جاذبه های گردشگری خارجی

موزه نظامی استانبول

موزه نظامی استانبول یکی از مراکز فرهنگی استانبول است که به تاریخ هزار ساله ارتش ترکیه می‌پردازد و یکی از اولین موزه‌های نظامی جهان و پیشرو در این زمینه محسوب می‌شود. در این موزه تنوع بالایی از سلاح‌های نظامی، یونیفرم‌ها و ابزارهای نظامی دوره‌های مختلف از قرن پانزدهم میلادی تا کنون به نمایش درآمده‌است. این موزه از جذاب‌ترین و پربازدیدترین جاذبه های گردشگری استانبول به شمار می‌رود و سالانه میزبان گردشگران زیادی از سراسر ترکیه است. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با این موزه بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه موزه نظامی استانبول

تاریخچه موزه نظامی استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: UA Seaman’s Vlog)

موزه نظامی استانبول نخستین بار در کلیسای ایا ایرنه در شهر استانبول احداث شد. این کلیسا در منطقه‌ فاتح امروزی و در نزدیکی کاخ توپکاپی واقع شده بود و مجموعه‌ای از سلاح‌ها و اشیای جنگی گرانبها را به نمایش گذاشت و به نام مهمات Cebehane-Ottoman شناخته می‌شد. در سال ۱۸۴۶ میلادی یک موزه نظامی به نام موزه همایون تاسیس شد که پس از چند سال و در زمان جنگ جهانی دوم، سلاح‌هایی که در این موزه به نمایش درآمده بودند برای آنکه در صورت درگیری ترکیه در جنگ، به سرقت نرود، به نقاط مختلف آناتولی فرستاده شدند.

این سلاح‌ها و مهمات را مجددا در سال ۱۹۴۹ میلادی جهت جمع آوری و راه اندازی یک موزه نظامی مدرن به استانبول فرستادند. این موزه در یک ساختمان قدیمی که در گذشته به عنوان یک ساختمان نظامی کاربرد داشته‌بود، تاسیس شد. این ساختمان نظامی جهت راه اندازی موزه در سال ۱۹۶۶ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. عملیات ترمیم و تعمیر ساختمان تا سال ۱۹۹۳ طول کشید و پس از پایان آن، در همان سال این موزه به عنوان موزه نظامی استانبول (به زبان ترکی استانبولی:Askerî Müze) آغاز به کار کرده و به روی عموم مردم گشوده شد.

موزه نظامی استانبول کجاست؟

موزه نظامی استانبول کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Cüneyt Gürsel)

موزه نظامی استانبول در پایتخت فرهنگی و اقتصادی ترکیه، یعنی استانبول قرار گرفته و در منطقه Şişli ، محله Harbiye خیابان cumhuriyet استانبول واقع شده‌است. اگر تصمیم دارید که با استفاده از وسیله نقلیه شخصی و یا به صورت پیاده به موزه نظامی استانبول دسترسی پیدا کنید، می‌توانند از لوکیشن زیر استفاده کنید. همچنین اگر تصمیم دارید که با استفاده از وسایل نقلیه عمومی خود را به این موزه برسانید، می‌توانید از اتوبوس‌های خط زرد استفاده کنید و در ایستگاه Harbiye Askeri Müze از اتوبوس پیاده شده و به سمت موزه حرکت کنید.

بخش های مختلف موزه نظامی استانبول

بخش های مختلف موزه نظامی استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Erkan Saka)

ساختمان موزه نظامی استانبول در بیش از ۵۴ هزار متر مربع گسترده شده‌است و تعداد زیادی اشیای قرار داده شده در این موزه در ۳۰ سالن بزرگ به نمایش در آمده‌اند. آثاری که در این موزه نگهداری می‌شوند بر حسب دوره زمانی یا موضوع آنها، در بخش‌های مختلف موزه به نمایش گذاشته شده‌اند. در بخش شرقی ساختمان موزه نمایشگاه‌ها، گردهمایی‌ها و فعالیت‌های اجتماعی مختلف برگزار می‌شود. اشیای نظامی موزه نیز در سالن‌هایی که در دو طبقه ساختمان گسترده شده‌اند، به نمایش گذاشته شده‌اند.

در طبقه همکف ساختمان موزه نظامی استانبول ۲۱ سالن وجود دارد که موضوع هر یک متفاوت است. موضوعات هر یک از سالن‌ها عبارت از مقدمه، ایجاد ارتش ترکیه، سلجوقیان، دوره‌های تاسیس و ظهور عثمانی، بزرگترین امپراتوری‌های ترکیه، محمد فاتح، سلطان سلیم اول، سلاح‌های لبه دار، فتح استانبول، سلاح‌های دفاعی، سلاح‌های گرم، دانشجوی حربیه آتاتورک، مدل‌های کانن، سومالی، بوسنی و کوزوو، امنیت داخلی، تیراندازی و سوارکاری است.

در طبقه فوقانی ساختمان موزه نظامی استانبول نیز ۱۱ سالن قرار دارد که موضوعات آنها هم عبارت از دوران مشروطه، جنگ جهانی اول، جنگ‌های گالیپولی، جنگ استقلال، مشکل کره و قبرس، قطعات قوم نگاری و نسخه های خطی، روسای دفاع، آتاتورک، خیمه‌ها، ستون سلیم سوم و مشکل ارمنی با اسناد است. روزانه بین ساعت ۱۵ تا ۱۶ بعد از ظهر، گروه موسیقی Janissary کنسرت برگزار می‌کنند و می‌توانند از آن لذت ببرید.

آثار موزه نظامی استانبول

آثار موزه نظامی استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Arda Demir)

در موزه نظامی استانبول بیش از ۴۵ هزار شی شامل تسلیحات نظامی، لباس‌های نظامی، وسایل شخصی سربازان و غیره به نمایش گذاشته‌ شده‌اند. تعداد ۵ هزار تا از این اشیا در ۳۰ سالن و ده حیاط به نمایش گذاشته شده‌اند. در مرکز سالن‌های مختلف این موزه یک سالن مخصوص آتاتورک، بنیان گذار موزه، به همراه لوازم، تصاویر و لباس‌های نظامی او قرار داده شده‌است. علاوه بر این آثار تعداد زیادی استار بورد، صفحات، نامه‌ها و آگهی‌ها و حق ثبت اختراعات و هدایایی که در حین کارزارهای ملل متحد به عنوان نیروهای حامی صلح به ارتش ترکیه داده شده‌بود، قرار دارد.

جاهای دیدنی اطراف موزه نظامی استانبول

جاهای دیدنی اطراف موزه نظامی استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Rodot Öztürk)

در نزدیکی موزه نظامی استانبول، جاذبه‌های گردشگری، تفریحی، تاریخی، فرهنگی و غیره وجود دارد که در فاصله کمی نسبت به یکدیگر واقع شده‌اند، و پس از بازدید از هر یک می‌توانید برای گردش و بازدید از دیگری بروید. در ادامه تعدادی از جاهای دیدنی اطراف موزه نظامی استانبول نام برده شده‌است.

نکات بازدید از موزه نظامی استانبول

نکات بازدید از موزه نظامی استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Tarek Hemeda Hemeda)

بازدیدکنندگان می‌توانند از روزهای چهارشنبه تا یکشنبه از ساعت ۹ تا ۱۶:۳۰ برای بازدید از موزه نظامی استانبول بروند. هزینه بازدید از این موزه به شرح زیر است.

  • شهروندان ترکی بیشتر از ۶۵ سال رایگان
  • افراد غیر ترک ۰-۸ سال رایگان
  • شهروندان ترک ۰-۱۸ سال رایگان
  • دانشجویان و دانش آموزان ۳۰ لیر
  • بزرگسالان و افراد عادی ۶۰ لیر

سخن آخر

اگر به تاریخ کشورها، تسلیحات نظامی و غیره علاقه مندید، می‌توانید به موزه نظامی استانبول رفته و از آثار و اشیایی که در آن به نمایش گذاشته شده‌اند، دیدن کنید. اگر برای بازدید از این موزه رفتید، خوشحال می‌شویم که تجربه خود از بازدیدتان را با ما و کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه نظامی استانبول کجاست؟

این جاذبه در منطقه Şişli ، محله Harbiye خیابان cumhuriyet استانبول قرار گرفته است.

هزینه بازدید از این موزه چقدر است؟

بهای بلیط ورودی این موزه برای دانشجویان و دانش‌آموزان 30 لیر و برای بزرگسالان 60 لیر است.

در چه ساعاتی از روز می‌توانیم از این موزه دیدن کنیم؟

بازدید از این موزه از روزهای چهارشنبه تا یکشنبه از ساعت ۹ تا ۱۶:۳۰ امکان‌پذیر است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا