جاهای دیدنی اصفهانایرانگردیسفر به استان اصفهانسفر به اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان کجاست و هزینه بازدید از آن چقدر است؟ چه پرنده‌هایی در این باغ وجود دارند؟ بهترین بخش این باغ کجاست؟ اگر قصد بازدید از باغ پرندگان شهر اصفهان را دارید، احتمالا این سوالات در ذهن شما نیز به وجود آمده است. در این مقاله از گردشی تاپ قصد داریم که پاسخ این سوالات را به صورت دقیق و شفاف به شما بدهیم و شما را با این منطقه خارق‌العاده آشنا کنیم.

آشنایی با باغ پرندگان اصفهان

عده زیادی از افراد شهر اصفهان را به داشتن بناهای تاریخی می‌شناسند؛ اما باید بدانید که این شهر در کنار داشتن بناهای تاریخی زیاد مانند کاخ چهلستون و میدان نقش جهان، دارای چندین مکان تفریحی فوق‌العاده نیز می‌باشد. یکی از بهترین این مکان‌ها باغ پرندگان اصفهان است که حتما باید از آن دیدن کنید. در این مجموعه امکان مشاهده بیش از 130 گونه از پرندگان برای شما فراهم شده است.

باغ پرندگان اصفهان فعالیت خود را به صورت رسمی در سال 1375 آغاز کرد و به سرعت توانست خود را به یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان تبدیل کند. این مجموعه بیش از 55 کیلومتر مربع مساحت دارد و برای بازدید از تمام قسمت‌های آن نیاز است که چند ساعتی را در این باغ سپری کنید. این مجموعه می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای دور شدن از فضای تاریخی شهر باشد.

قسمت های مختلف باغ پرندگان اصفهان

قسمت‌های متنوعی در دل این باغ 55 هزار متری قرار دارد که پیشنهاد می‌کنیم از تمام آن‌ها دیدن کنید. هر کدام از این بخش‌ها شرایط زندگی گروه خاصی از پرندگان را شبیه‌سازی کرده است تا این پرنده بتواند بدون هیچ مشکلی به زندگی خود ادامه دهد. برای آن‌که دید بازتری نسبت به این بخش‌ها داشته باشید، بهتر است پیش از بازدید از مجموعه باغ پرندگان اصفهان درباره آن‌ها بدانید. از مهم‌ترین بخش‌های این مجموعه باید به موارد زیر اشاره کنیم:

صخره ها

بخش صخره ها در باغ پرندگان اصفهان

قسمتی از باغ پرندگان اصفهان مخصوص صخره‌ها است و چندین صخره در اندازه‌های متفاوت در این بخش قرار گرفته‌اند. مشخص است که این بخش مخصوص زندگی پرندگان کوهستانی و بیابانی مانند کبک و بلدرچین است. اگر تمایل دارید که تنوع بالایی از پرندگان کوهستانی و بیابانی را مشاهده کنید، باید خود را به صخره‌های این مجموعه که در قسمت شرقی باغ قرار گرفته‌اند برسانید.

قفس های شیشه ای و آهنی

قفس های مجموعه پرندگان اصفهان

قفس‌های آهنی در این مجموعه برای زندگی پرندگان شکاری مانند عقاب و شاهین در نظر گرفته شده است. از آن‌جایی‌که نوع و روش تغذیه این پرندگان با سایر پرندگان متفاوت است، قفس آهنی بهترین گزینه برای نگهداری آن‌ها است. همچنین باید بدانید که آزاد بودن پرندگان شکاری، خطر آسیب رساندن به سایر پرندگان را افزایش می‌دهد. همین موضوع باعث شده که قفس آهنی برای زندگی آن‌ها در نظر گرفته شود.

قفس‌های شیشه‌ای در باغ پرندگان اصفهان نیز برای نگهداری آن دسته از پرندگان است که محیط زندگی آن‌ها دارای شرایط خاص آب‌و‌هوایی است. در این قفس‌ها به منظور ایجاد شرایط زندگی برای پرندگان، چندین دستگاه تهویه، کولر و شوفاژ نصب شده است. دلیل این کار تفاوت بسیار زیاد آب‌و‌هوای شهر اصفهان با آب‌و‌هوای منطقه زندگی این پرندگان است. در این قفس‌ها می‌توانید پرندگانی مانند طوطی و مرغ عشق را مشاهده کنید.

برکه ها

برکه ها در باغ پرندگان اصفهان

یکی دیگر از جذاب‌ترین بخش‌های باغ پرندگان اصفهان، برکه‌های این مجموعه است. در این باغ به صورت کلی 4 برکه با اندازه‌های متفاوت وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید پرندگانی مانند اردک، قو و فلامینگوها را مشاهده کنید. بزرگ‌ترین برکه مجموعه، در قسمت مرکزی باغ قرار گرفته است و بیشترین تنوع جانوری را نیز در همین برکه مرکزی می‌توانید مشاهده کنید.

فضای سبز

بخش جنگلی مجموعه پرندگان اصفهان

در سراسر باغ پرندگان اصفهان، فضاهای سبز زیادی مانند جنگل ایجاد شده است که پرندگان بی‌خطر مانند طاووس و قرقاول می‌توانند آزادانه در آن‌جا قدم بزنند. این بخش یکی از زیباترین و جذاب‌ترین بخش‌های این مجموعه است که مطمئنا نظر شما را به خود جلب می‌کند. از آن‌جایی که این دسته از پرندگان هیچ خطری ندارند، می‌توانید بدون هیچ نگرانی از آن‌ها دیدن کنید و نهایت لذت را ببرید.

بخش پژوهش باغ پرندگان اصفهان

بخش پژوهش باغ پرندگان شهر اصفهان

بخشی تحت عنوان پژوهش در این مجموعه وجود دارد که واحدهای تخصصی در آن مشغول فعالیت هستند. این بخش خود دارای چند زیر مجموعه است که به شرح زیر می‌باشند:

  • واحد قرنطینه: پرندگان جدیدی که قرار است به این باغ اضافه شوند، ابتدا باید یک دوره 7 الی 10 روزه را در این بخش سپری کنند. در این مدت تمامی تست‌های پزشکی به روی آن‌ها انجام می‌شود تا از سلامت کلی آن‌ها اطمینان حاصل شود. هدف از ایجاد این بخش، جلوگیری از شیوع بیماری پرندگان جدید در بین پرندگان قدیمی است.
  • واحد تکثیر: در واحد تکثیر، پرندگان تخم‌گذاری می‌کنند و جوجه آن‌ها تا زمانی که آماده ورود به محیط باغ باشد در این واحد نگهداری می‌شوند.
  • واحد تغذیه: پرندگان متفاوت نیاز غذایی متفاوتی نیز دارند. این واحد جایی است که نیاز غذایی پرندگان متفاوت تامین می‌شود.
  • واحد کلینیک: بیماری یک موضوع شایع در بین حیوانات و پرندگان است. به همین خاطر این واحد برای رسیدگی به وضعیت پرندگانی که دچار بیماری شده‌اند ساخته شده است. پرندگان بیمار وارد واحد کلینیک می‌شوند تا تست‌های پرشکی روی آن‌ها انجام شود و روند درمان آن‌ها آغاز شود. پرندگان تا زمانی که سلامت خود را به صورت کامل بدست نیاورند، در این واحد می‌مانند و پس از بهبود کامل دوباره وارد فضای باغ می‌شوند.

بخش پژوهش باغ پرندگان اصفهان یکی از بهترین قسمت‌های این مجموعه برای افرادی است که می‌خواهند درباره پرندگان تحقیق و پژوهش کنند.

زمان و هزینه بازدید از باغ پرندگان اصفهان

هزینه بازدید از باغ پرندگان اصفهان

بازدید از این مجموعه در تمام روزهای هفته امکان‌پذیر است و از این نظر محدودیت زمانی ندارد. در مورد ساعات فعالیت مجموعه نیز باید بدانید که باغ پرندگان اصفهان در نیمه اول سال از ساعت 09:00 الی 19:00 و در نیمه دوم سال از ساعت 08:30 الی 16:30 آماده استقبال از گردشگران است. برای بازدید از این باغ باید بلیط تهیه کنید که هزینه آن نیز بین 30 تا 40 هزار تومان است.

جاذبه های اطراف این مجموعه

پس از بازدید از باغ پرندگان اصفهان، پیشنهاد می‌کنیم که حتما از سایر جاذبه‌های گردشگری این شهر که در نزدیکی این مجموعه قرار گرفته‌اند دیدن کنید. یکی از بهترین مکان‌های تفریحی که در نزدیکی این باغ قرار دارد، آکواریوم اصفهان است که برای لمس کردن دنیای زیر آب می‌تواند یک گزینه بسیار عالی باشد. در این آکواریوم شما می‌توانید تنوع بالایی از موجودات زیر آب را از نزدیک مشاهده کنید.

از دیگر جاذبه‌هایی که در نزدیکی باغ پرندگان شهر اصفهان قرار دارد، باید به سی و سه پل اصفهان اشاره کنیم. این سازه یکی از زیباترین و جذاب‌ترین پل‌های ایران است که بر روی زاینده‌رود قرار گرفته است. پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه ماجراجویی خود حتما از این پل نیز دیدن کنید.

آدرس باغ پرندگان اصفهان

این باغ در ساحل زاینده‌رود و در مجموعه ناژوان قرار گرفته است. برای دسترسی به این مجموعه می‌توانید از ماشین‌های شخصی خود و یا تاکسی استفاده کنید. اگر قصد استفاده از ماشین شخصی خود را دارید، می‌توانید از لوکیشن مجموعه در گوگل مپ که در قسمت پایین آورده شده است استفاده کنید.

لوکیشن باغ پرندگان اصفهان در گوگل مپ

سخن پایانی

باغ پرندگان اصفهان یکی از هیجان‌انگیزترین مکان‌های تفریحی در اصفهان است که در کنار بازدید از بافت تاریخی شهر پیشنهاد می‌کنیم حتما از آن دیدن کنید. در این مقاله از گردشی تاپ سعی کردیم که به صورت کامل درباره بخش‌های متفاوت این مجموعه و گونه‌های متفاوت جانوری که در آن وجود دارد به شما توضیح دهیم. امیدواریم که این مقاله در وب سایت گردشی تاپ را پسندیده باشید و از خواندن آن لذت برده باشید.

سوالات متداول

هزینه بازدید از باغ پرندگان اصفهان چقدر است؟

هزینه بازدید از این مجموعه در سال 1401 بین 30 الی 40 هزار تومان است.

جذاب ترین بخش این مجموعه کدام بخش است؟

بخش جنگلی و برکه ها را می‌توانیم به عنوان جذاب‌ترین بخش‌های این باغ معرفی کنیم.

این باغ در چه ساعاتی باز است؟

ساعت فعالیت باغ پرندگان اصفهان در نیمه اول سال از ساعت 09:00 الی 19:00 و در نیمه دوم سال از ساعت 08:30 الی 16:0 می‌باشد. همچنین باید بدانید که این مجموعه همه‌روزه آماده استقبال از گردشگران است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا