی گرجستان کجاست؟

این جاذبه زیبا در شهر تفلیس، و در خیابان بوتانیکاری قرار گرفته است.

این باغ در چه سالی افتتاح شد؟

این باغ در سال ۱۶۲۵ میلادی به روی مردم بازگشایی شد.

هزینه بازدید از باغ گیاه شناسی ملی گرجستان چقدر است؟

بلیط ورودی برای این باغ مبلغ 3 دلار است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا