جاذبه های گردشگری خارجی

چشمه سلطان احمد سوم

چشمه سلطان احمد سوم یکی از جاذبه های گردشگری استانبول است که در میان جاذبه‌های دیگر ترکیه، کمی ناشناخته‌تر از سایرین است اما دقیقا به اندازه آنها زیبا و دیدنی است. چشمه یاد شده در ورودی مسجد ایاصوفیه استانبول، و در نزدیکی بسیاری از جاذبه‌های تاریخی استانبول واقع شده‌است. این چشمه به فرمان سلطان احمد سوم، پادشاه عثمانی ساخته شده از این رو چشمه سلطان احمد نام دارد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با این چشمه آشنا شویم.

تاریخچه چشمه سلطان احمد سوم

تاریخچه چشمه سلطان احمد سوم
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ruben Holdorf)

چشمه سلطان احمد سوم به دستور پادشاه بزرگ عثمانی، سلطان احمد سوم، پسر سلطان محمد چهارم و توسط یکی از معماران مهم این سرزمین، معمار احمد آقا در سال ۱۷۲۸ میلادی ساخته شد. محلی که چشمه در آن قرار دارد، در گذشته به یک چشمه بیزانسی دیگری به نام چشمه پرایتون تعلق داشته است.

چشمه سلطان احمد سوم کجاست؟

چشمه سلطان احمد سوم کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ruben Holdorf)

چشمه سلطان احمد سوم در ترکیه، استانبول، منطقه فاتح، محله سلطان احمد، میدان سلطان احمد و در کنار مسجد سلطان احمد واقع شده‌است. لوکیشن زیر نشانی چشمه را روی نقشه نشان می‌دهد.

اگر تصمیم دارید که با استفاده از خودروی شخصی به سمت چشمه سلطان احمد سوم حرکت کنید، می‌توانید با استفاده از لوکیشن مسیر رسیدن به این جاذبه تاریخی را به راحتی پیدا کنید. همچنین اگر تصمیم دارید که با استفاده از وسایل نقلیه عمومی خود را به چشمه سلطان احمد سوم برسانید، می‌توانید از تراموا یا اتوبوس استفاده کنید ‌و در ایستگاه سلطان احمد پیاده شده و خود را به چشمه برسانید.

معماری چشمه سلطان احمد سوم

معماری چشمه سلطان احمد سوم
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Filiz Ismail)

چشمه سلطان احمد سوم به شکل مربع ساخته شده و لبه‌های گرد دارد. روی بنای مربعی چشمه تعدادی گنبد کوچک تعبیه شده‌اند که باعث زیبایی بیشتر چشمه می‌شوند. همچنین نمای بیرونی چشمه سلطان احمد سوم با استفاده از چوب، سنگ و برنز تزیین شده و جلوه بسیار زیبایی دارد. این بنا و شیرهای آبی که در اطراف آن تعبیه شده‌اند، توسط شیروانی‌هایی از جنس چوب پوشیده شده‌اند.

در چهار طرف بنای چشمه سلطان احمد سوم اشعاری نوشته شده‌اند که سراینده آنها، شاعری استانبولی به نام سید حسن وهبی است. این اشعار به ستایش پادشاه عثمانی می‌پردازند. از هنر مقرنس برای تزیینات چشمه استفاده شده و در طراحی کاشی‌های بنا، طرح‌عای اروپایی و کلاسیک به کار رفته است. این تزیینات شامل طرح گل لاله، تزیینات شاخ و برگی آکانتوس و غیره است.

جاذبه های اطراف چشمه سلطان احمد سوم

جاذبه های اطراف چشمه سلطان احمد سوم
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: şebnem alması)

چشمه سلطان احمد سوم در مقابل در مسجد ایاصوفیه و در کنار مسجد سلطان احمد یا مسجد آبی، در منطقه فاتح استانبول واقع شده‌است. این منطقه، منطقه‌ای بسیار قدیمی و مهم در استانبول است و جاذبه‌های گردشگری زیادی در آن وجود دارد. از جمله جاهای دیدنی موجود در استانبول به ویژه منطقه فاتح می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نکات بازدید از چشمه سلطان احمد سوم

نکات بازدید از چشمه سلطان احمد سوم
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Turhan)

شما می‌توانید هر ساعت از شبانه روز که بخواهید از این جاذبه تاریخی بازدید کنید. از آنجا که در بازدید از چشمه سلطان احمد سوم تنها می‌توان از نمای بیرونی بنا بازدید کرد، نیازی به پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای برای بازدید ندارید.

سخن آخر

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری زیبای استانبول که در نزدیکی سایر جاذبه‌های تاریخی مهم شهر از جمله کاخ توپکاپی، مسجد ایاصوفیه، کلیسا ایا ایرنه، مسجد سلطان احمد و غیره قرار گرفته چشمه سلطان احمد سوم است. اگر در سفرتان به استانبول، از این منطقه تاریخی و مهم نیز بازدید کردید، تجربه خود از این بازدید را با گردشی تاپ نیز به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

چشمه سلطان احمد سوم کجاست؟

این جاذبه در مقابل در مسجد ایاصوفیه و در کنار مسجد سلطان احمد قرار گرفته است.

این جاذبه در چه سالی ساخته شده‌است؟

ساختمان این چشمه در سال ۱۷۲۸ میلادی ساخته شد.

آیا بازدید از چشمه سلطان احمد سوم رایگان است؟

بله، بازدید از این جاذبه برای تمامی گردشگران رایگان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا