جاذبه های گردشگری داخلی

جاذبه های گردشگری قزوین

همه چیز درباره موزه قزوین

موزه قزوین


همه چیز درباره کلیسای کانتور

کلیسای کانتور


همه چیز درباره آب انبار سردار کوچک

آب انبار سردار کوچک


همه چیز درباره باغ صفوی

باغ صفوی


همه چیز درباره کاخ چهلستون قزوین

کاخ چهلستون قزوین


همه چیز درباره حمام قجر

حمام قجر


همه چیز درباره بازار قزوین

بازار قزوین


همه چیز درباره دروازه درب کوشک

دروازه درب کوشک


همه چیز درباره برج های خرقان

برج های خرقان


شهر قزوین یکی از شهرهای غنی ایران از نظر دارا بودن بناهای تاریخی است. سالانه افراد زیادی از سراسر ایران برای بازدید از مکان‌های توریستی این شهر به قزوین سفر می‌کنند. اگر شما نیز قصد سفر به شهر قزوین را دارید، بهتر است که ابتدا با بهترین جاذبه های گردشگری قزوین آشنا شوید. در ادامه مقاله با گردشی تاپ همراه باشید.

QAZVIN WEATHER

کاخ چهل ستون قزوین

کاخ چهل ستون قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Omid Persian)

کاخ چهل ستون را می‌توانیم به عنوان یکی از زیباترین و جذاب‌ترین جاهای دیدنی قزوین معرفی کنیم. این کاخ که در میدان آزادی شهر قزوین قرار دارد، سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. کاخ چهل ستون قزوین در زمان صفویان (زمانی که قزوین پایتخت کشور ایران بود) به دستور شاه طهماسب ساخته شد. از آن زمان تاکنون این کاخ شاهد وقایع بسیار زیادی بوده است و از این نظر به عنوان یکی از ارزشمندترین جاذبه های گردشگری قزوین شناخته می‌شود.

این کاخ در زمینی به مساحت 500 متر مربع، در دو طبقه و به صورت هشت ضلعی ساخته شده است. نرده‌های چوبی ایوان، استفاده از شیشه‌های رنگی و چهارچوب‌های مشبک در طبقه بالایی سبب جذابیت هرچه بیشتر این کاخ شده است. هنگامی که وارد طبقه پایین می‌شوید، اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب می‌کند نقاشی‌های روی دیوار است که سبک خاص مکتب قزوین را نشان می‌دهند.

جالب است بدانید که این کاخ در یک باغ بسیار زیبا قرار دارد و شما علاوه بر بازدید از این مکان تاریخی، می‌توانید به گشت‌و‌گذار در این باغ نیز بپردازید. کاخ چهل ستون به جرات یکی از بهترین جاذبه های گردشگری قزوین است که بازدید از آن برای افرادی که به تاریخ ایران علاقه دارند به شدت توصیه می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: با مطالعه مقاله جاذبه های گردشگری رامسر می‌توانید با بهترین مکان‌های تفریحی این شهر آشنا شوید.

آدرس چهل ستون قزوین در گوگل مپ

امامزاده شاهزاده حسین

امامزاده شاهزاده حسین قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeid Nazi)

اگر در شهر قزوین هستید و به بازدید از مکان‌های مذهبی علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم که از امامزاده شاهزاده حسین قزوین بازدید کنید. این امامزاده به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مکان‌های مقدس ایران شناخته می‌شود و در لیست بهترین جاهای دیدنی قزوین قرار می‌گیرد. مزار حسین بن علی بن موسی الرضا (ع) در قرن چهارم ه‍.ق شناخته شد و با گذشت زمان به یک مکان مقدس بسیار باشکوه در این شهر تبدیل شد.

البته باید بدانید که این امامزاده در زمان حمله مغول‌ها به ایران به شدت مورد آسیب قرار گرفت و تمام قسمت‌های آن به جز ضریح چوبی ایشان از بین رفت. بازسازی امامزاده شاهزاده حسین توسط شاه طهماسب و در زمان صفویان انجام شد تا این مکان شکوه سابق خود را بدست آورد. همچنین باید بدانید که در دوران قاجاریه نیز برای زیباتر شدن نمای این امامزاده، تغییراتی به دستور فتحعلی شاه اعمال شده است.

امامزاده شاهزاده حسین (ع) را می‌توان به عنوان یکی از شاهکارهای معماری معاصر ایران و یکی از باشکوه‌ترین جاذبه های گردشگری قزوین دانست که در سفر به این شهر حتما باید از آن دیدن کنید.

پیشنهاد مطالعه: اگر قصد سفر به شهر مشهد را دارید، پیشنهاد می‌کنیم که با مطالعه مقاله جاذبه های گردشگری مشهد با بهترین مکان‌های دیدنی این شهر آشنا شوید.

آدرس امامزاده شاهزاده حسین در گوگل مپ

حمام قجر، از جاذبه های گردشگری قزوین

حمام قجر، از جاذبه های گردشگری قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Abbas Puya)

حمام قجر یکی دیگر از بناهای تاریخی این شهر است که با نام موزه مردم‌شناسی نیز شناخته می‌شود و در لیست محبوب‌ترین جاهای دیدنی قزوین قرار می‌گیرد. ساخت این حمام مربوط به سال 1507 و دوران صفویه می‌باشد و جالب است بدانید که با گذشت این همه سال، این بنا همچنان یکی از مستحکم‌ترین بناهای شهر قزوین است. حمام قجر در زمینی به مساحت بیش از 1000 متر مربع و در دو قسمت زنانه و مردانه ساخته شده است.

حمام قجر که در گذشته توسط پادشاهان مورد استفاده قرار می‌گرفت، امروزه به عنوان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری قزوین و یکی از بزرگ‌ترین موزه های مردم شناسی ایران شناخته می‌شود. ارزش این حمام به قدری زیاد است که درباره آن شعرهای بسیار زیادی نیز سروده شده است. وجود یک حوض زیبا، چندین شاه‌نشین خارق‌العاده و یک طاق‌نمای جذاب چیزهایی هستند که می‌توانند شما را برای چند لحظه غرق در حال و هوای گذشته ایران کنند.

حمام قجر یا موزه مردم‌شناسی قزوین، جزو خاص‌ترین و جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری قزوین هستند که اگر به تاریخ شهر قزوین و ایران علاقه داشته باشید، می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای بازدید باشد.

آدرس حمام قجر در گوگل مپ

موزه قزوین، از جاذبه های گردشگری قزوین

موزه قزوین، از جاذبه های گردشگری قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Eh San)

یکی از مهم‌ترین مکان‌هایی که در سفر به شهر قزوین حتما باید از آن دیدن کنید، موزه قزوین است. امروزه در این موزه بیش از 6 هزار شئ تاریخی نگهداری می‌شود که قدمت برخی از آنها به حدود 5 هزار سال پیش از میلاد بازمی‌گردد. این موزه که در سال 1384 افتتاح شده است، امروزه به عنوان یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری قزوین شناخته می‌شود که سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب می‌کند.

یکی از مهمترین اشیایی که می‌توانید در این موزه مشاهده کنید، شنگر (جسمی شیپور مانند از جنس برنج) است که قدمت آن به دوران قاجاریه برمی‌گردد. همچنین می‌توانید سنگ‌های مرمر مربوط به دوران صفویه را نیز در موزه قزوین مشاهده کنید. ظروف سفالی، شمشیرهای قدیمی، تپانچه‌های قدیمی، پیکر جانوران و انسان‌های باستانی، سکه‌های نقره و سکه‌های طلای قدیمی نیز از جمله مواردی هستند که می‌توانید در این موزه مشاهده کنید.

موزه قاجار همچنین به برخی از جاذبه های گردشگری قزوین مانند بازار قزوین نزدیک است که پیشنهاد می‌کنیم از آنها نیز دیدن کنید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با برج ساعت تبریز و سایر مکان‌های دیدنی این شهر، مقاله جاذبه های گردشگری تبریز را مطالعه کنید.

آدرس موزه قزوین در گوگل مپ

باغ صفویه، جزو جاهای دیدنی قزوین

باغ صفویه، جزو جاهای دیدنی قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Eh San)

یکی از خاص‌ترین جاذبه های گردشگری قزوین، مجموعه باغ صفویه است که چندین بنای تاریخی و توریستی را در خود جای داده است. در این مجموعه که به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسیده است، شما می‌توانید مجموعه بی‌نظیری از بناهای تاریخی را مشاهده کنید که نمونه آنها در هیچ کجای ایران نیست. این مجموعه تاریخی نیز به دست شاه طهماسب و در زمان صفویه ساخته شده است.

قرارگیری بناهای تاریخی در یک باغ سرسبز، چیزی است که این مکان را نسبت به سایر جاذبه های گردشگری قزوین متمایز کرده است. از جمله بناهایی که در مجموعه باغ صفوی قابل مشاهده است می‌توانیم به موزه قزوین، کاخ چهل‌ستون، گراند هتل و عمارت نادری است. تمام این بناها در زمینی به مساحت بیش از 6000 متر قرار گرفته‌اند که برای بازدید از تمام آنها، حدودا به 4 ساعت زمان نیاز دارید.

آدرس باغ صفویه در گوگل مپ

بازار قزوین، از جاذبه های گردشگری قزوین

بازار قزوین، از جاذبه های گردشگری قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Behzad Asadabadi)

بازار قزوین یکی دیگر از بهترین جاذبه های گردشگری قزوین است که بدون دیدن آن نباید شهر قزوین را ترک کنید. این بنا نیز جزو آن دسته از بناهایی است که در زمان صفویه و در دورانی که قزوین پایتخت ایران بود ساخته شده است. جالب است بدانید که در گذشته، این بازار نقش بسیار مهمی را در روابط تجاری با کشورهای اروپایی را داشته است. معماری این بازار دقیقا مانند همان چیزی است که در بازارهای تبریز و اصفهان می‌توانید مشاهده کنید.

طاق‌های آجری سر به فلک کشیده در کنار آجرکاری‌ها و کاشی‌کاری‌های هنرمندانه، دقیقا همان چیزی است که این بنا را به یکی از زیباترین و جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری قزوین تبدیل کرده است. بازار قزوین بخش‌های متنوعی دارد که از جمله‌ی آنها می‌توانیم به سرای رضوی، سرای وزیر، مسجدالنبی و تیمچه سرباز اشاره کنیم.

بازدید از تمام بخش‌های بازار قزوین و خرید کردن در این بازار با شکوه، می‌تواند 6 الی 7 ساعت زمان ببرد. اگر به شهر قزوین سفر کردید، بهتر است نام این مکان را در لیست جاهایی که قرار است از آنها دیدن کنید قرار دهید.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با مکان‌های دیدنی شهر شیراز، مقاله جاذبه های گردشگری شیراز را در گردشی تاپ مطالعه کنید.

آدرس بازار قزوین در گوگل مپ

مسجد جامع قزوین

مسجد جامع قزوین
عکس از گوگل مپ (عکاس: Mahdi Mirelmi)

یکی از زیباترین مساجد تاریخی داخل کشور به‌شمار می‌رود که در ساخت آن از معماری ایرانی – اسلامی استفاده شده است. مسجد جامع قزوین در سال 192 هجری قمری، به دستور هارون‌الرشید ساخته شد و از نظر قدمت نیز می‌توانیم آن را در فهرست قدیمی‌ترین مساجد ایران نیز قرار دهیم. این مسجد امروزه یکی از جاذبه های گردشگری قزوین محسوب می‌شود و دیدن معماری خارق‌العاده آن می‌تواند تجربه جذابی برای هر گردشگر باشد.

مسجد جامع قزوین به صورت 4 ایوانی طراحی شده که زیباترین ایوان آن در ضلع جنوبی جا خوش کرده است. همچنین این مسجد دارای چهار درب ورودی، هشت شبستان، محراب، سرداب، آب انبار، دو مناره، گنبد و یک صحن به وسعت 4000 متر مربع است. تمام این المان‌ها به زیباترین شکل ممکن خلق شده‌اند و قرارگیری آن‌ها در کنار یکدیگر، زیبایی وصف‌ناپذیری را به مسجد جامع شهر قزوین بخشیده است.

در نظر داشته باشید که این مسجد تا امروز بارها مورد تهاجم قرار گرفته و همین موضوع باعث شده تا یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری قزوین شناخته شود. خوشبختانه پس از هر تهاجم، مسجد جامع قزوین به سرعت مورد مرمت و بازسازی قرار می‌گرفت تا شکوه سابق خود را بدست آورد.

آدرس مسجد جامع قزوین در گوگل مپ

قلعه لمبسر

قلعه لمبسر
منبع عکس: گوگل مپ

یکی از قلعه‌های تاریخی کشورمان که در در نزدیکی شمال شرقی رازمیان در بخش الموت غربی از از توابع قزوین واقع شده، قلعه لمبسر است. این قلعه به اعتقاد باستان‌شناسان متعلق به دوران سلجوقیان بوده و کاربرد نظامی داشته است. اگر به بازدید از جاذبه‌های تاریخی علاقه‌مند هستید، این قلعه یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی قزوین محسوب می‌شود و می‌توانید از آن دیدن کنید. قلعه لمبسر ۴۸۰ متر طول و ۱۹۰ متر عرض دارد و دیوارهای قلعه دو لایه و عرضی حدود ۱۰ متر دارند. همچنین سیستم آب‌رسانی این قلعه یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن محسوب می‌شود. آب مورد نیاز ساکنان قلعه از آب‌انبارهایی که از رودهای پایین دست تامین می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گرفت. قابل توجه است که این قلعه بر بلندای کوه واقع شده و برای بازدید از آن می‌بایست از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشید.

آدرس قلعه لمبسر در گوگل مپ

آرامگاه حمدالله مستوفی

یکی از بناهای تاریخی شهر قزوین که قدمت آن به دوران ایلخانیان بازمی‌گردد، آرامگاه حمدالله مستوفی، جغرافی‌دان، مورخ و نویسنده مشهور ایرانی است. بنای این آرامگاه در قرن هشتم هجری احداث شده و بعدها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. یکی از مشهورترین آثار حمدالله مستوفی، نزهه القلوب است که در این مکان نگاشته شده‌است. اگر قصد بازدید از این جاذبه را دارید، کافیست خودتان را به خیابان طالقانی شهر قزوین، کوچه مستوفی برسانید. سبک معماری این بنا و کاشی‌کاری‌های نفیس و فضای آرام و معنوی آن، باعث شده تا به یکی از مهم‌ترین جاذبه های گردشگری قزوین تبدیل شود.

لوکیشن آرامگاه حمدالله مستوفی در گوگل مپ

دریاچه اوان

دریاچه اوان
منبع عکس: گوگل مپ

یکی از زیباترین دریاچه‌های کشورمان که در منطقه الموت شهر قزوین واقع شده، دریاچه اوان است. این دریاچه زیبا همانند یک بهشت گمشده در ارتفاع 1810 متری از سطح دریا قرار گرفته و از چشمه‌های زیرزمینی تغذیه می‌شود. این دریاچه بکر و خاص با جنگل‌های انبوه در اطرافش و کوه‌های مرتفع یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری قزوین محسوب می‌شود و دارای امکانات تفریحی زیادی از جمله قایق‌رانی، ماهیگیری، پیاده‌روی، پرنده‌نگری، رستوران و غیره است که بازدید را برای شما هیجان‌انگیزتر می‌کند. از زیبایی این دریاچه و طبیعت فوق‌العاده اطرافش هرچه بگوییم کم است، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد سفر به قزوین را دارید، بازدید از این دریاچه را به هیچ عنوان از دست ندهید.

آدرس دریاچه اوان در گوگل مپ

سخن پایانی درباره جاهای دیدنی قزوین

شهر قزوین قطعا یکی از بهترین شهرهای ایران برای آن دسته از افرادی است که به تاریخ ایران و بازدید از بناهای تاریخی علاقه دارند. در این مقاله سعی کردیم که گزیده‌ای از بهترین جاذبه های گردشگری قزوین را به شما معرفی کنیم. اگر درباره هر یک از این مکان‌ها نظری دارید، خوشحال می‌شویم که با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بهترین جاذبه های گردشگری قزوین کدامند؟

موزه قزوین، مجموعه باغ صفویه، و حمام قجر را باید به عنوان بهترین و خاص‌ترین جاهای دیدنی قزوین معرفی کنیم.

قدیمی ترین جاذبه های گردشگری قزوین کدامند؟

حمام قجر، کاخ چهل‌ستون قزوین و آب انبار سردار کوچک را باید به عنوان قدیمی‌ترین بناهای این شهر معرفی کنیم که ارزش زیادی برای دیدن دارند.

بهترین زمان برای بازدید از جاهای دیدنی قزوین کدام است؟

اوایل فصل بهار تا اوایل فصل پاییز می‌تواند بهترین بازه زمانی برای سفر به این شهر باشد؛ ضمن آنکه در ابتدای مقاله می‌توانید وضعیت جوی این شهر را به صورت لایو مشاهده کنید.

در موزه قزوین چند اثر تاریخی وجود دارد؟

بیشتر از 6000 اثر تاریخی در این مجموعه نگهداری می‌شود که قدمت برخی از آن‌ها به 5000 سال قبل برمی‌گردد؛ وجود این آثار، این موزه را به یکی از مطرح‌ترین جاذبه های گردشگری قزوین تبدیل کرده‌اند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4.67 تعداد کل امتیازات 3

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا