جاذبه های گردشگری داخلی

موزه چینی خانه اردبیل

در جای جای کشور باشکوه و زیبای ما ایران، جاذبه‌های گردشگری بسیاری از جمله جاذبه‌های تاریخی، طبیعی، فرهنگی، مذهبی و غیره یافت می‌شود؛ موزه چینی خانه اردبیل یکی از جاهای دیدنی اردبیل است که بخشی از عمارت بزرگ آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی محسوب می‌شود و ظروف چینی با ارزش تاریخی به ویژه از دوران صفویه را در خود نگه می‌دارد. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا درباره این موزه بیشتر بدانیم.

تاریخچه موزه چینی خانه اردبیل

تاریخچه موزه چینی خانه اردبیل
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: masood wh)

عمارتی که در آن موزه چینی خانه اردبیل قرار دارد یکی از بخش‌های عمارت بزرگ‌تر آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی محسوب می‌شود. چینی خانه در گذشته به عنوان محلی برای اجتماع درویشان یا محلی برای انجام مراسمات کاربرد داشت. کاربرد این بخش از عمارت پس از گذشت چند سال و در دوره حکومت شاه عباس اول، به عنوان محلی برای نگهداری اشیای گرانبها، از جمله کتاب‌های کمیاب، اشیای قیمتی و نیز چینی‌های سلطنتی تغییر پیدا کرد.

در زمان حکومت شاه عباس، پادشاه و دربارش بسیار تلاش کردند تا فلات ایران را در امنیت نگهدارند، از این رو امپراتور چین به پاس زحمات و تلاش‌های ایشان ۱۲۰۰ قطعه چینی سفید و آبی را به دربار شاه عباس پیشکش کردند. شاه عباس نیز به دلیل ارادتی که به شیخ صفی‌الدین اردبیلی داشتند، هدایای اهدایی توسط امپراطور چین را به عمارت شیخ صفی‌الدین آوردند و این هدایا در بخشی از عمارت که امروزه به نام چینی خانه شناخته می‌شود، نگهداری شدند. در حال حاضر تعدادی از آثار موزه چینی خانه اردبیل به موزه ملی تهران، موزه شهر شیراز و موزه اصفهان انتقال داده شده‌اند.

موزه چینی خانه اردبیل کجاست؟

موزه چینی خانه اردبیل کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: HONARKAR)

موزه چینی خانه اردبیل در شهر اردبیل، میدان عالی قاپو، خیابان شیخ صفی‌الدین و در آرامگاه و بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی واقع شده‌است.

جهت دسترسی به موزه چینی خانه اردبیل می‌توانید از وسایل نقلیه شخصی خود استفاده کنید و یا از تاکسی کمک بگیرید. همچنین اگر تصمیم دارید از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، می‌توانید از اتوبوس‌های شهری کمک بگیرید و در ایستگاه عالی قاپو از اتوبوس پیاده شده و به سمت آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی حرکت کنید.

لوکیشن در نشان

معماری موزه چینی خانه اردبیل

معماری موزه چینی خانه اردبیل
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Arezoo Fa)

موزه چینی خانه اردبیل در آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و در قسمت شرقی قندیل خانه یا رواق اصلی آرامگاه واقع شده‌است. در تزئینات به کار رفته در شاه نشین چینی خانه در آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی می‌توان طاق نماهایی از نوع مقرنس گچی و مزین به نقاشی و طلاکاری را مشاهده کرد. طراحی و خلق این فضا بر عهده شیخ بهایی بوده‌است.

علاوه بر تزیینات گفته شده، در موزه چینی خانه اردبیل از کاشی‌های خشتی زرد و سبز در بخش‌های مختلف آرامگاه از جمله چینی خانه استفاده شده‌است. چینی خانه دیوارها و سقف چوبی و گچی دارند و روی آنها محفظه‌های متعددی دیده می‌شود که با نقوش گل و بوته و شاخ و برگ تزیین شده‌اند.

آثار موزه چینی خانه اردبیل

آثار موزه چینی خانه اردبیل
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: hamid jj)

آثاری که در موزه چینی خانه اردبیل به نمایش درآمده‌اند شامل ظروف چینی متنوع، گلدان های چینی با طرح های خاص، سکه های نقره ای، مهر سنگی سلاطین صفوی، و یک جلد قرآن به خط کوفی روی پوست آهو می‌شوند. قرآن نگهداری شده در این موزه بسیار قدیمی است و سومین قرآن نفیس ایران به شمار می‌رود. هدایایی که در موزه نگهداری می‌شوند، به پاس بازسازی جاده ابریشم و بهبود روابط ایران و چین به دربار شاه پیشکش شده‌اند.

از دیگر آثاری که در موزه چینی خانه اردبیل به نمایش درآمده‌اند می‌توان به مهر سنگی پادشاه صفوی با شش اسم خداوند و نیز با گل‌های هشت پر که نشان دهنده عرفان پادشاهان صفوی و نیز گل‌های دوازده پر که نماد شیعه دوازده امانی بودند، اشاره کرد. علاوه بر آن در این موزه مجموعه‌ای از فرامین شاهان صفوی و نیز سکه‌های نقره‌های متعلق به دوره صفوی نیز به نمایش گذاشته شده‌اند.

جاهای دیدنی اطراف موزه چینی خانه اردبیل

جاهای دیدنی اطراف موزه چینی خانه اردبیل
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hossein Tofighi)

اگر علاقه مندید که پس از بازدید از موزه چینی خانه اردبیل از سایر جاهای دیدنی اردبیل نیز دیدن کنید، اولین جایی که می‌توانند از آن بازدید کنید آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی است. علاوه بر آن جاذبه‌های گردشگری دیگری نیز در این شهر وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نکات بازدید از موزه چینی خانه اردبیل

نکات بازدید از موزه چینی خانه اردبیل
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: masood wh)

موزه چینی خانه اردبیل در نیمه اول سال از ساعت ۸ صبح تا ۲۰:۳۰ عصر و در نیمه دوم سال از ۸ صبح تا ۱۷:۳۰ قابل بازدید است. بلیط ورودی برای افراد ایرانی ۵ هزار تومان و برای توابع خارجی ۱۰۰ هزار تومان است.

سخن پایانی

موزه چینی خانه اردبیل و آرامگاه شیخ صفی‌‌الدین اردبیلی یکی از جاذبه‌های گردشگری بسیار محبوب اردبیل محسوب می‌شود و در آثار ثبت شده در میراث جهانی یونسکو نیز نام آن به چشم میخورد. اگر به اردبیل سفر کرده ‌ از این جاذبه گردشگری نیز بازدید کردید، تجربه خود از این بازدید را با ما و کاربران گردشی تاپ نیز به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه چینی خانه اردبیل کجاست؟

این جاذبه در میدان عالی قاپو، خیابان شیخ صفی‌الدین و در آرامگاه و بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی قرار دارد.

در این موزه از چه آثاری می‌توانیم دیدن کنیم؟

آثار این موزه شامل ظروف چینی متنوع، گلدان های چینی با طرح های خاص، سکه های نقره ای، مهر سنگی سلاطین صفوی، و یک جلد قرآن به خط کوفی روی پوست آهو می‌شوند.

هزینه بازدید از موزه چینی خانه اردبیل چقدر است؟

بهای بلیط ورودی این موزه برای افراد ایرانی ۵ هزار تومان و برای توابع خارجی ۱۰۰ هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا