جاذبه های گردشگری داخلی

جاهای دیدنی زنجان

همه چیز درباره پل سید محمد زنجان

پل سید محمد


همه چیز درباره تپه خالصه

تپه خالصه


همه چیز درباره باغ موزه گیاهان دارویی زنجان

باغ موزه گیاهان دارویی زنجان


همه چیز درباره پیست اسکی پاپایی

پیست اسکی پاپایی


همه چیز درباره مسجد خانم زنجان

مسجد خانم


همه چیز درباره آبشار آرانا

آبشار آرانا


همه چیز درباره مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان


همه چیز درباره میل خویین

میل خویین


همه چیز درباره کاروانسرای سنگی زنجان

کاروانسرای سنگی زنجان


زنجان یکی از زیباترین شهرهای شمال غربی کشور است که اغلب از دید گردشگران مخفی می‌ماند. دلیل اصلی این موضوع را می‌توانیم عدم آگاهی گردشگران از جاذبه‌های این شهر عنوان کنیم. در این مقاله از گردشی تاپ همراه ما باشید تا شما را با خاص‌ترین و ناشناخته‌ترین جاهای دیدنی زنجان آشنا کنیم و یک گپ‌و‌گفت دوستانه درباره آن‌ها داشته باشیم.

ZANJAN WEATHER

کوه های آلاداغ لار

کوه های آلاداغ لار
عکس از بلد

کوه‌های رنگارنگ آلاداغ لار را می‌توانیم به عنوان یکی از جذاب‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی زنجان معرفی کنیم که مساحتی حدود 70 کیلومتر را به سلطه خود درآورده‌اند. این کوه‌ها به قدری زیبا هستند که می‌توانید ساعت‌ها به آن‌ها خیره شوید و قدرت خلقت را در آن‌ها مشاهده کنید. کوه‌های رنگارنگ آلاداغ به سبب ظاهر فوق‌العاده زیبایی که دارند، سالیان سال است که سوژه عکاسی گردشگران ایرانی و خارجی شده‌اند.

بر اساس تحقیقاتی که زمین‌شناسان انجام داده‌اند، دلیل رنگی شدن این کوه‌ها وجود رسوبات آهنی است که از میلیون‌ها سال پیش تا به امروز در آن منطقه وجود دارند. کوه‌های رنگارنگ آلاداغ دارای تپه‌ها و کوه‌های متفاوتی هستند که هر کدام از آن‌ها زیبایی خاص خود را دارند و. پیشنهاد می‌کنیم که از تمام آن‌ها دیدن کنید. از مهم‌ترین تپه‌ها و کوه‌ها می‌توانیم به هورنوکال، دانکسیا، اورگون و بلقیس اشاره کنیم.

در این بین، کوه بلقیس با ارتفاع 3300 متری خود، به عنوان مرتفع‌ترین کوه در این منطقه خودنمایی می‌کند. کوه‌های رنگارنگ آلاداغ همچنین به برخی از جاهای دیدنی زنجان مانند قلعه لک لک‌ها و روستای علم کندی نزدیک هستند و شما می‌توانید پس از بازدید از این کوه‌های خارق‌العاده، برای بازدید از این مکان‌ها نیز اقدام کنید.

پیشنهاد مطالعه: اگر درباره مکان‌های دیدنی شهر قزوین کنجکاو هستید، پیشنهاد می‌کنیم که پس از مطالعه درباره جاذبه های گردشگری زنجان، مقاله جاذبه های گردشگری قزوین را مطالعه کنید.

آدرس کوه‌های آلاداغ لار در گوگل مپ

قلعه لک لک ها، از جاهای دیدنی زنجان

قلعه لک لک ها، از جاهای دیدنی زنجان
منبع عکس: ناشناس

قلعه لک لک‌ها که در روستای شکورچی قرار دارد، یکی از زیباترین و جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری زنجان است. سالانه گردشگران زیادی از سراسر ایران برای بازدید و عکس گرفتن به این قلعه مراجعه می‌کنند. این پرندگان در این منطقه لانه خود را بر روی یک صخره زیبا ساخته‌اند و به این منطقه زیبایی خاصی بخشیده‌اند. از مهم‌ترین دلایل حضور لک لک‌ها در روستای شکورچی می‌توانیم به آب‌و‌هوای بسیار خوب این منطقه اشاره کنیم.

اگر در مسیر بازدید از جاهای دیدنی زنجان به قلعه لک لک‌ها رسیدید، پیشنهاد می‌کنیم که یک دوربین همراه خود داشته باشید تا بتوانید لحظات فوق‌العاده پرواز لک لک‌ها را ثبت کنید. پیشنهاد می‌کنیم که پس از بازدید از قلعه لک لک‌ها، به رودخانه زیبا و خروشان قزل اوزن بروید و ساعاتی را در کنار این رودخانه استراحت کنید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با مکان‌های توریستی تهران، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله جاذبه های گردشگری تهران را مطالعه کنید.

آدرس قلعه لک لک ها در گوگل مپ

رودخانه قزل اوزن، طبیعتی بکر و نفس گیر

رودخانه قزل اوزن
عکس از گردشگری 724

از دیگر جاهای دیدنی زنجان باید به رودخانه قزل اوزن اشاره کنیم که یکی از بهترین مکان‌ها برای دور شدن از شلوغی‌های شهر است. این رودخانه خروشان با طول 670 کیلومتری خود در میان دامنه‌های آذربایجان شرقی قرار گرفته است و به عنوان یکی از بهترین مکان‌های توریستی این منطقه شناخته می‌شود. سرچشمه رودخانه قزل اوزن از ارتفاعات چهل‌چشمه سرچشمه می‌گیرد و حیات‌بخش زمین‌های استان کردستان، آذربایجان شرقی و اردبیل است.

در مسیر عبور این رودخانه زمین‌های زیتون و شالیزارهای منجیل به فراوانی به چشم می‌خورند که می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید. همچنین مراتع بسیار زیادی برای چادر زدن و کمپینگ وجود دارد که می‌توانید با برپا کردن کمپ، ساعاتی را در کنار رودخانه استراحت کنید. جالب است بدانید که در گذشته این رود با نام‌هایی مانند آماری، آماردوس، مولان و مردی نیز شناخته می‌شد.

رودخانه قزل اوزن به واسطه طبیعت بکری که دارد، به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی زنجان شناخته می‌شود و در بین گردشگران محبوبیت زیادی دارد. پیشنهاد می‌کنیم که در سفر خود به شهر زنجان، حتما از این مکان فوق‌العاده دیدن کنید.

آدرس رودخانه قزل اوزن در گوگل مپ

قلعه بهستان، جزو جاهای دیدنی زنجان

قلعه بهستان، جزو جاهای دیدنی زنجان
عکس از پینورست

اگر اندکی از رودخانه قزل اوزن فاصله بگیرید، می‌توانید شاهد یک قلعه تاریخی فوق‌العاده زیبا به نام قلعه بهستان باشید. این قلعه که یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی زنجان است، در فاصله 20 کیلومتری از ماهنشان قرار گرفته است و شما می‌توانید به وسیله ماشین شخصی خود، به این منطقه برسید. جالب است بدانید که محلی‌های زنجان این قلعه را با نام قلعه دیو می‌شناسند و معتقدند که دیوها این قلعه باشکوه را ساخته‌اند.

اولین چیزی که در ظاهر این قلعه توجه شما را به خود جلب می‌کند، دودکش‌های عجیبی است که در نگاه اول ممکن است کمی شما را بترساند. این قلعه که در ساخت آن از خاک فشرده استفاده شده است، در گذر زمان دچار فرسایش شده است و امروزه بسیاری از بخش‌های آن از بین رفته است. از این قلعه چند طبقه در گذشته برای کارهای نظامی و همچنین ذخیره آذوقه برای زمستان استفاده می‌شد. طبقات موجود در قلعه Behestan به وسیله راه‌پله‌های زیگزاگی که در راس‌های این قلعه قرار گرفته‌اند به یکدیگر وصل می‌شوند.

از مهم‌ترین بخش‌های این قلعه که آن را به یکی از بهترین جاهای دیدنی زنجان تبدیل کرده است باید به بقایای یک حوض باستانی، سیستم لوله‌کشی سنتی، وجود 64 اتاق و همچنین دودکش‌های خارق‌العاده‌اش اشاره کنیم. در نظر داشته باشید که این قلعه در ارتفاعات قرار گرفته است و هنگامی که شما برای بازدید از این قلعه مراجعه می‌کنید، می‌توانید منظره بی‌نظیری از شهر زنجان را مشاهده کنید.

پیشنهاد مطالعه: پس از مطالعه درباره جاهای دیدنی زنجان، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله جاذبه های گردشگری شیراز را نیز مطالعه کنید.

آدرس قلعه بهستان در گوگل مپ

پل میر بهاءالدین، از جاهای دیدنی زنجان

پل میر بهاءالدین، از جاهای دیدنی زنجان
عکس از نشاط آوران

یکی از زیباترین پل‌های ایران پل میر بهاءالدین است که در زمان قاجاریه بر روی رودخانه زنجان‌رود ساخته شده است. جالب است بدانید که این پل با گذشت این همه سال همچنان مانند روز اول پابرجاست و کوچکترین فرسودگی در آن به وجود نیامده است. از آن‌جایی که پل میر بهاءالدین به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پل‌های ایران است، به عنوان یک بنای با ارزش در لیست آثار ملی ثبت شده است.

این پل آجری دارای 100 متر طول و عرض 76.7 متری است و مرتفع‌ترین نقطه آن از زمین حدود 11 متر ارتفاع دارد. اگر تمایل دارید که اطلاعات بیشتری درباره این پل بدست آورید، پیشنهاد می‌کنیم که به قسمت طاق داخلی این پل مراجعه کنید. روی  این طاق شما می‌توانید اطلاعات کاملی از تاریخ ساخت این پل و جزئیات آن را مشاهده کنید. جالب است بدانید که روی طاق داخلی پل میر بهاءالدین، نوشته یاعلی نیز حک شده است.

پل میر بهاءالدین جزو جذاب‌‍ترین و بهترین جاهای دیدنی زنجان است که در سفر به شهر زنجان، حتما باید از آن دیدن کنید. پیشنهاد می‌کنیم که اگر برای بازدید از این پل اقدام کردید، چند ساعتی را در فضای سبز اطراف پل وقت بگذرانید.

پیشنهاد مطالعه: با مطالعه مقاله جاذبه های گردشگری مشهد می‌توانید با بهترین مکان‌های توریستی این شهر آشنا شوید.

آدرس پل میر بهاءالدین در گوگل مپ

مسجد جامع، از جاذبه های گردشگری زنجان‌

مسجد جامع، از جاذبه های گردشگری زنجان‌
منبع عکس: ناشناس

پیش از این در مقاله جاذبه های گردشگری همدان درباره مسجد جامع همدان توضیح دادیم و گفتیم که مسجد جامع هر شهری، یکی از جاذبه‌های گردشگری آن شهر است و باید حتما از آن دیدن کنید. در این قسمت از مقاله قصد داریم که مسجد جامع زنجان را به عنوان یکی از جاهای دیدنی زنجان به شما معرفی کنیم. مسجد جامع زنجان که محلی‌ها آن را با نام مسجد سید می‌شناسند، در نزدیکی بازار قیصریه قرار دارد.

این مسجد تاریخی توسط یکی از پسران فتحعلی شاه و در سال 1242 ساخته شده است. جالب است بدانید که در زمان ساخت این مسجد، یک مدرسه نیز در دل آن ساخته شده است که در نوع خود جالب است. در ساخت مسجد جامع زنجان از 4 ایوان استفاده شده است و همین موضوع نشان می‌دهد که این بنای تاریخی با الهام از معماری زمان پارتی ساخته شده است. باید بدانید که پس از ساخت این مسجد، مساجد زیادی بر اساس این معماری ساخته شدند.

برای تزیین نما در مسجد جامع زنجان، از طرح‌های هندسی خارق‌العاده‌ای استفاده شده است که زیبایی خاصی را به این بنا بخشیده‌اند. البته باید بدانید که ترکیب رنگ‌های آبی، زرد و مشکی نیز در زیبایی این بنا بی تاثیر نبوده است. مسجد جامع زنجان به عنوان یکی از جاهای دیدنی زنجان در تمام روزهای سال آماده بازدید است و برای بازدید از آن نیازی به پرداخت هزینه نیز نمی‌باشد.

آدرس مسجد جامع زنجان در گوگل مپ

گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه
عکس از ویکی پدیا

این گنبد یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر زنجان است که در دوران ایلخانی ساخته شده و در ساخت آن از معماری اصیل ایرانی – اسلامی استفاده شده است. شهرت گنبد سلطانیه فراتر از مرزهای ایران رفته است و جهانیان آن را به عنوان اولین گنبد دو پوسته در جهان می‌شناسند. این سازه همچنین به عنوان نخستین گنبد بزرگ در ایران و دومین گنبد بزرگ در جهان نیز شناخته می‌شود. پس به یاد داشته باشید که تفاوت بسیار زیادی با سایر جاهای دیدنی زنجان دارد.

بر اساس مدارک بدست آمده مشخص شده که گنبد سلطانیه در بین سال‌های 703 تا 710 ه‍.ق ساخته شده است. طراحی این بنا توسط شخصی به نام خواجه رشیدالدین انجام شده و در ساخت آن نیز بیش از 1500 کارگر ساختمانی مشارکت داشته‌اند. قدمت تاریخی و معماری بی‌نظیر این سازه باعث شده که در لیست مهم‌ترین جاهای دیدنی زنجان جا خوش کند و تا امروز بارها مورد مرمت و بازسازی قرار بگیرد. یکی از مهم‌ترین بازسازی‌ها مربوط به سال 1348 است که توسط معماران ایتالیایی انجام شده است.

گنبد سلطانیه جزو بناهایی است که هم در لیست آثار ملی ایران و هم در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این بنای تاریخی امروزه در فاصله 45 کیلومتری از شهر زنجان قرار گرفته و با رنگ فیروزه‌ای خود از همان دور دست‌ها خودنمایی می‌کند.

آدرس گنبد سلطانیه در گوگل مپ

پل تاریخی سید محمد

پل تاریخی سید محمد
عکس از ایرنا (عکاس: نامشخص)

از دیگر پل‌های قدیمی این شهر که در لیست جاهای دیدنی زنجان قرار می‌گیرد، باید به پل تاریخی سید محمد اشاره کنیم. مدارک موجود گویای این قضیه است که این پل در سال 1300 ه‍.ق بر روی رودخانه زنجانرود ساخته شده است. هدف از ساخت این سازه ایجاد یک مسیر برای عبور بازرگانان از روی این رودخانه بوده است. امروز که این رودخانه خشکیده است، باور این موضوع کمی دشوار است؛ اما باید بدانید که در زمان گذشته زنجانرود در دوران اوج خود قرار داشته است.

در ساخت پل تاریخی سید محمد از آجر و سنگ‌های رودخانه استفاده شده و برای استحکام آن نیز ملات ساروج مورد استفاده قرار گرفته است. این پل تاریخی در مجموع دارای سه دهانه است که دهانه وسط آن از همه بزرگ‌تر است. دلیل این موضوع این است که جریان آب در این منطقه نسبت به سایر قسمت‌های رودخانه بیشتر بوده است. پل سید محمد با 104 متر طول و نزدیک به 7 متر عرض، امروزه یکی از قدیمی‌ترین و ارزشمندترین جاهای دیدنی زنجان محسوب می‌شود.

آدرس پل سید محمد در گوگل مپ

موزه تاریخ طبیعی زنجان

موزه تاریخ طبیعی زنجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hamid Saffari)

یکی از متفاوت‌ترین موزه‌های شهر زنجان که احتمالا نظر شما را به خود جلب می‌کند، موزه تاریخ طبیعی این شهر است. این موزه جزو جاهای دیدنی زنجان است و بخش‌های متنوع و جذابی را در خود جای داده است. این مجموعه در سال 1373 با هدف معرفی گونه‌های خاص جانوری و گیاهی، در زمینی به مساحت 2000 متر مربع افتتاح شد. باید بدانید که گردشگران استقبال خوبی از آن کردند . این موزه به سرعت جایگاه خود را در بین گردشگران پیدا کرد.

در موزه تاریخ طبیعی زنجان می‌توانید با تنوع بالایی از گونه‌های خزندگان، پرندگان، حشرات، گوشت‌خواران، گیاه‌خواران، گونه‌های بومی و غیر بومی آشنا شوید. علاوه بر حیوانات، چندین غرفه دیگر در این مجموعه حضور دارند که شما را با انواع گونه‌های گیاهان و کانی‌ها آشنا می‌کنند. بازدید از این بخش‌ها نیز هیجان خاص خودش را دارد. اگر در سفر به این شهر همراه خود کودک دارید، این موزه یکی از بهترین جاهای دیدنی زنجان است که باید از آن دیدن کنید.

آدرس موزه تاریخ طبیعی زنجان در گوگل مپ

سخن پایانی

زنجان شهری است که با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی خود، گردشگران زیادی را در طول سال شگفت‌زده می‌کند. ما در این مقاله آن دسته از جاهای دیدنی زنجان که اولویت بیشتری برای بازدید دارند را خدمت شما معرفی کردیم. پیشنهاد گردشی تاپ به شما عزیزان این است که با یک برنامه‌ریزی دقیق، از تمام آن‌ها دیدن کنید و هیچکدام را از قلم نیندازید.

سوالات متداول

بهترین جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

قلعه لک‌لک‌ها، قلعه بهستان و کوه های آلاداغ لار را می‌توانیم به عنوان بهترین جاذبه های گردشگری زنجان معرفی کنیم که حتما باید از آن‌ها دیدن کنید.

جذاب ترین مکان دیدنی زنجان کدام مکان است؟

کوه های آلاداغ لار به واسطه داشتن رنگ‌های فوق‌العاده جذاب، به عنوان یکی از جذاب‌ترین مکان‌های توریستی زنجان شناخته می‌شود.

بهترین مکان برای دور شدن از شلوغی های شهر در زنجان کجاست؟

رودخانه قزل اوزن یکی از بهترین جاهای دیدنی زنجان است که می‌توانید آرامش را در آن‌جا پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم که اگر به دنبال دور شدن از استرس و ترافیک شهر هستید، از این رودخانه جذاب دیدن کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا