جاهای دیدنی اصفهانایرانگردیسفر به استان اصفهانسفر به اصفهان

آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان کجاست و هزینه بازدید از آن چقدر است؟ چه گونه‌های جانوری در این آکواریوم وجود دارد؟ بخش‌های مختلف آکواریوم شهر اصفهان کدامند؟ بهترین زمان بازدید از این جاذبه گردشگری چه زمانی است؟ اگر به شهر اصفهان سفر کرده‌اید و قصد بازدید از آکواریوم این شهر را دارید، احتمالا سوالاتی از این قبیل در ذهن شما به وجود آمده است. در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا پاسخ این سوالات را به صورت کامل به شما بدهیم.

آشنایی با آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان، اولین آکواریوم تونلی در کشور ایران است و تجربه بازدید از آن دقیقا مانند نمونه‌های خارجی فوق‌العاده است. این آکواریوم به عنوان یکی از جذاب‌ترین و هیجان‌انگیزترین جاهای دیدنی اصفهان سالانه گردشگران زیادی از سراسر ایران و جهان را به خود جذب می‌کند. اگر اهل ماجراجویی در دنیای زیر آب هستید و می‌خواهید اعماق اقیانوس‌ها را از نزدیک لمس کنید، بازدید از این مکان بهترین گزینه‌ای است که در کشور ایران در دسترس شما است.

درباره آکواریوم اصفهان

مساحت آکواریوم اصفهان 4000 متر مربع است و در عمق 7 متری زمین قرار گرفته است. در این آکواریوم تونلی با طول 35 متر وجود دارد که توسط 33 آکواریوم عظیم‌الجثه احاطه شده است. آکواریوم‌ها انواع گوناگونی دارند و هرکدام از آن‌ها برای نگهداری گونه خاصی از موجودات دریایی مناسب است. جالب است بدانید که در مجموع در این 33 فضا، بیش از 1.5 میلیون لیتر آب وجود دارد.

تمام دیواره‌ها و سقف تونل از شیشه ساخته شده‌اند و شما می‌توانید به راحتی تمام موجودات داخل آکواریوم را مشاهده کنید. قدم زدن در تونل آکواریوم اصفهان و دیدن بیش از 300 گونه از موجودات دریایی می‌تواند یکی از بهترین تجربه‌های زندگی هر فردی باشد. مشاهده این جاذبه گردشگری برای همه افراد در هر سن و سالی به شدت پیشنهاد می‌شود.

ماجرای ساخت آکواریوم اصفهان

ساخت آکواریوم اصفهان

آکواریوم شهر اصفهان دقیقا بر اساس استانداردهای روز دنیا و زیر نظر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های فعال در این زمینه، یعنی Ocean Aquarium ساخته شده است. برای ساخت این جاذبه گردشگری در شهر اصفهان، بیش از 35000 متر مربع خاک‌برداری انجام شده است. همچنین باید بدانید که بیش از 7100 کیلوگرم بتن‌ریزی و بیش از 635000 کیلوگرم آرماتوربندی انجام شده است. این اعداد به خوبی نشان می‌دهند که آکواریوم اصفهان یک پروژه فوق‌العاده بزرگ و حساس بود.

شرکت Ocean Aquarium از همان ابتدا تا لحظه بهره‌برداری، پروژه را زیر نظر داشت تا کوچک‌ترین ایرادی در مرحله ساخت و مونتاژ به وجود نیاید. این آکواریوم سرانجام در بهمن ماه سال 1397 به صورت رسمی در حضور معاون رئیس‌جمهور و شهردار اصفهان افتتاح شد. اگر می‌خواهید عظمت و مهارت شرکت Ocean Aquarium را بدانید، باید به شما بگوییم که بزرگ‌ترین تونل آکواریوم جهان که در شهر آنتالیا قرار دارد نیز زیر نظر این شرکت ساخته شده است.

حقایق جالب درباره آکواریوم تونلی اصفهان

حقایق جالب درباره آکواریوم تونلی اصفهان

حقایق جالبی درباره این مکان وجود دارد که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. از مهم‌ترین حقایقی که درباره آکواریوم اصفهان وجود دارد باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • بیش از 300 گونه آبزی از 5 قاره جهان در این آکواریوم وجود دارند و شما می‌توانید با تهیه بلیط از تمام آن‌ها دیدن کنید.
  • این آکواریوم دارای بیش از 100 گونه دریایی خطرناک است که نمونه آن را در کمتر نقطه‌ای از جهان می‌توانید مشاهده کنید.
  • بیش از 1.5 میلیون لیتر آب در این آکواریوم وجود دارد که عدد فوق‌العاده زیادی است.
  • پروژه آکواریوم اصفهان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های انجام شده در شهر اصفهان است.
  • در بخش‌هایی از این آکواریوم، امکان غذا دادن به آبزیان توسط بازدیدکنندگان فراهم شده است.

آبزیان موجود در آکواریوم اصفهان

همانطور که کمی قبل‌تر به آن اشاره کردیم، بیش از 300 گونه جانوری در این آکواریوم وجود دارد که این تنوع در سراسر کشور ایران بی‌سابقه است. بسیاری از این گونه‌ها بی‌آزار هستند و برخی دیگر جزو خطرناک‌ترین موجودات دریایی در جهان هستند. پیشنهاد می‌کنیم که با حوصله از تمام آکواریوم‌های این مجموعه و تمام گونه‌های جانوری که در آن‌ها وجود دارند دیدن کنید. از مهم‌ترین گونه‌های جانوری در آکواریوم اصفهان باید به موارد زیر اشاره کنیم:

  • 6 نوع کوسه متنوع شامل کوسه سفید، کوسه آب شیرین، کوسه سرچکشی، کوسه نوک‌سیاه، گاو کوسه و کوسه نهنگ در این مجموعه وجود دارد که احتمالا پیش از این آن‌ها را تنها در فیلم‌های سینمایی دیده‌اید.
  • ماهی مولا یکی دیگر از گونه‌های جانوری است که در این آکواریوم می‌توانید مشاهده کنید. این نوع ماهی به عنوان سنگین‌ترین ماهی در جهان شناخته شده است.
  • ماهی خاویار، گاوماهی، خروس ماهی، ماهی سنگی، دلقک ماهی، ماهی‌های آب شور، عقرب‌ماهی و ماهی کمانگیر نیز از جمله گونه‌های ماهی هستند که می‌توانید در مجموعه آکواریوم اصفهان از آن دیدن کنید.
  • اسب دریایی، خرچنگ آبی و هشت‌پا نیز جزو گونه‌های جانوری در دسترس در این مجموعه هستند.گونه های جانوری در آکواریوم شهر اصفهان

نکته: ماهی سنگی جزو یکی از سمی‌ترین ماهی‌های جهان است و عقرب‌ماهی نیز به عنوان زهرآگین‌ترین موجود دریایی تا به امروز شناخته شده است.

انواع آکواریوم در این مجموعه

در ابتدای مقاله به شما گفتیم که در آکواریوم اصفهان، 33 آکواریوم در اندازه‌ها و شرایط متفاوت وجود دارد که هر کدام از آن‌ها شرایط نگهداری از گونه خاصی را مهیا می‌کند. هر کدام از این انواع آکواریوم، جذابیت خاص خود را دارند و همین موضوع باعث شده که گردشگران از تمام آن‌ها دیدن کنند. از بهترین و جذاب‌ترین آکواریوم‌هایی که در این مجموعه وجود دارد باید به موارد زیر اشاره کنیم:

آکواریوم استوانه ای

یکی از زیباترین انواع آکواریوم‌ها در این مجموعه، نوع استوانه‌ای است که طرفداران زیادی دارد. به صورت کلی در مجموعه آکواریوم اصفهان 3 آکواریوم استوانه‌ای وجود دارد که هر کدام از آن‌ها بیش از 2500 لیتر آب را در خود جای داده‌اند. این استوانه‌ها محل نگهداری انواع مارماهی‌ها، دلقک‌ماهی‌ها و چند گونه دیگر از ماهی‌ها است. بازدید از این قسمت‌ها می‌توانید یکی از بهترین بخش‌های بازدید از این مکان باشد.

آکواریوم لمسی

این دسته از آکواریوم‌ها اندازه بسیار بزرگ‌تری نسبت به نوع قبل دارند و موجوداتی که در آن‌ها وجود دارند نیز بزرگ‌تر هستند. به آکواریوم لمسی در این مجموعه وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید موجوداتی مانند کوسه‌ها، اسکار، ستاره دریایی، سفره‌ماهی و پاکو را مشاهده کنید. آکواریوم‌های لمسی دارای شیشه‌های بسیار ضخیمی هستند و شما می‌توانید از فاصله بسیار نزدیک به تماشای موجودات دریایی قرار گرفته در آن‌ها مشغول شوید.

آکواریوم تخت

آکواریوم تخت یکی دیگر از انواع آکواریوم‌های موجود در مجموعه آکواریوم اصفهان است که جذابیت خاص خود را دارد. این دسته از آکواریوم‌ها که به آکواریوم قاب‌دیواری نیز شهرت دارند، مانند قاب عکسی هستند که بر روی دیوار نصب شده‌اند. به صورت کلی در این مجموعه، 24 آکواریوم تخت وجود دارد که موجوداتی مانند اسب دریایی، ماهی‌های ریز و سایر ماهی‌های گیاه‌خوار و گوشت‌خوار را به نمایش می‌گذارند.

آدرس آکواریوم اصفهان

آدرس آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان در منطقه ناژوان در نزدیکی زاینده‌رود قرار گرفته است. دسترسی به این مجموعه به وسیله ماشین‌های شخصی و یا تاکسی‌های اینترنتی امکان‌پذیر است. همچنین اگر تمایل داشته باشید، می‌توانید از تاکسی‌های خطی برای رسیدن به این منطقه استفاده کنید. با استفاده از تاکسی‌های خطی می‌توانید در زمان و هزینه صرفه‌جویی کنید. قرارگیری این مکان در منطقه ناژوان باعث شده که این مجموعه به برخی از مکان‌های دیدنی این شهر مانند باغ پرندگان اصفهان نیز نزدیک باشد.

پیشنهاد می‌کنیم که پس از بازدید از آکواریوم اصفهان، برای بازدید از سایر جاذبه‌های این منطقه اقدام کنید و ماجراجویی خود در شهر اصفهان را ادامه دهید. علاوه بر باغ پرندگان، سی و سه پل اصفهان نیز یکی دیگر از بهترین جاذبه‌هایی است که می‌توانید از آن دیدن کنید.

آکواریوم شهر اصفهان در گوگل مپ

سخن پایانی

آکواریوم اصفهان یکی از زیباترین و جذاب‌ترین تفریحاتی است که در این شهر می‌توانید تجربه کنید. این مجموعه سالانه توسط هزاران نفر از گردشگران داخلی و خارجی مورد بازدید قرار می‌گیرد. در این مقاله به صورت کامل درباره گونه‌های جانوری موجود در آن و قسمت‌های متفاوت آن به شما توضیح دادیم تا با دید بازتری برای بازدید از این آکواریوم اقدام کنید. امیدواریم که از خواندن این مقاله در وب سایت گردشی تاپ لذت برده باشید و از آن رضایت کامل داشته باشید.

سوالات متداول

هزینه بازدید از آکواریوم اصفهان چقدر است؟

هزینه بازدید برای افراد زیر 5 سال رایگان است و افراد بالای 5 سال باید 61500 تومان را پرداخت کنند. این هزینه برای گردشگران خارجی 140000 تومان است.

ساعات فعالیت آکواریوم شهر اصفهان کدامند؟

این آکواریوم در تمام روزهای هفته از ساعت 10:00 الی 21:00 آماده استقبال از گردشگران است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا