جاهای دیدنی مشهدایرانگردیسفر به خراسان رضویسفر به مشهد

پارک علمی پروفسور بازیما

یکی از بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین پارک‌های موضوعی ایران، که در عین حال اولین پارک موضوعی ایران نیز محسوب می‌شود، پارک علمی پروفسور بازیما است، که یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی مشهد نیز به شمار می‌رود. این پارک برای همه به ویژه کودکان و نوجوانان بسیار جذاب است و محیطی فوق‌العاده برای یادگیری محسوب می‌شود. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با این پارک علمی جذاب بیشتر آشنا شویم.

آشنایی با پارک علمی پروفسور بازیما

آشنایی با پارک علمی پروفسور بازیما
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: nissan hober)

پارک علمی پروفسور بازیما، یکی از جاذبه‌های گردشگری کمتر شناخته شده اما بسیار مهم و آموزنده مشهد و نیز ایران محسوب می‌شود. این پارک علمی اولین پارک موضوعی ساخته شده در ایران است. این پارک همچنین پس از کورپوس هلند و سنگاپور سومین پارک موضوعی با موضوع سفر به درون انسان در جهان محسوب می‌شود.

پارک علمی پروفسور بازیما در سال ۱۳۹۵ خورشیدی در منطقه گردشگری سپاد مشهد و در مجتمع وصال تاسیس شد. امروزه این پارک به بلوار شاهنامه مشهد منتقل شده‌است. این پارک علمی با ۲۴۰۰ متر مربع وسعت بخش‌های مختلفی دارد که موضوعات اصلی آنها شامل زیست شناسی، زمین شناسی و نجوم می‌شود. هر یک از بخش‌های این پارک با استفاده از امکانات و روش‌های آموزشی و نیز تکنولوژی سعی می‌کنند که در کنار سرگرمی فضایی آموزنده برای گردشگران ایجاد کنند.

پارک علمی پروفسور بازیما کجاست؟

پارک علمی پروفسور بازیما کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Sama Shanit)

پارک علمی پروفسور بازیما، در استان خراسان رضوی، مشهد مقدس، بلوار شاهنامه، کوچه شاهنامه ۴۲ انتهای کوچه، پلاک ۱۶ قرار دارد. این پارک در گذشته و در زمان تاسیس در منطقه گردشگری سپاد مشهد، قرار داشته و اخیرا به این مکان منتقل شده است. لوکیشن زیر نشانی این پارک را روی نقشه نشان می‌دهد که می‌توانند با استفاده از آن به راحتی به این پارک دسترسی پیدا کنید.

لوکیشن در نشان

بخش‌ های مختلف پارک علمی پروفسور بازیما

بخش‌های مختلف پارک علمی پروفسور بازیما
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mahdieh Eghbali)

همانطور که پیش‌تر نیز گفته‌شد، پارک علمی پروفسور بازیما در مشهد مقدس بخش‌های مختلفی دارد که هر بخش به آموزش‌های مفید درباره یکی از موضوعات زیست شناسی، زمین شناسی و نجوم می‌پردازد. در ادامه هر یکپارچه این بخش‌ها را شرح می‌دهیم.

شبیه ساز زمین لرزه

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های پارک علمی پروفسور بازیما، شبیه ساز زمین لرزه است. در این بخش از پارک تعداد زیادی بگو وجود دارد که بازدیدکنندگان با استفاده از آنها، سازه‌های مختلف از جمله خانه، برج، مجتمع‌های تجاری، مجتمع‌های مسکونی و غیره می‌سازند و سپس با استفاده از دستگاه شبیه ساز زمین لرزه سازه‌های خود را آزمایش می‌کنند. در این آزمایش افراد مقاومت سازه‌های خود و نیز مهارت خود در علم مهندسی را می‌سنجند. هدف از این بخش پارک، تقویت کار گروهی و نیز مشارکت در کارهای تیمی و گروهی است؛ علاوه بر آن بازدیدکنندگان در این بخش با زمین لرزه، اندازه گیری بزرگی آن، آشنایی با اصول اولیه ساخت سازه‌های مقاوم در برابر آن، آمادگی در هنگام وقوع آن و غیره است.

واقعیت مجازی 

از دیگر بخش‌های پارک علمی پروفسور بازیما، فناوری واقعیت مجازی است. در این بخش از پارک با استفاده از این فناوری آموزش‌های جالب علمی از جمله سفر به درون انسان، پرش از هواپیما، رانندگی و غیره انجام می‌شود و یکی از جذاب‌ترین بخش‌ها به ویژه برای کودکان محسوب می‌شود و باعث افزایش آگاهی و نیز تجربه زودهنگام آنها می‌شود.

عصب سنج

بخش‌های مختلف پارک علمی پروفسور بازیما
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Sama Shanit)

در بخش عصب سنج از پارک علمی پروفسور بازیما، شما باید بازی‌ای که به احتمال زیاد با آن آشنایی دارید را انجام دهید و دقت، تمرکز، مهارت و توانایی ماهیچه‌ای خود را بسنجید. در این بازی باید حلقه‌ای فلزی و باریک را به گونه‌ای در اطراف مدار حرکت دهید که هیچ گونه برخوردی با یکدیگر نداشته باشند. اگر حلقه و مدار با هم برخورد کنند دستگاه به نشانه خطا صدایی ناخوشایند را ایجاد می‌کند و شما باید مجددا بازی را از سر بگیرید.

فرار از لیزر مار

این بخش از پارک علمی پروفسور بازیما به گونه‌ای طراحی شده که در آن بازدیدکنندگان باید بدون اینکه با موانع لیزری برخورد داشته باشند، باید از میان مارها عبور کنند و به نقطه پایان بازی برسند. در صورت برخورد با مارها و یا اتمام زمان بازی، شرکت کنندگان امتیاز خود را از دست می‌دهند. این بازی سطوح مختلفی از جمله مبتدی، دشوار و خیلی دشوار دارد.

اتاق روبان صورتی

اتاق روبان صورتی در پارک علمی بازیما به دختران اختصاص دارد و به گونه‌ای طراحی شده که افراد همراه با بازی و سرگرمی اطلاعات مفیدی در ارتباط با بدنشان، بلوغ جسمی، بلوغ رفتاری و غیره به دست می‌آورند.

ماشین زمان

بخش‌های مختلف پارک علمی پروفسور بازیما
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: s S)

در بخش ماشین زمان، شما می‌توانند اطلاعات زیادی در ارتباط با اتفاقاتی که میلیون‌ها سال گذشته رخ داده است، به دست آورید. در این بخش ابتدا باید از دری که درون ساعتی بزرگ قرار گرفته وارد شوید. پس‌ از آنکه به آن وارد شدید می‌توانید پاسخ سؤال‌های خود در ارتباط با چگونگی پیدایش زمین، ستاره‌ها، سیارات و کهکشان‌ها را به دست آورید.

افلاک نما

یکی دیگر از بخش‌های جذاب پارک علمی پروفسور بازیما، بخش افلاک نمای آن است که به آن پلانتاریوم دیجیتال نیز گفته می‌شود. این بخش از پارک پرده‌ای بزرگ به صورت مدور داشته که تصاویری از منظومه خورشیدی، مقایسه اندازه واقعی خورشید نسبت به سایر سیاره‌ها، چگونگی ایجاد این منظومه و غیره مشاهده می‌شوند. همچنین در این بخش، ۱۶ فیلم علمی در زمینه‌های زیست شناسی، نجوم و زمین شناسی به بازدیدکنندگان نشان داده می‌شود.

بازی های تعاملی 

در این بخش از پارک علمی پروفسور بازیما بازی‌هایی طراحی شده که همراه با آنها بازدیدکنندگان ورزش کرده و نیز مهارت‌های فردی و گروهی آنها را افزایش می‌دهد. در این بخش از پارک که به بازی‌های تعاملی شناخته می‌شود، بازدیدکنندگان باید به صورت فیزیکی درگیر بازی‌های مانیتوری خود شوند.

جانور شناسی

بخش‌های مختلف پارک علمی پروفسور بازیما
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: R Fatehi)

در این بخش از پارک علمی پروفسور بازیما آموزش‌هایی در ارتباط با جانوران داده می‌شود. آموزش‌های این بخش از پارک به دو بخش تقسیم می‌شوند، که شامل بی مهرگان و مهره داران می‌شوند.

مهره داران

در این بخش از پارک در ارتباط با انواع مختلف مهره دارانی که در ایران زندگی می‌کنند اطلاعاتی به دست می‌آوریم. از جمله مهره دارانی که می‌توان در این بخش از پارک با آنها آشنا شد، می‌توان به انواع طنابداران اولیه، ماهی ها، دوزیستان، خزندگان، پرندگان و پستانداران اشاره کرد.

بی مهرگان

بخش‌های مختلف پارک علمی پروفسور بازیما
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: nissan hober)

در این بخش از پارک نیز بازدیدکنندگان می‌توانند با گروه بی مهرگان جانوران آشنا شوند و درباره آنها اطلاعات کسب کنند. در واقع قسمت بزرگی از جانوران روی زمین را بی مهرگان تشکیل می‌دهند. برای مثال حشرات به تنهایی از نظر تنوع و تعداد با تعداد دیگر گونه‌های جانوری در دنیا برابری می‌کنند.

دیرینه شناسی 

در بخش دیرینه شناسی پارک علمی پروفسور بازیما، مجموعه ای از سنگواره ها و انواع فسیل های جانوری و گیاهی به نمایش گذاشته شده‌اند و بخش بسیار جذابی برای علاقه مندان به زمین شناسی محسوب می‌شود. در این بخش مولاژ فسیل دایناسورهای مختلف که برای اولین بار در ایران نمایش داده شده‌اند، نیز دیده می‌شوند.

شبیه ساز پرواز

با استفاده از دستگاه شبیه ساز پروانه در پارک علمی پروفسور بازیما مشهد، می‌توان حس پرواز را تجربه کرد. بازدیدکنندگان در این بخش می‌توانند با استفاده از این دستگاه به صورت مجازی به جای راهبر تخصصی پرواز قرار بگیرند و هواپیما را از فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد تا هر نقطه از ایران که می‌خواهند، به پرواز درآورند. در این بخش در هنگام پرواز می‌توان تعدادی از جاذبه‌های گردشگری شهر مشهد مانند حرم مطهر امام رضا(ع)، و غیره در زیر پای خود تماشا کنید.

زمین شناسی

بخش‌های مختلف پارک علمی پروفسور بازیما
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mahdieh Eghbali)

در این بخش از پارک علمی بازیما می‌توان اطلاعاتی درباره زمان و چگونگی شکل گیری زمین و منظومه شمسی، حیات روی زمین، مواد تشکیل دهنده سنگ‌ها، ویژگی‌های لایه‌های سازنده جو به دست آورد.

بدن انسان و انسان شناسی

در بخش بدن انسان و انسان شناسی پارک علمی بازیما، می‌توان در ارتباط با بدن انسان تحقیق کرد و اطلاعاتی از قبیل شکل گیری حافظه، تفاوت رنگ چشم آدم‌ها و غیره به دست آورد.

جاهای دیدنی اطراف پارک علمی پروفسور بازیما

جاهای دیدنی اطراف پارک علمی پروفسور بازیما
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Kiara Lotfolahi)

در سراسر شهر زیبای مشهد مقدس و در مناطق اطراف آن جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارند که مهم‌ترین آنها حرم مطهر امام هشتم شیعیان اسلام، امام رضا(ع) است. پس از زیارت از حرم مطهر امام رضا(ع) و بازدید از پارک علمی پروفسور زیما، می‌توانند از جاذبه‌های گردشگری زیر نیز بازدید کنید.

نکات بازدید از پارک علمی پروفسور زیما

نکات بازدید از پارک علمی پروفسور زیما
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mahdieh Eghbali)
  • گردشگران و بازدیدکنندگان می‌توانند از ساعت ۹ تا ساعت ۱۷ از پارک علمی پروفسور بازیما بازدید کنند.
  • هزینه ورودی به این پارک ۳۰ هزار تومان در سال ۱۴۰۲ است.
  • علاوه بر هزینه ورودی پارک، هزینه هر قسمت از پارک نیز به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.
  • مدت زمان هر سانس در این پارک ۹۰ دقیقه است.
  • تصویر برداری در این پارک مجاز است.

سخن آخر

بازدید از پارک‌های موضوعی به ویژه برای کودکان و نوجوانان تجربه‌ای بسیار جذاب و آموزنده است و سالانه تعداد زیادی از افراد برای کسب این تجربه به پارک علمی پروفسور بازیما می‌آیند. اگر شما نیز به این پارک رفتید تجربه خود از این بازدید را با ما و کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

پارک علمی پروفسور بازیما کجاست؟

این جاذبه در شهر مشهد، بلوار شاهنامه، کوچه شاهنامه ۴۲ انتهای کوچه، پلاک ۱۶ قرار دارد.

این پارک در چه سالی افتتاح شد؟

این پارک علمی زیبا در سال 1395 تاسیس شد.

هزینه ورودی پارک علمی پروفسور بازیما چقدر است؟

بهای بلیط ورودی مبلغ 30 هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا