جاذبه های گردشگری داخلی

موزه قزوین

موزه قزوین مانند کتابی قطور است که گذشته شهر را ورق می‌زند و درباره آن‌چه که در گذر زمان بر سر این شهر آمده توضیح می‌دهد. آثار موجود در این موزه ارزش تاریخی فوق‌العاده زیادی دارند و قدمت برخی از آن‌ها به بیشتر از 3700 سال می‌رسد. این موزه در سال 1384 راه‌اندازی شد و من در سال 1386 فرصت بازدید از آن را بدست آوردم. در این مقاله قصد دارم که مهم‌ترین و جذاب‌ترین آثار این مجموعه را به شما معرفی کنم و درباره تاریخچه آن‌ها به شما بگویم. ادامه این مقاله در گردشی تاپ را از دست ندهید.

آشنایی با موزه قزوین

آشنایی با موزه قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Omid M)

این موزه با نام‌های «موزه شهر» و «موزه باستان‌شناسی قزوین» نیز شناخته می‌شود و در سال 1384 به صورت رسمی افتتاح شده است. در این مجموعه بیشتر از 7000 اثر باستانی نگهداری می‌شود که قدمت برخی از آن‌ها به 3000 سال قبل برمی‌گردد و یکی از بهترین جاذبه های گردشگری قزوین محسوب می‌شود. از جمله این آثار باید به نقاشی ناصرالدین شاه، درهای چوبی قدیمی، مجسمه‌های تاریخی از جنس سنگ مرمر و ظروف سفالی تاریخی اشاره کنیم.

ساختمان موزه قزوین به‌قدری زیبا طراحی شده که پیشنهاد می‌کنیم پیش از رفتن به داخل موزه، از زیبایی‌های ظاهری آن لذت ببرید. نمای ساختمان از جنس آجر است و جفت‌ستون‌های بلندی را شامل می‌شود. پنجره‌های ارسی و درگاه قوسی شکل نیز جذابیت بنا را دوچندان کرده‌اند. نمای ساختمان این موزه پنج دقیقه‌ای مرا مات و مبهوت خود کرد و از نظر من یکی از زیباترین ساختمان‌های موجود در سطح شهر است.

موزه شهر قزوین اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. شما می‌توانید با تهیه یک بلیط ارزان‌قیمت از تمام آثار موجود در آن دیدن کنید و کتاب تاریخ این شهر را ورق بزنید.

موزه قزوین کجاست؟

این موزه در نزدیکی کاخ چهلستون، بین خیابان‌های هلال احمر و پیغمبریه قرار گرفته است. من چون با ماشین خودم به این شهر سفر کرده بودم، از گوگل مپ برای مسیریابی و دسترسی به این جاذبه استفاده کردم. با این حال دوستانی که به اتومبیل خودشان دسترسی ندارند، بهترین راه استفاده از اتوبوس و پیاده شدن در ایستگاه هلال احمر است. فاصله این ایستگاه تا موزه قزوین 125 متر (3 دقیقه) است.

آدرس موزه قزوین در گوگل مپ

لوکیشن در بلد

داخل موزه قزوین چه خبر است؟

آشنایی با موزه قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Piet-Hein Buur)

داخل موزه مجموعه بی‌نظیری از زیورآلات، مجسمه‌های تاریخی، درهای چوبی قدیمی، وسایل جنگی، صندوق‌های قدیمی، ظروف سفالی قدیمی و سکه‌های باستانی نگهداری می‌شود. از آن‌جایی که من به پول‌ها و سکه‌های قدیمی علاقه دارم، بخش سکه‌ها جذاب‌ترین بخش موزه قزوین برای من بود. در این بخش می‌توانید سکه‌های مربوط به دوران صفویه، قاجاریه و اشکانیان را مشاهده کنید.

بخش دیگری از موزه به پیکرهای انسانی و جانوری اختصاص یافته و قدیمی‌ترین اشیای موزه را می‌توانید در آن‌جا مشاهده کنید. قدمت اشیای این بخش، بعضا به 6000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. بخش دیگری مربوط به ظروف سفالی و مفرغی است و در آن می‌توانید انواع ظروف قدیمی و باستانی را مشاهده کنید. از جمله مهم‌ترین آثار این بخش باید به بشقاب فلزی مربوط به دوران ساسانیان اشاره کنیم که با نقش‌و‌نگارهای زیبایی که دارد نظر همه را به خود جلب کرده است.

پیکرهای جانوری و انسانی در موزه قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Farzan Trips)

بخش درها یکی دیگر از بخش‌های محبوب در موزه قزوین است که طرفداران زیادی دارد؛ راستش را بخواهید این بخش نظر من را هم به خودش جلب کرد. جنس درهایی که در این بخش قرار گرفته‌اند از چوب است و اندازه آن‌ها از قد من بلندتر است. همه درها به هنرهای خاتم‌کاری، منبت‌کاری و نقاشی مزین شده‌اند و ظاهری دلربا دارند. متاسفانه تاریخ ساخت تنها اطلاعاتی است که درباره آن‌ها در دسترس است.

مجسمه های تاریخی موجود در موزه شهر قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: M.A.M)

موزه قزوین همچنین بخشی را به مجسمه‌های تاریخی اختصاص داده که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. بین تمام این مجسمه‌ها، بالاتنه مرد سومری که از جنس مرمر ساخته شده بیشتر از همه نظر من را به خودش جلب کرد. این مجسمه اکنون 27 سانتی‌متر ارتفاع دارد و گفته می‌شود که قدمت آن به هزاره سوم قبل از میلاد برمی‌گردد. احتمال داده می‌شود که پایین‌تنه این مجسمه در دوران باستان شکسته شده باشد.

ظروف سفالی موجود در موزه قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: هادی زارع کهن)

بخش لوازم جنگی موزه قزوین هم آثاری مانند تپانچه تک‌لول، خنجر، سرنیزه و دبه باروت را در خود جا داده است که قدمت برخی از آن‌ها به 1300 سال قبل از میلاد برمی‌گردد. ماجراجویی خود را در این موزه با دیدن نقاشی ناصرالدین شاه که در دوران قاجار کشیده شده است به پایان برسانید؛ این نقاشی اثر محمدباقر نقاش‌باشی دهنوی است.

لوازم جنگی موجود در موزه قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: هادی زارع کهن)

جاذبه های اطراف موزه قزوین

موزه قزوین با تمام آثار شگفت‌انگیزی که دارد، می‌تواند دو ساعت از برنامه شما را به خود اختصاص دهد. پس از آن باید برای دیدن سایر جاذبه‌های این شهر برنامه‌ریزی کنید. در قسمت پایین می‌توانید لیست پیشنهادی من را مشاهده کنید و در صورت تمایل از آن‌ها نیز دیدن کنید.

جاذبه های اطراف موزه قزوین
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: maliha h)
  • کاخ چهلستون (فاصله 230 متر است و با 3 دقیقه پیاده‌روی می‌توانید خود را به آن برسانید.)
  • دولتخانه صفوی (فاصله آن با موزه قزوین 90 متر است و تنها یک دقیقه پیاده‌روی برای رسیدن به آن لازم است.)
  • سردر عالی‌قاپو (در فاصله 450 متری قرار گرفته و تنها 6 دقیقه باید پیاده‌روی کنید تا به آن برسید.)
  • عمارت سردار مفخم (فاصله این جاذبه نیز 250 متر است و می‌توانید با 3 دقیقه پیاده‌روی به آن برسید.)
  • موزه ملت (می‌تواند مقصد بعدی برای موزه‌گردی باشد که 800 متر با موزه شهر قزوین فاصله دارد.)
  • موزه مجسمه‌های رضامحمدی (تنها 700 متر فاصله دارد و رسیدن به آن نیازمند 9 دقیقه پیاده‌روی است.)
  • موزه شاهنامه (850 متر با موزه شهر قزوین فاصله دارد و باید 11 دقیقه پیاده‌روی کنید تا به آن برسید.)
  • بازار بزرگ قزوین (900 متر با موزه قزوین فاصله دارد و می‌تواند گزینه جذابی برای گردشگرانی باشد که به خرید علاقه دارند. این جاذبه در فاصله 900 متری قرار گرفته است.)

سخن پایانی

موزه قزوین با بیشتر از 7000 اثر تاریخی که قدمت برخی از آن‌ها به 6000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد، بهترین گزینه برای موزه‌گردی در این شهر است. من تا امروز از موزه‌های زیادی دیدن کرده‌ام؛ اما تجربه‌ای که موزه شهر قزوین به من داد بسیار متفاوت بود. پیشنهاد می‌کنم که بازدید از این مجموعه را حتما در برنامه خود قرار دهید. سپاسگزارم که تا انتهای مقاله با من و گردشی تاپ همراه بودید.

سوالات متداول

هزینه بازدید از موزه قزوین چقدر است؟

هزینه تهیه بلیط این مجموعه در سال 1401 برای گردشگران داخلی 5000 تومان است.

چه اشیایی در موزه قزوین وجود دارد؟

لوازم جنگی قدیمی، مجسمه‌های تاریخی، ظروف سفالی تاریخی و پیکرهای انسانی و جانوری را باید به عنوان مهم‌ترین آثار این مجموعه معرفی کنیم.

موزه شهر قزوین در چه سالی افتتاح شد؟

این موزه در سال 1384 به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

ساعات فعالیت موزه قزوین کدامند؟

این موزه همه‌روزه از ساعت 09:00 الی 19:00 باز است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا