جاهای دیدنی مشهدایرانگردیسفر به خراسان رضویسفر به مشهد

موزه نان مشهد

کشور آلمان جایی است که اولین موزه فرهنگ نان در آن افتتاح شده است؛ این موضوع به اواخر سال 1955 میلادی برمی‌گردد. پس از آنکه مردم استقبال خوبی از این نوع موزه کردند، سایر کشورهای اروپایی هم موزه نان خودشان را افتتاح کردند که از جمله آن‌ها باید به سوئیس، روسیه، اسپانیا و لیتوانی اشاره کنیم. امروزه دیگر برای دیدن این موزه‌ها نیازی نیست که به خارج از مرزهای ایران سفر کنید؛ زیرا ما هم موزه نان مشهد را داریم که چیزی از نمونه‌های خارجی خود کم ندارد.

این موزه در سال 1390 فعالیت خودش را آغاز کرده و با بخش‌های جذابی که دارد به سرعت توانست به یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد تبدیل شود. در این مقاله از گردشی تاپ همراه من باشید تا شما را با این موزه جذاب و بخش‌های متفاوت آن آشنا کنم و درباره بهترین راه دسترسی و هزینه بازدید به شما بگویم.

آشنایی با موزه نان مشهد

آشنایی با موزه نان مشهد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Абу Фатима)

در دنیایی که مردم روز به روز از نان‌های سنتی فاصله بیشتری می‌گیرند و نان‌های فانتزی و وارداتی را جایگزین آن‌ها می‌کنند، جایی باید باشد تا فرهنگ استفاده از نان‌های سنتی را گسترش دهد و مردم را با خواص آن‌ها آشنا کند. موزه نان مشهد به همت بخش خصوصی، در سال 1390 با همین هدف راه‌اندازی شد. این مجموعه نخستین موزه در ایران و خاورمیانه است که به صورت تخصصی به مبحث فرهنگ نان پرداخته است.

موزه نان مشهد در آبان ماه سال 1390 فعالیت خودش را آغاز کرد و در همان ماه‌های ابتدایی با استقبال خوبی از سمت مردم و گردشگران مواجه شد. این موزه تمام مراحل تهیه آرد، از بذرافشانی تا خرمن‌کوبی را در معرض نمایش قرار داده و شما را با ابزارهایی مانند آسیاب آبی و بادی آشنا می‌کند. نان تنوری ساج، سنگک، نان محلی خراسان و نان تنوری سفال هم از جمله نان‌هایی هستند که در این مجموعه به آن‌ها پرداخته شده است.

در بخشی از موزه هم می‌توانید با آیین‌های مردم محلی خراسان و باورهای زراعی آن‌ها آشنا شوید. خالی از لطف نیست اگر با شیوه کشت و برداشت محصول توسط مردم محلی خراسان آشنا شوید.

موزه نان مشهد کجاست؟

موزه نان مشهد کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Абу Фатима)

این موزه در نزدیکی بزرگراه قوچان – مشهد قرار گرفته و از شرق به بلوار شاهنامه ختم می‌شود. نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به موزه نان مشهد، ایستگاه بلوار شاهنامه است که 2.8 کیلومتر از این مجموعه فاصله دارد؛ استفاده از اتوبوس‌ها چندان روش منطقی به‌نظر نمی‌رسد. پیشنهاد من به شما این است که اگر می‌خواهید از این موزه دیدن کنید، از تاکسی‌ها یا ماشین شخصی خودتان برای دسترسی به آن استفاده کنید.

اگر می‌خواهید از ماشین خودتان برای دسترسی به موزه فرهنگ نان مشهد استفاده کنید، ابتدا باید وارد بزرگراه پیامبر اعظم شوید و این مسیر را تا رسیدن به بزرگراه قوچان – مشهد ادامه دهید. در این بزرگراه به مسیر خودتان ادامه دهید و پیش از رسیدن به پلیس‌راه مشهد – چناران، وارد بلوار شاهنامه شوید. سه کیلومتر در این بلوار به مسیر خودتان ادامه دهید تا به میدان هفت‌خان برسید؛ در میدان از سومین خروجی (شاهنامه 14) خارج شوید. این مسیر را تا جایی ادامه دهید که تابلو موزه نان مشهد را ببینید.

در قسمت پایین هم لوکیشن این موزه در گوگل مپ را برای شما قرار داده‌ایم تا بتوانید با استفاده از آن بهترین و کوتاه‌ترین مسیر را پیدا کنید.

لوکیشن در بلد

لوکیشن در نشان

داخل موزه نان مشهد چه خبر است؟

داخل موزه نان مشهد چه خبر است؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Абу Фатима)

ساختمان این موزه طراحی سنتی – ایرانی دارد و شما را یاد رستوران‌های سنتی سطح شهر می‌اندازد. در ساخت آن از مصالحی مانند آجر، چوب، گچ، سنگ و کاهگل استفاده شده و در بخش‌های مختلف ساختمان می‌توانید طرح‌های رسمی‌بندی و گره‌چینی را مشاهده کنید. درب‌های چوبی قدیمی با شیشه‌های رنگی، بوی خشت و کاهگل و دیوارهای آجری در همان نگاه اول نظر شما را به خودشان جلب می‌کنند.

بخش های مختلف موزه فرهنگ نان مشهد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Абу Фатима)

اما بریم سراغ اصل مطلب، یعنی بخش‌های مختلف موزه نان مشهد. در این موزه چهار بخش مختلف دیده می‌شود که با نام‌های فضای آب، خاک، آتش و گالری عکس نان شناخته می‌شوند. در بخش خاک می‌توانید با مراحل کاشت، داشت و برداشت گندم آشنا شوید. در این بخش یک زمین کشاورزی، چند کشاورز و تجهیزات کامل کشاورزی در ابعاد بسیار کوچک‌تر به نمایش گذاشته شده‌اند.

گالری نان در موزه نان مشهد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Абу Фатима)

در فضای آتش با روش‌های سنتی پخت نان آشنا می‌شوید و می‌توانید تنورهای قدیمی را مشاهده کنید. فضای آب هم جایی است که می‌توانید با روش‌های سنتی تبدیل گندم به آرد آشنا شوید؛ در این بخش آسیاب‌های بادی و آبی و دستاس به نمایش گذاشته شده‌اند. در نهایت می‌توانید از گالری نان دیدن کنید و از تماشای عکس‌های قدیمی و جدید مربوط به این حوزه لذت ببرید.

در یک کلام باید بگویم که داخل موزه نان مشهد شگفتی‌های زیادی وجود دارد که هر کدام می‌توانند شما را به وجد آورند. پیشنهاد می‌کنم که از تمام بخش‌ها با دقت دیدن کنید.

نکات تکمیلی

هزینه بازدید از موزه نان مشهد چقدر است؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Абу Фатима)
 • تا این لحظه که این مقاله نوشته می‌شود، نیازی به پرداخت هزینه برای دیدن این مجموعه نیست.
 • بازدید از تمام بخش‌های این موزه تقریبا 2 ساعت از وقت شما را می‌گیرد.
 • موزه نان مشهد در روزهای غیر تعطیل از ساعت 07:00 الی 15:00 آماده بازدید است.
 • تعطیلات نوروز، فصل بهار و اوایل تابستان را باید به عنوان بهترین بازه زمانی برای دیدن این جاذبه معرفی کنیم.
 • عکس گرفتن در داخل موزه مجاز است و می‌توانید تا دلتان می‌خواهد عکس‌های یادگاری ثبت کنید.

سخن پایانی

موزه نان مشهد اولین موزه اختصاصی نان در ایران و خاورمیانه است و این موضوع جذابیت آن را چندین برابر کرده است. با استفاده از این مجموعه می‌توانید با مراحل تهیه نان سنتی از صفر تا صد آشنا شوید و نحوه زراعت مردم محلی مشهد را هم از نزدیک لمس کنید. اگر تجربه دیدن این مجموعه را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از آن را در سفر بعدی خود به مشهد در اولویت قرار دهید. چنانچه قبلا از این موزه بازدید کرده‌اید، می‌توانید نظر صادقانه خود را با سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه نان مشهد کجاست؟

این مجموعه در نزدیکی بزرگراه قوچان مشهد، در خیابان شاهنامه 14 قرار گرفته است.

ساعات بازدید از موزه نان مشهد کدامند؟

این موزه در روزهای غیر تعطیل از ساعت 07:00 الی 15:00 باز است.

هزینه بازدید از موزه نان شهر مشهد چقدر است؟

بازدید از این جاذبه کاملا رایگان است و نیازی به تهیه بلیط ندارد.

هدف از ساخت موزه نان مشهد چیست؟

این موزه در سال 1390، با هدف آشنا کردن نسل جوان با مراحل تهیه نان سنتی و ترویج فرهنگ استفاده از این آن‌ها به جای نان‌های فانتزی و وارداتی راه‌اندازی شد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4.5 تعداد کل امتیازات 4

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

 1. چه موزه جالبی😍😍😍😍😍😍
  من این همه رفتم مشهد ولی اصلا نمیدونستم که همچین موزه‌ای وجود داره. دفعه بعد حتما میرم

  1. سلام دوست عزیز، موزه نان مشهد قطعا یکی از جذاب‌ترین موزه‌های کشور محسوب میشه.
   امیدواریم به‌زودی فرصت بازدید از اون رو بدست بیارید.

 2. خبلی عالی
  با اینکه مشهدی هستم اماالان متوجه وجود موزه نان شدم.
  حتما در برنامه هام بازدید از این موزه جذاب رو قرار میدم

  1. سلام دوست عزیز، خوشحالیم که از طریق گردشی تاپ با این جاذبه گردشگری آشنا شدید.👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا