جاذبه های گردشگری خارجی

موزه نیروی دریایی استانبول

موزه نیروی دریایی استانبول یکی از قدیمی‌ترین جاذبه های گردشگری استانبول و نیز ترکیه است که بالغ بر یک قرن قدمت دارد. در این موزه اشیای قدیمی که به دریا و دریانوردی مرتبط هستند، و نیز ماکت‌هایی از قایق‌های دوران عثمانی ساخته شده‌اند، در معرض دید عموم درآمده‌اند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با این موزه بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه موزه نیروی دریایی استانبول

تاریخچه موزه نیروی دریایی استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Muhammed Mahajna)

در سال ۱۸۹۷ میلادی موزه نیروی دریایی استانبول با نام «دفتر اداره موزه و کتابخانه» در ساختمان کوچکی در محوطه کشتی سازی امپراطوری عثمانی با مساعدت سلطان عبدالحمید دوم عثمانی و به دستور وزیر نیروی دریایی امپراتوری عثمانی، بوزکا دالی حسن هوسنو پاشا تاسیس شد. این موزه تا مدتی در ساختمان‌های مختلف به کار خود ادامه می‌داد تا اینکه در سال ۱۹۶۱ میلادی، موزه را به ساختمانی در بشیکتاش انتقال دادند و عنوان “موزه و اداره آرشیو نیروی دریایی” را به آن دادند.

در نزدیکی ساختمان موزه و اداره اداره آرشیو نیروی دریایی، انباری وجود داشت که از آن به عنوان سوله هواپیما، کارگاه تعمیر و گاراژ استفاده می‌کردند؛ از این انبار برای موزه استفاده کرده و مجموعه‌ای از قایق‌های امپراطوری را در این بخش نگهداری کردند. این مجموعه در سال ۱۳۵۰ میلادی تحت عنوان «گالری قایق‌های تاریخی » راه اندازی شد. از آنجا که ساختمان مذکور به عنوان انبار طراحی شده بود، تصمیم گرفته شد که ساختمان دیگری برای موزه در محوطه ساخته شود؛ از این رو در تاریخ ۱۴ آگوست ۲۰۰۵ مسابقه ملی طراحی معماری برگزار شد و در سال ۲۰۰۸ طرح معماری برنده برای طراحی و ساخت ساختمان جدید موزه انتخاب شد. ساخت ساختمان در سال ۲۰۰۸ شروع شد و در ۴ اکتبر ۲۰۱۳ ساختمان جدید تکمیل و بازگشایی شد.

موزه نیروی دریایی استانبول کجاست؟

موزه دریایی استانبول کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: AYAD H. IBRAHIM)

موزه نیروی دریایی استانبول در ترکیه، استانبول، منطقه بشیکتاش، محله سینا پاشا و در خیابان بشیکتاش واقع شده‌است. لوکیشن زیر نشانی این موزه را روی نقشه نشان می‌دهد.

شما می‌توانید با استفاده از لوکیشن زیر به وسیله خودروی شخصی خود را به موزه برسانید. همچنین اگر قصد استفاده از وسایل نقلیه عمومی را دارید، می‌توانید با استفاده از اتوبوس و فری خود را به موزه برسانید. نزدیک‌ترین ایستگاه فری به موزه نیروی دریایی استانبول ایستگاه بشیکتاش، نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به موزه ایستگاه موزه نیروی دریایی است.

بخش‌ های مختلف موزه نیروی دریایی استانبول

بخش‌های مختلف موزه نیروی دریایی استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: KAdiR ÖzEl)

ساختمان جدید یک طبقه در زیر زمین و دو طبقه در روی زمین دارد و مجموعه ۲۰ هزار متر مربع مساحت دارد و شامل ساختمان نمایشگاه الحاقی، گالری قیف های تاریخی، مرکز فرهنگی و محوطه باز نمایشگاه و غیره می‌شود. در این مجموعه بیش از چهل هزار قطعه از اشیای تاریخی کشور ترکیه که به دریا و دریانوردی دوران عثمانی مربوط می‌شوند، نگهداری شده‌است. تعدادی از بخش‌های مختلف این موزه به شرح زیر هستند.

ماکت‌ هایی از قایق‌های سلاطین عثمانی

زنجیر هزاران ساله بیزانسی که مانع ورود کشتی های دشمن به شاخ طلایی می شد نیز در این موزه به نمایش گذاشته شده است.

متعلقات آتاتورک

یکی از مهم‌ترین بخش‌های موزه نیروی دریایی استانبول بخش متعلقات آتاتورک است که در آن وسایلی وجود دارد که او در قایق‌های تفریحی به نام‌های ارطغرول و ساوارونا استفاده کرده است.  همچنین در این بخش اشیایی از آتاتورک که مربوط به مطالعات و مکاتبات اوست نیز دیده می‌شوند.

قایق‌ های تاریخی

در قسمت قایق‌های تاریخی موزه نیروی دریایی استانبول قایق‌هایی به نمایش درآمده‌اند که در گذشته برای تردد و رفت ‌و آمد مسافران در دو سوی تنگه بسفر استفاده می‌شدند. از جمله این قایق‌ها می‌توان به قایق‌های امپراطوری عثمانی و سلاطین آن اشاره کرد.

نساجی و بافندگی

بخش‌ های مختلف موزه نیروی دریایی استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Tolga Türkan)

در بخش نساجی و بافندگی موزه دریایی استانبول می‌توان لباس‌های مورد استفاده دریانوردان در گذشته را مشاهده کرد. در این بخش از موزه بنرها، پرچم‌ها و قالیچه‌های مورد استفاده در کشتی‌ها در گذشته مشاهده می‌شوند.

آثار فلزی

در بخش آثار فلزی از موزه نیروی دریایی استانبول، اشیای فلزی از جمله تفنگ، ابزار ناوبری، چراغ، ساعت و دماسنج مخصوص دریانوردی به نمایش درآمده‌اند. علاوه بر آن در این قسمت سکه‌خت و اسکناس‌های اصل نیز مشاهده می‌شوند.

اقلام کاغذی

در بخش اقلام کاغذی در موزه نیروی دریایی استانبول، اقلام کاغذی قدیمی و نفیس از جمله ضمانت نامه‌ها، دستورات شاهنشاهی و دست نوشته‌هایی درباره دریانوردی دیده می‌شود.

جاهای دیدنی اطراف موزه نیروی دریایی استانبول

جاهای دیدنی اطراف موزه نیروی دریایی استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Tolga Türkan)

موزه نیروی دریایی مقصد آخر شما نیست، هنوز چندین مکان دیدنی دیگر باقی‌مانده که باید از آن دیدن کنید. لیستی از نزدیک‌ترین جاذبه‌های دیدنی استانبول به این موزه باشکوه را در قسمت زیر برایتان آماده کرده‌ایم تا از آن‌ها دیدن کرده و سفری خاطره‌انگیز در کنار خانواده رقم بزنید.

نکات بازدید از موزه نیروی دریایی استانبول

نکات بازدید از موزه نیروی دریایی استانبول
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Fatima Osman)
  • بازدید از موزه نیروی دریایی استانبول همه روزه به جز روزهای تعطیل و دوشنبه‌ها، از ساعت 9 صبح و 5 بعد از ظهر امکان‌پذیر است. همچنین در آخر هفته می‌توانید از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ عصر به بازدید از موزه بپردازید.
  • هزینه بازدید از این موزه برای گردشگران بالای 18 سال، مبلغ 200 لیر است و دانش‌آموزان می‌توانند به صورت رایگان از این موزه دیدن کنند.
  • همچنین هزینه عکاسی در موزه 50 لیر و هزینه فیلم‌برداری ازآن 100 لیر ترکیه است.
  • بهترین زمان بازدید از این موزه و سایر جاذبه‌های دیدنی استانبول، فصل بهار و پاییز است.

سخن آخر

موزه نیروی دریایی استانبول یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های شهر استانبول است که بازدید از آن خالی از لطف نیست. در این مقاله از گردشی تاپ سعی کردیم که شما را به صورت کامل با این موزه زیبا آشنا کنیم. اگر تجربه بازدید از این جاذبه گردشگری را دارید، خوشحال می‌شویم تجربه خود را با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه نیروی دریایی استانبول کجاست؟

این جاذبه در استانبول، منطقه بشیکتاش، محله سینا پاشا و در خیابان بشیکتاش قرار گرفته است.

این موزه در چه سالی راه اندازی شد؟

این موزه در سال ۱۹۶۱ میلادی تاسیس شد.

هزینه بازدید از موزه نیروی دریایی استانبول چقدر است؟

بهای بلیط ورودی این موزه برای تمامی گردشگران بزرگسال مبلغ 200 لیر ترکیه است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا