جاهای دیدنی اصفهانایرانگردیسفر به استان اصفهانسفر به اصفهان

خانه مشیرالملک

خانه مشیرالملک یکی از جاهای دیدنی اصفهان محسوب می‌شود و یکی از زیباترین خانه‌های تاریخی در این این شهر است. این خانه یکی از خانه‌های اشرافی در دوره صفویه است که به خاندان انصاری از مستوفیان و منشیان دربار صفویه تعلق دارد. در ادامه این مقاله از گردشی تاپ با ما هم اه باشید تا با این خانه تاریخی بیشتر آشنا شویم.

تاریخچه خانه مشیرالملک

تاریخچه خانه مشیرالملک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammadreza Bateni)

این خانه متعلق به مشیرالملک انصاری، از خاندان مشیر انصاری، از مستوفیان دربار صفویه که در دوره شاه عباس از شیراز به اصفهان مهاجرت کرده و تصمیم به سکونت در این شهر را گرفته و در این خانه به زندگی پرداخت. از این خانه پس از مرگ مشیرالملک به شکل‌های مختلف استفاده شد.

برای مثال در سال ۱۳۰۹ هجری قمری در دوره ظل السلطان پس از آنکه مشیرالملک انصاری با قهوه فکری مسموم شده و به قتل رسید، از خانه مشیرالملک برای استقرار کنسولگری پادشاهی پروس استفاده شد. پس از گذشت چند سال، یکی از تجار اصفهان به نام حسین چرمی و پس از آن یکی دیگر از تجار به نام حاج محمد سمائیان این خانه را خریداری کردند. در دوره‌ای که این خانه به سمائیان تعلق داشت، جنگ ایران عراق رخ داد و در این زمان این خانه به عنوان پناهگاه خوزستانی‌ها مورد استفاده قرار گرفت.

خانه مشیرالملک کجاست؟

خانه مشیرالملک کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad Kalantari)

خانه مشیرالملک در اصفهان، در نزدیکی میدان نقش جهان, محله گلبهار، خیابان هاتف، خیابان یخچال و در کوی هارونیه واقع شده است. لوکیشن زیر نشانی این خانه را روی نقشه نشان می‌دهد.

لوکیشن در نشان

بخش های مختلف خانه مشیرالملک

بخش های مختلف خانه مشیرالملک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Morteza Barjasteh)

خانه مشیرالملک بخش‌های مختلفی دارد که هر یک دارای معماری بسیار زیبایی هستند. بخش‌های مختلف این خانه را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

ورودی و حیاط

ورودی خانه مشیرالملک در ضلع شمال غربی خانه قرار دارد و یک سردر بزرگ و مجلسی بر فراز آن قرار دارد. این بخش از خانه هشتی و دالان‌هایی دارد که یکی از آنها به حیاط خانه راه دارد. حیاطی خانه چهار باغچه در اطراف آن و حوضی صلیبی شکل در مرکز آن دارد.

شاه نشین

بخش های مختلف خانه مشیرالملک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: MOHAMMADREZA YAGHOUBI SHAVAKI)

از زیباترین بخش‌های خانه مشیرالملک، می‌توان به شاه نشین خانه اشاره کرد. این بخش دارای معماری بسیار زیباییست از جمله آن می‌توان به شیشه‌های رنگی کوچک آن اشاره کرد که با وارد کردن نورهای رنگی به شاه نشین فضایی بسیار زیبا را پدید می‌آورد. امروزه این بخش از خانه به عنوان موزه کاربرد دارد.

حوض خانه

حوض‌خانه در گوشه شمال شرقی خانه مشیرالملک در دو طبقه طراحی شده‌است. در بالای این حوض‌خانه تعدادی نورگیر واقع شده‌اند که شیشه‌های رنگی دارند و نورهای رنگی بسیار زیبا به داخل فضای حوض‌خانه منتشر و جلوه‌ای بسیار زیبا پدید می‌آورند.

سایر بخش ها

بخش های مختلف خانه مشیرالملک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad Kalantari)

خانه مشیرالملک دارای بخش‌های بسیار زیبای دیگری نیز هست که هر یک تزیینات و معماری بسیار زیبایی دارند و شامل اتاق‌های متعدد از جمله اتاق عکس، اتاق آینه، آشپزخانه و تالارها می‌شوند.

جاهای دیدنی اطراف خانه مشیرالملک

جاهای دیدنی اطراف خانه مشیرالملک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Shamim Zd)

خانه مشیرالملک در اصفهان، در یکی از مهم‌ترین خیابان‌های این شهر واقع شده‌اطت که تعدا جاذبه‌های گردشگری زیادی در این خیابان و در نزدیکی آن واقع شده است. در ادامه با تعدادی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان که در نزدیکی این خانه تاریخی واقع شده‌است، آشنا می‌شویم.

نکات بازدید از خانه مشیرالملک

نکات بازدید از خانه مشیرالملک
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amir Aarabi)
  • ساعات بازدید از خانه مشیرالملک از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ عصر است.
  • همه روزه به جز برخی روزهای تعطیل مناسبتی می‌توان از این خانه بازدید کرد.
  • هزینه بازدید از خانه مشیرالملک ۴۰ هزار تومان است.

سخن آخر

شهر زیبای اصفهان به علت جایگاه مهمی که در دوره‌های مختلف تاریخی در این سرزمین داشته‌است، جاذبه‌های گردشگری بسیاری دارد و یکی از زیباترین و پرطرفدارترین شهرهای گردشگری ایران محسوب می‌شود. اگر شما نیز از اصفهان زیبا بازدید کردید، تجربه خود از این سفر را با ما و کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

خانه مشیرالملک کجاست؟

این جاذبه در نزدیکی میدان نقش جهان، محله گلبهار، خیابان هاتف، خیابان یخچال و در کوی هارونیه قرار گرفته است.

قدمت این بنای تاریخی به چه دورانی می‌رسد؟

این بنای باشکوه متعلق به دوران صفوی است.

هزینه بازدید از خانه مشیرالملک چقدر است؟

بهای بلیط ورودی این خانه مبلغ 40 هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا