جاذبه های گردشگری خارجی

کاخ بیلربی

در قسمت‌های مختلف شهر تاریخی استانبول بناهای تاریخی باشکوهی دیده می‌شود که شامل مساجد، کاخ‌های پادشاهی و غیره می‌شود. یکی از باشکوه ترین کاخ‌های موجود در استانبول که قدمت آن به دوران عثمانی باز می‌گردد و به عنوان اقامتگاه تابستانی پادشاهان عثمانی کاربرد داشته است، کاخ بیلربی یا کاخ بیگلربیگی است که به معنی سرای بزرگ بزرگان است. این کاخ به عنوان یکی از زیباترین، باشکوه‌ترین و محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری استانبول شناخته می‌شود و سالانه افراد بسیاری برای بازدید از آن به این کاخ می‌آیند. در ادامه این مقاله باما همراه باشید تا با این کاخ باشکوه بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه کاخ بیلربی

تاریخچه کاخ بیلربی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Omar AbdulGhani)

در محل امروزی کاخ بیلربیی در سال‌های ۱۸۲۹ قصری چوبی به دستور سلطان محمود دوم عثمانی ساخته‌شد. در سال ۱۸۵۱ میلادی، کاخ چوبی سلطان محمود در آتش سوخت. تا چند سال پس از آتش سوزی کاخ بدون استفاده ماند تا اینکه در سال ۱۸۶۱ سلطان عبدالعزیز دستور تخریب آن را داد. دو سال بعد و در تاریخ ۶ اوت ۱۸۵۳ دستور ساخت کاخ فعلی بیلربیی را صادر کرد.

ساخت کاخ بیلربیی در سال ۱۸۶۴ به پایان رسید و پس از تکمیل مبلمان و دکوراسیون داخل کاخ، در سال ۱۸۶۵ میلادی، کاخ امروزی بازگشایی شد و باز آن به عنوان کاخ و اقامتگاه تابستانی و نیز مرکز پذیرایی از مهمانان مهم و سران سایر کشورها که به این کشور می‌آمدند، از جمله دوک و دوشس ویندزور، ناصرالدین شاه قاجار و نیز ملکه اوژنی، ملکه فرانسه، استفاده می‌شد. علاوه بر آن این کاخ در سال های ۱۹۱۲ تا ۱۹۱۸ محل حصر خانگی سلطان عبدالحمید بود. او در تاریخ ۱۰ فوریه ۱۹۱۸ در این کاخ جان خود را از دست داد.

در سال ۱۹۲۵، پس از سقوط امپراطوری عثمانی و در دوران جمهوریت کشور ترکیه، کاخ بیلربیی با حکم شورای وزیران کشور به ریاست کاخ‌های ملی واگذار شد. همچنین این کاخ در سال ۱۹۳۴ به عنوان محلی برای اقامت رضا شاه پهلوی، شاه ایران که با دعوت مصطفی کمال آتاتورک به ترکیه آمده‌بود، انتخاب شد. امروزه از این کاخ به عنوان موزه-کاخ استفاده می‌شود و برای عموم مردم قابل بازدید است.

کاخ بیلربی کجاست؟

کاخ بیلربی کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: LBJ)

کاخ بیلربیی در ترکیه، قسمت آسیایی استانبول، منطقه اسکودار و در ساحل زیبای تنگه بستر واقع شده‌است. این کاخ در قسمت شمالی پل بستر قرار گرفته است. جهت دسترسی بهتر و راحت‌تر به این کاخ، لوکیشن زیر برای شما قرار داده شده‌است. شما می‌توانید به وسیله خودروی شخصی، کشتی، اتوبوس، تراموا، فری و غیره خود را به کاخ بیلربیی برسانید. همچنین اگر در منطقه اسکودار یا محدوده نزدیک به آن سکونت دارید، می‌توانید به صورت پیاده نیز خود را به این کاخ برسانید.

شما می‌توانید از خط Boğaz Hatti یا Anadolu kavağı-Üsküdar دستگاه حمل و نقل عمومی فردی استفاده کنید و در ایستگاه بیلربیی پیاده شوید. همچنین می‌توانید از اتوبوس‌های 121CS خط قرمز استفاده کرده و در ایستگاه کاخ بیلربیی از اتوبوس پیاده شده و به سمت کاخ حرکت کنید.

معماری کاخ بیلربی

معماری کاخ بیلربی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ilker Yolsal)

طراحی و معماری کاخ با شکوه بیلربیی توسط معماران برجسته ارمنی، سرکیس و آگوپ بالیان صورت گرفته است. عمارت اصلی مجموعه بیلربیی شامل دو قصر مابین همایون یا دربار امپراتوری (Mabeyn-i Humayun) و قصر حرمسرای کاخ می‌شود. قصر مابین همایون در ضلع شرقی کاخ قرار دارد و مربوط به امور ایالتی می‌شده و به بخش مردانه یا Selamlik کاخ نیز شناخته می‌شود. بخش دیگر عمارت که حرمسرا نام دارد در قسمت غربی کاخ قرار گرفته و اتاق والده سلطان یا مادر سلطان (Valide Sultan) و حرم‌سرای کاخ را در بر می‌گیرد و موازی با دریا و بسیار ساده طراحی شده است. 

در طراحی داخلی کاخ بیلربیی از سبک معماری غربی و شرقی بهره گرفته شده‌است. بنای کاخ دارای ۳ طبقه است و در آن ۳ ورودی، ۶ تالار، ۲۴ اتاق و زیر زمین کاخ دیده می‌شود. معماری کلی بنای کاخ با تاثیر گرفتن از ترکیب سبک‌های معماری باروک، رنسانس و نئوکلاسیک ساخته شده‌است. در اطراف کاخ بیلربیی باغ‌ها، آلاچیق‌ها و ساختمان‌های اضافی زیادی وجود دارد که مجموعا به همراه زیر بنای کاخ، نزدیک به ۳۰۰۰ متر مربع وسعت دارند.

مصالح به کار رفته در نمای بیرونی و دیوار‌های بیرونی کاخ بیلربیی شامل سنگ‌های مرمر و مصالح به کار رفته در دیوارهای داخلی، شامل آجر می‌شود. همچنین برای ساخت کف عمارت نیز از چوب استفاده می‌شود. در تجهیزات و مبلمان داخلی کاخ از حصیرهای نی مصری برای کف عمارت، فرش هرکه ترک، لوستر کریستال باکارات فرانسوی; ساعت های انگلیسی، فرانسوی و ترکی و گلدان های چینی، ژاپنی و فرانسوی استفاده شده‌است.

جاهای دیدنی اطراف کاخ

جاهای دیدنی اطراف کاخ بیلربی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali KILIÇ)

اگر هنگامی که در استانبول هستید، برای بازدید از کاخ بیلربی رفتید، فراموش نکنید که پس از اینکه از این کاخ دیدن کردید، به جاذبه‌های گردشگری دیگری که در اطراف کاخ واقع شده‌اند و شهر زیبای استانبول را به یک شهر گردشگرپذیر و توریستی تبدیل کرده‌اند نیز سر بزنید و از آنها دیدن کنید. از جمله جاهای دیدنی استانبول که در اطراف کاخ قرار گرفته‌اند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نکات بازدید از کاخ بیلربی

نکات بازدید از کاخ بیلربی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Bob Smith)

هزینه ورودی کاخ بیلربیی برای بازدید کنندگان محلی،۷۵ لیر و برای گردشگران خارجی : ۳۵۰ لیر است. همچنین گردشگران و بازدیدکنندگان می‌توانند از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ عصر روزهای دوشنبه تا شنبه از این کاخ بازدید کنند. این عمارت در روز سال نو، اولین روز از ماه مبارک رمضان و اولین روز از عید قربان تعطیل است.

سخن آخر

در تمامی قسمت‌های شهر زیبای استانبول، جاذبه‌های گردشگری بسیار زیبایی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به کاخ‌های باشکوه تاریخی، موزه‌های متنوع، مسجدهای بسیار با معماری بی‌نظیر و غیره اشاره کرد؛ از این رو شهر استانبول یکی از قطب‌های گردشگری منطقه محسوب می‌شود که سالانه میزبان گردشگران زیادی از سراسر دنیا به ویژه کشورهای همسایه از جمله ایران و عربستان است. اگر شما نیز مسافر این شهر زیبا شدید، فراموش نکنید که از کاخ بیلربیی نیز دیدن کنید و تجربیات خود از سفر جذابتان را با ما و کاربران گردشی تاپ نیز به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

کاخ بیلربی کجاست؟

این جاذبه در قسمت آسیایی استانبول، منطقه اسکودار و در ساحل زیبای تنگه بستر قرار دارد.

قدمت این کاخ به چه دورانی می رسد؟

این کاخ در سال‌ ۱۸۲۹ به دستور سلطان محمود دوم عثمانی احداث شده است.

هزینه بازدید از کاخ بیلربی چقدر است؟

بهای بلیط ورودی این کاخ مبلغ 350 لیر است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا