اخبار گردشگری

ثبت ملی 2 اثر طبیعی خراسان جنوبی انجام شد

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی، از ثبت ملی 2 اثر طبیعی خراسان جنوبی خبر داد.

به گزارش گردشی تاپ به نقل از خبرگزاری ایرنا، وحید به‌فرنژاد در این خصوص بیان کرد:

2 اثر طبیعی این استان در سه ماه اول امسال پس از طرح و تصویب در شورای ملی ثبت میراث طبیعی کشور در فهرست میراث ملی ثبت شد.

وی ادامه داد:

جنگل دیودال در شهرستان زیرکوه و سایت فسیلی روستای ملوند طبس پس از بررسی نهایی در دفتر ثبت وزارت متبوع در تاریخ 28 خرداد 1402 در فهرست میراث طبیعی کشور به ثبت رسید.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی اظهار افزود:

یکی از روش‌های تثبیت شن‌های روان و کاهش فرسایش بادی استفاده از روش بیولوژیکی است که مستلزم شناخت و معرفی گونه‌های مناسب قابل‌ استقرار روی تپه‌های ماسه‌ای است.

وی اظهار داشت:

یکی از این‌ گونه‌های گیاهی به‌ عنوان گونه‌ای شن دوست، «آمودندرون پرسیکام» یا در اصطلاح محلی دیودال است که با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر رویشگاه‌ها، سازگاری اقلیمی بسیار خوبی دارند.

به‌فرنژاد در ادامه سخنان خود درباره ثبت ملی 2 اثر طبیعی خراسان جنوبی گفت:

مساحت کل رویشگاه جنگلی 136 هزار و 319 هکتار است که بر تپه‌های شنی و ماسه‌ای و در 2 دشت آهنگران و کُریزان قرار گرفته و مساحت 100 هکتار آن دارای پوشش مطلوب دیودال است.

او افزود:

از این پهنه محدوده‌ای به مساحت 76 هکتار که دارای پوشش متمرکز و ذخیره‌گاه بوده، حفاظت شده است.

وحید به‌فرنژاد گفت:

روستای ملوند طبس در ارتفاع 1300 متری از سطح دریا واقع شده و با توجه به اینکه در منطقه‌ کوهستانی است یکی از خوش آب و هواترین مناطق ییلاقی شهرستان طبس به‌ حساب می‌آید.

وی خاطرنشان کرد:

فسیل‌های مرجانی در دامنه شمالی کوه آسیاب در سنگ‌های آهکی بسیار سخت و متراکم رخنمون دارند، وجود طیف مختلفی از انواع مرجان‌ها و عملکرد فرآیندهای فرسایش فیزیکی و شیمیایی منجر شده تا فسیل‌های مرجان در برش‌های مختلفی مشاهده شوند.

او گفت:

در حال حاضر این سایت فسیلی در بین مردم روستا شناخته شده است و این کلکسیون بسیار زیبا مورد توجه دانش‌آموزان، دانشجویان و زمین‌شناسان قرار دارد.

به‌فرنژاد افزود:

از لحاظ ساختاری – رسوبی سایت فسیلی روستای ملوند در شرق زون ایران مرکزی، بلوک طبس و قسمت شمال رشته‌کوه شتری (رشته‌کوه گسلیده – چین‌خورده شتری) قرار دارد و فسیل‌های مرجان روستای ملوند متعلق به سازند آهکی اسفندیار به سن ژوراسیک پسین (150 تا 163 میلیون سال قبل) هستند که در دامنه شمالی کوهی به نام آسیاب رخنمون یافته‌اند.

وی در پایان سخنان خود درباره ثبت ملی 2 اثر طبیعی خراسان جنوبی گفت:

این سازند دارای طیف مختلفی از انواع فسیل‌های مرجان، دوکفه‌ای، اسفنج، آمونیت و شکم پایان است.

لازم به ذکر است که تا امروز، بیشتر از 3000 اثر تاریخی و طبیعی در استان خراسان جنوبی شناسایی شده که از این تعداد، بیشتر از 1000 مورد به ثبت ملی رسیده و 5 مورد نیز ثبت جهانی شده‌اند.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا