با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

جاهای دیدنی شیرازایرانگردیسفر به شیرازسفر به فارس

آرامگاه خواجوی کرمانی

شهر شیراز زادگاه تعداد زیادی فرهیختگان و شاعران بزرگ ایرانی بوده که امروزه آرامگاه‌های این افراد برجسته در این شهر جز معروف‌ترین جاهای دیدنی شیراز شناخته می‌شود. آرامگاه خواجوی کرمانی یکی از همین جاذبه‌ها بوده که می‌توانید به راحتی آن را در دامنه کوه صبوری شیراز پیدا کنید. در این مقاله قصد داریم شما را این شاعر و آرامگاه وی آشنا کنیم، چنانچه اطلاعات زیادی از آن ندارید، در ادامه همراه ما باشید.

خواجوی کرمانی کیست؟

زندگینامه خواجوی کرمانی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad Kalantari)

کمال الدین ابوالعطا محمود بن علی بن محمود معروف به خواجوی کرمانی در سال 647 شمسی در شهر کرمان متولد شد. وی یکی از شاعران معروف اوایل قرن هشتم بوده که اشعاری در ستایش حاکمان فارس در کارنامه خود دارد. وی در دوران نوجوانی سفرهای زیادی به سایر شهرها و کشورها داشته و به او لقب‌هایی نظیر خلاق المعانی و ملک الفضلا نسبت می‌دادند.

شعر خواجوی کرمانی شعری عرفانی بوده و از جمله آثار وی می‌توان به پنج مثنوی اشاره کرد. ایشان در آخرین سفر خود به شیراز آمده و مدتی را در کنار ابواسحاق زندگی کرد و سرانجام سال 710 شمسی در سن 63 سالگی چشم از جهان فرو بست.

تاریخچه آرامگاه خواجوی کرمانی

تاریخچه آرامگاه خواجوی کرمانی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mostafa Meraji)

همانطور که گفتیم خواجوی کرمانی روزهای آخر عمر خود را در شیراز و در جوار فردی به نام ابواسحاق گذراند. ایشان ارتباط نزدیکی با سایر شاعران و عارفان شهر شیراز نظیر خواجه حافظ شیرازی داشته است. پس از فوت خواجوی کرمانی ایشان را در منطقه تنگ الله اکبر به خاک سپردند. در ابتدا مقبره‌ای ساده برای ایشان ساخته شده بود که در سال 1273 شمسی، با دستور اداره فرهنگ استان فارس آرامگاه خواجوی کرمانی با شکل و شمایلی که امروزه می‌بینیم ساخته شد.

پس از آن در سال 1370 به مناسبت کنگره خواجو، شهرداری شیراز آرامگاه را مرمت و بازسازی نمود. آرامگاه این شاعر بزرگ در تاریخ 13 خرداد سال 1351 با شماره 916 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. همچنین باید بگوییم در سال 1337 سازمان باستان شناسی استان فارس، اتاقی را در قسمت شمالی آرامگاه بنا نمود که در سر در این اتاق دو بیت از اشعار این شاعر برجسته با خط زیبای نستعلیق نوشته شده‌است که بدین شرح است:

دوش می‌کردم سؤال از جان که آن جانانه کو؟   /   گفت: بگذر زان بت پیمان شکن پیمانه کو؟

صبحدم دل را مقیم خلوت جان یافتم   /   از نسیم صبح بوی زلف جانان یافتم

آرامگاه خواجوی کرمانی کجاست؟

آدرس آرامگاه خواجوی کرمانی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ehsan Rajabi)

آرامگاه خواجوی کرمانی در ابتدای شهر شیراز، در دامنه کوه صبوری، تنگ الله اکبر واقع شده‌است. برای دسترسی به این آرامگاه می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی نظیر اتوبوس و تاکسی استفاده کنید. فاصله دروازه قرآن تا این آرامگاه 28 متر بوده می‌توانید با استفاده از اتوبوس در ایستگاه هفت تنان پیاده شده و با کمی پیاده‌روی خودتان را به اینجا برسانید.

همچنین اگر قصد دارید با خودروی شخصی خودتان از این جاذبه دیدن کنید، اگر داخل شهر هستید، بلوار هفت تنان را ادامه دهید تا به آن برسید؛ اما اگر خارج از شهر هستید، در بزرگراه مرودشت به شیراز در ابتدای شهر این آرامگاه را خواهید دید. در قسمت زیر لوکیشن آرامگاه در گوگل مپ را برایتان قرار داده‌ایم تا بتوانید به راحتی در هر کجای شهر که هستید، مسیریابی کنید و خودتان را به این مکان زیبا برسانید.

لوکیشن در نشان

معماری آرامگاه خواجوی کرمانی

معماری آرامگاه خواجوی کرمانی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali Mobasheri)

آرامگاه خواجوی کرمانی در محیطی روباز قرار گرفته و معماری آن از زیبایی خاصی برخوردار است. مقبره خواجوی کرمانی بر روی سکویی با فاصله حدود 10 پله از سطح زمین قرار گرفته است و سنگ قبر آن دارای تزئینات حجاری و حکاکی است که زیر یک محفظه شیشه‌ای قرار دارد تا آسیب نبیند. بر روی سنگ قبر خواجو آیه « کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام» نوشته شده‌است. در کنار سنگ قبر مجسمه‌ی سنگی بزرگ از خواجوی کرمانی توسط بهترین هنرمندان شیراز تهیه و در این مکان قرار داده شده‌است.

جالب است بدانید در آن دوران، رسمی وجود داشته که در اطراف مقبره عرفا دو ستون ساخته می‌شده، طراحان آرامگاه نیز از آن پیروی کرده و دو ستون سنگی کوتاه در کنار سنگ قبر خواجو قرار دادند که جلوه‌ای خاص به فضا بخشیده است. در قسمت پشت مجسمه بر روی دیوار، سنگ نوشته‌ای از اشعار این شاعر بزرگ را خواهیم دید که با خط نستعلیق نوشته شده‌است. حیف است که به این آرامگاه بیایید از غارهایی که در نزدیکی آرامگاه قرار دارد، دیدن نکنید.

در قسمت شمالی آرامگاه خواجوی کرمانی، 3 غار وجود دارد که یکی از آن‌ها در گذشته محل عبارت خواجوی کرمانی و شاگردان وی بوده، غار دیگر که در در قسمت دهانه آن طاقی از سنگ و آجر بنا شده، آرامگاه وزیر معروف شاه شیخ ابواسحاق اینجو، «خواجه عمادالدین محمود» قرار دارد. جالب است بدانید در کنار این غار به دستور حسینعلی میرزا، حاکم فارس در سال 1176 شمسی نقش برجسته‌ای از جنگ رستم و شیر ساخته شده‌است. در کنار این نقش، نقش برجسته دیگری از فتحعلی شاه و پسرانش به چشم می‌خورد. همچنین در دو طرف آن دو نیم ستون به سبک ستون‌های زندیه کنده‌کاری شده‌است.

جاهای دیدنی اطراف آرامگاه خواجوی کرمانی

جاهای دیدنی اطراف آرامگاه خواجوی کرمانی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amir Rezvani)

هر گوشه و کنار شهر شیراز را که ببینیم، جایی برای بازدید دارد. دیدنی‌های این شهر تمامی ندارد. پیشنهاد می‌کنیم چند روزی را در هتل و یا اقامتگاه‌های بومی این شهر اقامت کرده و با خیال راحت به سراغ جاذبه‌های دیدنی جذاب آن بروید. در ادامه لیستی از نزدیک‌ترین جاذبه‌های گردشگری به آرامگاه خواجوی کرمانی را برایتان قرار داده‌ایم:

 • آرامگاه حافظ (در فاصله 1.3 کیلومتر از آرامگاه)
 • باغ موزه هفت تنان (فاصله: 1 کیلومتر تا آرامگاه خواجوی کرمانی)
 • باغ نارنجستان قوام (فاصله تا آرامگاه: 4.8 کیلومتر)
 • پارک کوهپایه (با فاصله 1.2 کیلومتر از آرامگاه خواجوی کرمانی)
 • باغ دلگشا (فاصله: 5 کیلومتر)

نکات بازدید از آرامگاه خواجوی کرمانی

نکات بازدید از آرامگاه خواجوی کرمانی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Pawel)
 • هزینه بازدید از آرامگاه خواجوی کرمانی برای گردشگران ایرانی مبلغ 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی مبلغ 50 هزار تومان است.
 • ساعت کاری آرامگاه همه روزه از ساعت 08:00 صبح الی بامداد است. بازدید از تمام بخش‌های آرامگاه یک ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص می‌دهد.
 • طبیعت شهر شیراز در فصل بهار بسیار توصیف نشدنی و فوق‌العاده است، عطر بوی بهارنارنج در سراسر شهر می‌پیچد و  فضایی بسیار دل‌انگیزی را برای شما مهیا می‌کند. بنابراین بهترین زمان بازدید از این شهر زیبا فصل بهار است.
 • فضای جالب این آرامگاه، آن را به سوژه‌ای جهت عکاسی تبدیل کرده‌است. پیشنهاد می‌کنیم گرفتن عکس یادگاری در این آرامگاه زیبا را فراموش نکنید.
 • از نوشتن یادگاری بر روی دیوارها و آسیب رساندن به آرامگاه و سایر بخش‌های آن جدا پرهیز کنید.
 • پیشنهاد می‌کنیم پس از بازدید از آرامگاه خواجوی کرمانی سری به درون شهر زده و برای دوستان و آشنایان خود سوغات شیراز که جز بهترین سوغات ایران محسوب می‌شود را تهیه کنید.

سخن پایانی

آرامگاه خواجوی کرمانی یکی از مشهورترین و زیباترین آرامگاه‌های کشور بوده که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. معماری جالب آرامگاه و مجسمه و دیوار نوشته‌های جذاب آن باعث شهرت این آرامگاه شده‌است. در این مقاله از گردشی تاپ سعی کردیم به طور کامل درباره این آرامگاه زیبا برایتان بگوییم. امیدواریم که این مقاله برای شما جذاب و کامل بوده باشد. اگر تجربه بازدید از این مکان را دارید، خوشحال می‌شویم آن را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

خواجوی کرمانی کیست؟

ایشان یکی از شاعران و عارفان معروف اوایل قرن هشتم بوده است.

آرامگاه خواجوی کرمانی کجاست؟

آرامگاه خواجوی کرمانی در ابتدای شهر شیراز، در دامنه کوه صبوری، تنگ الله اکبر قرار دارد.

هزینه بازدید از آرامگاه خواجوی کرمانی چقدر است؟

هزینه بازدید از آرامگاه برای گردشگران ایرانی مبلغ 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی مبلغ 50 هزار تومان است.

در چه ساعاتی از روز می‌توانیم از این آرامگاه دیدن کنیم؟

ساعت کاری آرامگاه همه روزه از ساعت 08:00 صبح الی بامداد است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا