جاذبه های گردشگری خارجی

مجسمه مادر گرجستان

مجسمه مادر گرجستان نام یک تندیس معروف در شهر تفلیس است که بر فراز تپه سولولاکی قرار دارد. این مجسمه یکی از نمادهای کشور گرجستان و یکی از متفاوت‌ترین جاذبه های گردشگری تفلیس است و در طول سال، توسط میلیون‌ها گردشگر داخلی و خارجی مورد بازدید قرار می‌گیرد. در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا همه چیز را درباره این مجسمه نمادین به شما بگوییم.

آشنایی با مجسمه مادر گرجستان

آشنایی با مجسمه مادر گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad Ali Kais)

نام یک مجسمه معروف و نمادین در شهر تفلیس گرجستان است که بر فراز تپه سولولاکی قرار دارد. این سازه با نام “مجسمه کارتلیس ددا” نیز شناخته می‌شود که در زبان گرجی به معنای “مادر کارتلیس” است. موقعیت مکانی این سازه به گونه‌ای انتخاب شده که مشرف بر شهر تفلیس باشد؛ به همین خاطر، وقتی در کنار آن قرار می‌گیرید، می‌توانید منظره بی‌نظیری از پایتخت کشور گرجستان را مشاهده کنید.

این مجسمه در سال 1958، توسط یکی از هنرمندان گرجستانی به نام “Zurab Tsereteli” ساخته شد. هدف از ساخت مجسمه مادر گرجستان، ادای احترام به مادران این کشور و ساخت یک نماد ملی بود. در سال 1987، بحث درباره حذف یا نگهداری این مجسمه آغاز شد که در نهایت، دولت گرجستان تصمیم به نگهداری این سازه گرفت. همچنین لازم است بدانید که در سال 2006، این سازه به عنوان یک جاذبه توریستی در میان جهانیان شناخته شد.

آدرس مجسمه مادر گرجستان در گوگل مپ

معماری مجسمه مادر گرجستان

معماری مجسمه مادر گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Nzaaaf)

مجسمه مادر گرجستان، در سال 1958 توسط یکی از هنرمندان گرجستانی به نام “Zurab Tsereteli” ساخته شد. در طراحی این مجسمه پیچیدگی خاصی به چشم نمی‌خورد و کارتلیس ددا در نهایت سادگی طراحی و ساخته شده است. ارتفاع این مجسمه 20 متر است و وزن آن نیز 25 هزار کیلوگرم است. ارتفاع این سازه و موقعیت مکانی آن سبب شده تا از بسیاری از نقاط شهر قابل رویت باشد.

مجسمه مادر گرجستان در ابتدا از بتن ساخته شد؛ اما در سال 1963، دولت گرجستان تصمیم گرفت تا یک روکش آلومینیومی روی آن بکشد تا از مجسمه در برابر تغییرات آب‌و‌هوایی محافظت کند. مجسمه جدید در سال 1964، با همان شکوه و عظمت سابق رونمایی شد و تا امروز نیز پابرجا مانده است.

مجسمه کارتلیس ددا زنی با لباس‌های سنتی گرجی را نشان می‌دهد که با یکی از دستانش شمشیر و با دست دیگرش جامی از شراب را نگه داشته است. شمشیری که در دست کارتلیس ددا قرار دارد، نشان‌دهنده آمادگی این کشور برای دور کردن دشمنان از آب و خاک گرجستان است. جام شراب نیز نشان‌دهنده مهمان‌نوازی مردم این کشور است. این مجسمه نشان می‌دهد که مردم گرجستان، به همان اندازه که آماده مقابله با دشمنان هستند، آماده استقبال از مهمانان خود نیز هستند.

سازنده مجسمه مادر گرجستان کیست؟

سازنده مجسمه مادر گرجستان کیست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Grzegorz Majchrzak)

مجسمه مادر گرجستان توسط شخصی به نام Zurab Tsereteli، در سال 1958 ساخته شد. او در ابتدا نام “پایتخت” را برای این مجسمه انتخاب کرد و بعدها، نام آن را به کارتلیس ددا تغییر داد. جالب است بدانید که این طراح گرجی، برای ساخت این مجسمه، جایزه دولتی شوتا روستاولی را دریافت کرد. Zurab Tsereteli بعدها اعلام کرد که هدف از ساخت این سازه، نمایش تاریخ و فرهنگ مردم گرجستان به جهانیان بوده است.

تفریحات موجود در محل مجسمه مادر گرجستان

تفریحات موجود در محل مجسمه مادر گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Pau de Valencia)

پس از دیدن این مجسمه نمادین و گرفتن عکس‌های یادگاری با مجسمه مادر گرجستان، وقت آن رسیده تا تفریحات موجود در محل این سازه را کشف کنید. در قسمت پایین، ما به مهم‌ترین موارد در این زمینه اشاره کرده‌ایم:

 • اولین تفریحی که در محل مجسمه کارتلیس ددا در دسترس است، تماشای منظره خیره‌کننده از شهر تفلیس است. این مجسمه روی تپه سولولاکی قرار دارد و وقتی در کنار آن هستید، می‌توانید بسیاری از جاذبه‌ها و بخش‌های شهر تفلیس را از نمای دیگری مشاهده کنید.
 • در نزدیکی مجسمه مادر گرجستان یک تله‌کابین وجود دارد که اگر اهل هیجان هستید، می‌تواند گزینه جذابی باشد. مبدا تله‌کابین مرکز باغ گل است و مقصد نهایی آن نیز مجسمه است. مسافتی که این تله‌کابین طی می‌کند حدودا 300 متر است و در مسیر می‌توانید از تماشای مناظر تپه سولولاکی لذت ببرید.
 • گوش سپردن به موسیقی محلی گرجستان، از دیگر تفریحات در دسترس در محل این مجسمه است. در طول روز، خوانندگان خیابانی زیادی خود را به مجسمه مادر گرجستان می‌رسانند تا اجرای زیبای خود را به بازدیدکنندگان تقدیم کنند.

جاذبه های اطراف مجسمه کارتلیس ددا

جاذبه های اطراف مجسمه کارتلیس ددا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: sara sara)

اگر می‌خواهید پس از بازدید از این مجسمه، ماجراجویی خود در شهر تفلیس را ادامه دهید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از جاذبه‌های زیر را در برنامه خود قرار دهید.

 • قلعه ناریکالا: یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین قلعه‌های شهر تفلیس است که بر فراز یک تپه مرتفع قرار دارد. فاصله قلعه ناریکالا از این مجسمه 500 متر است.
 • مسجد جوما: جزو مساجد قدیمی این شهر است که در فاصله 600 متری از مجسمه مادر گرجستان قرار دارد.
 • باغ ملی گیاه‌شناسی: اگر عاشق گیاهان هستید، بازدید از این باغ خارق‌العاده که در فاصله 1.7 کیلومتری از این سازه قرار گرفته را از دست ندهید.
 • برج ساعت تفلیس: این برج با طراحی منحصربفرد خود، یکی از متفاوت‌ترین دیدنی‌های شهر است و بازدید از آن را نباید از دست دهید. برج ساعت تفلیس در فاصله 3.5 کیلومتری از مجسمه قرار دارد.
 • پارک ریکه: یکی از زیباترین و جذاب‌ترین پارک‌های کشور گرجستان است که امکانات تفریحی خارق‌العاده‌ای را در خود جا داده است. پارک ریکه نیز در فاصله 1.2 کیلومتری از مجسمه مادر گرجستان قرار دارد.

نکات بازدید از مجسمه مادر گرجستان

نکات بازدید از مجسمه مادر گرجستان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Zakaria Charitonisvili)
 • بازدید از این مجسمه کاملا رایگان است و در تمام روزهای هفته، به صورت 24 ساعته امکان‌پذیر است.
 • با توجه به موقعیت مکانی این مجسمه، بهتر است از کفش راحت و مخصوص کوهنوردی برای بازدید از آن استفاده کنید.
 • زباله‌های خود را در اطراف مجسمه مادر گرجستان رها نکنید و به طبیعت اطراف مجسمه آسیب نزنید.
 • گرفتن عکس یادگاری با مجسمه را به هیچ عنوان فراموش نکنید.
 • برای آنکه بازدید بهترین داشته باشید، پیشنهاد می‌کنیم که نزدیک ظهر برای دیدن این سازه بروید.

سخن پایانی

مجسمه مادر گرجستان، یک مجسمه نمادین و غول‌پیکر در شهر تفلیس است که قدمت آن به سال 1958 برمی‌گردد. این مجسمه 20 متر ارتفاع دارد و تقریبا از تمام نقاط شهر قابل رویت است. اگر در شهر تفلیس هستید و قصد بازدید از یک جاذبه متفاوت را دارید، این مجسمه یکی از بهترین گزینه‌هاست. اگر تجربه بازدید از این سازه را دارید، خوشحال می‌شویم اگر تجربه خود را با سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

مجسمه مادر گرجستان چند متر است؟

ارتفاع این مجسمه 20 متر و وزن آن 25 تُن است.

قدمت مجسمه مادر گرجستان چقدر است؟

این مجسمه در سال 1958 ساخته شده است.

ساعات بازدید از مجسمه کارتلیس ددا کدامند؟

بازدید از این سازه در تمام روزهای هفته به صورت 24 ساعته امکان‌پذیر است.

هزینه بازدید از مجسمه مادر گرجستان چقدر است؟

بازدید از این جاذبه کاملا رایگان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا