جاهای دیدنی شیرازایرانگردیسفر به شیرازسفر به فارس

باغ دلگشا

شهرت باغ‌های ایرانی و معماری بی‌نظیر آن‌ها به گوش همه مردم جهان رسیده و سالانه گردشگران زیادی برای دیدن این باغ‌ها به ایران می‌آیند. یکی از زیباترین باغ‌هایی که به سبک ایرانی بنا شده، باغ دلگشا است که در خیابان‌ نارنجستان شیراز جا خوش کرده‌است. قدمت طولانی این باغ که به زمان ساسانیان برمی‌گردد و معماری جذابش آن را به یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی شیراز تبدیل کرده‌است. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا بیشتر با این باغ زیبا آشنا شوید.

تاریخچه باغ دلگشا

تاریخچه باغ دلگشا
منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: Sara Farhang)

قدمت باغ دلگشا به زمان پیش از اسلام و دوران ساسانیان بر می‌گردد. این باغ در نزدیکی کهن‌دژ واقع شده که مربوط به دوره هخامنشیان است. این باغ زیبا از همان زمان ساخت تا به امروز دستخوش تغییرات زیادی شده‌است. این مجموعه در زمان صفویان یکی از باغ‌های تفریحی پادشاهان صفوی و توریستان خارجی بوده که از نقاط مختلف جهان به شیراز می‌آمدند. پس از دوران صفویه، در زمان تیموریان و افشاریان این باغ در بهترین وضعیت خود قرار داشت و جز آبادترین باغ‌های ایرانی محسوب می‌شد.

متاسفانه با گذر زمان و در سال‌های حکومت نادرشاه افشار باغ دچار تخریب‌ها و آسیب‌هایی شد که با روی کار آمدن کریم خان زند دوباره مورد توجه قرار گرفت و ایشان دستور بازسازی آن را صادر نمودند. پس از زندیه، در دوران قاجار تغییرات و مرمت‌هایی بر روی عمارت‌ها و فضای بیرونی باغ دلگشا صورت گرفت که این بازسازی توسط شخصی به نام حاج ابراهیم اعتمادالدوله شیرازی انجام شد. پس از برکناری حکومت قاجاریه و روی کار آمدن پهلوی، باغ مخروبه شد و آسیب‌های زیادی به آن تحمیل شد، تا اینکه در سال 1336 عملیات مرمت و بازسازی باغ توسط نواب رضا قلی میرزا آغاز شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، باغ دلگشا به شهرداری شیراز رسید و با کمک اداره میراث فرهنگی کشور، مرمت‌هایی بر روی آن صورت گرفت و درب‌های باغ برای بازدید عموم مردم باز شد. امروزه عمارت این باغ به موزه اشیای تاریخی شیراز تبدیل شده و شما می‌توانید آثار و اشیای تاریخی زیادی را در این موزه از نزدیک ببینید. این باغ زیبا و عمارت باشکوه آن، در تاریخ 7 مهر ماه سال 1381 با شماره ثبت 912 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

باغ دلگشا کجاست؟

آدرس باغ دلگشا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Behrouz Raeisy)

باغ دلگشا شیراز در بلوار دلگشا و در خیابان نارنجستان این شهر واقع شده‌است. برای دسترسی آسان به این باغ می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی نظیر مترو و یا اتوبوس استفاده کنید. اگر می‌خواهید با مترو خودتان را به این باغ برسانید، باید در ایستگاه ولیعصر پیاده شده و ادامه راه را به کمک تاکسی بروید. نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به باغ، ایستگاه باغ دلگشا است که با کمی پیاده‌روی به این جاذبه خواهید رسید. اگر قصد دارید با خودروی شخصی خود از این جاذبه دیدن کنید، به میدان هفت‌تنان آمده و مسیر را ادامه دهید تا به بلوار دلگشا برسید و کمی جلوتر در خیابان نارنجستان باغ را پیدا خواهید کرد.

در قسمت زیر لوکیشن باغ زیبای دلگشا در گوگل مپ را برایتان قرار داده‌ایم تا به کمک آن بتوانید کوتاه‌ترین و بهترین مسیر را انتخاب کنید.

لوکیشن در نشان

معماری باغ دلگشا

معماری باغ دلگشا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Majid GH)

مساحت کلی باغ دلگشا 7.5 هکتار است که شامل یک عمارت و تعداد زیادی درخت نارنج می‌شود. بدون‌شک بازدید از این باغ در اردیبهشت ماه حال و هوای دیگری دارد، چرا که شکوفه‌های زیبا و عطر خوش درختان نارنج هوش از سر شما می‌برد. در مرکز این باغ سرسبز و دلنشین، درست در روبروی حوض حیاط، عمارتی سه طبقه واقع شده‌است که سبک معماری آن شبیه به کاخ‌های ساسانی بیشاپور است.

این عمارت دارای دو درب ورودی در دو طرف ساختمان بوده و از یک تالار بزرگ به همراه چهار سمت شاه‌نشین تشکیل می‌شود. در طبقه میانی ساختمان ایوانی بزرگ با دو ستون سنگی وجود دارد که انعکاس آن را می‌توانیم در حوض سنگی باغ ببینیم. سقف این ایوان با کمک آینه‌کاری، نقاشی‌هایی از گل و بوته و همچنین گچ‌بری‌های خلاقانه تزئین شده‌است که تمام توجه شما را به خودش جلب می‌کند.

بد نیست بدانید آب مورد نیاز باغ دلگشا از چشمه قنات آرامگاه سعدی تامین می‌شود. نمای بیرونی عمارت دلگشا به کمک کاشی‌کاری‌های خلاقانه، پنجره‌های چوبی بیضی‌شکلی و ارسی و گچ‌بری‌ تزئین شده‌است که شکوه و جلال معماری ایرانی را به نمایش می‌گذارد. معماران خلاق این عمارت زیبا آن را با الهام از عمارت اروپایی کلاه‌فرنگی طراحی کرده‌اند و بیشتر مردم آن را با عنوان عمارت کلاه‌فرنگی می‌شناسند. همچنین دور تا دور این عمارت با خط نستعلیق بر روی گچ، اشعاری از شوریده شیرازی نوشته شده‌است.

موزه باغ دلگشا

موزه باغ تاریخی دلگشا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Maryam)

در طبقه اول عمارت کلاه‌فرنگی باغ دلگشا، موزه قرار دارد که با تلاش‌های اداره میراث فرهنگی شیراز تاسیس شد. در این موزه می‌توانید اشیای تاریخی زیادی انواع سکه‌های قدیمی و اسکناس، انواع ظروف سفالی متعلق به دوران‌های مختلف و آثاری از پادشاهان نگه‌داری می‌شود. آثار تاریخی این موزه متعلق به دوران هخامنشیان تا قاجار بوده و می‌توانید  نقشه ایران در دوران‌های مختلف، عکس‌های تاریخی متعلق به پادشاهان ایرانی و همینطور یه قرآن که بر روی پوست آهو نوشته شده و از دوره سلجوقیان به جا مانده‌است را ببینید.

به طبقه بالا یعنی طبقه دوم عمارت که برویم، آثار جدیدتر و نوستالژی‌تری را خواهیم دید که ما را به خانه‌های مادربزرگ و پدربزرگ‌هایمان می‌برد. انواع رادیو، گرامافون و وسایل قدیمی مربوط به رسانه در این طبقه نگه‌داری می‌شود. جالب است بدانید نزدیک به 50 نوع رادیو در این موزه قرار دارد که هرکدام با شیوه خاص خود کار می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به این موزه بزنید و با آثار و طرز کار آن‌ها آشنا شوید.

جاهای دیدنی اطراف باغ دلگشا

جاهای دیدنی اطراف باغ دلگشا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ashkan)

جاذبه‌های گردشگری شهر شیراز تمامی ندارد. باغ دلگشا تنها بخش کوچکی از آن است و هنوز ده‌ها و یا صدها جای دیگر مانده که باید از آن دیدن کنید. در ادامه مقاله لیستی از نزدیک‌ترین جاذبه‌های دیدنی به این باغ را برایتان قرار داده‌ایم تا پس از بازدید از این باغ زیبا به سراغ آن‌ها بروید.

نکات بازدید از باغ دلگشا

نکات بازدید از باغ دلگشا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali Shajarizadeh)
  • هزینه بازدید از باغ دلگشا برای گردشگران ایرانی 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی مبلغ 50 هزار تومان است.
  • بازدیدکنندگان می‌توانند همه روزه به جز ایام سوگواری، از ساعت 08:00 صبح الی 23:00 شب از این مکان جذاب دیدن کنند. همچنین ساعت کاری موزه دلگشا از ساعت 08:00 الی 21:00 عصر است.
  • بهترین زمان بازدید از باغ دلگشا و سایر جاذبه‌های دیدنی شیراز فصل بهار است. در این فصل هوای بسیار معتدل و مطلوبی در انتظار شماست که از آن لذت ببرید.
  • این باغ زیبا همانند سایر باغ‌های ایرانی از معماری بسیار جذابی برخوردار است و به سوژه‌ای جهت عکاسی تبدیل شده‌است، پس دوربین عکاسی خود را به هیچ‌وجه فراموش نکنید.
  • آوردن خوراکی و نوشیدنی در درون عمارت و موزه دلگشا ممنوع است، لذا خواهشمندیم از آوردن خوراکی و رها کردن زباله آن در محیط باغ پرهیز کنید.
  • پس از بازدید از این جاذبه و سایر دیدنی‌های این شهر، خرید سوغات شیراز را فراموش نکنید.

سخن آخر

باغ دلگشا یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین باغ‌های شهر شیراز بوده که عمارت زیبای درون آن سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. در این مقاله از گردشی تاپ سعی کردیم اطلاعات کاملی از این مکان سرسبز و باصفا را در اختیارتان قرار دهیم تا با دید بازتری از این‌جا دیدن کنید. چنانچه تجربه بازدید از این باغ را دارید، می‌توانید آن را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بوده‌اید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

باغ دلگشا کجاست؟

این باغ در بلوار دلگشا و در خیابان نارنجستان این شهر قرار دارد.

مساحت باغ دلگشا چقدر است؟

مساحت این باغ به 7.5 هکتار می‌رسد و دارای درختان زیادی میوه مانند نارنج پرتقال است.

قدمت این مجموعه به چه زمانی بر می‌گردد؟

قدمت باغ تاریخی دلگشا به دوران پیش از اسلام و در زمان ساسانیان بر می‌گردد.

ساعت بازدید از باغ دلگشا کدامند؟

شما می‌توانید از ساعت 08:00 صبح الی 23:00 شب از این مکان جذاب دیدن کنند.

هزینه بازدید از باغ دلگشا چقدر است؟

هزینه بازدید از این باغ برای گردشگران ایرانی 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی مبلغ 50 هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا