جاهای دیدنی اصفهانایرانگردیسفر به استان اصفهانسفر به اصفهان

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان یکی از زیباترین و جذاب‌ترین مکان‌هایی است که در شهر اصفهان باید از آن دیدن کنید. این میدان بناهای تاریخی فوق‌العاده‌ای را در دل خود جای داده است که بازدید از آن‌ها می‌توانید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های ماجراجویی در شهر اصفهان باشد. این میدان تاریخی که با نام میدان امام نیز شناخته می‌شود، در گذر زمان ماجراهای زیادی را در دوران حکومت پادشاهان دیده است و از این نظر می‌توانیم آن را به عنوان یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی اصفهان معرفی کنیم.

این میدان سالانه توسط گردشگران زیادی مورد بازدید قرار می‌گیرد و معمولا در تعطیلات نوروز و یا تعطیلات دیگر، ازدحام جمعیت در آن‌جا زیاد است. در ادامه این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا شما را با میدان نقش جهان اصفهان و بخش‌های متفاوت آن آشنا کنیم.

آشنایی با میدان نقش جهان

میدان نقش جهان یکی از قدیمی‌ترین و جذاب‌ترین میدان‌های ایران است که در لیست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است. این میدان با مساحت بیش از 80000 متر مربع، یکی از بهترین مکان‌های شهر اصفهان برای گشت‌و‌گذار در تاریخ این شهر است. نام این میدان در طول تاریخ بارها عوض شده است که آخرین بار مربوط به دوران بعد از انقلاب است. از مهم‌ترین نام‌های میدان نقش جهان باید به میدان نو، میدان سلطنتی و میدان امام اشاره کنیم.

تقریبا 200 حجره در یک ساختار دو طبقه دور تا دور این میدان را احاطه کرده‌اند که هر کدام از آن‌ها رنگ بوی خاصی از دوران قدیم اصفهان را بازگو می‌کنند. همچنین باید بدانید که در قسمت‌های مختلف میدان نقش جهان، 4 بنای تاریخی باشکوه نیز وجود دارد که تمام آن‌ها در دوران شاه عباس صفوی ساخته شده‌اند. این میدان در دوران شاه عباس صفوی و با انتقال پایتخت ایران از قزوین به اصفهان، به اوج شکوفایی رسید.

آشنایی با میدان نقش جهان

تا پیش از شاه عباس صفوی، نام میدان نو را بر روی این میدان نهاده بودند. پس از آنکه شاه عباس صفوی این میدان را به شکوفایی رساند، نام آن را از میدان نو به میدان نقش جهان تغییر داد. جالب است بدانید که در ساخت و طراحی نقش جهان از میدان عتیق شهر اصفهان الگوبرداری شده است. نام این میدان در سال 1313 در لیست آثار ملی و در سال 1358 در لیست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید.

قسمت های مختلف میدان نقش جهان

قسمت های مختلف میدان نقش جهان

چندین بخش متنوع در میدان نقش جهان اصفهان وجود دارد که هر کدام از آن‌ها داستان متفاوتی از دوران گذشته اصفهان را روایت می‌کنند. اگر به تاریخ کشور ایران علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که حتما از این بخش‌ها دیدن کنید و غرق در تاریخ معاصر ایران شوید. فرقی ندارد که اهل بازدید از مکان‌های مذهبی تاریخی هستید یا به عمارت‌های قدیمی علاقه دارید؛ در هر صورت این میدان گزینه جذابی را به شما ارائه می‌کند.

در ادامه به صورت کامل درباره هر یک از بخش‌های میدان نقش جهان به شما توضیح می‌دهیم.

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو

اولین چیزی که احتمالا با ورود به میدان نقش جهان نظر شما را به خود جلب می‌کند، یک عمارت فوق‌العاده جذاب است که در ضلع غربی این میدان قرار گرفته است. عمارت عالی قاپو  در زمینی به مساحت 1800 متر مربع قرار گرفته است و دارای 6 طبقه است. در این عمارت تاریخی بیش از 50 اتاق وجود دارد که در گذشته از آن‌ها برای کارهایی مانند استراحت، برگزاری جلسات مهم دولتی و غیره استفاده می‌شده است.

هر یک از طبقات عمارت عالی قاپو طراحی خاص خود را دارند و به نوعی توجه شما را به خود جلب می‌کنند. در این طبقات بخش‌هایی مانند تالار موسیقی، تالار پذیرایی و غیره وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. جالب است بدانید که پایه‌های این عمارت از چوب ساخته شده است. عمارت عالی قاپو تا به امروز بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و این بازسازی‌ها همچنان ادامه دارد.

پیشنهاد مطالعه: یکی از جذاب‌ترین مکان‌های تفریحی شهر اصفهان، باغ پرندگان این شهر است که بازدید از آن می‌تواند بسیار هیجان‌انگیر باشد. برای مطالعه درباره این مکان پیشنهاد می‌کنیم که مقاله باغ پرندگان اصفهان را مطالعه کنید.

سردر قیصریه

سردر قیصریه

یکی از زیباترین بخش‌های میدان نقش جهان، سردر قیصریه است که در ضلع شمالی میدان قرار گرفته است. این مکان نقش دروازه ورودی به بازار سنتی شهر اصفهان را ایفا می‌کند و با عبور از آن می‌توانید با یکی از جذاب‌ترین بازارهای کشور ایران رو به رو شوید. در مقابل این سردر، یک حوض زیبا وجود دارد که می‌تواند لوکیشن مناسبی برای عکس گرفتن باشد. جالب است بدانید که این حوض در دهه 40 جای خود را به یک باغچه داد و در سال‌های گذشته بر اساس تصمیم مسئولان دوباره احیا شد.

اگر قصد بازدید از سردر قیصریه را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از ساعت پرتقالی‌ها و ناقوس این مجموعه را از دست ندهید.

مسجد امام

مسجد امام یا مسجد جامع عباسی، یکی از مهم‌ترین مساجد تاریخی در شهر اصفهان است که در آن می‌توانید معماری اصیل ایران اسلامی را مشاهده کنید. این مسجد در دوران صفویه ساخته شده است و مسئولیت معماری آن برعهده شخصی به نام علی اکبر اصفهانی بوده است. هنگامی که قصد ورود به مسجد را دارید، احتمالا کتیبه‌ای که روی سردر این مسجد قرار گرفته است نظر شما را به خود جلب می‌کند. این کتیبه مربوط به دوران صفوی است و خوشنویسی آن را علیرضا عباسی انجام داده است.

این مسجد تاریخی مانند سایر مساجد تاریخی ایران، دارای گنبدهای زیبا، ستون‌های جذاب، و کاشی‌کاری‌های هنرمندانه است که بازدید از آن‌ها می‌تواند جذابیت خاص خود را داشته باشد. این مسجد در بین محلی‌ها ممکن است با نام‌هایی مانند مسجد سلطانی و مسجد شاه نیز خطاب شود.

پیشنهاد مطالعه: اگر به مکان‌های تاریخی شهر اصفهان علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله سی و سه پل اصفهان را مطالعه کنید و با این پل تاریخی و جذاب آشنا شوید.

مسجد شیخ لطف الله

مسجد شیخ لطف الله

یکی دیگر از مساجدی که در میدان نقش جهان اصفهان قرار گرفته است، مسجد شیخ لطف الله است که در دوران شاه عباس اول ساخته شده است. این مسجد در ضلع شرقی میدان قرار گرفته است و تا به امروز بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. کاشی‌کاری گنبد این مسجد یکی از جذاب‌ترین قسمت‌هایی است که می‌توانید از تماشای آن لذت ببرید. این کاشی‌کاری، توسط شخصی به نام شیخ لطف‌الله و در طول مدت زمان بیش از 15 سال انجام شده است.

جالب است بدانید که مسجد شیخ لطف الله فاقد مناره و صحن است. همچنین باید بدانید که ارتفاع گنبد آن تقریبا 31 متر است. اگر به بازدید از مساجد تاریخی علاقه داشته باشید، این مسجد می‌تواند انتخاب خود و جذابی برای شما باشد.

جاذبه های اطراف میدان نقش جهان

پس از بازدید از تمام قسمت‌های میدان، پیشنهاد می‌کنیم که ماجراجویی خود در شهر اصفهان را ادامه دهید و از سایر بناهای تاریخی و مکان‌های تفریحی این شهر دیدن کنید. از مهم‌ترین مکان‌های تاریخی که بازدید از آن‌ها پس از میدان نقش جهان پیشنهاد می‌شود باید به کاخ چهلستون و سی و سه پل اصفهان اشاره کنیم. همچنین اگر قصد دارید که در کنار بازدید از بناهای تاریخی از مکان‌های تفریحی این شهر نیز دیدن کنید، باغ پرندگان اصفهان و آکواریوم اصفهان می‌توانند گزینه‌های مناسبی باشند.

آدرس میدان نقش جهان

این میدان تاریخی در قسمت شمالی شهر اصفهان و در نزدیکی خیابان حافظ قرار گرفته است. دسترسی به این مکان به وسیله تاکسی، مترو و ماشین‌های شخصی امکان‌پذیر است و شما می‌توانید از هر روشی که راحت‌ترید استفاده کنید. اگر قصد استفاده از ماشین شخصی خود را دارید، می‌توانید از سمت خیابان سپه وارد شوید و ماشین خود را در پارکینگ عمومی این خیابان بگذارید.

میدان نقش جهان در گوگل مپ

سخن پایانی

میدان نقش جهان جزو جذاب‌ترین قسمت‌های شهر اصفهان است که بدون بازدید از آن، سفر به این شهر نیز معنایی ندارد. در این مقاله از گردشی تاپ سعی کردیم که شما را با تاریخچه این میدان و قسمت‌های متنوع آن آشنا کنیم و درباره جاذبه‌های اطراف آن به شما بگوییم. امیدواریم که این مقاله در وب سایت گردشی تاپ را پسندیده باشید و از خواندن آن لذت برده باشید. همچنین اگر تجربه بازدید از این میدان را دارید، می‌توانید تجربه خود را با سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

میدان نقش جهان با چه نام هایی شناخته می شود؟

این میدان دارای نام‌های متعددی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توانیم به میدان نو، میدان امام و میدان سلطنتی اشاره کنیم.

جذاب ترین بخش های این میدان کدامند؟

حجره‌های اطراف میدان، کاخ عالی‌قاپو، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه را می‌توانیم به عنوان جذاب‌ترین بخش‌های این مجموعه معرفی کنیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا