جاهای دیدنی شیرازایرانگردیسفر به شیرازسفر به فارس

پارک ملی بمو

پارک ملی بمو یکی از مهم‌ترین مناطق حفاظت شده در کشورمان است که جز زیباترین جاهای دیدنی شیراز شناخته شده و حدود 30 کیلومتر با این شهر فاصله دارد. این پارک ملی جذاب نام خود را از کوه بمو که در اطراف آن قرار دارد، گرفته است. در این منطقه بیش از 300 گونه گیاهی و 200 گونه جانوری یافت می‌شود و جالب است بدانید 51 گونه گیاهی به این پارک اختصاص دارد و در هیچ‌جای دیگر نمی‌توان آن را پیدا کرد. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا شما را به طور کامل با این پارک ملی زیبا آشنا کنیم.

معرفی پارک ملی بمو

معرفی پارک ملی بمو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Majid Jafari)

پارک ملی بمو با وسعت 48 هزار هکتار در 30 کیلومتری شمال شیراز قرار گرفته است. این منطقه پهناور در سال 1346 به عنوان منطقه حفاظت شده و شکار ممنوع اعلام شد و در سال 1349 توسط اداره محیط زیست استان فارس به عنوان پارک ملی معرفی شد. این پارک جذاب یکی از 26 پارک ملی شناخته شده در ایران بوده که از لحاظ موقعیت جغرافیایی در رشته‌کوه‌های البرز جای گرفته و شامل کوهستان، صخره‌های مرتفع، دشت‌های سرسبز و چشمه‌های جوشان و پرآب می‌شود.

در ادامه مقاله اطلاعات کامل‌تری از پوشش گیاهی و جانوری پارک را برایتان قرار داده‌ایم که می‌توانید مطالعه کنید.

پارک ملی بمو کجاست؟

آدرس پارک ملی بمو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hadi Karimi)

این مجموعه در 30 کیلومتری شمال شرق شیراز و در مسیر آزادراه شیراز به مرودشت قرار دارد. برای دسترسی به این پارک وارد آزادراه شیراز مرودشت شوید و پس از عبور از پارک جنگلی زرقان، پل غیر همسطح پالایشگاه را به سمت راست بروید. در این مسیر به میدان بسیج می‌رسید و تابلوی پارک ملی بمو را خواهید دید. برای بازدید از این پارک ملی هم می‌توانید با تورهای گردشگری به آن‌جا رفته و هم خودتان به همراه ماشین شخصی از آن دیدن کنید. در قسمت زیر لوکیشن این پارک از گوگل مپ می‌تواند شما را در مسیریابی کمک کند.

لوکیشن در بلد

پوشش گیاهی پارک ملی بمو

پوشش گیاهی پارک ملی بمو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Y Roosta)

پارک ملی بمو بیش از 300 گونه گیاهی دارد که در 58 تیره گیاهی جای می‌گیرند. تعداد درختان این پارک کم بوده، اما تراکم چند گونه درخت به نام درخت بادام و بنه در ارتفاعات، فضایی جنگلی ایجاد کرده است. جالب است بدانید حدود 51 گونه گیاهان انحصاری در بمو وجود دارد که غنی بودن این پارک از لحاظ پوشش گیاهی را نشان می‌دهد. از مهم‌ترین گیاهانی که در این منطقه می‌رویند می‌توان به پیچک پیکانی، گون، هوم، جوسیخ، بادام خاکستری، گون انزروت و درختچه‌هایی نظیر بومادران شیرازی، گل بی‌مرگ گنویی، درمنه کوهی، جوخار، انواع بابونه و ریواس اشاره کرد.

گونه های جانوری پارک ملی بمو

گونه های جانوری بوستان ملی بمو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hadi Karimi)

جالب است بدانید پارک ملی بمو پس از پارک ملی گلستان و ارومیه از لحاظ شمار حیوانات و تنوع حیات‌وحش، مقام سوم را از آن خود کرده است. این پارک جذاب دارای 32 گونه پستاندار، 19 گونه خزنده، 91 گونه پرنده و 3 گونه دوزیست است. در سال 1392 وجود 6 قلاده پلنگ در اینجا توسط مسئولین پارک تایید شد. از جمله مهم‌ترین گونه‌های جانوری که در بمو زندگی می‌کنند، می‌توان به پلنگ، خرس، گراز، کفتار، گرگ، گربه وحشی، روباه، کاراکال، گوزن، کبک، عقاب، جغد، انواع مار، بز وحشی، آهو و سمور سنگی و غیره اشار کرد.

موزه پارک ملی بمو

موزه پارک ملی بمو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hadi Karimi)

موزه پارک ملی بمو در ابتدای ورودی پارک قرار دارد. بازدید از این موزه فقط در ایام نوروز و روزهایی که اداره کل حفاظت محیط زیست فارس اعلام می‌کند، محقق است و شما تنها به صورت گروهی می‌توانید از آن بازدید کنید. در این موزه مجموعه‌ای از انواع حیوانات تاکسیدرمی شده نگه‌داری می‌شود که می‌توانید به طور رایگان از نزدیک آن‌ها را ببینید و با زندگی آن‌ها آشنا شوید. این موزه شامل 60 گونه پرنده و 25 گونه پستاندار تاکسیدرمی می‌شود.

جاهای دیدنی اطراف پارک ملی بمو

جاذبه های اطراف پارک ملی بمو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hadi Karimi)

شهر شیراز مملو از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و تفریحی زیادی است که برای بازدید از همگی آن‌ها نیاز به یک الی دو هفته اقامت در این شهر است. پارک ملی بمو یکی از همین جاذبه‌های طبیعی بوده که در 30 کیلومتری شیراز قرار گرفته است. در قسمت زیر لیستی از بهترین جاذبه‌های دیدنی این شهر را برایتان آماده کرده‌ایم که می‌توانید پس از بازدید از پارک ملی به سراغ آن بروید.

نکات بازدید از پارک ملی بمو

نکات بازدید از پارک ملی بمو
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali Parvizi)
  • بازدید از پارک بمو و موزه آن برای تمامی گردشگران رایگان بوده و نیازی به پرداخت هزینه ندارد.
  • شما می‌توانید در هر ساعت از شبانه‌روز که می‌خواهید از این پارک جذاب دیدن کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که موزه بوستان ملی بمو فقط در ایام نوروز برای بازدیدهای گروهی باز است.
  • بهترین فصل برای بازدید از پارک ملی بمو، فصل بهار و پاییز است که هوا بسیار معتدل و لذت‌بخش بوده و به راحتی می‌توانید به گشت و گذار در پارک بپردازید.
  • این نکته را در نظر داشته باشید که برای بازدید از این پارک بهتر است به صورت گروهی آمده و به هیچ‌وجه تنهایی به درون پارک نروید تا از خطرات ممکن جلوگیری کنید. همچنین اگر با منطقه آشنا نیستید، بهتر است از یک راه‌بلد و یا مسئول پارک بخواهید که همراهتان بیاید.
  • حیف است که به این مکان زیبا و طبیعی بیایید و عکاسی نکنید، پیشنهاد می‌کنیم دوربینتان را به همراه داشته باشید تا به محض دیدن سوژه از آن عکاسی کنید. همچنین گرفتن عکس یادگاری فراموش نشود.
  • لازم به ذکر است که درون پارک امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد و بهتر است پیش از سفر به این منطقه تجهیزات لازم را همراه خود بیاورید. از جمله مهم‌ترین تجهیزات برای بازدید از پارک ملی بمو، کوله پشتی، چراغ‌قوه، کفش مناسب، آب آشامیدنی، وعده غذایی و جی‌پی‌اس است.
  • این منطقه بکر سکونتگاه تعداد زیادی موجود زنده است که این مکان را برای زندگی خود انتخاب کرده‌اند، لذا خواهشمندیم از رها کردن زباله و روشن کردن آتش در این منطقه جدا خودداری کنید.

کلام آخر

پارک ملی بمو شیراز یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های ملی محافظت شده در کشورمان بوده و آنطور که شایسته‌اش است، شناخته نشده است؛ البته برخی از دوستداران محیط زیست این موضوع را به فال نیک گرفته و همین مسئله را علت بکرماندن و پایداری منطقه می‌دانند. امیدواریم مطالب گفته شده در این مقاله مورد رضایت شما بوده باشد و از خواندن آن در گردشی تاپ لذت برده باشید. از اینکه تا پایان نگاه گرمتان را به ما سپردید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

پارک ملی بمو کجاست؟

این پارک در 30 کیلومتری شمال شرق شیراز و در مسیر آزادراه شیراز به مرودشت واقع شده‌است.

گونه‌های گیاهی پارک ملی بمو شامل چه چیزهایی می‌شود؟

پیچک پیکانی، گون، هوم، جوسیخ، بادام خاکستری، گون انزروت و درختچه‌هایی نظیر بومادران شیرازی، گل بی‌مرگ گنویی، درمنه کوهی، جوخار، انواع بابونه و ریواس از گونه‌های گیاهی در این پارک است.

مهم‌ترین گونه‌های جانوری پارک ملی بمو کدام است؟

پلنگ، گراز، کفتار، گرگ، گربه وحشی، روباه، کاراکال، گوزن، کبک، عقاب، جغد، بز وحشی، آهو و سمور سنگی از مهم‌ترین جانوران بوستان ملی بمو است.

بهترین زمان بازدید از بوستان ملی بمو کدام است؟

فصل بهار و پاییز بهترین زمان بازدید از پارک ملی بمو است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا