جاذبه های گردشگری داخلی

موزه تاریخ طبیعی اردبیل

موزه تاریخ طبیعی اردبیل دریچه ورود به یک دنیای شگفت‌انگیز و خارق‌العاده است. حیوانات تاکسیدرمی شما را در حیات وحش غرق می‌کنند، سنگواره‌های قدیمی شما را به دل تاریخ می‌برند و اجزای بدن حیوانات شما را به اعماق کتاب‌های زیست‌شناسی می‌برند. این موزه یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی اردبیل محسوب می‌شود و کمتر گردشگری را می‌توانید پیدا کنید که از دیدن آن غافل شود.

در این مقاله همراه ما باشید تا شما را به دنیای داخل این مجموعه ببریم و درباره بخش‌های مختلف موزه تاریخ طبیعی اردبیل به شما توضیح دهیم.

آشنایی با موزه تاریخ طبیعی اردبیل

آشنایی با موزه تاریخ طبیعی اردبیل
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: bijan azimi)

یکی از متفاوت‌ترین موزه‌های شهر اردبیل است که در نزدیکی دریاچه شورابیل جا خوش کرده و دنیای متفاوتی را در بین دیوارهای خود مخفی کرده است. این موزه در سال 1381 در زمینی به مساحت 4600 متر مربع تاسیس شد که از این مقدار، 1000 متر مربع به فضای نمایشگاهی و 75 متر مربع به فضای اداری اختصاص داده شده است. 3500 متر دیگر نیز به صورت فضای باز است. همچنین باید بدانید که موزه تاریخ طبیعی اردبیل در دو طبقه ساخته شده است.

موزه تاریخ طبیعی اردبیل در طول سال توسط 20000 دانشجو و دانش‌آموز مورد بازدید قرار می‌گیرد؛ علاوه‌بر دانش‌آموزان و دانشجوها، در طول سال هزاران گردشگر داخلی و خارجی نیز از آن دیدن می‌کنند. در این موزه می‌توانید از دنیای مدرن امروزی فاصله بگیرید و خود را در تاریخ و طبیعت غرق کنید. از سنگواره موجودات بسیار کوچک میکروسکوپی تا حیوانات تاکسیدرمی و اجزای بدن حیوانات مواردی هستند که باید انتظارشان را داشته باشید.

موزه تاریخ طبیعی اردبیل کجاست؟

آدرس موزه تاریخ طبیعی اردبیل
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali Safarzadeh)

این موزه در نزدیکی دریاچه شورابیل، در مجاورت دانشگاه پیام‌نور قرار گرفته است. برای آنکه بتوانید از این جاذبه دیدن کنید، باید خود را به بلوار دانشگاه برسانید که برای این منظور می‌توانید از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی و وسایل نقلیه شخصی استفاده کنید. اگر تمایل دارید با اتوبوس‌های شهری خود را به موزه تاریخ طبیعی اردبیل برسانید، باید در ایستگاه بوستان دانشجو پیاده شوید و چند قدمی تا رسیدن به موزه پیاده‌روی کنید.

اگر قصد دارید از تاکسی‌ها استفاده کنید، باید تاکسی‌های بلوار دانشگاه را سوار شوید و جلوی موزه پیاده شوید. چنانچه با ماشین خودتان به اردبیل سفر کرده‌اید و می‌خواهید از وسیله نقلیه شخصی خود برای رسیدن به این موزه استفاد کنید، پیشنهاد ما این است که از نقشه زیر برای پیدا کردن بهترین مسیر استفاده کنید.

لوکیشن در نشان

لوکیشن در بلد

بخش های مختلف موزه تاریخ طبیعی اردبیل

در دو طبقه یاد شده، 6 بخش متنوع و جذاب قرار گرفته‌اند که هر کدام به موضوع خاصی اختصاص دارند و به‌نوعی شما را شگفت‌زده خواهند کرد. هر بخش طراحی منحصربفرد خود را دارد که این موضوع سبب شده محیط موزه برای گردشگران و بازدیدکنندگان تکراری نباشد. در ادامه هر بخش را به صورت کامل به شما معرفی خواهیم کرد.

بخش تاکسیدرمی

بخش تاکسیدرمی در موزه تاریخ طبیعی اردبیل
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: hesam32 Tjdd)

این بخش مخصوص افرادی است که می‌خواهند خود را در حیات وحش غرق کنند و با گونه‌های مختلف جانوری آشنا شوند. در این بخش بیشتر از 120 گونه جانوری به صورت تاکسیدرمی قرار گرفته‌اند که می‌توانید تمام آن‌ها را مشاهده کنید و با آن‌ها آشنا شوید. از این تعداد، 80 گونه مربوط به پرندگان، 20 گونه مربوط به پستانداران و 12 گونه نیز مربوط به گونه‌های دوزیست و ماهی‌ها است. همچنین باید بدانید که 8 گونه جانوری نایاب وحشی نیز در این مجموعه قرار گرفته‌اند.

جالب است بدانید که پرندگان و حیوانات به‌گونه‌ای در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند که زندگی آن‌ها در حیات وحش به تصویر کشیده شود؛ این موضوع خیلی جذاب است و مطمئنا شما را به وجد می‌آورد. راستی در بخش تاکسیدرمی موزه تاریخ طبیعی اردبیل سه زیستگاه دشتی، تالابی و کوهستانی به تصویر کشیده شده‌اند.

بخش دیرینه شناسی

بخش دیرینه شناسی یکی از بخش‌های جذاب موزه است که طرفداران زیادی دارد. در این بخش می‌توانید به کهکشان راه شیری سفر کنید و جایگاه کره زمین را در منظومه شمسی رصد کنید. همچنین می‌توانید دوره‌های مختلف زمین‌شناسی را از نزدیک لمس کنید و با تحولات اجتماعات زیستی آشنا شوید. اگر به موزه تاریخ طبیعی اردبیل رفتید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از این بخش را به هیچ عنوان از دست ندهید.

فسیل های موزه تاریخ طبیعی اردبیل

بخش فسیل های موزه تاریخ طبیعی اردبیل
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: reza khatibi)

در این بخش می‌توانید فسیل‌ها و کانی‌های تاریخی را از نزدیک ببینید و با آن‌ها آشنا شوید. همچنین می‌توانید اجزای بدن حیوانات را که به صورت پانل بر روی دیوار قرار گرفته‌اند مشاهده کنید. از جمله این پانل‌ها باید به جمجمه حیوانات، شاخ، بال، حشرات، پا و سر حیوانات مختلف اشاره کنیم.

آکواریوم گونه های زنده

13 آکواریوم کوچک و بزرگ در موزه تاریخ طبیعی اردبیل قرار گرفته‌اند که در آن‌ها می‌توانید گونه‌های زنده انواع آبزیان را مشاهده کنید. در نظر داشته باشید که این گونه‌ها از اکوسیستم‌های آبی نقاط مختلف کشور گرد هم آمده‌اند و در بین آن‌ها می‌توانید ماهی‌های تزئینی و آکواریومی را نیز مشاهده کنید.

بخش فروش کتاب

بخش دیگری که نظر بسیاری از دانشجوها و دانش‌آموزان را به خود جلب کرده، بخش فروش کتاب مجموعه است. در این قسمت می‌توانید انواع کتاب‌های مربوط به زیست طبیعی و آلودگی‌های زیست‌محیطی را مشاهده و خرید کنید. این قسمت از موزه تاریخ طبیعی اردبیل نقش بسیار مهمی در ارتقای سطح دانش و فرهنگ زیست‌محیطی دارد. پیشنهاد می‌کنیم که اگر به این حوزه علاقه دارید، خرید کتاب از این مجموعه را فراموش نکنید.

طبقه فوقانی

آخرین بخش موزه تاریخ طبیعی اردبیل طبقه فوقانی است که س از بازدید از بخش‌های دیگر باید به آن‌جا بروید. در طبقه فوقانی می‌توانید از مناظر زیبای دریاچه شورابیل و کوهستان سبلان لذت ببرید و مدتی را در خارج از محیط موزه به استراحت بپردازید.

نکات بازدید از موزه تاریخ طبیعی اردبیل

نکات بازدید از موزه تاریخ طبیعی اردبیل
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: سیلاری 22)
 • برای بازدید از این مجموعه باید بلیط بخرید که هزینه آن چندان زیاد نیست.
 • این موزه همه‌روزه به غیر از جمعه‌ها از ساعت 08:00 تا 14:00 میزبان بازدیدکنندگان است.
 • فصل بهار و تابستان بهترین بازه زمانی برای بازدید از موزه تاریخ طبیعی اردبیل است.
 • در زمان بازدید از موزه، از لمس اشیای موجود در بخش‌های مختلف خودداری کنید.
 • چندین راهنما در قسمت‌های مختلف حضور دارند؛ پیشنهاد می‌کنیم که تمام سوالات خود را از آن‌ها بپرسید.
 • گرفتن عکس یادگاری از بخش‌های مختلف را فراموش نکنید.
 • بازدید از تمام بخش‌ها تقریبا 2 ساعت زمان می‌برد؛ پیشنهاد می‌کنیم که با حوصله برای دیدن تمام بخش‌ها وقت بگذارید.

جاذبه های اطراف موزه تاریخ طبیعی اردبیل

جاذبه های اطراف موزه تاریخ طبیعی اردبیل
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: bijan azimi)

اگر می‌خواهید چهره‌های متفاوت شهر اردبیل را مشاهده کنید و تمام زیبایی‌های این شهر را کشف کنید، پیشنهاد ما این است که بازدید از جاذبه‌های زیر را نیز در برنامه خود قرار دهید.

 • دریاچه شورابیل که در فاصله 850 متری قرار گرفته است.
 • شهربازی شهر خورشید در فاصله 2.3 کیلومتری قرار گرفته و اگر همراه خودتان بچه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما از آن دیدن کنید.
 • خانه تاریخی صادقی با فاصله 4.5 کیلومتر از موزه تاریخ طبیعی اردبیل نیز گزینه جذابی است.
 • پل هفت چشمه نیز در فاصله 3 کیلومتری قرار گرفته و ارزش زیادی برای بازدید دارد.
 • موزه مردم‌شناسی اردبیل با فاصله 8.2 کیلومتر از این مجموعه در بلوار سعدی قرار دارد.

اگر تجربه بازدید از موزه تاریخ طبیعی اردبیل را دارید، آن را با سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه تاریخ طبیعی اردبیل کجاست؟

این موزه در بلوار دانشگاه، در مجاورت دانشگاه پیام نور اردبیل قرار گرفته است.

ساعات بازدید از موزه تاریخ طبیعی اردبیل کدامند؟

این موزه در تمام روزهای هفته به غیر از جمعه‌ها، از ساعت 08:00 الی 14:00 آماده استقبال از گردشگران است.

آیا بازدید از این موزه رایگان است؟

خیر؛ برای دیدن بخش‌های مختلف این مجموعه باید بلیط تهیه کنید که هزینه آن چندان زیاد نیست.

بهترین زمان بازدید از موزه تاریخ طبیعی اردبیل کدام است؟

فصل بهار و تابستان بهترین بازه زمانی برای دیدن این جاذبه است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا