جاذبه های گردشگری خارجی

برج دختر استانبول

برج دختر استانبول یکی از جذاب‌ترین و اسرارآمیزترین جاذبه های گردشگری استانبول است که داستان‌های زیادی درباره آن وجود دارد. این سازه  بر روی خط افق این شهر، در یک جزیره کوچک در وسط اقیانوس قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید از قایق استفاده کنید. بر اساس تحقیقات انجام شده مشخص شده است که این برج در قرن چهارم ساخته شده است و از تاریخ غنی برخوردار است.

در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا شما را به صورت کامل با برج دختر استانبول و افسانه‌هایی که درباره آن وجود دارد آشنا کنیم.

آشنایی با برج دختر استانبول

آشنایی با برج دختر استانبول

قلعه دختر استانبول یکی از ارزشمندترین و قدیمی‌ترین بناهای شهر استانبول است که در یک جزیره کوچک در میانه تنگه بسفر قرار گرفته است. این قلعه که به عنوان نماد منطقه اسکودار شناخته می‌شود، در قرن چهارم ساخته شده است و از آن زمان تاکنون شاهد وقایع تاریخی بسیار زیادی بوده است. برج دختر تنها بنای باقی‌مانده از دوران اسکودار است و همین موضوع باعث شده که این سازه نیز مانند مسجد سلیمانیه اهمیت تاریخی فوق‌العاده زیادی برای کشور ترکیه داشته باشد.

در برج دختر شما می‌توانید علاوه بر لذت بردن از قسمت‌های مختلف برج، از منظره بی‌نظیری که برج از شهر استانبول و تنگه بسفر در اختیار شما قرار می‌دهد لذت ببرید. همچنین در نظر داشته باشید که تماشای غروب آفتاب از بالای این سازه می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌های زندگی هر شخصی باشد. اگر قصد بازدید از این مکان را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که در نزدیکی غروب آفتاب برای بازدید از آن اقدام کنید.

تاریخچه برج دختر استانبول

تاریخچه قلعه دختر استانبول

تاریخ دقیق ساخت این برج مشخص نیست؛ اما بر اساس تحقیقات انجام شده و سبک معماری برج دختر استانبول می‌توان نتیجه گرفت که این سازه تقریبا 340 سال قبل از میلاد ساخته شده است. این قلعه در طول تاریخ چندین بار تغییر نام داده است و از جمله مهم‌ترین نام‌های آن می‌توان به دامالیس و قلعه کوچک اشاره کرد. در نهایت نام برج دختر استانبول را برای این سازه انتخاب کردند و تا به امروز نیز با همین نام شناخته می‌شود.

برج دختر استانبول پس از آنکه قسطنطنیه توسط ارتش عثمانی فتح شد، به صورت کامل ویران شد و یک سازه چوبی به جای آن گذاشته شد. این سازه چوبی در سال 1719 بر اثر یک آتش‌سوزی بزرگ به صورت کامل ویران شد. این سازه بعدها توسط ابراهیم پاشا بازسازی شد و امضای سلطان محمود دوم نیز بر روی آن حک شد. در سال 1857 یک فانوس روی این برج نصب شد تا از آن به عنوان فانوس دریایی نیز استفاده شود.

برج دختر استانبول در طول سال‌ها چندین بار تغییر کاربری داد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها باید به تبدیل شدن به یک مکان قرنطینه برای بیماران وبا در سال 1830 اشاره کنیم. همچنین باید بدانید که در سال 1964 قلعه دختر استانبول برای پیش بردن اهداف نظامی به وزارت دفاع واگذار شد و تا سال 1982 نیز در اختیار این وزارت باقی ماند. این سازه در نهایت در سال 1982 به شرکت‌های دریایی واگذار شد و با توجه به بازسازی‌های انجام شده به یک جاذبه توریستی تبدیل شد.

افسانه های قلعه دختر استانبول

افسانه های قلعه دختر استانبول

افسانه‌های زیادی درباره این سازه وجود دارد که نسل به نسل به دست مردم امروزی رسیده است. از جمله مهم‌ترین این افسانه‌ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

افسانه دختر پادشاه

افسانه دختر پادشاه را می‌توانیم به عنوان معروف‌ترین افسانه‌ای معرفی کنیم که درباره برج دختر استانبول وجود دارد. در این داستان آمده است که یک پیشگو مرگ دختر پادشاه را بر اثر مارگزیدگی پیش‌بینی کرده بود. پس از این پیش‌بینی، پادشاه یک قلعه در دل جزیره می‌سازد تا دختر خود را از این سرنوشت شوم نجات دهد. در یکی از روزها سبد میوه‌ای بدست دختر پادشاه می‌رسد که یک مار در آن قرار گرفته بود. پیش‌گویی درست از آب درآمد و دختر پادشاه بر اثر نیش مار جان خود را از دست داد.

افسانه عاشقان

در افسانه دیگری آمده است که در برج دختر استانبول یک پرنسس زندگی می‌کرده است. پسری عاشق این پرنسس می‌شود و هر شب دور از چشم پدر دختر از ساحل تا جزیره شنا می‌کرده است تا معشوق خود را ببیند. پرنسس نیز با یک مشعل مسیر را به پسرک قصه ما نشان می‌داده است تا در تاریکی شب مسیر خود را گم نکند. در یکی از شب‌ها مشعل خاموش می‌شود و پسر مسیر خود را گم می‌کند.

گم کردن مسیر سبب گرفتن جان پسرک عاشق توسط امواج آب می‌شود و پرنسس جنازه عاشق خود را روز بعد در ساحل پیدا می‌کند. پس از دیدن جنازه پسرک، پرنسس نیز خود را به امواج آب می‌سپارد تا او نیز جان خود را از دست بدهد.

تفریحات برج دختر استانبول

تفریحات برج دختر استانبول

عده زیادی از افراد هستند که تصور می‌کنند تنها تفریحی که در این جزیره در دسترس است، بازدید از ساختمان برج است؛ اما باید بدانید که چندین تفریح مهیج و هیجان‌انگیز در این قلعه وجود دارد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • اولین تفریح قایق‌سواری در مسیر رسیدن به قلعه دختر استانبول است. برای رسیدن به این جزیره شما باید از قایق‌های موجود در اسکله استفاده کنید و خود را به جزیره برسانید که این قایق‌سواری می‌تواند تجربه هیجان‌انگیزی باشد.
  • دومین و شاید جذاب‌ترین تفریحی که در این برج برای شما امکان‌پذیر است، تماشای غروب آفتاب است. شما از بالای برج دختر استانبول می‌توانید یک منظره نفس‌گیر از غروب آفتاب را به صورت 360 درجه مشاهده کنید که در هیچ نقطه‌ای از استانبول نمی‌توانید آن را تجربه کنید.
  • برج دختر استانبول یکی از بهترین لوکیشن‌ها برای گرفتن عکس در استانبول است و اگر به عکاسی علاقه دارید، این گزینه می‌تواند برای شما جذاب باشد.

برج دختر استانبول کجاست؟

برج دختر استانبول کجاست؟

برج دختر استانبول در یک جزیره کوچک در تنگه بسفر قرار گرفته است که برای دسترسی به آن باید از قایق‌های موجود در اسکله استفاده کنید. در نظر داشته باشید که برج دختر استانبول همه روزه آماده استقبال از گردشگران است و شما می‌توانید هر روزی که دلتان خواست برای بازدید از آن اقدام کنید. در قسمت پایین لوکیشن این برج در گوگل مپ را برای شما قرار داده‌ایم تا در صورت استفاده از ماشین‌های شخصی برای رسیدن به اسکله بتوانید به راحتی مسیر را پیدا کنید.

سخن پایانی

قلعه دختر استانبول یکی از قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین مکان‌های دیدنی استانبول است که بازدید از آن برای همه افراد با هر سن‌و‌سالی پیشنهاد می‌شود. این قلعه جزو آن دسته از مکان‌هایی است که بدون بازدید از آن نباید شهر استانبول را ترک کنید. در این مقاله از گردشی تاپ سعی کردیم که به صورت کامل درباره این سازه به شما توضیح دهیم و شما را با تاریخچه و افسانه‌های آن آشنا کنیم. امیدواریم که این مقاله از وب سایت گردشی تاپ مورد رضایت شما قرار گرفته باشد.

سوالات متداول

برج دختر استانبول در چه سالی ساخته شده است؟

مدرک دقیقی برای اثبات تاریخ ساخت این سازه وجود ندارد؛ اما بر اساس معماری این سازه می‌توان نتیجه گرفت که تقریبا در 340 سال قبل از میلاد مسیح ساخته شده است.

هزینه بازدید از قلعه دختر استانبول چقدر است؟

هزینه بازدید از این سازه با توجه به نوع توری که شما انتخاب می‌کنید متغیر است و از 30 دلار به بالا می‌باشد.

این قلعه در کدام قسمت استانبول قرار گرفته است؟

این برج در یک جزیره کوچک در تنگه بسفر قرار گرفته است و برای دسترسی به آن باید از قایق‌های موجود در اسکله استفاده کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا