جاذبه های گردشگری خارجی

موزه موزاییک استانبول

موزه موزاییک استانبول موزه‌ای است که در آن موزاییک‌های قدیمی از کاخ بزرگ امپراتوری رومیان که نخستین اقامتگاه امپراتوران روم بود، موزاییک‌های کاخ بیزانس، کاخ قسطنطنیه و موزاییک‌های کاخ‌های دیگر از دوره‌‌های زمانی دیگر از جمله عثمانی است. این موزه که در بازار آراستا قرار دارد، یکی از قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین موزه‌های استانبول محسوب می‌شود که طرفداران زیادی دارد و هر ساله پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان بسیاری است. در ادامه با ما همراه باشید تا با این موزه بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه موزه موزاییک استانبول

تاریخچه موزه موزاییک استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: YanisGMK)

موزه موزاییک استانبول یکی از موزه‌های قدیمی ترکیه و جزو زیباترین جاذبه های گردشگری استانبول است که در آن موزاییک‌هایی از کاخ بزرگ روم که اقامتگاه پادشاهان روم شرقی از قرن چهارم تا تا قرن یازدهم بوده‌است، دیده‌ می‌شوند. این کاخ در زمان پیروزی امپراطوری عثمانی در قرن پانزدهم به طور کامل به ویرانه‌ای تبدیل شده بود و کاخ و موزاییک‌ها و تزیینات آن تا قرن بیستم ناشناخته ماند. در قرن بیستم تحقیقات باستان شناسی صورت گرفت و در طی این تحقیقات این کاخ و موزاییک‌های آن کشف شدند.

در زمان عثمانی بخاطر خطرات دریا پادشاهان عثمانی به سمت شاخ طلایی نقل مکان کردند و در این منطقه ساخت و ساز‌هایی زیادی صورت گرفت بدون اینکه کسی از موزاییک‌های قصر امپراتوری روم شرقی اطلاعی داشته باشد. چند سال بعد در بخش‌های مسکونی این منطقه یک آتش سوزی بزرگ رخ داد و باعث کشف موزاییک‌ها شد. پس از این آتش سوزی کاوش در این منطقه شدت گرفت و آثار موزاییکی متنوعی از دوران بیزانس و امپراطوری روم شرقی در این بخش کشف شد که نهایتا در سال ۱۹۹۷ این مکان را موزه موزاییک استانبول نامیدند.

موزه موزاییک استانبول کجاست؟

موزه موزاییک استانبول کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amina Choudhury)

موزه موزاییک استانبول در ترکیه، قسمت اروپایی استانبول، منطقه فاتح، در قسمت جنوبی مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی و داخل بازار آراسته واقع شده‌است. موزه در ضلع شمال شرقی حیاط قوس‌دار قصر بزرگ امپراطوری بیزانس قدیم ساخته شده‌است. برای دسترسی به این موزه به وسیله خودروی شخصی یا به صورت پیاده می‌توانید از لوکیشن زیر استفاده کنید. همچنین از طریق وسایل نقلیه عمومی از جمله تراموا، اتوبوس و مترو نیز می‌توانید خودتان را به این مسجد برسانید. نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به موزه، ایستگاه اتوبوس سلطان احمد است که باید سوار اتوبوس‌های ۱۲۱cs خط قرمز شوید و در ایستگاه اتوبوس سلطان احمد از اتوبوس پیاده شوید.

آثار موزه موزاییک استانبول

آثار موزه موزاییک استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Austin Zielman)

در موزه موزاییک استانبول موزاییک‌های زیبایی با طرح‌هایی که زندگی روزمره مردم در آن زمان، منظره‌های طبیعی، شکار، تصاویر سلاطین، رجال معروف و مردمان عادی و غیره به تصویر کشیده شده است. را نشان می‌دهند. از جمله موزاییک‌هایی که در این موزه مشاهده می‌شوند می‌توان به موزاییکی که یک پلنگ را در حال شکار نشان می‌دهد، اشاره کرد. موزاییک‌های موجود در این موزه از دوره‌های زمانی مختلف کشف شده‌اند. بعضی از این موزاییک‌ها نیز روایتگر داستان‌های اساطیری دوران باستان هستند.

موزاییک‌های موجود در موزه موزاییک استانبول از سنگ‌های آهکی، سنگ‌های رنگی، سفال و غیره درست شده‌اند و اندازه آنها به طور تقریبی ۵ میلی متر می‌شود. از زیباترین کارهای موزاییکی این موزه طرح صحنه شکار مارمولک به دست گریفون، یا صحنه نبرد فیل و شیر است. بیشتر موزاییک‌هایی که در موزه وجود دارد برای تزیین پیاده‌روها و ستون‌های موجود در موزه قرار گرفته‌اند؛ بیشتر این موزاییک‌ها به امپراطوری بیزانتین مربوط می‌شوند.

جاهای دیدنی اطراف موزه موزاییک استانبول

جاهای دیدنی اطراف موزه موزاییک استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: eyüp özkan)

موزه موزاییک استانبول در منطقه فاتح استانبول واقع شده‌است، این منطقه در طول تاریخ از دوران امپراطوری روم شرقی تا امپراطوری عثمانی و پس از آن در دوران حکومت جمهوری ترکیه منطقه‌ای مهم در استانبول بوده و دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است. از جمله جاهای دیدنی اطراف موزه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نکات بازدید از موزه موزاییک استانبول

نکات بازدید از موزه موزاییک استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Sabire ŞEREMENT)
  • گردشگران و بازدیدکنندگان می‌توانند همه روزه از موزه موزاییک استانبول بازدید کنند.
  • این موزه در نیمه اول سال خورشیدی ۱ آوریل (۱۳ فروردین) تا ۱ اکتبر (۱۰ مهر ) از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ عصر و در نیمه دوم سال خورشیدی از ۱ اکتبر تا ۱ آوریل از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۸:۳۰ قابل بازدید است.
  • خرید بلیط موزه در نیمه اول سال از ساعت ۹ تا ١٨:٣٠ و در نيمه دوم سال از ساعت ۹ تا ۱۸ صورت می‌گیرد.
  • هزینه بازدید از موزه موزاییک استانبول برای هر نفر ۱۰ یورو است.
  • درهای موزه موزاییک استانبول به علت عملیات بهسازی و ترمیم تا اطلاع ثانوی به روی بازدیدکنندگان بسته هستند.

سخن پایانی

موزه موزاییک استانبول یکی از مهم‌ترین موزه‌های استانبول است که در آن موزاییک‌های بسیار قدیمی که به قرن‌ها پیش تعلق دارند و دارای طرح‌های بسیار زیبایی هستند، به نمایش درآمده‌اند. اگر به استانبول سفر کردید، بازدید از این موزه جذاب را از دست ندهید. اگر تجربه بازدید از این موزه را دارید، خاطرات خود از آن را با ما و کاربران گردشی تاپ نیز به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه موزاییک استانبول کجاست؟

این جاذبه در منطقه فاتح، در قسمت جنوبی مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی قرار دارد.

هزینه بازدید از موزه موزاییک استانبول چقدر است؟

بهای بلیط ورودی این موزه برای هر نفر ۱۰ یورو است.

در چه ساعاتی از روز می‌توانیم از این موزه دیدن کنیم؟

بازدید از این موزه در نیمه اول سال از ساعت ۹ صبح تا ۱۹ عصر و در نیمه دوم سال از ساعت ۹ صبح تا ساعت ۱۸:۳۰ امکان‌پذیر است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا