جاذبه های گردشگری داخلی

جاهای دیدنی زنجان

همه چیز درباره پل سید محمد زنجان

پل سید محمد


همه چیز درباره تپه خالصه

تپه خالصه


همه چیز درباره باغ موزه گیاهان دارویی زنجان

باغ موزه گیاهان دارویی زنجان


همه چیز درباره پیست اسکی پاپایی

پیست اسکی پاپایی


همه چیز درباره مسجد خانم زنجان

مسجد خانم


همه چیز درباره آبشار آرانا

آبشار آرانا


همه چیز درباره مسجد جامع زنجان

مسجد جامع زنجان


همه چیز درباره میل خویین

میل خویین


همه چیز درباره کاروانسرای سنگی زنجان

کاروانسرای سنگی زنجان


همه چیز درباره گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه


همه چیز درباره پل میر بهاءالدین

پل میر بهاءالدین


همه چیز درباره قلعه بهستان

قلعه بهستان


همه چیز درباره موزه باستان شناسی زنجان

موزه باستان شناسی زنجان


همه چیز درباره معبد داش کسن

معبد داش کسن


همه چیز درباره موزه رختشویخانه

موزه رختشویخانه


زنجان یکی از زیباترین شهرهای شمال غربی کشور است که اغلب از دید گردشگران مخفی می‌ماند. دلیل اصلی این موضوع را می‌توانیم عدم آگاهی گردشگران از جاذبه‌های این شهر عنوان کنیم. در این مقاله از گردشی تاپ همراه ما باشید تا شما را با خاص‌ترین و ناشناخته‌ترین جاهای دیدنی زنجان آشنا کنیم و یک گپ‌و‌گفت دوستانه درباره آن‌ها داشته باشیم.

ZANJAN WEATHER

کوه های آلاداغ لار

کوه های آلاداغ لار
عکس از بلد

کوه‌های رنگارنگ آلاداغ لار را می‌توانیم به عنوان یکی از جذاب‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی زنجان معرفی کنیم که مساحتی حدود 70 کیلومتر را به سلطه خود درآورده‌اند. این کوه‌ها به قدری زیبا هستند که می‌توانید ساعت‌ها به آن‌ها خیره شوید و قدرت خلقت را در آن‌ها مشاهده کنید. کوه‌های رنگارنگ آلاداغ به سبب ظاهر فوق‌العاده زیبایی که دارند، سالیان سال است که سوژه عکاسی گردشگران ایرانی و خارجی شده‌اند.

بر اساس تحقیقاتی که زمین‌شناسان انجام داده‌اند، دلیل رنگی شدن این کوه‌ها وجود رسوبات آهنی است که از میلیون‌ها سال پیش تا به امروز در آن منطقه وجود دارند. کوه‌های رنگارنگ آلاداغ دارای تپه‌ها و کوه‌های متفاوتی هستند که هر کدام از آن‌ها زیبایی خاص خود را دارند و. پیشنهاد می‌کنیم که از تمام آن‌ها دیدن کنید. از مهم‌ترین تپه‌ها و کوه‌ها می‌توانیم به هورنوکال، دانکسیا، اورگون و بلقیس اشاره کنیم.

در این بین، کوه بلقیس با ارتفاع 3300 متری خود، به عنوان مرتفع‌ترین کوه در این منطقه خودنمایی می‌کند. کوه‌های رنگارنگ آلاداغ همچنین به برخی از جاهای دیدنی زنجان مانند قلعه لک لک‌ها و روستای علم کندی نزدیک هستند و شما می‌توانید پس از بازدید از این کوه‌های خارق‌العاده، برای بازدید از این مکان‌ها نیز اقدام کنید.

پیشنهاد مطالعه: اگر درباره مکان‌های دیدنی شهر قزوین کنجکاو هستید، پیشنهاد می‌کنیم که پس از مطالعه درباره جاذبه های گردشگری زنجان، مقاله جاذبه های گردشگری قزوین را مطالعه کنید.

آدرس کوه‌های آلاداغ لار در گوگل مپ

قلعه لک لک ها، از جاهای دیدنی زنجان

قلعه لک لک ها، از جاهای دیدنی زنجان
منبع عکس: ناشناس

قلعه لک لک‌ها که در روستای شکورچی قرار دارد، یکی از زیباترین و جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری زنجان است. سالانه گردشگران زیادی از سراسر ایران برای بازدید و عکس گرفتن به این قلعه مراجعه می‌کنند. این پرندگان در این منطقه لانه خود را بر روی یک صخره زیبا ساخته‌اند و به این منطقه زیبایی خاصی بخشیده‌اند. از مهم‌ترین دلایل حضور لک لک‌ها در روستای شکورچی می‌توانیم به آب‌و‌هوای بسیار خوب این منطقه اشاره کنیم.

اگر در مسیر بازدید از جاهای دیدنی زنجان به قلعه لک لک‌ها رسیدید، پیشنهاد می‌کنیم که یک دوربین همراه خود داشته باشید تا بتوانید لحظات فوق‌العاده پرواز لک لک‌ها را ثبت کنید. پیشنهاد می‌کنیم که پس از بازدید از قلعه لک لک‌ها، به رودخانه زیبا و خروشان قزل اوزن بروید و ساعاتی را در کنار این رودخانه استراحت کنید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با مکان‌های توریستی تهران، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله جاذبه های گردشگری تهران را مطالعه کنید.

آدرس قلعه لک لک ها در گوگل مپ

رودخانه قزل اوزن، طبیعتی بکر و نفس گیر

رودخانه قزل اوزن
عکس از گردشگری 724

از دیگر جاهای دیدنی زنجان باید به رودخانه قزل اوزن اشاره کنیم که یکی از بهترین مکان‌ها برای دور شدن از شلوغی‌های شهر است. این رودخانه خروشان با طول 670 کیلومتری خود در میان دامنه‌های آذربایجان شرقی قرار گرفته است و به عنوان یکی از بهترین مکان‌های توریستی این منطقه شناخته می‌شود. سرچشمه رودخانه قزل اوزن از ارتفاعات چهل‌چشمه سرچشمه می‌گیرد و حیات‌بخش زمین‌های استان کردستان، آذربایجان شرقی و اردبیل است.

در مسیر عبور این رودخانه زمین‌های زیتون و شالیزارهای منجیل به فراوانی به چشم می‌خورند که می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید. همچنین مراتع بسیار زیادی برای چادر زدن و کمپینگ وجود دارد که می‌توانید با برپا کردن کمپ، ساعاتی را در کنار رودخانه استراحت کنید. جالب است بدانید که در گذشته این رود با نام‌هایی مانند آماری، آماردوس، مولان و مردی نیز شناخته می‌شد.

رودخانه قزل اوزن به واسطه طبیعت بکری که دارد، به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی زنجان شناخته می‌شود و در بین گردشگران محبوبیت زیادی دارد. پیشنهاد می‌کنیم که در سفر خود به شهر زنجان، حتما از این مکان فوق‌العاده دیدن کنید.

آدرس رودخانه قزل اوزن در گوگل مپ

قلعه بهستان، جزو جاهای دیدنی زنجان

قلعه بهستان، جزو جاهای دیدنی زنجان
عکس از پینورست

اگر اندکی از رودخانه قزل اوزن فاصله بگیرید، می‌توانید شاهد یک قلعه تاریخی فوق‌العاده زیبا به نام قلعه بهستان باشید. این قلعه که یکی از ارزشمندترین جاهای دیدنی زنجان است، در فاصله 20 کیلومتری از ماهنشان قرار گرفته است و شما می‌توانید به وسیله ماشین شخصی خود، به این منطقه برسید. جالب است بدانید که محلی‌های زنجان این قلعه را با نام قلعه دیو می‌شناسند و معتقدند که دیوها این قلعه باشکوه را ساخته‌اند.

اولین چیزی که در ظاهر این قلعه توجه شما را به خود جلب می‌کند، دودکش‌های عجیبی است که در نگاه اول ممکن است کمی شما را بترساند. این قلعه که در ساخت آن از خاک فشرده استفاده شده است، در گذر زمان دچار فرسایش شده است و امروزه بسیاری از بخش‌های آن از بین رفته است. از این قلعه چند طبقه در گذشته برای کارهای نظامی و همچنین ذخیره آذوقه برای زمستان استفاده می‌شد. طبقات موجود در قلعه Behestan به وسیله راه‌پله‌های زیگزاگی که در راس‌های این قلعه قرار گرفته‌اند به یکدیگر وصل می‌شوند.

از مهم‌ترین بخش‌های این قلعه که آن را به یکی از بهترین جاهای دیدنی زنجان تبدیل کرده است باید به بقایای یک حوض باستانی، سیستم لوله‌کشی سنتی، وجود 64 اتاق و همچنین دودکش‌های خارق‌العاده‌اش اشاره کنیم. در نظر داشته باشید که این قلعه در ارتفاعات قرار گرفته است و هنگامی که شما برای بازدید از این قلعه مراجعه می‌کنید، می‌توانید منظره بی‌نظیری از شهر زنجان را مشاهده کنید.

پیشنهاد مطالعه: پس از مطالعه درباره جاهای دیدنی زنجان، پیشنهاد می‌کنیم که مقاله جاذبه های گردشگری شیراز را نیز مطالعه کنید.

آدرس قلعه بهستان در گوگل مپ

پل میر بهاءالدین، از جاهای دیدنی زنجان

پل میر بهاءالدین، از جاهای دیدنی زنجان
عکس از نشاط آوران

یکی از زیباترین پل‌های ایران پل میر بهاءالدین است که در زمان قاجاریه بر روی رودخانه زنجان‌رود ساخته شده است. جالب است بدانید که این پل با گذشت این همه سال همچنان مانند روز اول پابرجاست و کوچکترین فرسودگی در آن به وجود نیامده است. از آن‌جایی که پل میر بهاءالدین به عنوان یکی از قدیمی‌ترین پل‌های ایران است، به عنوان یک بنای با ارزش در لیست آثار ملی ثبت شده است.

این پل آجری دارای 100 متر طول و عرض 76.7 متری است و مرتفع‌ترین نقطه آن از زمین حدود 11 متر ارتفاع دارد. اگر تمایل دارید که اطلاعات بیشتری درباره این پل بدست آورید، پیشنهاد می‌کنیم که به قسمت طاق داخلی این پل مراجعه کنید. روی  این طاق شما می‌توانید اطلاعات کاملی از تاریخ ساخت این پل و جزئیات آن را مشاهده کنید. جالب است بدانید که روی طاق داخلی پل میر بهاءالدین، نوشته یاعلی نیز حک شده است.

پل میر بهاءالدین جزو جذاب‌‍ترین و بهترین جاهای دیدنی زنجان است که در سفر به شهر زنجان، حتما باید از آن دیدن کنید. پیشنهاد می‌کنیم که اگر برای بازدید از این پل اقدام کردید، چند ساعتی را در فضای سبز اطراف پل وقت بگذرانید.

پیشنهاد مطالعه: با مطالعه مقاله جاذبه های گردشگری مشهد می‌توانید با بهترین مکان‌های توریستی این شهر آشنا شوید.

آدرس پل میر بهاءالدین در گوگل مپ

مسجد جامع، از جاذبه های گردشگری زنجان‌

مسجد جامع، از جاذبه های گردشگری زنجان‌
منبع عکس: ناشناس

پیش از این در مقاله جاذبه های گردشگری همدان درباره مسجد جامع همدان توضیح دادیم و گفتیم که مسجد جامع هر شهری، یکی از جاذبه‌های گردشگری آن شهر است و باید حتما از آن دیدن کنید. در این قسمت از مقاله قصد داریم که مسجد جامع زنجان را به عنوان یکی از جاهای دیدنی زنجان به شما معرفی کنیم. مسجد جامع زنجان که محلی‌ها آن را با نام مسجد سید می‌شناسند، در نزدیکی بازار قیصریه قرار دارد.

این مسجد تاریخی توسط یکی از پسران فتحعلی شاه و در سال 1242 ساخته شده است. جالب است بدانید که در زمان ساخت این مسجد، یک مدرسه نیز در دل آن ساخته شده است که در نوع خود جالب است. در ساخت مسجد جامع زنجان از 4 ایوان استفاده شده است و همین موضوع نشان می‌دهد که این بنای تاریخی با الهام از معماری زمان پارتی ساخته شده است. باید بدانید که پس از ساخت این مسجد، مساجد زیادی بر اساس این معماری ساخته شدند.

برای تزیین نما در مسجد جامع زنجان، از طرح‌های هندسی خارق‌العاده‌ای استفاده شده است که زیبایی خاصی را به این بنا بخشیده‌اند. البته باید بدانید که ترکیب رنگ‌های آبی، زرد و مشکی نیز در زیبایی این بنا بی تاثیر نبوده است. مسجد جامع زنجان به عنوان یکی از جاهای دیدنی زنجان در تمام روزهای سال آماده بازدید است و برای بازدید از آن نیازی به پرداخت هزینه نیز نمی‌باشد.

آدرس مسجد جامع زنجان در گوگل مپ

گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه
عکس از ویکی پدیا

این گنبد یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر زنجان است که در دوران ایلخانی ساخته شده و در ساخت آن از معماری اصیل ایرانی – اسلامی استفاده شده است. شهرت گنبد سلطانیه فراتر از مرزهای ایران رفته است و جهانیان آن را به عنوان اولین گنبد دو پوسته در جهان می‌شناسند. این سازه همچنین به عنوان نخستین گنبد بزرگ در ایران و دومین گنبد بزرگ در جهان نیز شناخته می‌شود. پس به یاد داشته باشید که تفاوت بسیار زیادی با سایر جاهای دیدنی زنجان دارد.

بر اساس مدارک بدست آمده مشخص شده که گنبد سلطانیه در بین سال‌های 703 تا 710 ه‍.ق ساخته شده است. طراحی این بنا توسط شخصی به نام خواجه رشیدالدین انجام شده و در ساخت آن نیز بیش از 1500 کارگر ساختمانی مشارکت داشته‌اند. قدمت تاریخی و معماری بی‌نظیر این سازه باعث شده که در لیست مهم‌ترین جاهای دیدنی زنجان جا خوش کند و تا امروز بارها مورد مرمت و بازسازی قرار بگیرد. یکی از مهم‌ترین بازسازی‌ها مربوط به سال 1348 است که توسط معماران ایتالیایی انجام شده است.

گنبد سلطانیه جزو بناهایی است که هم در لیست آثار ملی ایران و هم در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این بنای تاریخی امروزه در فاصله 45 کیلومتری از شهر زنجان قرار گرفته و با رنگ فیروزه‌ای خود از همان دور دست‌ها خودنمایی می‌کند.

آدرس گنبد سلطانیه در گوگل مپ

پل تاریخی سید محمد

پل تاریخی سید محمد
عکس از ایرنا (عکاس: نامشخص)

از دیگر پل‌های قدیمی این شهر که در لیست جاهای دیدنی زنجان قرار می‌گیرد، باید به پل تاریخی سید محمد اشاره کنیم. مدارک موجود گویای این قضیه است که این پل در سال 1300 ه‍.ق بر روی رودخانه زنجانرود ساخته شده است. هدف از ساخت این سازه ایجاد یک مسیر برای عبور بازرگانان از روی این رودخانه بوده است. امروز که این رودخانه خشکیده است، باور این موضوع کمی دشوار است؛ اما باید بدانید که در زمان گذشته زنجانرود در دوران اوج خود قرار داشته است.

در ساخت پل تاریخی سید محمد از آجر و سنگ‌های رودخانه استفاده شده و برای استحکام آن نیز ملات ساروج مورد استفاده قرار گرفته است. این پل تاریخی در مجموع دارای سه دهانه است که دهانه وسط آن از همه بزرگ‌تر است. دلیل این موضوع این است که جریان آب در این منطقه نسبت به سایر قسمت‌های رودخانه بیشتر بوده است. پل سید محمد با 104 متر طول و نزدیک به 7 متر عرض، امروزه یکی از قدیمی‌ترین و ارزشمندترین جاهای دیدنی زنجان محسوب می‌شود.

آدرس پل سید محمد در گوگل مپ

موزه تاریخ طبیعی زنجان

موزه تاریخ طبیعی زنجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hamid Saffari)

یکی از متفاوت‌ترین موزه‌های شهر زنجان که احتمالا نظر شما را به خود جلب می‌کند، موزه تاریخ طبیعی این شهر است. این موزه جزو جاهای دیدنی زنجان است و بخش‌های متنوع و جذابی را در خود جای داده است. این مجموعه در سال 1373 با هدف معرفی گونه‌های خاص جانوری و گیاهی، در زمینی به مساحت 2000 متر مربع افتتاح شد. باید بدانید که گردشگران استقبال خوبی از آن کردند . این موزه به سرعت جایگاه خود را در بین گردشگران پیدا کرد.

در موزه تاریخ طبیعی زنجان می‌توانید با تنوع بالایی از گونه‌های خزندگان، پرندگان، حشرات، گوشت‌خواران، گیاه‌خواران، گونه‌های بومی و غیر بومی آشنا شوید. علاوه بر حیوانات، چندین غرفه دیگر در این مجموعه حضور دارند که شما را با انواع گونه‌های گیاهان و کانی‌ها آشنا می‌کنند. بازدید از این بخش‌ها نیز هیجان خاص خودش را دارد. اگر در سفر به این شهر همراه خود کودک دارید، این موزه یکی از بهترین جاهای دیدنی زنجان است که باید از آن دیدن کنید.

آدرس موزه تاریخ طبیعی زنجان در گوگل مپ

میل خویین

میل خویین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: هادی خرمی)

میل خویین یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی زنجان است که در روستایی به همین نام، در بالای یک تپه بلند قرار دارد. عده زیادی از افراد معتقدند که قدمت این بنای تاریخی به قرن پنجم یا ششم هجری قمری برمی‌گردد و برخی دیگر، آن را به قرن هفتم نسبت می‌دهند. متاسفانه مدرک دقیقی برای اثبات این فرضیه‌ها وجود ندارد و قدمت این میل در هاله‌ای از ابهام است. همچنین باید بدانید که در گذشته، دو برج مشابه دیگر در روستا وجود داشته که متاسفانه امروزه خبری از آن‌ها نیست.

میل خویین دارای دو بخش بدنه و گنبد است که در ساخت آن‌ها از ملات گچ، آجر و لاشه سنگ استفاده شده است. ارتفاع بدنه برج 7 متر است و طراحی استوانه‌ای دارد. ارتفاع گنبد آن نیز به 3 متر می‌رسد و طراحی کله‌قندی به خود گرفته است. خوشبختانه، این برج تاریخی در وضعیت خوبی قرار دارد که این موضوع را مدیون مردم محلی روستا هستیم. آن‌ها در سال‌های گذشته، به صورت داوطلبانه، میل تاریخی خویین را مرمت کرده‌اند.

میل خویین یکی از زیباترین جاهای دیدنی زنجان است و بازدید از آن را نباید از دست دهید؛ هرچند که عده‌ای ناآشنا با فرهنگ، با نوشتن یادگاری‌هایی بر روی بدنه این برج، از زیبایی آن کاسته‌اند.

آدرس میل خویین در گوگل مپ

موزه مردان نمکی

موزه مردان نمکی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: علیرضا سرحدی)

یکی از جالب‌ترین موزه‌ها و جاهای دیدنی زنجان است که بازدید از آن به همه افراد پیشنهاد می‌شود. این موزه در خیابان زینبیه، در یکی از خانه‌های تاریخی شهر (خانه ذوالفقاری) قرار دارد و دسترسی به آن بسیار راحت است. این خانه که معماری آن برگرفته از معماری اواخر دوره قاجاریه است، 1176 متر مربع مساحت دارد و دو طبقه را شامل می‌شود. سقف خانه به صورت شیروانی است و ستون‌ها، پنجره‌های قدیمی و کنده‌کاری‌های هنرمندانه زیبایی خاصی را به نمای ساختمان بخشیده‌اند.

در موزه مردان نمکی که به موزه ذوالفقاری زنجان نیز شهرت دارد، مومیایی نمکی چهار مرد را می‌توانید مشاهده کنید. قدمت سه مورد از این مومیایی‌ها به 2300 سال قبل برمی‌گردد و مومیایی دیگر نیز مربوط به 1650 سال پیش است. البته باید بدانید که یک مومیایی نمکی دیگر نیز در این مجموعه وجود داشت که اکنون در موزه ملی کشور نگهداری می‌شود. لازم است بدانید که در کنار این مومیایی‌ها، صدها اثر تاریخی نیز گرد هم آمده‌اند تا یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی زنجان خلق شود. تمام این اشیای تاریخی، از معدن چهرآباد کشف شده‌اند.

آدرس موزه مردان نمکی در گوگل مپ

چشمه آبگرم ابدال

چشمه آبگرم ابدال
منبع عکس: بلد (عکاس: نامشخص)

اگر در شهر زنجان هستید و به دنبال یک چشمه آبگرم جذاب با خواص درمانی می‌گردید، پیشنهاد ما به شما چشمه آبگرم ابدال است. این چشمه یکی از جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی زنجان است که در فاصله 30 کیلومتری از جنوب شرقی جاده زنجان – تبریز قرار دارد. آب این چشمه به دلیل مواد آلی و معدنی که دارد، برای درمان بسیاری از بیماری‌های پوستی مناسب است و همین موضوع باعث شده که سالانه، هزاران گردشگر از سراسر ایران خود را به این چشمه برسانند.

همانطور که از نام چشمه آبگرم ابدال مشخص است، این چشمه در ارتفاعات ابدال قرار دارد. اطراف این چشمه امکانات رفاهی و تفریحی خاصی وجود ندارد و اکثر افرادی که به آنجا می‌روند، برای استفاده از خواص درمانی آب چشمه است. با این حال، می‌توانید ساعاتی را در اطراف چشمه کمپ بزنید و از طبیعت اطراف لذت ببرید. همچنین می‌توانید از سکوت منطقه لذت ببرید و استرس روزمره را از خود دور کنید. راستی، برای بازدید از این جاذبه، حتما کفش و لباس مخصوص کوهنوردی همراه خود داشته باشید تا در مسیر مشکلی برایتان به وجود نیاید.

اگر در شهر زنجان هستید و به دنبال بهترین دیدنی های زنجان می‌گردید، چشمه آبگرم ابدال یکی از پیشنهادات ما به شماست.

آدرس چشمه آبگرم ابدال در گوگل مپ

بازار زنجان

بازار زنجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: iran epars)

بازارهای سنتی ایران همواره جزو بهترین جاذبه‌های کشور هستند و بازار زنجان هم از این قاعده مستثنی نیست. این بازار که قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد، در بافت تاریخی شهر قرار گرفته و یکی از خاص‌ترین جاهای دیدنی زنجان است. گفته می‌شود که ساخت بازار قدیمی زنجان در سال 1205 هجری قمری آغاز شده و 8 سال بعد به پایان رسیده است. جالب است بدانید که این مجموعه تاریخی 15 هکتار مساحت دارد و به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار تاریخی سرپوشیده ایران شناخته می‌شود.

در ساخت بازار زنجان از معماری دوره قاجار الهام گرفته‌اند و همین موضوع باعث شده تا از نظر معماری نیز خاص و منحصربفرد باشد. از مهم‌ترین شاخصه‌های این معماری باید به آجرچینی‌ها با طرح هندسی، طاق‌های هلالی و جناغی، ستون‌ها با نمای گلدانی و کاشی‌های مزین به رنگ‌ها و طرح‌های قاجاری اشاره کنیم. میادین، تیمچه‌ها، راسته‌ها، حمام حاج داداش، سرای ملک و بازار قیصریه نیز جزو مهم‌ترین بخش‌های این بازار تاریخی هستند که پیشنهاد می‌کنیم با گذاشتن وقت کافی، از تمام آن‌ها دیدن کنید.

معماری خاص، مغازه‌های قدیمی، بخش‌های مختلف و قدمت تاریخی این بازار را به یکی از جذاب‌ترین جاهای دیدنی زنجان تبدیل کرده و بازدید از آن به همه افراد پیشنهاد می‌شود.

آدرس بازار زنجان در گوگل مپ

غار کتله خور

غار کتله خور زنجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ahmadreza Niavarani)

غار کتله خور یکی از غارهای خشکی – آبی بوده که در 5 کیلومتری شهرستان گرماب واقع شده و جزو زیباترین جاهای دیدنی زنجان شناخته می‌شود. جالب است بدانید کتله در گویش محلی به معنی غار کوچک و خور به این معنی است که این غار به غارهای کوچک منتهی می‌شود. غار کتله خور نخستین بار توسط گروهی از کوهنوردان سرشناس ایرانی در سال 1331 شمسی کشف شد و یکی از این کوهنوردان اقدام به ثبت ملی این غار زیبا نمود.

دهانه غار حدود 1700 متر بالاتر از سطح دریا بوده و چشمه‌های متعددی در آن جاری هستند. امروزه این غار آهکی به سه بخش ورزشی، تفریحی و فرهنگی تقسیم شده‌است و بخش ورزشی ویژه غارنوردان و صخره‌نوردان ماهر است. بخش تفریحی مردم عادی می‌توانند از آن دیدن کنند و بخش فرهنگی آن در بخش جنوبی قرار دارد که جهت برگزاری مراسمات مختلف فرهنگی هنری استفاده می‌شود. غار کتله خور که جزو بهترین جاهای دیدنی زنجان محسوب می‌شود، تا به امروز طولانی‌ترین غار شناخته شده در ایران بوده و از فرسایش‌های آهکی، حدود 120 میلیون سال پیش تشکیل شده‌است.

آدرس غار کتله خور در گوگل مپ

معبد داش کسن، جزو جاهای دیدنی زنجان

معبد داش کسن، جزو جاهای دیدنی زنجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Aryan Yekta )

معبد داش کسن یا معبد اژدها یکی دیگر از جاهای دیدنی زنجان بوده که در حاشیه روستای ویر این شهر واقع شده‌است. این معبد متعلق به دوران ایلخانیان بوده و دو نقش برجسته اژدها و چند محراب اسلامی در آن حجاری شده‌اند. شاید برایتان سوال پیش بیاید که داش کسن به چه معناست؟ در واقع باید بگوییم به زبان ترکی داش کسن به معنای سنگ تراش است. بزرگ‌ترین نقوش تزئینی این معبد نقش‌های اژدها بوده که به طول 5 متر و عرض 1.5 متر است. این اثر تاریخی فوق‌العاده در تاریخ 3 اسفند سال 1353 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

در این معبد به طور بسیار ماهرانه و خلاقانه‌ای تلفیقی از معماری ایرانی، اسلامی و چینی را خواهیم دید که شما را مجذوب خودش می‌کند. حجاری‌های اژدها یادآور کشور چین، مقرنس‌کاری‌ها و طاقچه‌ها و همچنین نقوش اسلیمی نمادهایی از معماری ایرانی و همچنین حجاری‌هایی از محراب‌ها، یادآور معماری اسلامی است. هزینه بازدید از این مجموعه برای افراد ایرانی مبلغ 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی مبلغ 50 هزار تومان است.

آدرس معبد اژدها در گوگل مپ

آرامگاه پیر احمد زهرنوش

آرامگاه پیر احمد زهرنوش
منبع عکس: بلد

یکی دیگر از جاهای دیدنی زنجان که در حاشیه جنوبی شهر ابهر قرار گرفته است، آرامگاه پیر احمد زهرنوش است. ابوبکر احمد بن حسن ابهری ملقب به پیر زهرنوش یکی از عالمان و فقیهان و یکی از قطب‌های سلسله تصوف به شمار می‌رود. ایشان زهر را مانند شربت می‌نوشیده و سپس سماع مردانه به راه می‌نداخت و هنگامی که شور سماع بالا می‌گرفت، دیگر زهر در او اثر نمی‌کرد. همچنین بد نیست بدانید در قسمتی از آرامگاه این عالم، در سال 1390 موزه باستان شناسی شهر ابهر تاسیس شد.

این آرامگاه آجری بوده و از یک بنای چهار طاقی و گنبدی بسیار زیبا به سبک گنبدهای سلجوقی بر فراز آرامگاه قرار دارد. این مجموعه در سال 1353 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و سالانه گردشگران زیادی را به سوی خود می‌کشاند. هزینه بازدید از آرامگاه پیر احمد زهرنوش برای گردشگران داخلی 5 هزار تومان و برای گردشگران خارجی مبلغ 50 هزار تومان است و شما می‌توانید همه روزه در نیمه نخست سال از ساعت 9 الی 20 و در نیمه دوم سال از ساعت 9 الی 18 از این مکان جذاب دیدن کنید.

آدرس آرامگاه پیر احمد زهرنوش در گوگل مپ

حمام سنتی حاج داداش

حمام سنتی حاج داداش
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: omid msr)

حمام سنتی حاج داداش یکی از برجسته‌ترین جاهای دیدنی زنجان است که قدمت آن به دوران قاجار و حدود 150 الی 200 سال پیش بازمی‌گردد. این حمام یکی از قدیمی‌ترین حمام‌های تاریخی شهر زنجان بوده که در خیابان امام خمینی، کوچه سید لر درست روبروی مسجد میرزایی این شهر واقع شده‌است. امروزه این حمام به سفره خانه تبدیل شده و همه روزه میزبان گردشگران و اهالی شهر است و می‌توانید غذاهای بسیار لذیذ ایرانی را در این مکان زیبا میل کنید.

جالب است بدانید گنبد اصلی حمام، بر روی چهار ستون سنگی قرار گرفته و به عنوان تنها حموم ستون سنگی زنجان شناخته می‌شود که توسط هنرمندان همدانی تراشیده شده‌است. همچنین این حمام از مصالحی همچون آجر، ملات گچ، ساروج، آهک، کاشی و سنگ تراورتن ساخته شده‌است و درون حمام حوضی فیروزه‌ای رنگ جلوه‌ای خاص به این فضا بخشیده است. شما می‌توانید با پرداخت هزینه‌ای اندک از این حمام دیدن کنید و با معماری ایرانی که در آن به کار رفته شده، لذت ببرید.

آدرس حمام سنتی حاج داداش در گوگل مپ

مجموعه تفریحی ائل داغی زنجان

مجموعه تفریحی ائل داغی زنجان
منبع عکس: ویکی پدیا

یکی از زیباترین جاهای دیدنی زنجان که در سه کیلومتری شمال این شهر قرار گرفته، مجموعه تفریحی ائل داغی زنجان است. این مجموعه یکی از بهترین جاذبه های تفریحی این شهر بوده که می‌توانید آخر هفته خود را در آن به تفریح و نشاط بگذارنید. این مجموعه در منطقه‌ای کوهستانی با آب‌هوایی بسیار مطلوب در فصل تابستان است بوده و با طبیعت بکر و سرسبز و تفریحات بسیار مهیج خود، از جمله بهترین تفریگاه‌های کشورمان محسوب می‌شود.

امکانات تفریحی این مجموعه برای هر سن و سالی مناسب است و همه اعضای خانواده می‌توانند از بودن در این منطقه لذت ببرند. از جمله امکانات رفاهی مجموعه ائل داغی می‌توان به آبشار مصنوعی، چندین آب‌نما، رستوران، نمازخانه، بوفه، کافی‌شاپ، سرویس بهداشتی، آلاچیق و غیره اشاره کرد که بازدید را برای شما راحت می‌کند. همچنین امکانات تفریحی این مجموعه شامل پیست دوچرخه سواری، پاراگلایدرسواری، شهربازی مخصوص کودکان، قایق سواری، مسیر مخصوص پیاده‌روی، تماشای شهر زنجان از بام زنجان، سینما آمفی تئاتر، بادبادک بازی و غیره اشاره کرد.

آدرس مجموعه تفریحی ائل داغی زنجان در گوگل مپ

دریاچه پری زنجان

دریاچه پری زنجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Almasi Mahdi)

دریاچه پری زنجان که با نام دریاچه خندق‌لو نیز شناخته می‌شود یکی از زیباترین و بکرترین جاهای دیدنی زنجان شناخته شده که در نزدیکی این شهر ماهنشان استان زنجان واقع شده‌است. این دریاچه در فصل‌های بهار و تابستان مناظر زیبا و فوق‌العاده‌ای را خلق می کند و طرفداران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. دریاچه خندقلو با حدود 500 متر مربع، اغلب از ریزش‌های جوی آب تامین می‌شود و در دشتی بسیار وسیع و چشم‌نواز با چشم‌انداز کوه‌های مرتفع و سربه‌فلک کشیده قرار گرفته‌اند.

این دریاچه عاری از هرگونه امکانات رفاهی بوده و شما می‌بایست پیش از بازدید از آن تمامی تجهیزات لازم را تهیه کرده و در این سفر به همراه داشته باشید. بد نیست بدانید مردم روستاهای نزدیک دریاچه از آب آن برای آبیاری مزارع کشاورزی و پرورش ماهی به ویژه قزل آلا استفاده می‌کنند. همچنین این مکان بی‌نظیر سالانه میزبان تعداد زیادی از پرندگان مهاجر هستند که زیبایی این دریاچه چندین برابر می‌کنند.

آدرس دریاچه پری در گوگل مپ

آبشار شار شار، جزو جاهای دیدنی زنجان

آبشار شار شار، جزو جاهای دیدنی زنجان
منبع عکس: بلد

یکی از زیباترین جاهای دیدنی زنجان که ارزش بالایی جهت بازدید دارد و می‌تواند گزینه‌ای عالی برای آخر هفته‌های شما باشد، آبشار شار شار است. این آبشار در شمال شرقی زنجان و در پنج کیلومتری از دریاچه سد تهم قرار دارد و دارای چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای از درختان سرسبز، چشمه‌های پر آب و جنگل دلنشین است. این آبشار در میان صخره‌های مرتفع قرار دارد و برای دسترسی به آن می‌بایست حدود یک ساعت پیاده‌روی کنید. ارتفاع آبشار شار شار حدود 30 متر است و آب آن از چشمه‌ای در بالای کوه سرچشمه می‌گیرد. همچنین خوب است بدانید بهترین زمان بازدید از آبشار شار شار در فصل‌های بهار و تابستان است. در این فصل‌ها، آبشار پرآب است و طبیعت اطراف آن سرسبز و خرم است.

آدرس آبشار شار شار در گوگل مپ

عمارت دارایی زنجان

یکی دیگر از جذاب‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی زنجان، که در بافت تاریخی شهر قرار گرفته، عمارت دارایی زنجان است. این عمارت که قدمت آن به اواخر دوران قاجار و اوایل دوران پهلوی می‌رسد، در سال ۱۳۹۰ به موزه هنرهای سنتی و صنایع‌دستی این شهر تبدیل شده و نقش مهمی در حفظ و معرفی فرهنگ و هنر استان زنجان ایفا می‌کند. نمای بیرونی این عمارت تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی بوده و با استفاده از ستون‌های سنگی، سرستون‌های گچ‌بری شده و پنجره‌های قوسی و طاق‌های هلالی تزئین شده‌اند. همچنین در نمای درونی عمارت، زیبایی‌های محصور کننده‌ای از گچ‌بری‌های نفیس، نقاشی‌های دیواری، کاشی‌کاری‌های زیبا و غیره به چشم می‌خورد.

لوکیشن عمارت دارایی زنجان در گوگل مپ

سخن پایانی درباره جاهای دیدنی زنجان

زنجان شهری است که با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی خود، گردشگران زیادی را در طول سال شگفت‌زده می‌کند. ما در این مقاله آن دسته از جاهای دیدنی زنجان که اولویت بیشتری برای بازدید دارند را خدمت شما معرفی کردیم. پیشنهاد گردشی تاپ به شما عزیزان این است که با یک برنامه‌ریزی دقیق، از تمام آن‌ها دیدن کنید و هیچکدام را از قلم نیندازید.

سوالات متداول

بهترین جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

قلعه لک‌لک‌ها، قلعه بهستان و کوه های آلاداغ لار را می‌توانیم به عنوان بهترین جاذبه های گردشگری زنجان معرفی کنیم که حتما باید از آن‌ها دیدن کنید.

جذاب ترین مکان دیدنی زنجان کدام مکان است؟

کوه های آلاداغ لار به واسطه داشتن رنگ‌های فوق‌العاده جذاب، به عنوان یکی از جذاب‌ترین مکان‌های توریستی زنجان شناخته می‌شود.

بهترین مکان برای دور شدن از شلوغی های شهر در زنجان کجاست؟

رودخانه قزل اوزن یکی از بهترین جاهای دیدنی زنجان است که می‌توانید آرامش را در آن‌جا پیدا کنید. پیشنهاد می‌کنیم که اگر به دنبال دور شدن از استرس و ترافیک شهر هستید، از این رودخانه جذاب دیدن کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا