جاهای دیدنی شاهرودایرانگردیسفر به استان سمنانسفر به شاهرود

جنگل اولنگ

جنگل اولنگ یکی از زیباترین جنگل‌های هیرکانی کشور است که تنها 50 کیلومتر با شهرستان شاهرود فاصله دارد. این جاذبه طبیعی شهرت زیادی در بین گردشگران ندارد و اغلب از دید آن‌ها مخفی می‌ماند؛ این موضوع باعث شده تا طبیعت این منطقه بکر و دست‌نخورده باقی بماند. این جنگل در هر فصل چهره متفاوتی به خودش می‌گیرد و با پوشش گیاهی و جانوری خاصی که دارد، به یکی از زیباترین و خاص‌ترین جاهای دیدنی شاهرود تبدیل شده است.

به‌نظر من جنگل هیرکانی اولنگ یکی از بهترین جاذبه‌های طبیعی کشور برای افرادی است که می‌خواهند از شهر و زندگی ماشینی فرار کنند و ساعاتی را از نقاشی خدا در طبیعت لذت ببرند. در ادامه همراه من باشید تا همه چیز را درباره این منطقه به شما بگویم و تجربه خودم را با شما به اشتراک بگذارم.

آشنایی با جنگل اولنگ

آشنایی با جنگل اولنگ
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mostafa Besharat)

همه ما بارها از جنگل‌های شمال کشور دیدن کرده‌ایم و خاطرات زیادی با آن‌ها داریم؛ اما کمتر کسی را می‌توانید پیدا کنید که نام جنگل اولنگ را شنیده باشد. این جنگل با تمام زیبایی‌ها و ویژگی‌هایی که دارد، شهرت زیادی در بین گردشگران داخلی و خارجی ندارد و کمتر کسی در طول سال از آن دیدن می‌کند. این موضوع باعث شده تا طبیعت منطقه چندان دست‌خوش تغییر نشود و مانند روز اول دست‌نخورده باقی بماند.

جنگل سرسبز اولنگ در ارتفاع 3200 متری از سطح دریا قرار گرفته و این موضوع باعث شده که تابستان‌های خنک و زمستان‌های سردی را در این منطقه شاهد باشیم. هرچه از ارتفاعات این جنگل به سمت قسمت‌های پایینی حرکت کنید، میزان بارندگی کمتر می‌شود و این موضوع باعث شده که پوشش گیاهی و جانوری منطقه تنوع بالایی داشته باشد؛ البته نباید از نقش چشمه‌های خروشان منطقه هم غافل شویم.

جنگل اولنگ شاهرود کجاست؟

آدرس جنگل اولنگ
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali MohammadGhasemi)

این جنگل بین شهرستان‌های رامیان و شاهرود قرار گرفته و دسترسی به آن از هر دو شهرستان امکان‌پذیر است. جنگل هیرکانی اولنگ از شمال به جنگل‌های گلستان می‌رسد و از جنوب به ارتفاعات حوضه آبریز شاهرود ختم می‌شود. همچنین باید بدانید که 31 کیلومتر از شهرستان رامیان و 75 کیلومتر از شمال شرقی شاهرود فاصله دارد.

اگر در شهر شاهرود هستید و می‌خواهید از این جاذبه دیدن کنید، ابتدا باید خود را به میدان سرچشمه برسانید و از آن‌جا به سمت بسطام حرکت کنید. در بسطام وارد جاده شاهرود – آزادشهر شوید و این مسیر را تا رسیدن به جاده شاهرود – رامیان ادامه دهید. از طریق این مسیر به سمت رامیان حرکت کنید و با دیدن دوراهی، به سمت چپ بپیچید تا به جنگل اولنگ برسید.

چنانچه در شهر رامیان هستید و می‌خواهید خود را به این جنگل برسانید، باید از طریق بلوار دانشجو وارد جاده شاهرود – رامیان شوید و این مسیر را تا رسیدن به منطقه اولنگ ادامه دهید. در قسمت پایین هم می‌توانید لوکیشن دقیق این منطقه را در گوگل مپ مشاهده کنید و از آن برای مسیریابی استفاده کنید.

لوکیشن در نشان

لوکیشن در بلد

پوشش گیاهی و جانوری جنگل اولنگ

پوشش گیاهی و جانوری جنگل اولنگ
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mina Rouz)

هرچه از سمت ارتفاعات جنگل به قسمت‌های پایین‌تر بروید، میزان بارش و رطوبت کمتر می‌شود و این موضوع باعث شده تا پوشش گیاهی جنگل اولنگ به دو بخش مرتعی و جنگلی تقسیم شود. پوشش مرتعی در قسمت‌های جنوبی قرار دارد و پوشش جنگلی هم بخش‌های شمالی منطقه را پوشش می‌دهد. از جمله مهم‌ترین درختان این جنگل باید به توسکا، بلوط، ممرز و افرا اشاره کنیم. در برخی از بخش‌ها هم گیاهانی مانند آویشن، شبدر و اسپرس به چشم می‌خورند.

پوشش جانوری جنگل اولنگ هم به سه دسته پرندگان، خزندگان و پستانداران تقسیم می‌شود. پرندگانی مانند عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته، بلدرچین و قرقاول را باید به عنوان مهم‌ترین و زیباترین پرندگان این منطقه معرفی کنیم. حیواناتی مانند گرگ، پلنگ، شغال، خوک وحشی، خرس قهوه‌ای، روباه و بز هم جزو حیواناتی هستند که در بخش‌های مختلف جنگل به حیات خودشان ادامه می‌دهند.

بهترین زمان بازدید از جنگل اولنگ

بهترین زمان بازدید از جنگل هیرکانی اولنگ
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Yasaman Mirafsharieh)

جنگل اولنگ در هر فصل زیبایی خاص خودش را دارد و می‌تواند تجربه متفاوتی را برای شما به همراه داشته باشد. فصل بهار با سرسبزی بی حد و مرز خود نظر گردشگران را جلب می‌کند و در تابستان آب‌و‌هوای خنک منطقه هوش را از سر شما می‌برد. با رسیدن فصل پاییز، جنگل لباس جدیدی به تن می‌کند و زیباترین چهره خودش را به گردشگران نشان می‌دهد. زمستان هم با هوای سرد خودش چهره جدیدی به این منطقه می‌دهد که آن هم زیبایی‌های خاص خودش را دارد.

به‌نظر من اواسط بهار تا اواسط پاییز می‌تواند بهترین بازه زمانی برای دیدن جنگل اولنگ باشد. من در فصل پاییز از این جنگل دیدن کرده‌ام و باید بگویم که زیبایی اولنگ در این فصل، غیرقابل توصیف است. درختان سرو قامتی که به رنگ زرد درآمده‌اند، زمین‌هایی که پوشیده از برگ‌های پاییزی هستند، زیباترین لوکیشن برای عکاسی و آب‌و‌هوای نسبتا سرد چیزهایی هستند که در این فصل انتظار شما را می‌کشند.

وسایل مورد نیاز برای سفر به منطقه اولنگ

وسایل مورد نیاز برای سفر به منطقه اولنگ
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mina Rouz)

پیشنهاد می‌کنیم که برای سفر به جنگل اولنگ تجهیزات لازم را همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز از آن‌ها استفاده کنید.

 • قطب‌نما، نقشه و جی‌پی‌اس که برای مسیریابی می‌توانند بسیار موثر عمل کنند.
 • جعبه کمک‌های اولیه و دفترچه بیمه.
 • در صورتی که بیماری زمینه‌ای دارید و باید داروی خاصی مصرف کنید، حتما داروهای خود را بردارید.
 • لباس گرم و بادگیر بارانی که در زمان بارندگی به شدت مورد نیاز هستند.
 • کفش کوهنوردی و عصا می‌تواند در بالا رفتن از ارتفاعات به شما کمک کند.
 • کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی.
 • وعده‌های غذایی و آب آشامیدنی.
 • چادر مسافرتی، پتو و کیسه خواب.

مقصد بعدی کجاست؟

جاذبه های اطراف جنگل اولنگ
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: daniyal bam)

پس از آن‌که تمام زیبایی‌های جنگل اولنگ را کشف کردید و یک دل سیر از طبیعت بکر آن لذت بردید، وقت آن است که به دنبال مقصد بعدی برای ادامه ماجراجویی باشید. از نظر من جاذبه‌های زیر می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند و پیشنهاد می‌کنم که برای دیدن آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

 • جنگل ابر (فاصله: 79 کیلومتر)
 • آبشار مجن (با فاصله 115 کیلومتر از منطقه اولنگ)
 • آبشار نکارمن (فاصله: 90 کیلومتر)

اگر از بودن در طبیعت خسته شده‌اید و می‌خواهید به شهر شاهرود برگردید، پیشنهاد می‌کنم که از جاذبه‌های زیر دیدن کنید.

سخن پایانی

جنگل اولنگ یکی از بهترین و زیباترین جاذبه‌های طبیعی کشور است که کمتر کسی از وجود آن خبر دارد. طبیعت بکر، پوشش گیاهی و جانوری متنوع، آب‌و‌هوای معتدل و چشمه‌های فراوان سبب شده‌اند تا بازدید از این منطقه ارزش زیادی داشته باشد. کافیست که وسایل مورد نیاز برای جنگل‌گردی را بردارید، شهر شاهرود را ترک کنید و خودتان را به این بهشت رویایی برسانید تا یکی از زیباترین نقاشی‌های خدا را ببینید. از اینکه با نگاه گرم خود تا انتهای مقاله با گردشی تاپ همراه بودید، بی‌نهایت سپاسگزارم.

سوالات متداول

بهترین زمان برای سفر به جنگل اولنگ کدام است؟

اواسط بهار تا اواسط پاییز بهترین بازه زمانی برای دیدن این جنگل است؛ البته اگر می‌خواهید زیباترین چهره آن را ببینید پیشنهاد می‌کنیم که فصل پاییز را انتخاب کنید.

جنگل اولنگ کجاست؟

این جنگل 75 کیلومتر با شهرستان شاهرود و 31 کیلومتر با شهرستان رامیان فاصله دارد. در واقع باید بگوییم که در امتداد جنگل‌های گلستان قرار گرفته است.

چه جانورانی در منطقه اولنگ وجود دارند؟

گرگ، خرس قهوه‌ای، روباه، خرگوش، کبک، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین و پلنگ جزو مهم‌ترین حیواناتی هستند که در پوشش جانوری این منطقه به چشم می‌خورند.

درختان جنگل اولنگ کدامند؟

در این جنگل درختانی مانند بلوط، ممرز، افرا وجود دارند و برخی از بخش‌ها هم گیاهانی مانند آویشن و شبدر را در خودشان جا داده‌اند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4.67 تعداد کل امتیازات 3

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا