جاذبه های گردشگری داخلی

موزه باستان شناسی زنجان

جاذبه‌های گردشگری هر شهر به بناهای تاریخی، جاذبه‌های طبیعی، جاذبه‌های تفریحی و موزه تقسیم می‌شود. بازدید از موزه می‌تواند شما را تاریخ و پیشینه و آثار تاریخی آن شهر یا کشور آشنا کند. برای مثال موزه باستان شناسی زنجان یکی از بهترین مکان‌ها برای آشنایی با تاریخ استان زنجان است. این موزه جذاب که با نام موزه مردان نمکی زنجان نیز شناخته می‌شود، یکی از عجیب‌ترین و جالب‌ترین جاهای دیدنی زنجان است که هرکسی را به سوی خودش می‌کشاند.

اگر به موزه‌گردی و بازدید از آثار تاریخی و مردان نمکی علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را به هیچ‌وجه از دست ندهید.

تاریخچه موزه باستان شناسی زنجان

تاریخچه موزه باستان شناسی زنجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Akbar Niyati)

موزه باستان شناسی زنجان در یکی از خانه‌های تاریخی این شهر که قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد، تاسیس شده‌است. خانه ذوالفقاری متعلق به یکی از سرشناسان شهر زنجان در دوره قاجار، به نام سردار اسعدالدوله بوده که در محله اعیان نشین شهر احداث شده‌ و از معماری بسیار بی‌نظیری برخوردار است. این خانه پس از انقلاب در اختیار یکی از نهادهای انقلابی بوده و متاسفانه به دلیل عدم مراقبت‌های لازم و رسیدگی به آن، آسیب‌های فراوانی به بنای خانه وارد شد.

در سال 1379 پس از اینکه میراث فرهنگی استان زنجان مالکیت خانه را برعهده گرفت، عملیات مرمت و بازسازی بر روی آن در چندین مرحله انجام شد و در سال 1386 با انتقال آثار تاریخی و مومیایی‌های کشف شده از معدن چهرآباد به این خانه، به طور موقت موزه مومیایی‌ها در این مکان افتتاح شد؛ اما چیزی نگذشت که در سال 1388 با تکمیل کردن بخش‌های مختلف موزه، به موزه باستان شناسی زنجان تبدیل شد. این بنای تاریخی در تاریخ 25 اسفند سال 1375 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

موزه باستان شناسی زنجان کجاست؟

آدرس موزه مردان نمکی زنجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amir Hossein Shahbazi)

موزه باستان شناسی زنجان در سبزه میدان و در خیابان زینبیه این شهر واقع شده‌است. این موزه در بافت قدیمی شهر زنجان قرار گرفته و دسترسی به آن بسیار راحت است. شما می‌توانید به راحتی از طریق اتوبوس و یا تاکسی خودتان را به موزه مردان نمکی برسانید. نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به این مکان، ایستگاه سبزه میدان است. چنانچه قصد دارید از خودروی شخصی خودتان برای دسترسی به موزه استفاده کنید، ابتدا خودتان را به خیابان جماران و سپس به خیابان سعدی برسانید. این خیابان را تا تقاطع خیابان زینبیه ادامه دهید و سپس به سمت راست بپیچید.

ما برای دسترسی آسان‌تر شما به این موزه اعجاب‌انگیز لوکیشن دقیق آن را در گوگل مپ برایتان قرار داده‌ایم تا بتوانید کوتاه‌ترین و بهترین مسیر را انتخاب کنید.

لوکیشن در نشان

موزه مردان نمکی

موزه مردان نمکی
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: علیرضا سرحدی)

جالب است بدانید مومیایی‌هایی که در این موزه نگه‌داری می‌شوند در سال 1372 خیلی اتفاقی در هنگام استخراج نمک از معدن چهرآباد زنجان پیدا شدند. تعداد این مومیایی‌ها 5 نفر بوده که گمان می‌رود در هنگام ریزش معدن در سال‌های مختلف از دنیا رفته‌اند. مرد نمکی اول که تنها نیم‌تنه آن را می‌بینید، 37 سال سن داشته و قدش به حدود 175 سانتی‌متر می‌رسیده است. علت دقیق فوت این مومیایی مشخص نیست و طبق نظر کارشناسان، گمان می‌رود که بر اثر سقوط در یکی از گودال‌های نمک و ضربه به جمجمه‌اش از بین رفته است.

دومین مومیایی در هنگام کار با بولدوزر در معدن، در سال 1383 یافت شد که با اسکلت‌های انسان مواجه شدند، البته به دلیل ضربه‌های وارد شده با بولدوزر قسمت زیادی از آن متلاشی شده بود و آن‌ها پس از جمع‌آوری استخوان‌ها آن را به موزه باستان شناسی زنجان منتقل کردند. طبق بررسی‌های انجام شده این اسکلت متعلق به فردی میانسال با 180 سانتی‌متر قد بوده است که بر اثر ریزش تونل نمک از دنیا رفته بود.

جالب است بدانید سومی مرد نمکی همانند مرد نمکی دوم در هنگام عملیات باطله برداری از معدن در سال 1383 کشف شده که بر اثر ریزش تونل و سقوط سنگ بر روی وی از بین رفته است. چهارمین مرد نمکی یکی از سالم‌ترین مومیایی‌های کشف شده در معدن چهرآباد بوده که در بررسی‌های صورت گرفته وی هم بر اثر ریزش سنگ و پارگی قلب از بین رفته است. این مومیایی 16 سال سن و حدود 170 سانتی‌متر قد و موهای خرمایی رنگ دارد. این مومیایی در هنگام کشف به حالت دمر قرار گرفته و استخوان‌ها و بافت بدن وی سالم مانده است.

پنجمین مرد نمکی همانند سایر مردان نمکی موزه باستان شناسی زنجان، بر اثر ریزش تونل از دنیا رفته و به سر، سایر قسمت‌های بدنش در زیر صخره‌های بزرگ مانده است.

معماری موزه باستان شناسی زنجان

معماری موزه باستان شناسی زنجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: S S)

موزه باستان شناسی زنجان با مساحت هزار و 176 متر مربع از دو طبقه و بخش‌های حصار، بخش مسکونی، بخش اداری، حیاط و بخش مسکونی تبدیل شده‌است. سبک معماری این خانه شبیه به بناهای دوران قاجار بوده و از بناهای گوتیک اروپایی الهام گرفته شده است و مصالح به کاررفته در آن، آجر، خشت و سنگ است. سقف این بنا شیروانی بوده و دارای تزئینات زیبایی از آجرکاری، گچ‌بری، چوب‌کاری و کاشی‌کاری است. متاسفانه باید بگوییم در گذشته این عمارات دارای یک سردر بسیار زیبا بوده که به دلیل بی‌توجهی تخریب شده‌است.

جاذبه های اطراف موزه مردان نمکی زنجان

جاذبه های اطراف موزه مردان نمکی زنجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Saeed Jafar)

شهر زنجان یکی از شهرهای تاریخی کشورمان بوده که دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیادی است. موزه مردان نمکی این شهر جزو یکی از عجیب‌ترین و خاص‌ترین جاذبه‌هایی بوده که می‌توانید از آن دیدن کنید. اما این انتهای مسیر نیست. هنوز ده‌ها مکان دیگر وجود دارد که بدون بازدید از آن‌ها نمی‌توان شهر را ترک کرد. در ادامه لیستی از نزدیک‌ترین جاذبه‌های گردشگری به موزه باستان شناسی زنجان را برایتان قرار داده‌ایم تا برای بازدید از آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

نکات بازدید از موزه باستان شناسی زنجان

نکات بازدید از موزه باستان شناسی زنجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mehdi Hashemi)
  • هزینه بازدید از موزه باستان شناسی زنجان برای گردشگران ایرانی مبلغ 10 هزار تومان و برای گردشگران خارجی مبلغ 50 هزار تومان است.
  • بازدید کنندگان عزیز می‌توانند در شش ماه نخست سال از ساعت 09:00 صبح الی 19:00 و در شش ماه دوم سال از ساعت 08:00 صبح الی 17:00 از این موزه زیبا دیدن کنند.
  • شهر زنجان یکی از شهرهای کوهستانی و سردسیر بوده که پاییز و زمستان‌های سرد و طاقت‌فرسایی دارد. بنابراین بهترین زمان بازدید از موزه باستان شناسی زنجان و سایر جاذبه‌های دیدنی شهر، فصل بهار و پاییز است.
  • بازدید از تمام بخش‌های این موزه 2 الی 3 ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص می‌دهد.
  • در بخش‌های مختلف موزه باستان شناسی زنجان، تعدادی راهنما وجود دارند که می‌توانید سوالات خود را از این عزیزان بپرسید.
  • در هنگام بازدید از موزه، از دویدن، خوردن، بلند صحبت کردن و لمس ویترین‌ها و اشیای تاریخی آن پرهیز کنید.
  • قابل ذکر است که برخی از این مومیایی‌ها کمی ترسناک هستند و ممکن است کودکتان بترسد، پس بهتر است از آوردن کودکان زیر 13 سال به موزه اجتناب کنید و یا تنها از بخش‌ اشیای تاریخی موزه دیدن کنید.
  • عکاسی درون موزه بلامانع بوده و می‌توانید از خودتان و یا آثار موزه عکس یادگاری بگیرید.

سخن پایانی

موزه باستان شناسی زنجان یکی از برجسته‌ترین جاذبه‌های گردشگری زنجان بوده که سالانه افراد زیادی را از سراسر دنیا به سوی خود می‌کشاند. وجود 5 مومیایی مردان نمکی آن را جزو جالب‌ترین موزه‌های کشور تبدیل کرده است. اگر تا به امروز از این مکان دیدن نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم بازدید از آن را در برنامه خود قرار دهید. امیدواریم که از خواندن مقاله لذت برده باشید. از اینکه تا انتهای این مقاله از گردشی تاپ نگاه گرمتان را به ما سپردید بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

موزه باستان شناسی زنجان کجاست؟

این موزه در در سبزه میدان و در خیابان زینبیه شهر زنجان قرار گرفته است.

این موزه در چه سالی تاسیس شد؟

این موزه زیبا در سال 1386 افتتاح شد.

هزینه بازدید از موزه مردان نمکی زنجان چقدر است؟

هزینه بازدید برای ایرانیان 10 هزار تومان و برای افراد غیر ایرانی 50 هزار تومان است.

مومیایی‌هایی که در این موزه قرار دارند از کجا کشف شده‌اند؟

این مومیایی‌ها به صورت اتفاقی در معدن چهرآباد زنجان کشف شده‌اند.

ساعت کاری موزه باستان شناسی زنجان کدام است؟

شما می‌توانید در نیمه اول سال از ساعت 09:00 صبح الی 19:00 و نیمه دوم سال از ساعت 08:00 صبح الی 17:00 از این موزه دیدن کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا