جاهای دیدنی آبادانایرانگردیسفر به آبادانسفر به خوزستان

موزه بنزین خانه آبادان

یکی از بهترین و محبوب‌ترین جاذبه‌های دیدنی هر شهر، موزه‌ها هستند. شما می‌توانید نماد تاریخی و فرهنگی هر شهر را درون موزه ان شهر بیابید. به عنوان مثال، موزه بنزین خانه آبادان یکی از بهترین و معروف‌ترین جاهای دیدنی آبادان بوده که شما می‌توانید از آن دیدن کرده و با تاریخ ورود بنزین به جایگاه‌های کشور آشنا شوید. در واقع این موزه به عنوان اولین جایگاه بنزین در ایران محسوب می‌شود. اگر به بازدید از موزه‌ها و آشنایی با چیزهای جدید علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را به هیچ ‌عنوان از دست ندهید.

تاریخچه موزه بنزین خانه آبادان

تاریخچه موزه بنزین خانه آبادان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Sasan Abdi)

موزه بنزین خانه آبادان به عنوان اولین جایگاه بنزین در کشورمان در سال 1306 شمسی در شهر آبادان تاسیس شد که در ابتدا به توزیع و فروش نفت سفید در آن پرداخته می‌شد. اما پس از مدتی با ورود اتوموبیل‌ها به این جایگاه به اولین پمپ بنزین ایران تبدیل شد. جالب است بدانید این پمپ بنزین در ابتدا به شکل مخزنی و تلمبه‌ای بوده و یکی از مهم‌ترین دستاوردهای کشور در آن دوران شناخته می‌شد. روش کار این جایگاه به این گونه بوده که ابتدا فروارده‌های نفتی که در مخازن پرچ شده نگهداری می‌شدند، به کمک تلمبه‌های دستی به ظروف پیمانه‌ای انتقال و سپس براساس نیاز مردم به ماشین و یا هر وسیله دیگر تحویل داده می‌شد.

پس از پیشرفت علم و به‌ روز رسانی جایگاه‌های نفت، این مکان تعطیل شده و در سال 1395 به همت شهرداری آبادان، با گردآوری اسناد تاریخی و اشیا مختلف به موزه بنزین خانه آبادان تبدیل شد. این موزه از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و شما می‌توانید اطلاعات جامعی از چگونگی تولید تا مصرف نفت و بنزین را در این مکان از نزدیک ببینید.

موزه بنزین خانه آبادان کجاست؟

موزه بنزین خانه آبادان کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Soroush)

موزه بنزین خانه آبادان جنب پارک شهرداری این شهر، و در نزدیکی پمپ بنزین شهر واقع شده‌است. این موزه در روبروی شورای اسلامی شهر آبادان قرار دارد و دسترسی به آن از طریق تاکسی و اتوبوس‌های شهرداری امکان‌پذیر است. نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس که در نزدیکی این موزه قرار دارد، ایستگاه دبیرستان رازی است که می‌توانید از آن استفاده کرده و خودتان را به این موزه تاریخی برسانید.

اگر با خودروی شخصی خودتان به این شهر سفر کرده‌اید و قصد بازدید از این موزه را دارید، در هر کجای شهر که هستید خودتان را به خیابان شهرداری برسانید. همچنین در قسمت زیر لوکیشن دقیق این جاذبه را از گوگل مپ برایتان قرار داده‌ایم که می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

لوکیشن در نشان

لوکیشن در بلد

بخش های مختلف موزه بنزین آبادان

بخش های مختلف موزه بنزین آبادان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mahya Tabesh)

این موزه از سه ساختمان مجزا تشکیل شده و می‌توانید از تمامی آن‌ها دیدن کنید. ساختمان اصلی موزه بنزین خانه آبادان حدود 90 سال قدمت دارد و از دیگر ساختمان‌های این مجموعه متمایز شده‌است. در واقع در ابتدا این ساختمان به عنوان اولین جایگاه سوخت کشور تلقی می‌شده و با معماری شش ضلعی خود، بنای جالبی داشته است. متاسفانه در زمان جنگ تحمیلی آسیب‌های زیادی به این ساختمان وارد شد که بعدها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. این ساختمان از دو سالن تشکیل شده و درون این سالن‌ها می‌توانیم انواع پیمانه نفت و انواع قیف، انواع بشکه‌ها و کیل و پیمانه‌های مدرج و همچنین مجموعه‌ای از حلب‌های 20 لیتری را ببینیم.

مجموعه عکس‌های بسیار قدیمی در حوزه نحوه توزیع سوخت به نقاط دوردست  به کمک حیوانات را در ساختمان اصلی موزه بنزین خانه آبادان خواهیم دید. در ساختمان شماره دو این موزه که محل بهره‌برداری بوده، دستگاه‌های بسیار قدیمی از پمپ بنزین را می‌بینیم. این ساختمان از چهار سرسرا تشکیل شده که در هر کدام از این سرسراها می‌توانیم انواع لوازم نفت سوز خانگی، نمونه‌های از تمبر و اسکناس‌ها ک هبه مناسبت صنعت نفت در ایران به چاپ رسیده‌اند و انواع فانوس، گردسوز، اجاق‌های فتیله‌ای و غیره را ببینیم.

ساختمان شماره سه که به ساختمان چایخانه معروف بوده، محلی برای استراحت کارکنان این جایگاه بنزین به شمار می‌رفته است. علاوه بر همه این ساختمان‌ها، در محوطه بیرونی موزه نیز می‌توانیم ماکت‌هایی از انسان‌ها و ماشین‌های قدیمی را ببینیم که در حال بنزین زدن هستند و حال و هوای آن روزهای ایران را برایتان تداعی می‌کنند. 

جاذبه های دیدنی اطراف موزه

جاذبه های دیدنی اطراف موزه بنزین خانه آبادان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Iran Driver Tour Guide)

جاذبه‌های دیدنی شهر آبادان تمامی ندارد. در این شهر می‌توانید به بازدید از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و تفریحی بپردازید و از آن‌ها لذت ببرید. در قسمت زیر لیستی از نزدیک‌ترین جاهای دیدنی به موزه بنزین خانه آبادان را برایتان قرار داده‌ایم تا به سراغ آن‌ها رفته و سفر خاطره‌انگیزی را برای خود و خانواده‌تان رقم بزنید.

 • مسجد رنگونی ها (فاصله: 1 کیلومتر)
 • سینما شیرین (فاصله تا موزه بنزین خانه آبادان: 183 متر)
 • موزه آبادان (فاصله: 3.8 کیلومتر)
 • سینما رکس (در فاصله 722 متری از موزه بنزین خانه آبادان)
 • کلیسای گاراپت (فاصله تا موزه بنزین: 512 متر)
 • سینما نفت آبادان (با فاصله 1.3 کیلومتر از موزه)

نکات بازدید از موزه بنزین خانه آبادان

نکات بازدید از موزه بنزین خانه آبادان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mahya Tabesh)
 • هزینه بازدید از موزه بنزین خانه آبادان برای تمامی افراد مبلغ 5 هزار تومان است.
 • بازدیدکنندگان عزیز می‌توانند همه روزه به جز جمعه‌ها، در شش ماه نخست سال از ساعت 09:00 الی 13:00 و 17:00 الی 21:00 و در شش ماه دوم سال از ساعت 09:00 صبح الی 17:00 عصر از این موزه زیبا دیدن کنند.
 • قابل ذکر است که بهای بلیط برای تمامی کارکنان صنعت نفت کشور و خانواده‌های آنان با ارائه کارت ملی رایگان است.
 • شهر آبادان یکی از شهرهای گرمسیر و شرجی کشورمان بوده که تابستان‌های بسیار گرم و سوزانی دارد. اگر قصد سفر به این شهر و بازدید از موزه بنزین خانه آبادان را دارید، یکی از فصل‌های پاییز و زمستان را برای سفر خود انتخاب کنید.
 • چندین راهنما در بخش‌های مختلف موزه قرار دارند که می‌توانید سوالات خود را در خصوص موزه از آن‌ها بپرسید.
 • خرید بلیط این موزه، تنها به صورت حضوری امکان‌پذیر است.
 • عکاسی از المان‌ها و بخش‌های مختلف موزه بنزین آبادان بلامانع بوده و می‌توانید در این مکان به گرفتن عکس یادگاری بپردازید.
 • از وارد کردن آسیب به بخش‌های مختلف موزه پرهیز کنید.

سخن آخر

موزه بنزین خانه آبادان یکی از متفاوت‌ترین و خاص‌ترین موزه‌های کشورمان بوده که در شهر زیبای آبادان قرار دارد و قدمت آن به اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی می‌رسد. در این موزه می‌توانید با صنعت نفت و بنزین در کشورمان از همان ابتدا تا امروزه آشنا شوید و اطلاعات جالبی از آن کسب کنید. از اینکه تا انتهای مقاله نگاه گرمتان را به ما سپردید، بی‌نهایت سپاسگزاریم. چنانچه تجربه بازدید از این موزه را دارید، خوشحال می‌شویم دیدگاه خود را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه بنزین خانه آبادان کجاست؟

این موزه در خیابان شهرداری شهر آبادان قرار دارد.

موزه بنزین خانه آبادان در چه سالی افتتاح شد؟

این موزه زیبا در سال 1395 با همت شهرداری آبادان افتتاح شد.

هزینه بازدید از موزه بنزین آبادان چقدر است؟

هزینه بازدید از این موزه برای تمامی افراد مبلغ 5 هزار تومان است.

بهترین زمان بازدید از موزه بنزین آبادان کدام است؟

بهترین زمان بازدید از این موزه فصل پاییز و زمستان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا