جاهای دیدنی نیشابورایرانگردیسفر به خراسان رضویسفر به نیشابور

آرامگاه فضل بن شاذان

در دل شهر نیشابور، که به شهر فیروزه و عطار شهرت دارد، آرامگاهی جاودانه بر فراز تپه ای مشرف به شهر، نظاره‌گر گذر زمان است. این آرامگاه، مدفن “ابومحمد فضل بن شاذان نیشابوری”، از نامداران و بزرگان شیعه در قرن سوم هجری قمری است. آرامگاه فضل بن شاذان یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی نیشابور است. فضای روحانی و معماری آرامگاه، گویی حکایتی از علم و تقوا را در هم می‌آمیزد و زائران و گردشگران را به سفری در تاریخ دعوت می‌کند. اگر می‌خواهید بیشتر با این جاذبه آشنا شوید، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه آرامگاه فضل بن شاذان

تاریخچه آرامگاه فضل بن شاذان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: قناة الرسالي / Alrsalie Channel)

آرامگاه فضل بن شاذان، بنایی تاریخی و مذهبی در شهر نیشابور ایران است که به دوره تیموریان و صفویان تعلق دارد. این آرامگاه در شرق میدان بهشت فضل واقع شده و در تاریخ 10 خرداد 1382 با شماره ثبت 8956 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. آرامگاه فضل بن شاذان، از مشایخ بزرگ علم حدیث در نیمه اول قرن سوم و فقیه متکلم شیعه بود. این آرامگاه به عنوان یکی از مکان‌های زیارتی مورد احترام شیعیان است. بنا به لحاظ معماری، نمونه‌ای از آرامگاه‌های دوره تیموریان و صفویان در ایران به شمار می‌رود.

ابومحمد فضل بن شاذان بن خلیل ازدی یا ابن شاذان نیشابوری (متوفی 260 هـ.ق – 873 م)، محدث، متکلم و فقیه برجسته شیعه دوازده امامی بود. او از اصحاب ائمه نهم، دهم و یازدهم شیعه، یعنی محمد بن علی (جواد)، علی بن محمد (هادی) و حسن بن علی (عسکری) بود. برخی از محدثین او را از اصحاب علی بن موسی الرضا، امام هشتم شیعه نیز می دانند.

آرامگاه فضل بن شاذان کجاست؟

آرامگاه فضل بن شاذان کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: مقداد صفری سیاهکل)

آرامگاه فضل بن شاذان در نیشابور در شرق میدان بهشت فضل واقع شده‌است. برای دسترسی به آرامگاه می‌توانید از وسایل نقلیه عمومی یا شخصی استفاده کنید. اگر از اتوبوس استفاده می‌کنید، باید در ایستگاه میدان بهشت فضل پیاده شوید و سپس با طی مسافتی کوتاه به سمت شرق، به آرامگاه برسید. اگر از وسیله نقلیه شخصی استفاده می‌کنید، می‌توانید از طریق خیابان‌های منتهی به میدان بهشت فضل به آرامگاه دسترسی پیدا کنید. در قسمت زیر لوکیشن دقیق این آرامگاه را در گوگل مپ برایتان آورده‌ایم تا به راحتی بتوانید مسیریابی کنید.

لوکیشن در نشان

معماری آرامگاه فضل بن شاذان

معماری آرامگاه فضل بن شاذان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Msadegh Sansari)

آرامگاه فضل بن شاذان نمونه‌ای از معماری آرامگاه‌های دوره تیموریان و صفویان در ایران است که با توجه به مرمت‌های متعدد، نمای اصلی خود را از دست داده است. آرامگاه به صورت بنایی مکعبی شکل با سقفی گنبدی ساخته شده است. ورودی بنا در ضلع شمالی قرار دارد. گنبد آرامگاه از نوع گنبدهای دوپوسته است که بر روی یک طاق قرار گرفته است. گنبد با کاشی‌های فیروزه‌ای رنگ پوشیده شده است و در راس آن یک علم فلزی قرار دارد. همچنین فضای داخلی آرامگاه شاکل صحن و ایوان می‌شود.

جاذبه های اطراف آرامگاه فضل بن شاذان

جاذبه های اطراف آرامگاه فضل بن شاذان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: oghaf khorasanrazavi)

شهر نیشابور دومین شهر پرجمعیت استان خراسان رضوی شمرده می‌شود. این شهر دارای جاذبه های زیادی بوده که پیشنهاد می‌کنیم از آن‌ها دیدن کنید. در اینجا چند مورد از جاذبه های محبوب اطراف آرامگاه فضل بن شاذان در نیشابور آورده شده است:

نکات بازدید از آرامگاه فضل بن شاذان

نکات بازدید از آرامگاه فضل بن شاذان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Javad Dehghani)
  • بازدید از آرامگاه فضل بن شاذان رایگان است و تمامی گردشگران می‌توانند بدون پرداخت هزینه‌ای از آن دیدن کنند.
  • شما می‌توانید همه روزه از 8 صبح تا 5 بعدازظهر از این آرامگاه دیدن کنید.
  • بهترین زمان برای بازدید از آرامگاه صبح زود یا بعد از ظهر است، زمانی که هوا خنک‌تر است.
  • در هنگام بازدید از آسیب به بنا و ایجاد سر و صدای زیاد خودداری کنید.

سخن پایانی

از میان دیوارهای آجری و در گذرگاه تاریخ، گویی زمزمه‌های علم و تقوا، مشام جان را نوازش می‌دهد. آرامگاه فضل بن شاذان، در آغوش شهر نیشابور، تابلویی از عشق و ارادت به اهل بیت (ع) را به تصویر می‌کشد. امید است که با بازدید از این آرامگاه، ذره‌ای از علم و تقوای این عالم برجسته را به خود گرفته باشیم و یاد و ذکر اهل بیت (ع) را در قلب خود گرامی بداریم. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک فرصتی فراهم شود تا بتوانید از این جاذبه مذهبی دیدن کنید. از اینکه تا پایان مقاله نگه گرمتان را به گردشی تاپ سپردید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

آرامگاه فضل بن شاذان کجاست؟

این جاذبه در نیشابور در شرق میدان بهشت فضل قرار گرفته است.

قدمت این آرامگاه به چه دورانی می‌رسد؟

این آرامگاه زیبا متعلق به دوره تیموریان و صفویان است.

آیا بازدید از این آرامگاه رایگان است؟

بله شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه‌ای از آرامگاه دیدن کنید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا