جاهای دیدنی تبریزایرانگردیسفر به آذربایجان شرقیسفر به تبریز

موزه قاجار

شهر تبریز بناهای تاریخی بسیار زیادی دارد و همین موضوع باعث شده که یکی از بهترین گزینه‌ها برای زدن به دل تاریخ ایران باشد. اکثر بناهای تاریخی این شهر در دوران قاجار ساخته شده است و برخی دیگر به دوره‌های قبل و بعد از آن مربوط می‌شود. یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین بناهای تاریخی که حتما باید از آن دیدن کنید، موزه قاجار است که بخش‌های متنوع و جذابی را در خود جا داده است.

این موزه در دوران قاجاریه ساخته شده است و اتفاقات خوب و بد زیادی را تجربه کرده است. از این‌رو بازدید از این مکان از ارزش بسیار بالایی برخوردار است. در ادامه همراه گردشی تاپ باشید تا شما را با تاریخچه، معماری و صاحب این بنای با شکوه آشنا کنیم.

منبع عکس: وب سایت 360cities

آشنایی با موزه قاجار

یک خانه باصفا و در عین حال قدیمی است که در بافت تاریخی شهر تبریز و در محله ششگلان این شهر قرار گرفته است. این خانه در گذشته محل سکونت افراد مهمی بوده است و تصمیمات بسیار مهمی در آن گرفته شده است؛ اما اکنون به یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی تبریز تبدیل شده است و داستان‌های زیادی از تاریخ این شهر در دوره‌های مختلف را بازگو می‌کند. این مکان در گذشته خانه امیرنظام گروسی نام داشت و اکنون به موزه قاجار تبریز شهرت پیدا کرده است.

موزه قاجار در دوران قاجاریه و در زمانی که ناصرالدین شاه بر ایران حکمرانی می‌کرد، در زمینی به مساحت 3000 متر مربع ساخته شده است. این خانه توسط امیرنظام گروسی ساخته شده است. تا زمانی که امیرنظام زنده بود، خودش در این خانه سکونت داشت و پس از مرگش نیز وارثانش این مکان را برای سکونت انتخاب کردند.

آشنایی با موزه قاجار
عکس از وب سایت بلد

موزه قاجار همیشه به این زیبایی که الان می‌بینید نبوده است و مرمت‌ها و بازسازی‌های انجام شده در طول سال‌های مختلف، سبب جذاب شدن نمای این ساختمان شده است. همچنین باید بدانید که تا پیش از سال 1370، امکان بازدید از این خانه تاریخی برای مردم امکان‌پذیر نبود؛ تا اینکه در این سال، میراث فرهنگی این بنا را خریداری کرد. پس از خریداری خانه امیرنظام گروسی توسط میراث فرهنگی و بازسازی بنا در سال 1380، سرانجام امکان بازدید برای عموم مردم فراهم شد.

موزه قاجار تبریز در کنار برخی از مکان‌های دیگر مانند مسجد کبود تبریز و ارگ علیشاه، از محبوبیت بالایی در بین گردشگران برخوردار است و بازدید از آن به شدت پیشنهاد می‌شود.

درباره امیرنظام گروسی

درباره امیرنظام گروسی
منبع عکس: ناشناس

در قسمت بالا به این موضوع اشاره کردیم که صاحب اصلی موزه قاجار شخصی به نام امیرنظام گروسی بوده است. این شخص یکی از مهم‌ترین اشخاص در زمان سلطنت ناصرالدین شاه بوده است و جزو معدود دولت‌مردانی بوده است که به فکر مشکلات مردم بود. این مرد از ابتدا رفع مشکلات مردم و کمک به قشر ضعیف جامعه را سرلوحه کار خود قرار داد و همین موضوع باعث شد که محبوبیت بالایی در بین مردمان آن زمان داشته باشد.

در همین راستا اقدامات بسیار زیادی انجام داده است که از جمله مهم‌ترین آن‌ها باید به نقش اساسی در نهضت تنباکو، آوردن دستگاه ضرب سکه به ایران و برنامه‌ریزی برای عبور در دوران قحطی اشاره کنیم. وجود چنین اشخاصی در زمانی که تمام سیاست‌مداران فاسد و نالایق بودند، کمک بسیار زیادی به وضعیت کشور و قشر ضعیف جامعه می‌کرد. امیرنظام گروسی سرانجام  در سال‌های آخر عمرش به شهر کرمان تبعید شد و در سال 1317 جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

معماری خانه امیرنظام گروسی

معماری خانه امیرنظام گروسی
عکس از وب سایت صاحب دیوان

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در بازدید از خانه‌های تاریخی، توجه به معماری آن است. خانه قاجار در زمینی به مساحت 3000 متر مربع قرار گرفته است که از این مقدار، تقریبا 1500 متر آن مربوط به زیربنای سازه است. این خانه از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل شده است و در قسمت‌های مختلف آن می‌توانید نشانه‌های بارز معماری اصیل ایرانی را مشاهده کنید. سبک معماری که امروزه دیگر در هیچ ساختمانی دیده نمی‌شود.

با وارد شدن به حیات عمارت، احتمالا اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب می‌کند، جوی آبی است که تا ساختمان امتداد پیدا کرده است. در حیات موزه قاجار یک جوی آب زیبا قرار گرفته است که اطراف آن را گل‌های زیبا احاطه کرده‌اند. همچنین باید بدانید که در میانه مسیر به یک حوض مستطیلی فوق‌العاده جذاب متصل می‌شود که زیبایی این محوطه را چندین برابر کرده است. در نظر داشته باشید که جوی آب و حوض آب تنها فاکتورهای زیبایی این حیاط نیستند.

وجود باغچه‌های خاص که به وسیله گل‌ها و چمن‌ها تزئین شده‌اند نیز از دیگر فاکتورهایی است که زیبایی حیاط خانه قاجار را چندین برابر کرده‌اند. مجسمه امیرنظام گروسی و نیمکت‌های چوبی زیبا را نیز به فاکتورهای زیبایی این مجموعه اضافه کنید. پیشنهاد می‌کنیم که پیش از ورود به ساختمان عمارت، اندکی روی نیمکت‌ها بنشینید و از جذابیت‌های حیاط این مجموعه لذت ببرید.

داخل موزه قاجار چه خبر است؟

فضای داخلی موزه قاجار
منبع عکس: ناشناس

در انتهای حیاط، عمارت اصلی قرار گرفته است که با طراحی خاص خود جلب توجه می‌کند. در طراحی این عمارت از 16 ستون سفید رنگ استفاده شده است که جذابیت بالایی دارند. استفاده از پنجره‌های زیبا، هنر گچ‌بری، پنجره‌های ارسی با شیشه‌های رنگی و آینه‌کاری در قسمت‌های مختلف عمارت، زیبایی این بنا را چندین برابر کرده است.

4 پلکان در جلوی این عمارت قرار دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید خود را به طبقه اول این مجموعه برسانید. در این طبقه 9 اتاق کوچک و بزرگ با طراحی و دکوراسیون متفاوت وجود دارد که هر کدام چهره جدیدی از موزه قاجار را به شما نشان می‌دهند. چندین تالار بزرگ نیز در کنار این 9 اتاق وجود دارد. همه این اتاق‌ها و تالارها، با هنر گچ‌بری و آینه‌کاری زیبایی وصف‌ناپذیری را بدست آورده‌اند.

زیرزمین موزه قاجار تبریز
منبع عکس: مشرق نیوز (عکاس: محسن فرجی)

موزه قاجار بخش‌های متفاوتی دارد و هر بخش تالار مخصوص خود را دارد. به عنوان مثال در تالار موسیقی می‌توانید آلات مجموعه بی‌نظیری از آلات موسیقی را مشاهده کنید و در تالار سکه نیز می‌توانید مجموعه با ارزشی از سکه‌های دوران مختلف را مشاهده کنید. اما جذاب‌ترین تالار این مجموعه، جایی است که می‌توانید تصاویر گرفته شده با اولین دوربینی که وارد ایران شده است را مشاهده کنید.

باید بدانید که موزه قاجار تنها در طبقه اول این عمارت نیست و زیرزمین این خانه را نیز به خود اختصاص داده است. این قسمت که یکی از زیباترین بخش‌های خانه قاجار است، تالارهایی مانند تالار اسلحه و سنگ را در خود جای داده است. در زیرزمین این مجموعه همچنین می‌توانید مجسمه افراد سرشناس قاجار را مشاهده کنید از جمله برجسته‌ترین آن‌ها باید به امیرکبیر، امیرنظام گروسی، امیرنظام زنگنه و قائم مقام فراهانی اشاره کنیم.

زمان فعالیت و هزینه بازدید از موزه قاجار

هزینه بازدید از خانه امیرنظام گروسی
منبع عکس: مشرق نیوز (عکاس: محسن فرجی)

موزه قاجار همه‌روزه از ساعت 08:00 الی 20:00 آماده استقبال از گردشگران داخلی و خارجی است. برای بازدید از این موزه، مانند تمام موزه‌های دیگر نیاز به تهیه بلیط است که هزینه آن در سال 1401 برای گردشگران داخلی 5000 تومان و برای گردشگران خارجی 50000 تومان است. تهیه بلیط هم به صورت حضوری و هم به صورت اینترنتی امکان‌پذیر است و شما می‌توانید هر روشی که راحت‌تر هستید را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که بازدید از تمام قسمت‌های این موزه تقریبا 2 ساعت زمان می‌برد.

موزه قاجار کجاست؟

موزه قاجار در محله ششگلان تبریز و در نزدیکی مقبره‌الشعرای این شهر قرار گرفته است. برای رسیدن به این موزه از مقبره‌الشعرا، باید تقریبا 6 دقیقه پیاده‌روی کنید. در نظر داشته باشید که برای رسیدن به محله ششگلان می‌توانید از تاکسی، اتوبوس و ماشین‌های شخصی خود استفاده کنید. استفاده از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی معمولا راه بهتری است؛ اما اگر قصد دارید که از ماشین شخصی خود استفاده کنید، با استفاده از لوکیشن پایین می‌توانید مسیریابی کنید.

مقصد بعدی کجاست؟

پس از بازدید از موزه قاجار، بازدید از کدام مکان‌های شهر تبریز در اولویت است؟ از آن‌جایی که مقبره‌الشعرا در فاصله نزدیکی از این مکان قرار گرفته است، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا از آن دیدن کنید. پس از آن می‌توانید خود را به میدان ساعت برسانید و از برج ساعت تبریز که شهرت جهانی دارد دیدن کنید. این برج در کنار برج ساعت شهر لندن به عنوان قدیمی‌ترین و معروف‌ترین برج‌های ساعت در جهان شناخته می‌شوند.

خانه مشروطه تبریز مقصد بعدی است که گردشی تاپ به شما پیشنهاد می‌کند از آن دیدن کنید. این خانه نیز دقیقا مانند موزه قاجار تاریخ غنی دارد و بازدید از آن ارزش بالایی دارد. اگر اهل طبیعت‌گردی هستید، می‌توانید از روستای کندوان و کوه عینالی دیدن کنید و از طبیعت بکر شهر تبریز لذت ببرید. به صورت کلی باید بدانید که تبریز در هر زمینه‌ای، گزینه‌های جذابی دارد که رد کردن آن‌ها واقعا سخت است.

سخن پایانی

موزه قاجار یکی از جذاب‌ترین بناهای تاریخی شهر تبریز است که قدمت آن مربوط به دوران قاجاریه است. در این مقاله سعی کردیم که هر چیزی که درباره این عمارت وجود دارد را به شما بگوییم و چیزی را از قلم نندازیم. گردشی تاپ در تلاش است که بالاترین سطح کیفیت در مقالات حوزه گردشگری را به کاربران خود تقدیم کند. امیدواریم این مقاله مورد پسند شما بوده باشد و از مطالعه آن لذت برده باشید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4.8 تعداد کل امتیازات 5

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

    1. سلام دوست عزیز؛ ممنونیم از انرژی مثبتی که به تیم گردشی تاپ می‌دید و خوشحالیم از اینکه مقاله مورد رضایت شما قرار گرفته.🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا