جاهای دیدنی اصفهانایرانگردیسفر به استان اصفهانسفر به اصفهان

موزه تاریخ طبیعی اصفهان

موزه تاریخ طبیعی اصفهان یکی از خاص‌ترین موزه‌های کشورمان بوده که در سال 1367 تاسیس شده و آثار طبیعی زیادی از جانوران، حیوانات، انسان، جغرافیا و زمین را به نمایش در آورده است. این موزه زیبا که با هدف بالا بردن سطح دانش مردم در مورد عظمت جهان احداث شده، امروزه به یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی اصفهان تبدیل شده‌است و مورد بازدید گردشگران زیادی به ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان قرار می‌گیرد.

اگر دوست دارید با این موزه و بخش‌های مختلف آن بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را به هیچ‌وجه از دست ندهید.

تاریخچه موزه تاریخ طبیعی اصفهان

تاریخچه موزه تاریخ طبیعی اصفهان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mostafa Meraji)

موزه تاریخ طبیعی اصفهان در سال 1367 با تلاش‌های زیاد دکتر جعفریان، استاد دانشگاه اصفهان افتتاح شد. دکتر جعفریان طی 37 سال آثار طبیعی زیادی را از نقاط مختلف ایران و جهان تهیه و گردآوری کرده و در نهایت تصمیم به احداث این موزه در تالار تیموری یا عمارت چهار حوض که متعلق به دوران تیموریان است، گرفت. این موزه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین موزه‌های کشورمان محسوب شده که هدف آن بالابردن سطح دانش مردم درباره شگفتی‌های آفرینش و خلقت موجودات است.

این موزه جذاب در تاریخ 1 دی ماه سال 1348 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. درون این موزه آثاری که نشان‌دهنده تاریخ جهان آفرینش و طبیعت هستند و همچنین مجسمه حیوانات و دایناسورها و چند حیوان و پرنده تاکسیدرمی شده را از نزدیک خواهیم دید. موزه تاریخ طبیعی اصفهان از چند سالن و بخش‌های مختلف تشکیل شده و با بازدید از آن‌ها سفری جذاب به دل تاریخ و زمان شکل‌گیری حیات انسان‌ها و گیاهان و موجودات خواهید داشت.

موزه تاریخ طبیعی اصفهان کجاست؟

آدرس موزه تاریخ طبیعی اصفهان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: jan-wim vreeken)

موزه تاریخ طبیعی اصفهان در تقاطع خیابان سپه و استانداری این شهر واقع شده‌است. برای دسترسی به این موزه زیبا می‌توانید از سیستم حمل و نقل عمومی نظیر مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنید و به راحتی خودتان را به این مکان دیدنی برسانید. چنانچه می‌خواهید از مترو و یا اتوبوس استفاده کنید، باید بدانید نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این موزه ایستگاه امام حسین و همچنین نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس ایستگاه پارک شهید رجایی است.

اگر قصد دارید با ماشین شخصی خودتان را به موزه برسانید، لوکیشن زیر از گوگل مپ می‌تواند شما را در مسیریابی کمک کند.

لوکیشن در نشان

معماری موزه تاریخ طبیعی اصفهان

معماری موزه تاریخ طبیعی شهر اصفهان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad Babaei)

همانطور که اشاره کردیم موزه تاریخ طبیعی اصفهان در تالاری به نام تالار تیموری قرار گرفته که قدمت آن به دوران تیموریان و قرن نهم هجری باز می‌گردد. جالب است بدانید در زمان حمله تیمور لنگ به ایران، وی علاقه زیادی به هنر داشته و دستور ساخت این بنا را می‌دهد. این عمارت از دو سالن بزرگ و چندین تالار و یک ایوان بلند تشکیل شده و چندین اتاق داشته که همگی به یکدیگر راه دارند. سبک معماری این عمارت، سبک اصیل ایرانی بوده و در سقف اتاق‌ها تزئیناتی از مقرنس‌کاری، آجر کاری و پنجره‌های بسیار زیبا با تزئینات گچ‌کاری را می‌بینیم.

حوض‌هایی در ضلع شرقی عمارت در دوران صفویه ساخته شده که به چهار حوض معروف است و برخی از مردم این عمارت را به نام عمارت چهار حوض می‌شناسند. عمارت چهار حوض در طی دوران‌های مختلف کاربردهای گوناگون داشته است. برای مثال عمارت تیموری در زمان صفویه دفترخانه همایونی بوده است. در زمان سلطنت ظل السلطان در اصفهان، این عمارت محل استقرار لشکریان بوده و یا مدتی بعد به عنوان کتابخانه عمومی از آن استفاده می‌شد و در زمان پهلوی اول اصطبل اسب‌ها بوده و در پهلوی دوم باشگاه افسران در این مکان دایر بوده است.

بخش های مختلف موزه تاریخ طبیعی اصفهان

بخش های مختلف موزه تاریخ طبیعی اصفهان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amirali G)

موزه تاریخ طبیعی اصفهان از سالن‌ها و بخش‌های مختلفی نظیر جانوران بی‌مهره، مهره‌دار، جغرافیای طبیعی، زمین‌شناسی و گیاه‌شناسی تشکیل شده‌است. همچنین بد نیست بدانید که مجموعه‌ای از آثار و اشیای تاریخی و باستانی در این موزه به نمایش در آمده است که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. این موزه یکی از مهم‌ترین مراکز آموزشی و پژوهشی و آزمایشگاهی بوده که دانشجویان و محققان می‌توانند به بررسی و تحقیق در زمینه‌های مختلف در آن بپردازند. در ادامه به معرفی بخش‌های جذاب موزه تاریخ طبیعی شهر اصفهان می‌پردازیم.

سالن راهنمای موزه

با وارد شدن به درون موزه، اولین سالنی که به چشم می‌خورد، سالن راهنما بوده که با استفاده از تصاویر و نقشه، تمامی اطلاعات لازم را درباره موزه تاریخ طبیعی اصفهان به شما توضیح می‌دهد و بخش‌های مختلف موزه را به شما معرفی می‌کند.

سالن گیاه شناسی در موزه تاریخ طبیعی اصفهان

سالن گیاه شناسی موزه تاریخ طبیعی اصفهان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amirali G)

یکی از زیباترین بخش‌های موزه تاریخ طبیعی اصفهان، سالن گیاه شناسی آن است که می‌توانید از نزدیک انواع گیاهان دارویی، گل‌دار، بدون گل و صنعتی کشورمان و دیگر نقاط مختلف جهان را ببینید و با مراحل رشد و نگهداری آن‌ها آشنا شوید. برخی از این گیاهان و درختچه‌ها قدمت بالای هزار سال داشته و تماشای آن‌ها می‌تواند بسیار لذت‌بخش باشد. همچنین در این مکان گیاهان خشک (هرباریوم) و یا فسیل گیاهان مربوط به چندین هزار سال پیش از نقاط مختلف جهان گردآوری شده‌است.

سالن زمین شناسی

سالن زمین شناسی موزه تاریخ طبیعی شهر اصفهان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hamid Sedghinezhad)

یکی دیگر از بخش‌های جذاب موزه که مکانی هیجان‌انگیز برای علاقه‌مندان به زمین شناسی تلقی می‌شود، سالن زمین شناسی موزه تاریخ طبیعی اصفهان است. در این موزه با انواع سنگ‌ها، کانی‌ها، پوسته زمین، سنگ‌های معدنی و فسیل‌هایی متعلق به میلیون‌ها سال پیش آشنا خواهید شد. جالب است بدانید قدمت برخی از فسیل‌های دریایی درون موزه به 580 میلیون سال پیش بازمی‌گردد. سالن زمین شناسی موزه یکی از بهترین بخش‌های این موزه بوده که می‌توانیم اطلاعات بسیار جالبی از شکل‌گیری زمین و عظمت و خلقت پروردگار کسب کنیم.

سالن جانوران مهره دار

این سالن بزرگ‌ترین بخش موزه تاریخ طبیعی اصفهان است. در این بخش از موزه با حیواناتی تاکسیدرمی شده از انواع آبزیان، خزندگان، دوزیستان و پستانداران و پرندگان روبه‌رو هستید و می‌توانید به طور کامل با زندگی و سبک زندگی و مراحل رشد آن‌ها آشنا شوید.

سالن جانوران بدون مهره

سالن جانوران بدون مهره موزه تاریخ طبیعی اصفهان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mostafa Meraji)

یکی دیگر از زیباترین و معروف‌ترین بخش‌های موزه تاریخ طبیعی اصفهان، سالن جانوران بدون مهره است که از انواع تک سلولی‌ها، مرجان‌ها، نرم‌تنان، خارپوستان، اسفنج‌ها، بندپایان و دیگر موجودات بدون مهره تشکیل می‌شود. تمامی این آثار با تلاش‌های دکتر جعفریان از ایران کشف و از سایر کشورهای دیگر خریداری شده و در این موزه نگه‌داری می‌شود.

سالن جغرافیای طبیعی

در این بخش از موزه تاریخ طبیعی اصفهان می‌توانید نقشه‌های توپوگرافی و جغرافیایی، نقشه ایران از گذشته تا به امروز، انواع نقشه‌های برجسته زمین شناسی، کشوری و طبیعی ایران و تمامی نقاط جهان را از نزدیک ببینید و با آن‌ها آشنا شوید. همچنین در این سالن نقشه‌های بسیار جذاب و متنوعی از زمین شناسی و پوشش گیاهی کشورمان وجود دارد که اطلاعات بسیار زیادی را به شما منتقل می‌کند.

سالن کمک آموزشی موزه تاریخ طبیعی اصفهان

سالن کمک آموزشی موزه تاریخ طبیعی اصفهان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Argun Konuk)

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های این موزه سالن کمک آموزشی بوده که درون آن دانشجویان و دانش‌آموزان می‌توانند به کمک انواع وسایل کمک آموزشی و آزمایشگاهی به تحقیق و پژوهش در آن بپردازند. از مهم‌ترین وسایلی که در این بخش می‌بینید می‌توان به جنین‌های عجیب الخلقه، مراحل تشکیل فسیل مهره‌داران و بی‌مهرگان، مولاژهای مربوط به جانورشناسی و انسان‌ شناسی، قالب مراحل مختلف تشکیل جنین، تابلوهای آموزشی علوم طبیعی، وسایل زیست شناسی و زمین شناسی و غیره اشاره کرد.

جاهای دیدنی اطراف موزه تاریخ طبیعی اصفهان

جاهای دیدنی اطراف موزه تاریخ طبیعی اصفهان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Majid Madadi)

شهر اصفهان یکی از مهم‌ترین شهرهای کشورمان در حوزه توریستی بوده که سالانه هزاران توریست از داخل و خارج از کشور را به سوی خود می‌کشاند. جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و تفریحی این شهر آنقدر زیاد است که باید چندین روز را در شهر اقامت کنید تا بتوانید همه آن‌ها را از نزدیک ببینید. در ادامه لیستی از نزدیک‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی نصف جهان به موزه تاریخی طبیعی اصفهان را برایتان آماده کرده‌ایم.

 • کاخ عالی قاپو (فاصله: 443 متر)
 • انگورستان ملک التجار (در 2.2 کیلومتری از موزه تاریخ طبیعی اصفهان)
 • میدان نقش جهان (با فاصله 3.5 کیلومتر)
 • خانه تاریخی مشیر الملک (در فاصله 3.6 کیلومتر)
 • کاخ هشت بهشت (با فاصله 819 متری از موزه تاریخ طبیعی اصفهان)
 • مسجد جامع اصفهان (در فاصله 4.2 کیلومتر از موزه)
 • سی و سه پل اصفهان (فاصله: 1.9 کیلومتر)

نکات بازدید از موزه تاریخ طبیعی اصفهان

نکات بازدید از موزه تاریخ طبیعی اصفهان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mostafa Meraji)
 • هزینه بازدید از موزه تاریخ طبیعی اصفهان برای گردشگران ایرانی مبلغ 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی مبلغ 10 هزار تومان است.
 • شما می‌توانید همه روزه به جز ایام سوگواری از ساعت 09:00 صبح الی 21:00 شب از این موزه زیبا دیدن کنید. بازدید از تمامی بخش‌های موزه حدود 1 ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص می‌دهد.
 • بهترین زمان بازدید از این موزه جذاب و دیگر جاهای دیدنی اصفهان فصل بهار و مخصوصا اردیبهشت‌ماه است. در این فصل هوا بسیار مطلوب بوده و شهر پر از گل‌ها و شکوفه‌های رنگارنگ می‌شود.
 • چندین راهنما و مسئول در بخش‌های مختلف موزه حضور دارند که می‌توانید تمام سوالات خود را از آن‌ها بپرسید.
 • موزه تاریخ طبیعی اصفهان دارای امکانات رفاهی قابل قبولی مانند سرویس بهداشتی، پارکینگ، کافی‌شاپ و نیمکت و غیره است.
 • در هنگام بازدید از موزه، از لمس کردن اشیای موجود در قسمت‌های مختلف خودداری کنید.
 • در نزدیکی این موزه بازارچه‌های صنایع دستی زیادی وجود دارد که می‌توانید سوغات اصفهان را از آن‌جا تهیه کرده و به آشنایان و دوستان خود هدیه دهید.
 • عکاسی از موزه را به هیچ‌وجه فراموش نکنید. این موزه یکی از جالب‌ترین موزه‌های شهر اصفهان بوده که با شکل‌گیری انسان و حیوانات آشنا می‌شوید.

سخن پایانی

موزه تاریخ طبیعی اصفهان یکی از منحصربه‌فردترین و متفاوت‌ترین موزه‌های شهر اصفهان است که می‌توانید به طور کامل با حیات بشر و دیگر حیوانات از ابتدا تا به امروز آشنا شوید. این موزه تالار تیموری قرار گرفته و از لحاظ معماری زیبایی که دارد، جذابیتش برای گردشگران چندین برابر می‌شود. در این مقاله از گردشی تاپ تمام سعی خود را کردیم که نکات لازم درباره این موزه را در اختیارتان قرار دهیم. چنانچه تجربه بازدید از آن را دارید، خوشحال می‌شویم تجربه خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه تاریخ طبیعی اصفهان کجاست؟

این موزه در تقاطع خیابان سپه و استانداری اصفهان قرار گرفته است.

بخش‌های مختلف این موزه کدام است؟

سالن جانوران مهره‌دار و بی‌مهره، بخش گیاهی شناسی، زمین شناسی، جغرافیای طبیعی و سالن کمک آموزشی و سالن راهنما از بخش‌های این موزه هستند.

هزینه بازدید از موزه تاریخ طبیعی اصفهان چقدر است؟

هزینه بازدید برای گردشگران داخلی 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 10 هزار تومان است.

این موزه در چه سالی و توسط چه شخصی افتتاح شد؟

موزه تاریخ طبیعی اصفهان در سال 1367 با همت دکتر جعفریان، استاد دانشگاه اصفهان افتتاح شد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا