اخبار گردشگری

مرمت 85 درصد بازار سنتی کرمانشاه

معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از مرمت 85 درصد بازار سنتی کرمانشاه خبر داد.

کیومرث خانی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به آخرین اقدامات انجام شده برای بازسازی و مرمت بازار سنتی 200 ساله کرمانشاه، اظهار کرد:

این بازار با احتساب راسته های موازی و یا منشعب شده از بخش اصلی حدود 2350 متر طول دارد که طی سالهای گذشته حدود دو هزار متر یعنی حدود 85 درصد آن بازسازی و مرمت شده است.

وی افزود:

در حال حاضر حدود 15 درصد از مرمت بازار باقی مانده که در صورت تخصیص اعتبار مورد نیاز امکان اتمام مرمت این بخش هم ظرف حداکثر سه سال وجود دارد.

معاون میراث فرهنگی کرمانشاه با بیان اینکه طی یکی دو سال گذشته اعتبار مناسبی برای بازسازی و مرمت این بازار تخصیص پیدا نکرده، تصریح کرد:

برای سالجاری از محل اعتبارات شهرستان کرمانشاه قول هایی گرفته ایم که اعتباراتی در سرفصل مرمت اضطراری بناها جهت ادامه عملیات بازسازی و مرمت بازار سنتی داده شود.

وی تاکید کرد:

در حال حاضر در بخش اصلی بازار تنها بازسازی و مرمت دو قسمت باقی مانده که یکی وسط راسته بازار آهنگرها و بنکدارهاست که به دلیل عبور رودخانه آبشوران از آن و قرار گرفتن در حریم این رودخانه هنوز روی آن کار نشده که البته برای این بخش باید دستگاه‌های مربوط همکاری داشته باشند.

خانی ادامه داد:

بخش دیگر بازار سنتی کرمانشاه که هنوز جای کار دارد، 300 متر از راسته بازار چال حسن خان است که پی زنی، اجرای ستون ها و طاق زنی به شیوه سنتی آن باقی مانده و برای اتمام آن به اعتبار نیاز داریم.

وی در ادامه در خصوص برنامه میراث فرهنگی برای ساماندهی و بازسازی فضاهای جانبی بازار سنتی کرمانشاه همچون سراها، حمام ها، مساجد و… هم گفت:

در این بازار حدود 12 سرا مثل سرای همدانی ها، کاشانی ها، خرما فروش ها و … وجود دارد که بازسازی و مرمت آنها نیاز به اعتبارات بالا، همراهی سایر دستگاه ها و پای کار آمدن بخش خصوصی دارد.

معاون میراث فرهنگی کرمانشاه یادآور شد:

البته تاکنون یک مرحله کار بازسازی را روی سرای همدانی ها انجام داده ایم که در این پروژه با صرف 600 میلیون تومان، حجره های طبقه فوقانی جبهه شمالی را بازسازی کردیم.

به گفته این مسئول، اتمام بازسازی کامل سرای همدانی ها حدود شش میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و اگر سالی حدود 600 میلیون تومان به آن اختصاص داده شود، در طول پنج تا شش سال بازسازی می شود.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

منبع
ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا