اخبار گردشگری

موزه یاسوج برای بهره برداری نیازمند اعتبار است

به گفته سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد، موزه یاسوج برای بهره برداری نیازمند اعتبار است.

اصغر آتش فراز روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت:

کلنگ ساخت موزه باستان شناسی یاسوج در سال 86 به زمین زده شد و حدود 15 سال در پیچ و خم وعده ها برای تکمیل کمر خم کرد و اکنون پس از سالها انتظار در دولت سیزدهم ابنیه این طرح ملی 100 درصد تکمیل شده و تنها یک گام دیگر به افتتاح موزه یاسوج باقی مانده است.

وی با اشاره به اشکالات فنی طرح در حوزه ابنیه بیان کرد:

با تغییر طراحی داخلی موزه یاسوج مدرن و به روز خواهد شد.

آتش فراز تصریح کرد:

با انجام طراحی جدید و ساخت المان ها موزه فعلی یاسوج به محل جدید انتقال داده خواهد شد.

وی با اشاره به هزینه 140 میلیاردر یالی برای طرح موزه یاسوج افزود:

در صورت تخصیص اعتبار این موزه به زودی به بهره برداری خواهد رسید.

آتش فراز اضافه کرد:

موزه یاسوج در زمره طرح های ملی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد و اعتبارات آن هم بصورت ملی اختصاص می یابد.

ساختمان موزه یاسوج در جنوب شهر یاسوج و در کنار مجموعه گردشگری تفریحی و هتل المپیک باقری قرار دارد.

موزه یاسوج در زمینی با زیربنای 2 هزار و 750 متر مربع زیربنا و 11 هزار متر مربع مساحت ساخته شده است. این طرح در پنج طبقه شامل سالن نمایشگاه دائم، نمایشگاه موقت و سالن اجتماعات، آزمایشگاه و کارگاه مرمت، چاپخانه ،کتابخانه و رستوران طراحی و احداث شده است.

مساحت سالن نمایش موزه 600 مترمربع است و سه هزار شی تاریخی و موزه‌ای کهگیلویه و بویراحمد در این سالن به نمایش گذاشته می‌شود. اکنون پیش از این ، 310 شیء تاریخی از سه هزار و 500 قطعه آثار تاریخی این استان در مکانی به مساحت 150 متر مربع نگهداری می شد.

در موزه کنونی یاسوج اشیای فلزی شامل انواع ظروف فلزی، کاسه،جام و گلدان،ابزار آلات جنگی مانند خنجر، شمشیر، پیکان و ابزار آلات تزئینی مانند مهره‌ها، گوشواره ها، حلقه ها و النگوها، همچنین سکه های دوران ساسانی و متعلق به پادشاهانی چون خسرو دوم و سکه‌های دوره الیمایی و چند مهره از دوره ساسانی نگهداری می شود.

یکی از برجسته ترین اشیائی که در موزه یاسوج نگهداری می‌شود قطعه‌ای از نقش برجسته شاپور اول ساسانی است که برروی سنگ حفاری شده است.

در موزه یاسوج همچنین اشیایی از دوره اسلامی شامل سکه های اوایل اسلام، سکه های عهد صفوی و قجری،ظروف چینی آبی و سفید و اشیای دیگر چون خنجر و باروت به چشم می خورد.

این موزه از یک بخش باستان شناسی نیز تشکیل شده است و اشیای به نمایش درآمده در آن بیشتر در کاوش‌های باستان شناختی از دست قاچاقچیان اشیای عتیقه کشف شده و شامل سه دوره باستان شناسی پیش از تاریخ ،دوره تاریخی و دوره اسلامی است.

استان کهگیلویه و بویراحمد متشکل از هشت شهرستان ، 17 شهر و یک هزار و 700 روستای دارای سکنه با جمعیت 720 هزار نفر در جنوب غربی کشور قرار دارد.

کهگیلویه و بویراحمد با بیش از 16 هزار کیلومتر مربع وسعت بین استان‌های فارس، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و خوزستان واقع شده است.

این استان دارای دو منطقه سردسیری و گرمسیری است.شهرستان‌های بویراحمد و دنا در منطقه سردسیری قرار گرفته‌اند و شهرستان‌های گچساران، باشت، چرام، کهگیلویه، لنده و بهمئی هم در منطقه گرمسیری واقع شده‌اند.

افزون بر 2 هزار و 600 اثر تاریخی، فرهنگی و طبیعی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا