جاذبه های گردشگری خارجی

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه با معماری خیره‌کننده خود، یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری استانبول است. این مسجد در بخش اروپایی استانبول، در میدانی به نام ایاصوفیه قرار دارد و سالانه میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند. در این مقاله، می‌خواهیم درباره تاریخچه پر فراز و نشیب این مسجد به شما بگوییم و بخش‌های مختلف آن را به قلم بکشیم. پس در ادامه، همراه گردشی تاپ باشید.

مسجد ایاصوفیه کجاست؟

مسجد ایاصوفیه کجاست؟
منبع عکس: hometogo (عکاس: نامشخص)

این مسجد در قسمت اروپایی شهر استانبول، در میدانی به نام ایاصوفیه جا خوش کرده است و برای بازدید از آن، باید خود را به این میدان برسانید. دسترسی به این جاذبه، با استفاده از تاکسی‌های شهری، قطار کابلی و تراموا امکان‌پذیر است. اگر قصد استفاده از وسایل نقلیه عمومی را دارید، پیشنهاد ما به شما این است که از تراموا استفاده کنید و در ایستگاه سلطان احمد پیاده شوید. لوکیشن این جاذبه در گوگل مپ را نیز می‌توانید در قسمت پایین مشاهده کنید.

تاریخچه مسجد ایاصوفیه

تاریخچه مسجد ایاصوفیه
منبع عکس: cnbcfm (عکاس: نامشخص)

مسجد تاریخی ایاصوفیه یکی از زیباترین ساختمان‌های تاریخی شهر استانبول و یکی از نمادهای فرهنگی کشور ترکیه است. ساختمان این مسجد، در سال 537 میلادی ساخته شد؛ اما جالب است بدانید که در آن زمان، نقش کلیسا را ایفا می‌کرد. در آن زمان، این ساختمان با نام “کلیسای حکمت” شناخته می‌شد. در سال 1453 میلادی، با ورود اسلام به شهر استانبول، این ساختمان به مسجد ایاصوفیه تبدیل شد.

تا سال 1930 میلادی، این بنای باشکوه فعالیت خود را تحت عنوان مسجد ایاصوفیه ادامه داد؛ تا اینکه در این سال، بار دیگر تغییر کاربری داد. در اواسط دهه 1930 میلادی، این مسجد به یک موزه عمومی تبدیل شد و تا امروز نیز همین نقش را ایفا می‌کند. این مسجد تاریخی، تا امروز چندین بار مرمت و بازسازی شده که بزرگ‌ترین آن در قرن ششم میلادی توسط جاستنیانوس انجام شد. خوشبختانه، این مرمت‌ها آسیبی به معماری خارق‌العاده بنا وارد نکرده‌اند.

جالب است بدانید که برای ساخت مسجد ایاصوفیه، بیشتر از 10 هزار کارگر و بیش از 100 استادکار، زحمت کشیدند و فرآیند ساخت آن نیز 5 سال طول کشید.

معماری مسجد ایاصوفیه

معماری مسجد تاریخی ایاصوفیه
منبع عکس: pressassociation (عکاس: نامشخص)

طراحی مسجد ایاصوفیه استانبول توسط دو معمار باستانی به نام‌های “ایسیدوروس” و “آنتونیوس” انجام شد. آن‌ها برای طراحی این ساختمان از معماری بیزانس و روم باستان الهام گرفتند تا قدرت این سبک از معماری را به جهانیان نشان دهند. اگرچه ظاهر مسجد ساده طراحی شده؛ اما وجود مناره‌های مرتفع، گنبد مرکزی بزرگ، ستون‌های ردیفی و سرستون‌های حجاری شده زیبایی وصف‌ناپذیری را به سازه بخشیده‌اند.

گنبد مرکزی مسجد ایاصوفیه 31 متر قطر دارد و ارتفاع آن نیز 56 متر است. روی پایه این گنبد، 40 پنجره نسبتا بزرگ قرار دارد که به تامین نور فضای داخلی مسجد کمک می‌کنند. این بنای باشکوه، همچنین دارای 4 مناره مرتفع است که گنبد مرکزی را احاطه کرده‌اند. ارتفاع هر کدام از این مناره‌ها 60 متر است و طراحی آن‌ها در بالاترین نقطه، به صورت مخروطی است. ستون‌های مسجد نیز به شکل کاملا هنرمندانه‌ای باهم هماهنگ هستند و چهار طاق مسجد را بالا نگه می‌دارند.

قرارگیری تمام این المان‌ها در کنار یکدیگر، سبب شده تا از این ساختمان به عنوان یک شاهکار معماری بیزانس در جهان یاد شود.

موزه مسجد ایاصوفیه

موزه مسجد ایاصوفیه
منبع عکس: wallpaperuse (عکاس: نامشخص)

همانطور که گفتیم، مسجد ایاصوفیه در اواسط دهه 1930 میلادی به یک موزه عمومی تبدیل شد. همین موضوع باعث شده تا دیدن معماری خیره‌کننده این مسجد، مقصد نهایی ماجراجویی در ایاصوفیه نباشد. این موزه بخش‌های متنوع و جذابی دارد که دیدن آن‌ها به شدت پیشنهاد می‌شود. از جمله این بخش‌ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بخش باستان‌شناسی: در این بخش از موزه می‌توانید از دیدن سکه‌های قدیمی، نسخه‌های خطی کتاب‌ها آثار تاریخی چین باستان و مجسمه‌های قدیمی لذت ببرید. در حقیقت، اگر به تاریخ و اشیای تاریخی علاقه دارید، این بخش می‌تواند شما را شگفت‌زده کند.
 • بخش تاریخ‌شناسی: در این بخش از موزه مسجد ایاصوفیه، می‌توانید با تاریخچه این مسجد و شهر استانبول آشنا شوید. بنابراین، اگر به تاریخچه شهر استانبول علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این بخش را فراموش نکنید.
 • بخش هنری: در این بخش نیز مجموعه بی‌نظیری از آثار هنری تاریخی و اشیای مربوط به کلیسای حکمت به نمایش گذاشته شده‌اند.

هزینه بازدید از مسجد ایاصوفیه

هزینه بازدید از مسجد ایاصوفیه
منبع عکس: tmgrup (عکاس: نامشخص)

برای بازدید از این مسجد تاریخی باید بلیط تهیه کنید که هزینه آن به عوامل مختلفی از جمله فصل حضور شما در استانبول، سن شما و گردشگر داخلی یا خارجی بودن بستگی دارد. در حال حاضر، گردشگران خارجی برای بازدید از این ساختمان باید 40 لیر ترکیه (معادل 5 دلار آمریکا) را پرداخت کنند. هزینه بازدید برای گردشگران داخلی کمتر از این مقدار است. لازم به ذکر است که این هزینه برای دانشجویان، دانش‌آموزان و کودکان کاهش می‌یابد.

این قیمت‌ها در زمان حضور شما در استانبول ممکن است متغیر باشد. به همین خاطر، برای مشاهده هزینه دقیق بازدید از مسجد ایاصوفیه، پیشنهاد می‌کنیم که روی این لینک کلیک کنید.

جاذبه های اطراف مسجد ایاصوفیه

جاذبه های اطراف مسجد تاریخی ایاصوفیه
منبع عکس: hadalsame (عکاس: نامشخص)

اگر همچنان فرصت ماجراجویی در شهر استانبول را دارید، جاذبه‌های زیادی در اطراف این مسجد قرار دارند که می‌توانید برای دیدن آن‌ها نیز برنامه‌ریزی کنید. از جمله مهم‌ترین جاذبه‌ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • پارک مینیاتورک: یک دنیای مینیاتوری جذاب که در فاصله 10 کیلومتری از این مسجد قرار دارد. پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از پارک مینیاتورک را به هیچ عنوان از دست ندهید.
 • کاخ توپکاپی: یکی از زیباترین کاخ‌های تاریخی ترکیه است که تنها 260 متر از مسجد ایاصوفیه فاصله دارد.
 • کاخ دلما باغچه: یکی دیگر از کاخ‌های تاریخی شهر استانبول است که قدمت آن به سال 1843 میلادی برمی‌گردد. کاخ دلما باغچه در فاصله 7.3 کیلومتری از این بنای تاریخی قرار دارد.
 • برج و پل گالاتا: برج گالاتا و پل گالاتا جاذبه‌های دیگری هستند که در نزدیکی این مسجد قرار دارند و دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست.
 • آکواریوم استانبول: اگر می‌خواهید به دنیای زیر آب سفر کنید، آکواریوم استانبول بهترین گزینه است که در فاصله 19.1 کیلومتری از این مسجد قرار دارد.
 • موزه هنرهای مدرن استانبول: یکی از جذاب‌ترین موزه‌های شهر است که 3.6 کیلومتر با مسجد تاریخی ایاصوفیه فاصله دارد.

نکات بازدید از مسجد ایاصوفیه

نکات بازدید از مسجد ایاصوفیه استانبول
منبع عکس: static01 (عکاس: نامشخص)
 • اگر می‌خواهید تمام بخش‌های مسجد را با دقت مشاهده کنید، باید دو ساعت از برنامه خود را به بازدید از مسجد ایاصوفیه اختصاص دهید.
 • پیشنهاد می‌کنیم که اوایل صبح یا نزدیک به غروب آفتاب برای بازدید از این جاذبه اقدام کنید تا گرفتار شلوغی و ازدحام جمعیت نشوید.
 • رعایت حجاب در زمان بازدید از این مسجد الزامی است. در همین راستا، مردانی که قصد بازدید از این مسجد را دارند باید شلوار و پیراهن مناسب بپوشند و زنان نیز باید لباس مناسب به تن داشته باشند.
 • عکاسی از بخش‌های مختلف مسجد ایاصوفیه بلامانع است؛ اما باید محدودیت‌هایی که تعریف شده را رعایت کنید.
 • چندین راهنما در داخل مسجد حضور دارند تا در صورت نیاز، به سوالات شما پاسخ دهند. بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم که از آن‌ها درباره تاریخچه و معماری این مسجد بیشتر سوال کنید.
 • رعایت ادب و احترام در زمان بازدید از این بنای تاریخی الزامی است.
 • در زمان برگزاری نماز، سکوت را رعایت کنید و مزاحم نمازگزاران نشوید.
 • بازدید از این مسجد در تمام روزهای هفته به صورت 24 ساعته امکان‌پذیر است.
 • برای ورود به داخل مسجد، باید کفش‌های خود را دربیاورید.
 • بازدید از مسجد و فضای داخلی آن کامل رایگان است؛ اما برای بازدید از موزه آن باید بلیط خریداری کنید.

سخن پایانی

مسجد ایاصوفیه با قدمتی که به سال 537 میلادی برمی‌گردد، یکی از قدیمی‌ترین بناهای تاریخی شهر استانبول محسوب می‌شود. این مسجد به اندازه‌ای زیبا طراحی و ساخته شده که به آن لقب شاهکار معماری بیزانس را داده‌اند. در این مقاله از وب سایت گردشی تاپ، قدم به داخل این مسجد گذاشتیم و درباره تاریخچه و معماری آن به صورت کامل به شما گفتیم. از اینکه تا انتها همراه گردشی تاپ بودید، سپاسگزاریم.

سوالات متداول

مسجد ایاصوفیه کجاست؟

این مسجد تاریخی در بخش اروپایی استانبول، در میدانی به نام ایاصوفیه قرار دارد.

ساعات بازدید از مسجد ایاصوفیه کدامند؟

بازدید از این مسجد در تمام روزهای هفته به صورت 24 ساعته امکان‌پذیر است.

قدمت این مسجد چقدر است؟

این بنای باشکوه در سال 537 میلادی ساخته شد.

هزینه بازدید از مسجد ایاصوفیه چقدر است؟

هزینه بازدید از این جاذبه برای گردشگران خارجی 40 لیر ترکیه و برای گردشگران داخلی کمتر از این مقدار است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا