جاذبه های گردشگری خارجی

آبشارهای دودن

 یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی آنتالیا، آبشارهای دودن است. این آبشارها از دلچسب ترین و زیباترین مناظر طبیعی ترکیه و شهر آنتالیا محسوب می‌شوند. این آبشارها مجموعه‌ای از دو آبشار بسیار زیبا هستند که به فاصله ۱۷ کیلومتر از یکدیگر قرار گرفته‌اند و به عنوان یکی از محبوب ترین مناطق گردشگری آنتالیا شناخته می‌شود. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با این آبشارهای زیبا آشنا شویم.

معرفی آبشارهای دودن

معرفی آبشارهای دودن
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Murat Akay)

 واژه دودن به معنای گودالی است که آب‌ها را می بلعد. در مجموعه آبشارهای دودن دو آبشار با فاصله ۱۷ کیلومتر وجود دارد که یکی پایین تر و یکی بالاتر از که آبشارهای پایینی و بالایی نامیده می‌شوند. آبشار بالایی ۱۵ متر ارتفاع و ۲۰ متر عرض دارد. این آبشار به نام آبشار اسکندر نیز شناخته می‌شود‌. طبق داستان‌ها و گفته‌های تاریخی اسکندر مقدونی در سال‌های ۳۳۴ تا ۳۳۳ قبل از میلاد پامفیلیا را فتح کرد و هنگامی که داشت از این منطقه عبور می‌کرد از آب این آبشارها به اسب‌های خود آب می‌داد.

در پشت آبشار بالایی مجموعه‌ آبشارهای دودن غاری دیده می‌شود که در این غار حفره‌ای دیده می‌شود که آن به مانند پنجره‌ غار عمل می‌کند که از طریق آن زیبایی آبشار دیده‌ می‌شود. از تفریحاتی که می‌توان در این منطقه طبیعی – تفریحی تجربه کرد، می‌توان به پیک نیک در طبیعت، عکاسی، رستوران گردی، کافه گردی و غیره اشاره کرد.

آبشار پایینی آبشارهای دودن حدود ۴۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار به دریای مدیترانه‌ می‌ریزد. نام این منطقه «کارپوز کالدیران» (Karpuzkaldiran) است، به همین دلیل به این آبشار، آبشار کارپوز کالدیران (Karpuzkaldıran Şelalesi) نیز می‌گویند. آب آبشار بالایی پس از پیمودن ۱۷ کیلومتر و در منطقه ای اگه که آبشار پایینی به دریای مدیترانه می‌ریزد نیز، به این دریا میریزد.

آبشارهای دودن کجاست؟

آبشارهای دودن کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: ABDULRAHMAN ZINALABIDIN)

 آبشار بالایی آبشارهای دودن در منطقه کپز آنتالیا در ناحیه ورساک و در پارک دودن واقع شده است. این پارک در فاصله ده کیلومتری شمال شرقی آنتالیا قرار دارد. آبشار پایینی مجموعه آبشارهای دودن نیز در پارکی به نام پارک دودن لارا در فاصله ۱۰ کیلومتری آنتالیا در واقع شده است. برای دسترسی به این آبشارها و پارک دودن می‌توانند از لوکیشن زیر که برای شما قرار دادیم استفاده کنید تا مسیر خود را راحت تر پیدا کنید.

برای دسترسی به آبشار بالایی مجموعه آبشارهای دودن با وسایل نقلیه عمومی می‌توانید از چند راه استفاده کنید که یکی از این راه‌ها این است که برای رفتن به آبشار از تراموا استفاده کنید. شما برای رسیدن به این آبشار به وسیله تراموا باید از خط Antray T۳ استفاده کنید و در ایستگاه «شلاله» (Selale) که در یک کیلومتری ورودی پارک قرار دارد، پیاده شوید و با کمی پیاده روی به این پارک و آبشار بالایی برسید.

اگر هم میخواهید به وسیله تراموا از آبشار بالایی به سمت آبشار پایینی حرکت کنید، می‌توانید در ایستگاه شلاله سوار خط تراموای Antray T۳ شده و پس از گذشت هشت ایستگاه، در ایستگاه یشیلیر ماک (Yesilirmak) پیاده شوید و پس از آن از خط اتوبوس FL۸۲ استفاده کنید و به وسیله آن خود را به آبشار پایین برسانید.

 امکانات تفریحی رفاهی آبشارهای دودن

 امکانات تفریحی رفاهی آبشارهای دودن
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: SUNIL MATHEW)

 آبشار بالایی دودن در پارکی واقع شده است که این پارک امکانات رفاهی زیادی از قبیل رستوران و کافه، محوطه پیک نیک، میز و نیمکت، مسجد, اتاق استراحت, پارکینگ فروشگاه سوغاتی و غیره دارد. دو پارکینگ در نزدیکی هر دو آبشار وجود دارد که هردوی آنها رایگان هستند.

همچنین در بازدید از آبشارهای دودن می‌توانند تفریحات جذاب و لذت بخشی را تجربه کنید که از جمله این تفریحات می‌توان به گردش و پیک نیک در پارک، بازدید از آبشار بالایی دودن، غارنوردی، گردش در میان دو آبشار، بازدید از آبشار پایینی، قایق سواری، رفتینگ و قایق سواری در رودخانه دودن، عکاسی و غیره اشاره کرد. در ادامه برخی از این تفریحات را با هم بررسی می‌کنیم.

 غارنوردی

در پشت آبشار بالایی مجموعه آبشارهای دودن غاری با نام غار آرزوها یا غار دیلک مارگاراسی واقع شده است. اگر با قصد غارنوردی وارد این غار شوید باید ۴۰ متر را طی کنید تا به پایان غار برسید. البته می‌توانند در بدو ورود یا کمی جلوتر در غار بنشینید و در سکوت و آرامش از زیبایی‌های آن لذت ببرید.

قایق سواری

قایق سواری در آبشارهای دودن
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: 許天瑞)

 شما می‌توانید برای بازدید از آبشار پایینی دودن از قایق یا کشتی استفاده کنید و آنها را اجاره کنید و در درون دریای مدیترانه حرکت کنید و به وسیله قایق یا کشتی خود را به نزدیکی آبشار پایینی آبشارهای دودن برسانید. توجه داشته باشید که هزینه اجاره بهای قایق یا کشی ارزان نیست و هزینه بالایی برای شما خواهد داشت.

گردش میان دو آبشار

میان آبشارهای بالایی و پایینی مجموعه آبشارهای دودن حدود ۱۷ کیلومتر فاصله وجود دارد. این مسیر ۳ ساعته را برخی گردشگران به صورت پیاده طی می‌کنند و در طول این مسیر می‌توان فعالیت‌هایی از قبیل جنگل‌نوردی، غارنوردی، تماشای حیوانات و قدم زدن کنار رودخانه دودن و غیره را تجربه کنند.

جاهای دیدنی اطراف آبشار

جاهای دیدنی اطراف آبشارهای دودن
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Daniela Pančová)

 در شهر زیبای آنتالیا جاذبه‌های گردشگری تاریخی و طبیعی بسیار زیادی دارد و یک مقصد فوق العاده و یک قطب گردشگری در منطقه به شمار می‌رود. از جمله جاهای دیدنی آنتالیا که در نزدیکی آبشارها قرار دارند و شما‌ می‌توانند پس از بازدید از آبشارهای دودن از آنها نیز بازدید کنید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نکات بازدید از آبشارهای دودن

نکات بازدید از آبشارهای دودن
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: jeanie eum)

 آبشار بالایی دودن در پارک دودن قرار دارد که برای ورود به آن باید هزینه‌ای به اندازه پنج لیر ترکیه پرداخت کنید همچنین این آبشار هر روز قابل بازدید است و می‌توانید از ساعت ۸:۳۰ تا ۱۹:۳۰ در شش ماهه اول سال و از ۹ تا ۱۸ در شش ماهه دوم سال از آن بازدید کنید. آبشار پایین آبشارهای دودن همه روزه و در هر ساعتی به صورت رایگان قابل بازدید است. همچنین بهترین زمان سفر به این آبشارها فصل بهار و پاییز است. 

سخن پایانی

 آبشارهای دودن از زیباترین و محبوب ترین جاذبه‌های گردشگری آنتالیا محسوب می‌شوند که در هر زمان از سال به ویژه در فصل‌های بهار و تابستان گردشگران و بازدیدکنندگان بسیاری برای بازدید از این آبشارها به این منطقه می‌آیند. اگر تصمیم گرفتید که شهر زیبای آنتالیا را به عنوان مقصد بعدی خود برای سفر انتخاب کنید، حتما از این آبشارهای زیبا نیز بازدید کنید و با ما و کاربران گردشی تاپ درباره تجربیات سفرتان بگویید.

سوالات متداول

آبشارهای دودن کجاست؟

این جاذبه در منطقه کپز آنتالیا در ناحیه ورساک و در پارک دودن واقع شده‌است.

امکانات تفریحی این آبشارها چیست؟

قایق سواری، گردش در کنار آبشارها و غارنوردی از جمله امکانات تفریحی این جاذبه است.

هزینه بازدید از آبشارهای دودن چقدر است؟

شما برای بازدید از این آبشارهای زیبا می‌بایست مبلغ 5 لیر بپردازید.

در چه ساعاتی از روز می‌توانیم از این آبشارها دیدن کنیم؟

در فصل بهار و تابستان از ساعت 08:30 الی 19:30 و در فصل پاییز و زمستان از ساعت 09:00 الی 18:00 بازدید از این آبشارها امکان‌پذیر است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا