جاهای دیدنی اصفهانایرانگردیسفر به استان اصفهانسفر به اصفهان

کاخ هشت بهشت

یکی از کاخ‌های تاریخی شهر اصفهان که قدمت آن به دوران صفویه نیز می‌رسد، کاخ هشت بهشت است. این کاخ زیبا در حدود 360 سال پیش در میان باغی سرسبز بنا شده و امروزه به عنوان یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان شناخته می‌شود. اگر به اصفهان آمدید بازدید از این کاخ زیبا را هرگز از دست ندهید. چنانچه اطلاعات چندانی در مورد آن ندارید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را به هیچ‌وجه از دست ندهید.

تاریخچه کاخ هشت بهشت

تاریخچه کاخ هشت بهشت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ugo Pesavento)

همانطور که در قسمت مقدمه اشاره شد، کاخ هشت بهشت در زمان صفویه، در سومین سال حکومت شاه سلیمان صفوی در سال 1038 شمسی بنا شد. این کاخ باشکوه در زمان خود به عنوان یکی از زیباترین و و باشکوه‌ترین کاخ‌های ایرانی محسوب می‌شد و جالب است بدانید حتی در وصف کاخ نیز اشعاری نوشته شده‌است. پس از دوران صفویان، با شروع سلطنت قاجاریه و به روی کار آمدن ناصرالدین شاه قاجار، عمارت هشت بهشت به مدرسه همایونی تبدیل شد.

مدرسه همایونی دو سال بیشتر کار نکرد اما همین دو سال نیز تاثیرگذار بود. پس از آن این کاخ به حرمسرای ناصرالدین شاه تبدیل شد و ایشان همسران خود را به این‌جا آورد و آن را به بانو عظمی افتخارالدوله، یکی از همسران خود سپرد. شرط واگذاری کاخ به همسرش این بود که وی هیچ تغییری در تزئینات و معماری عمارت انجام ندهد. پس از فوت بانو عظمی افتخارالدوله، کاخ به وارثان او رسید و در طی سالیان تغییرات و تخریب‌هایی بر روی آن صورت گرفت.

کاخ هشت بهشت در سال 1343 شمسی در زمان پهلوی به وزارت فرهنگ و هنر کشور سپرده شد و با تصمیم‌گیری‌های کارشناسان و معماران برجسته، عملیات مرمت و بازسازی کاخ آغاز شد. معماران سعی کردند در عملیات بازسازی آن را به شکل اولیه خود، یعنی با تزئینات کامل دوره صفوی، در آورند. نام عمارت هشت بهشت اصفهان در تاریخ 22 آذر سال 1313 با شماره 227، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

کاخ هشت بهشت کجاست؟

آدرس کاخ هشت بهشت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Paweł)

کاخ هشت بهشت اصفهان در خیابان باغ گلدسته این شهر و در پارک شهید رجایی واقع شده‌است. دسترسی به این پارک به کمک وسیله عمومی بسیار راحت بوده و شما می‌توانید با استفاده از مترو، اتوبوس خودتان را به این جاذبه گردشگری برسانید. اگر مترو را انتخاب می‌کنید کافیست در ایستگاه امام حسین (ع) پیاده شده و مسیری کوتاه از خیابان چهارباغ را به خیابان گلدسته پیاده روی کنید. دسترسی با اتوبوس در ایستگاه خیابان باغ گلدسته فراهم می‌شود. اما اگر می‌خواهید با ماشین شخصی خود از این کاخ دیدن کنید، می‌توانید از لوکیشن زیر در گوگل مپ کمک بگیرید.

لوکیشن در نشان

لوکیشن در بلد

معماری کاخ هشت بهشت

معماری کاخ هشت بهشت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Paweł)

کاخ هشت بهشت اصفهان با طول 30 و عرض 26 متر، از سطح زمین دو متر بالاتر ساخته شده که با 10 پله شما را به طبقه همکف می‌رساند. این کاخ در باغ جهان‌نمای اصفهان در میان درختان و چمن‌های سرسبز واقع شده معماری و طراحی منحصر به فردش شما را به وجد می‌آورد. نمای بیرونی ساختمان به شکل هشت ضلعی بوده و از چهار طرف نما دارد و ورودی اصلی آن به طرف شمال است. در روبروی ورودی اصلی استخری بزرگ قرار گرفته که می‌توانید تصویر زیبای کاخ را بر روی آن ببینید.

سبک معماری کاخ هشت بهشت، به سبک ایرانی بوده و الهاماتی از کاخ چهل ستون و کاخ عالی قاپو نیز در طراحی آن گرفته شده‌است. درون کاخ، در اتاق‌های آن شاهد گچ‌بری‌ها و کاشی‌کاری‌ها، آیینه کاری و شیشه کاری بسیار زیبا و چشم‌نواز هستید و همینطور نقاشی‌ها و طلاکاری‌هایی با مضمون پرندگان و بوته و گل و شکار و غیره را می‌توانید در سراسر قسمت‌های کاخ ببینید. ایوان اصلی کاخ دارای 2 ستون چوبی بوده و در میان آن یک نورگیر گنبدی شکل به همراه هشت پنجره چوبی و حوضی فواره‍ای کوچک با مساحت تقریبی 4 متر خودنمایی می‌کند.

جاذبه های اطراف کاخ هشت بهشت

جاذبه های اطراف کاخ تاریخی هشت بهشت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad Taqi Jafari)

شهر اصفهان به دلیل اینکه در دوران صفویه پایتخت ایران بوده است، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیادی را در دل خود جای داده‌است. یادتان باشد از سوغات اصفهان غافل نشوید و در اولین فرصت به مراکز خرید شهر رفته و برای خود و عزیزانتان سوغاتی بخرید. پیشنهاد ما به شما پس از بازدید از تمامی بخش‌های کاخ هشت بهشت، گزینه‌های زیر است:

  • کاخ عالی قاپو (فاصله تا کاخ هشت بهشت: 1.3 کیلومتر)
  • موزه موسیقی (فاصله: 3.3 کیلومتر)
  • سی و سه پل (با فاصله 1.6 کیلومتر از کاخ)
  • کلیسای وانک (در 3.5 کیلومتری عمارت هشت بهشت)
  • منارجنبان (فاصله: 9.9 کیلومتر)

نکات بازدید از کاخ هشت بهشت

نکات بازدید از کاخ هشت بهشت
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: platingesf shykhi)
  • هزینه بازدید از کاخ هشت بهشت برای گردشگران ایران 5 هزار تومان و گردشگران خارجی مبلغ 30 هزار تومان است.
  • شما می‌توانید همه روزه به جز ایام سوگواری ماه محرم از ساعت 09:00 صبح الی 17:00 عصر از این کاخ زیبا بازدید کنید.
  • فصل بهار و اوایل فصل پاییز بهترین زمان بازدید از این کاخ باشکوه و سایر جاذبه‌های گردشگری شهر اصفهان است.
  • پیشنهاد می‌کنیم دوربین عکاسی خود را به هیچ‌وجه فراموش نکنید، زیرا در جای‌جای این مجموعه سوژه‌ای برای عکاسی پیدا می‌شود.
  • این عمارت زیبا به یادگار از دوران صفویه است، لذا از آسیب رساندن به آن خودداری کرده و در حفظ آن برای نسل‌های آینده کوشا باشید.

سخن آخر

کاخ هشت بهشت اصفهان یکی از برجسته‌ترین و مطرح‌ترین جاذبه‌های دیدنی این شهر است که در دوران صفویه بنا شده و امروزه به مقصد گردشگرانی که به اصفهان می‌آیند تبدیل شده‌است. سالانه در فصل بهار شاهد تعداد انبوهی از گردشگران داخلی و خارجی هستیم که به اصفهان آمده و از تمام جاذبه‌های گردشگری این شهر دیدن می‌کنند. اگر تاکنون این کاخ باشکوه را از نزدیک ندیده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم بازدید از آن را در اولویت خود قرار دهید. از اینکه تا پایان این مقاله از گردشی تاپ همراه ما بودید، سپاسگزاریم.

سوالات متداول

هزینه بازدید از کاخ هشت بهشت چقدر است؟

هزینه بازدید از این کاخ برای گردشگران ایرانی 5 هزار تومان و گردشگران خارجی مبلغ 30 هزار تومان است.

ساعت بازدید از کاخ هشت بهشت کدام است؟

شما می‌توانید همه روزه از ساعت 09:00 صبح الی 17:00 عصر از این کاخ زیبا بازدید کنید.

قدمت کاخ تاریخی هشت بهشت به چه سالی و به چه دورانی باز می‌گردد؟

قدمت این کاخ باشکوه به دوران صفویه و در سال 1038 شمسی بنا شد.

کاخ هشت بهشت به دستور چه کسی بنا شد؟

این کاخ زیبا به دستور شاه سلیمان صفوی نیز ساخته شد.

معماری این کاخ به چه صورت است؟

سبک معماری عمارت هشت بهشت، معماری اصیل ایرانی بوده و با الهام از کاخ چهل‌ستون و کاخ عالی قاپو نیز بنا شده‌است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا