جاهای دیدنی مشهدایرانگردیسفر به خراسان رضویسفر به مشهد

غار مغان

غار مغان یکی از قدیمی‌ترین جاذبه‌های طبیعی کشور محسوب می‌شود که قدمت آن به 100 میلیون سال قبل برمی‌گردد. این غار که یکی از متفاوت‌ترین جاهای دیدنی مشهد است، در فاصله 40 کیلومتری از این شهر، در روستایی به همین نام قرار گرفته است. در طول سال گردشگران داخلی و خارجی زیادی از این غار دیدن می‌کنند؛ گردشگرانی که به دنبال یک ماشین زمان برای سفر به میلیون‌ها سال قبل هستند.

در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا باهم قدم به داخل این غار باستانی بگذاریم و از بخش‌های مختلف آن دیدن کنیم.

آشنایی با غار مغان

آشنایی با غار مغان
عکس از گوگل مپ (عکاس: Mahmood Yazarloo)

غار مغان جاذبه‌ای است که در دل کوه‌های خراسان رضوی نفس می‌کشد و توجه بسیاری از باستان‌شناسان را به خودش جلب کرده است. در ابتدا هیچ اطلاعاتی درباره قدمت این غار در دسترس نبود تا اینکه باستان‌شناسان پرده از رازهای مهمی برداشتند. آن‌ها در این مکان فسیل‌های حلزونی کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد قدمت این غار به 100 میلیون سال قبل برمی‌گردد؛ البته برخی از باستان‌شناسان هم آن را به دوران دوم زمین‌شناسی نسبت می‌دهند.

در هیچکدام از کتاب‌های باستانی اشاره‌ای به ریشه نام این روستا و غار معروفش نشده؛ اما مردم محلی داستان جالبی را روایت می‌کنند. آن‌ها معتقدند که در گذشته یک مغ روحانی زرتشتی به این روستا پناه آورده و در غار مغان مشغول عبادت شده است؛ پس از مدتی زرتشتیان دیگر به او ملحق می‌شوند و از آن زمان نام مغان بر روی این روستا و غار آن باقی مانده است. مدرک خاصی در دست نیست که صحت این ماجرا را اثبات کند؛ به هر حال تنها داستان موجود همین است و ما هم باید باور کنیم.

غار مغان ستون‌های آهکی زیادی را در دل خودش جا داده که هر کدام ظاهر خاص خود را دارند. با قدم زدن در داخل این مکان، متوجه وجود چندین چشمه و چاه هم می‌شوید؛ چاه‌هایی که عمق برخی از آن‌ها بیشتر از 20 متر است و افتادن در آن‌ها بسیار خطرناک است. من دو سال پیش از این غار دیدن کردم و چیزی که بیشتر از همه نظر من را جلب کرد؛ راهروهای تنگ و باریکی بود که غار را به یک هزارتوی پیچیده تبدیل کرده بودند؛ در نظر داشته باشید که بدون طناب‌کشی حتما مسیر را گم خواهید کرد.

غار مغان کجاست؟

غار تاریخی مغان کجاست؟
عکس از گوگل مپ (عکاس: fereno kahroba)

در فاصله 40 کیلومتری از جنوب غربی مشهد، روستایی به نام مغان قرار دارد که غار مذکور در ضلع جنوبی روستا جا خوش کرده است. اگر در شهر مشهد هستید و می‌خواهید از این جاذبه دیدن کنید، ابتدا باید وارد بلوار کوشش شوید و این بلوار را تا انتها ادامه دهید؛ در انتهای بلوار به سمت راست بپیچید و وارد خلج شوید. با ادامه مسیر در جاده خلج، به یک دوراهی می‌رسید که باید از مسیر سمت راست که جاده مغان است خارج شوید.

این مسیر شما را به روستای مغان می‌رساند و غار در قسمت جنوبی روستا قرار گرفته است. ما لوکیشن دقیق غار مغان در گوگل مپ را هم برای شما قرار داده‌ایم که می‌توانید با توجه به آن هم مسیر خود را پیدا کنید.

لوکیشن در بلد

لوکیشن در نشان

معماری غار مغان

معماری غار مغان
عکس از گوگل مپ (عکاس: Saeed Heidari)

ورودی غار 19 متر عرض دارد و چالش خاصی برای عبور از آن وجود ندارد. ارتفاع غار هم در ابتدا 4 متر است که در ادامه، در برخی از نقاط به 12 متر می‌رسد. 100 متر ابتدایی غار مغان چیز زیادی برای دیدن ندارد و ماجراجویی اصلی پس از پیمودن این مسیر آغاز می‌شود؛ البته در طول این مسیر به خوبی متوجه خواهید شد که هرچه جلوتر بروید، شیب مسیر بیشتر می‌شود. پس از 110 متر می‌توانید شاهد یک استلاگمیت دوقلو باشید که جذابیت خاص خودش را دارد.

10 متر دیگر که جلو بروید، به یک تنگه باریک به عرض 4 متر می‌رسید؛ این تنگه شما را تا رسیدن به 2 تا از تالارهای غار مغان همراهی می‌کنند. تالار اول 246 متر طول دارد و عرض آن بین 11 تا 30 متر متغیر است؛ ارتفاع آن هم تقریبا 9 متر است. تالار دیگر تنها 29 متر طول دارد و عرض و ارتفاع آن به‌ترتیب 10 و 7 متر است. جالب است بدانید که تالار اول لقب بزرگ‌ترین تالار غارهای استان را به خودش اختصاص داده است.

بخش های مختلف غار مغان
عکس از گوگل مپ (عکاس: saeed zarif)

با عبور از این تنگه به دو حفره باریک به طول 19 متر می‌رسید که شما را به سمت تالار سوم هدایت می‌کنند؛ در نظر داشته باشید که حفره‌ی قرار گرفته در قسمت غربی مسیر بهتری دارد. تالار سوم غار مغان 13 متر طول دارد و عرض و ارتفاع آن هم به ترتیب 7 و 6 متر هستند. در این تالار یک صخره سنگی به ارتفاع 5 متر جا خوش کرده که دیدن آن هم می‌تواند جذابیت‌های خاص خودش را داشته باشد.

برای آن‌که بتوانید زیباترین قسمت غار مغان را مشاهده کنید، باید 25 متر جلوتر بروید تا به تالار چهارم برسید. داخل این تالار یک برکه زیبا جا خوش کرده که بیشتر از 20 متر مربع مساحت دارد و عمق آن هم بین 0.2 تا 0.4 متر متغیر است؛ توجه داشته باشید که آب ای برکه آشامیدنی نیست و به هیچ عنوان نباید از آن بنوشید.

نکات تکمیلی

بهترین زمان برای دیدن غار مغان
عکس از گوگل مپ (عکاس: Sadeq Najafi)
 • بازدید از غار مغان کاملا رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه ندارد.
 • برای آن‌که بتوانید تمام قسمت‌های این مکان را مشاهده کنید، باید 3 ساعت از برنامه خود را به ماجراجویی در دل این غار اختصاص دهید.
 • اواسط فصل بهار تا اوایل پاییز بهترین زمان برای دیدن این غار است.
 • غار مغان در سال 1324 به صورت کاملا اتفاقی توسط تعدادی کوهنورد کشف شده است.
 • در این مکان فسیل‌هایی پیدا شده که قدمت برخی از آن‌ها به 100 میلیون سال قبل برمی‌گردد.
 • غار باستانی مغان مانند یک هزارتو است و اگر طناب‌کشی نکنید یا برای برگشت خود علامت‌گذاری نکنید، حتما مسیر را گم خواهید کرد.
 • بازدید از این جاذبه در 24 ساعت شبانه‌روز امکان‌پذیر است؛ اما پیشنهاد می‌کنم که پیش از ظهر برای دیدن آن بروید.
 • روستای مغان یک مکان سرسبز و باصفا است و چیزهای زیادی برای دیدن دارد. پیشنهاد می‌کنم که پس از دیدن غار، سایر زیبایی‌های این روستا را نیز کشف کنید.
 • آبی که داخل این غار وجود دارد آشامیدنی نیست؛ پیشنهاد می‌کنم که یک بطری آب آشامیدنی همراه خودتان داشته باشید.

مقصد بعدی کجاست؟

جاذبه های اطراف غار مغان
عکس از گوگل مپ (عکاس: Mahmood Alizadeh)

مطمئنا بازدید از غار مغان آخرین مقصد گردشگری در شهر مشهد نیست و هنوز راه زیادی را در پیش دارید. در قسمت پایین من لیستی از بهترین جاذبه‌های گردشگری مشهد را برای شما آماده کرده‌ام که می‌توانید برای دیدن آن‌ها هم برنامه‌ریزی کنید.

 • موزه نان مشهد (فاصله: 68.6 کیلومتر)
 • آرامگاه فردوسی (در فاصله 76.1 کیلومتری از این غار)
 • سرزمین موج‌های آبی (با فاصله 58.6 کیلومتر از این جاذبه)
 • طرقبه (در فاصله 65.2 کیلومتری)
 • میل اخنگان (فاصله: 80.4 کیلومتر)
 • پارک ملت مشهد (فاصله: 51.4 کیلومتر)
 • پارک کوهسنگی مشهد (در فاصله 46.5 کیلومتری از غار مغان)

غار مغان مکانی شگفت‌انگیز با قدمت بیشتر از 100 میلیون سال است که چیزهای زیادی برای دیدن دارد. اگر تجربه بازدید از آن را دارید، با سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

قدمت غار مغان چقدر است؟

فسیل‌های پیدا شده نشان می‌دهند که این غار صد میلیون سال قدمت دارد و ساخت آن مربوط به دوره دوم زمین‌شناسی است.

غار مغان کجاست؟

این غار در فاصله 40 کیلومتری از مشهد مقدس، در جنوب روستایی به همین نام قرار گرفته است.

بهترین زمان بازدید از غار تاریخی مغان کدام است؟

فصل بهار، تابستان و اوایل پاییز بهترین زمانی است که می‌توانید برای دیدن این جاذبه اقدام کنید.

هزینه بازدید از غار مغان چقدر است؟

برای بازدید از این مکان نیازی به پرداخت هزینه و تهیه بلیط نیست.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا