با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

جاهای دیدنی مشهدایرانگردیسفر به خراسان رضویسفر به مشهد

آرامگاه نادرشاه افشار

یکی از برجسته‌ترین جاهای دیدنی مشهد که متعلق به بنیان‌گذار دودمان افشاریه بوده، آرامگاه نادرشاه افشار است. این آرامگاه در سال 1342 احداث شده و بدین شکل امروزی در آمده است. آرامگاه درون باغ نادری مشهد قرار گرفته که تا حرم مطهر امام رضا (ع) فاصله کمی دارد. دسترسی به این آرامگاه بسیار راحت بوده و در هرجای شهر که باشید به آسانی می‌توانید خودتان را به این مجموعه برسانید. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا شما را بیشتر با ویژگی‌های آرامگاه و تاریخچه آن آشنا کنیم.

تاریخچه آرامگاه نادرشاه افشار

تاریخچه آرامگاه نادرشاه افشار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Farzad Eghbali)

پس از انقراض سلسله صفویه، نادرشاه افشار از منطقه خراسان قیام کرده و توانست بر مدعیان محلی، امپراتوری عثمانی و افغان‌ها چیره شود و سپس در سال 1106 شمسی در دشت مغان خود را پادشاه ایران معرفی کرد. وی در ابتدای حکومت خود، دستور یک مقبره باشکوه در شهر مشهد را داد که در آن زمان، مشهد پایتخت ایران معرفی شده بود. نادرشاه پس از بازگشت از سفر پرغنیمت هند، تصمیم گرفت مقبره دیگری برای خودش بسازد.

ایشان در سال‌های آخر عمرش بنای دیگری به نام عمارت خورشید را احداث نمود که عنوان مقبره خانوادگی داشت، اما جسدش در هیچ‌کدام از آن‌ها به خاک سپرده نشد. نادرشاه افشار در سال 1118 به قتل رسید و سرش در هرات و جسدش به طور موقت در یکی از آن مقبره‌ها به خاک سپرده شد. با شروع دوران قاجاریه، به دستور آغا محمد خان قاجار جسد وی به تهران منتقل شد. در اواخر دوران قاجار، در سال 1254 شمسی، قوام السلطنه تصمیم گرفت یکی از سه آرامگاه ساخته شده توسط خود نادرشاه را بازسازی کند و آرامگاهی در شان و منزلت وی احداث کند.

آرامگاه نادرشاه افشار تا مدت‌ها برپا بود و در زمان پهلوی با همت انجمن آثار ملی ایران و مهندس هوشنگ سیحون آرامگاه دیگری در سال 1342 ساخته شد. معماری بی‌نظیر این آرامگاه و وجود موزه نادری در آن سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند که در ادامه مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

آرامگاه نادرشاه افشار کجاست؟

آدرس آرامگاه نادرشاه افشار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Meysam Fozhan)

آرامگاه نادرشاه افشار در فاصله کمی از حرم اما رضا (ع) قرار گرفته و دسترسی به آن بسیار راحت است. این آرامگاه در خیابان شیرازی، بخش جنوبی چهارراه شهدا شهر مشهد واقع شده‌است. دسترسی به این مجموعه از طریق سیستم حمل و نقل عمومی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی امکان پذیر است. چنانچه قصد دارید از مترو استفاده کنید، باید در ایستگاه شهدا پیاده شوید و پس از حدود 5 دقیقه پیاده‌روی به این آرامگاه جذاب می‌رسید.

همچنین اگر می‌خواهید از اتوبوس‌های شهری استفاده کنید و خودتان را به آرامگاه برسانید، باید بگوییم نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به آرامگاه نادرشاه، ایستگاه شهدا است که در فاصله 650 متری از آرامگاه قرار دارد. همچنین اگر می‌خواهید از ماشین شخصی خودتان برای دسترسی به آرامگاه استفاده کنید، لوکیشن زیر از گوگل مپ می‌تواند به شما در مسیریابی کمک کند.

لوکیشن در نشان

معماری آرامگاه نادرشاه افشار

معماری آرامگاه نادرشاه افشار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: ShK Azi)

آرامگاه نادرشاه افشار در باغی به وسعت 14400 متر مربع قرار دارد که تنها بنای اصلی آرامگاه 12 هزار متر مربع وسعت دارد. مقبره نادرشاه به همراه 16 ستون یکپارچه سنگی با ارتفاع 26 متر احاطه شده‌است. این آرامگاه از مقبره، مجسمه نادرشاه بر روی سقف، موزه نادری و غرفه فروش کتاب تشکیل شده‌است. از مصالح به کار رفته در ساختمان بنا می‌توان به سنگ‌های سخت گرانیت کوهسنگی مشهد اشاره کرد.

طراحی این بنا بر پایه مربع و مثلث بوده و فضایی هندسی مدرن را خواهید دید. تالار مربع شکل از دو دیوار قرمز رنگ سنگی تشکیل شده که سنگ مزار نادر در گوشه آن قرار دارد. پوشش آرامگاه نادرشاه افشار نمایانگر چادر عشایری، جایی که نادرشاه در آن بزرگ شده بوده است. یک سکوی مرتفع در کنار مقبره مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه سرباز دیگر را نشان می‌دهد. نصب مجسمه نادرشاه با بیش از 9 تن وزن و سه سرباز دیگر هرکدام با 1 و نیم تن وزن، سه ماه به طول انجامید.

موزه نادری

موزه نادری
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: مهند اياد الزرفي)

موزه نادری در مجموعه آرامگاه نادرشاه افشار از دو تالار تشکیل شده و به طور اختصاصی به سلاح‌ها، انواع آثار تاریخی مانند سکه و ظروف به جا مانده از دوران افشاریه و پس از آن و عراده‌های توپ ‌جنگی آن زمان پرداخته است. در ورودی این موزه تندیسی از نادرشاه که نماد بزرگی و عظمت است، قرار دارد و می‌توانید در کنار آن به عکاسی بپردازید. در تالار اول موزه انواع نسخه‌های خطی و اسناد تاریخی زمان افشاریه تا قاجار، سلاح‌های جنگی مانند شمشیر نادرشاه، تفنگ و غیره و عکس‌های جنگی را مشاهده خواهید کرد.

تالار دوم بیشتر در زمینه مردم شناسی بوده و انواع آثار تاریخی از ظروف دوران صفویه، سکه‌های قدیمی و وسایل زندگی را می‌بینید. علاوه بر ان در این قسمت از موزه نادری می‌توانید به طور کامل با زندگی‌نامه نادرشاه افشار آشنا شوید. ورودی این تالار به کمک منجنیق‌های جنگی طراحی شده و نمای خاصی به آن داده‌ است.

جاذبه های اطراف آرامگاه نادرشاه افشار

جاذبه های اطراف آرامگاه نادرشاه افشار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ale)

شهر مشهد یکی از مهم‌ترین شهرهای ایران بوده که سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند، البته بسیاری از این گردشگران برای زیارت امام هشتم شیعیان، امام رضا (ع) راهی این شهر می‌شوند، اما باید بدانید جاذبه‌های گردشگری این شهر به قدری زیاد بوده که برای بازدید از همه آن‌ها به یک الی دو هفته زمان نیاز دارید. در قسمت زیر لیستی از نزدیک‌ترین جاذبه‌های دیدنی مشهد به آرامگاه نادرشاه افشار را برایتان قرار داده‌ایم.

 • حرم امام رضا (ع) (فاصله: 1.3 کیلومتر)
 • خانه تاریخی اکبرزاده (در 1.8 کیلومتری از آرامگاه نادرشاه افشار)
 • خانه توکلی مشهد (با فاصله 4.1 کیلومتر از آرامگاه)
 • بازار غدیر مشهد (فاصله: 1.6 کیلومتر)
 • پارک ملت مشهد (در فاصله 10.3 کیلومتری از آرامگاه نادرشاه افشار)
 • باغ رضوان (فاصله تا آرامگاه: 1.2 کیلومتر)
 • باغ ملی مشهد (فاصله: 3.1 کیلومتر)

نکات بازدید از آرامگاه نادرشاه افشار

نکات بازدید از آرامگاه نادرشاه افشار
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ale)
 • هزینه بازدید از آرامگاه نادرشاه افشار برای گردشگران ایرانی 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 100 هزار تومان است.
 • بازدید از این مجموعه در نیمه اول سال از ساعت 07:30 صبح الی 20:00 شب و در نیمه دوم سال از ساعت 07:30 صبح الی 17:00 عصر امکان‌پذیر است. همچنین باید بدانید این مجموعه در ایام سوگواری تعطیل است.
 • برای بازدید از تمام بخش‌های این مجموعه به 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد.
 • از آرامگاه نادرشاه تا حرم اما رضا حدود 10 دقیقه پیاده‌روی است.
 • بازدید از این آرامگاه برای کودکان زیر 6 سال، تورلیدرها و دارندگان کارت منزلت رایگان است.
 • قابل ذکر است که بازدید از باغ نادری مشهد که آرامگاه نادرشاه در این مکان قرار دارد، در روز 28 اردیبهشت که روز جهانی موزه است، برای تمامی افراد رایگان است.
 • بهترین زمان بازدید از آرامگاه نادرشاه افشار و سایر جاهای دیدنی مشهد فصل بهار و به ویژه اردیبهشت ماه است. در این فصل علاوه بر آب‌وهوای معتدل و مطلوب، منظره بسیار سرسبز و بی‌نظیری منتظر شما خواهد بود.
 • عکاسی از جاذبه‌های معماری و گرفتن عکس یادگاری در این مجموعه را به هیچ‌وجه فراموش نکنید.
 • این مجموعه دارای امکانات رفاهی قابل قبولی نظیر سرویس بهداشتی، پارکینگ، راهنما، فضای سبز و نیمکت، سالن اجتماعات، کتابخانه و غیره بوده که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.
 • در نزدیکی آرامگاه نادرشاه افشار، بازارچه‌های صنایع دستی و فروشگاه‌های مخصوص سوغات مشهد وجود دارند که پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به آن‌ها بزنید و برای خود و عزیزانتان سوغاتی بخرید.

سخن پایانی

آرامگاه نادرشاه افشار، بنیان‌گذار سلسله افشاریه یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های دیدنی شهر مشهد محسوب می‌شود که سالانه افراد زیادی از آن دیدن می‌کنند. معماری جذاب آرامگاه و موزه فوق‌العاده آن از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این آرامگاه است. چنانچه تا به امروز از آن دیدن نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم در سفر بعدی خود به مشهد، حتما سری به آن بزنید. در این مقاله از گردشگری تاپ اطلاعات جامعی از این مجموعه را در اختیارتان قرار دادیم تا با دید بازتری به بازدید از آن بپردازید. از اینکه تا پایان مقاله همراه ما بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آرامگاه نادرشاه افشار کجاست؟

آرامگاه در خیابان شیرازی، بخش جنوبی چهارراه شهدا شهر مشهد قرار گرفته است.

هزینه بازدید از آرامگاه نادرشاه افشار چقدر است؟

هزینه بازدید گردشگران داخلی 5 هزار تومان و گردشگران خارجی 100 هزار تومان است.

بهترین زمان بازدید از آرامگاه کدام است؟

فصل بهار بهترین زمان بازدید از این مجموعه است.

فاصله آرامگاه تا حرم امام رضا (ع) چقدر است؟

آرامگاه نادرشاه افشار در فاصله 650 متری از حرم قرار دارد.

درون موزه نادری از چه آثاری می‌توانیم دیدن کنیم؟

در این موزه می‌توانیم انواع وسایل جنگی، سکه‌های تاریخی، مجسمه نادرشاه و ظروف تاریخی را از نزدیک ببینیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا