جاهای دیدنی مشهدایرانگردیسفر به خراسان رضویسفر به مشهد

بوستان سنگی کمر مقبولا

اکثر گردشگران وقتی به مشهد سفر می‌کنند، تنها از چند جاذبه مشهور آن دیدن می‌کنند؛ این در حالی است که در گوشه و کنار این شهر جاذبه‌های طبیعی و تاریخی زیادی وجود دارد که ارزش فوق‌العاده بالایی برای دیدن دارند. بوستان سنگی کمر مقبولا یکی از این موارد است که در فاصله 3 کیلومتری از شمال شهر طرقبه قرار گرفته است. در این بوستان می‌توانید در میان سنگ‌نگاره‌های باستانی که هر کدام صفحه جدیدی از تاریخ را به شما نشان می‌دهند به ماجراجویی بپردازید.

بوستان سنگی کمر مقبولا یکی از جاهای دیدنی مشهد است که بازدید از آن می‌تواند چهره متفاوتی از این شهر را به شما نشان دهد. در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا شما را با بوستان کمر مقبولا و سنگ‌نگاره‌های زیبای آن آشنا کنیم.

آشنایی با بوستان سنگی کمر مقبولا

آشنایی با بوستان سنگی کمر مقبولا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hani GH)

بوستان‌های زیادی در گوشه و کنار شهر مشهد وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توانیم به پارک کوهسنگی و پارک مینیاتوری مشهد اشاره کنیم؛ اما بوستان سنگی کمر مقبولا کمی متفاوت از سایرین است. در این بوستان خبری از چمن، زمین‌های بازی و درختان سرسبز نیست و به‌جای آن‌ها مجموعه‌ای از سنگ‌نگاره‌های تاریخی انتظار شما را می‌کشند. اما سوال اصلی اینجاست که این سنگ‌نگاره‌ها مربوط به چه دورانی هستند و چگونه به‌وجود آمده‌اند؟

اگر کمی به اطراف نگاه کنید، متوجه خواهید شد که بوستان سنگی کمر مقبولا در نزدیکی دشت حاصلخیز توس، در میان کوه‌های بینالود و هزار مسجد قرار گرفته است. این دشت از شرایط بسیار خوبی برای زندگی برخوردار است و همین موضوع سبب شده تا در هزاران سال گذشته زیستگاه بسیاری از اقوام باشد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که این سنگ‌نگاره‌ها هنر دست افرادی است که روزی در این دشت پهناور زندگی می‌کردند.

البته باید بدانید که این سنگ‌نگاره‌ها علاوه‌بر بوستان سنگی کمر مقبولا که در دره داغستان قرار گرفته، در قسمت‌های دیگر شهرستان مانند کلاته درخت بید و کمرسیاه نیز به چشم می‌خورند؛ اما تعداد آن‌ها بسیار کمتر است. مساحت این بوستان تقریبا 5000 متر مربع است و با ده‌ها سنگ‌نگاره باستانی و سنگ‌های آتش‌فشانی که در خود جا داده، به یک کتاب بسیار مهم برای انعکاس تاریخ و فرهنگ مردمان گذشته تبدیل شده است.

راستی این مجموعه در فهرست آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده و ظرفیت به ثبت رسیدن در فهرست میراث جهانی یونسکو را نیز دارد.

بوستان سنگی کمر مقبولا کجاست؟

بوستان سنگی کمر مقبولا کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mah Kh)

همانطور که گفتیم، این بوستان در فاصله 3 کیلومتری از شمال شهر طرقبه و یک کیلومتری از دره داغستان جا خوش کرده است و برای دسترسی به آن استفاده از وسایل نقلیه شخصی بهترین گزینه است. برای رسیدن به این جاذبه از شهر مشهد، ابتدا باید خود را به میدان آزادی برسانید و از آن‌جا وارد بزرگراه وکیل‌آباد شوید. در این بزرگراه تا رسیدن به ایستگاه مترو وکیل‌آباد به مسیر خود ادامه دهید و سپس وارد بلوار امام رضا شوید.

پس از چند کیلومتر در بلوار امام خمینی، از خروجی خارج شوید و وارد کمربندی امام خمینی – طرقبه شوید. با دیدن تابلو بوستان سنگی کمر مقبولا، از کمربندی خارج شوید و ادامه مسیر را با تابلوها بروید. ما در قسمت پایین لوکیشن دقیق این بوستان را نیز برای شما قرار داده‌ایم که می‌توانید برای یک مسیریابی آسان و بدون خطا از آن استفاده کنید.

آشنایی با نقوش بوستان سنگی کمر مقبولا

آشنایی با نقوش بوستان سنگی کمر مقبولا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: elahe nejati)

همانطور که گفتیم این سنگ‌نگاره‌ها توسط انسان‌هایی خلق شده که روزی در این محل زندگی می‌کردند. با نگاه به نقوش روی سنگ‌ها به‌خوبی متوجه خواهید شد که آن‌ها زندگی روزمره خود و فرهنگ آن دوران را به تصویر کشیده‌اند. روی برخی از سنگ‌ها می‌توانید انسان‌هایی را مشاهده کنید که در حال شکار بز کوهی و گاومیش هستند. روی برخی دیگر انسان‌هایی را مشاهده خواهید کرد که گویی در حال برگزاری مراسم خاصی هستند.

نقش و نگارهای بوستان سنگی کمر مقبولا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: سید تقی هاشمی)

برخی دیگر از سنگ‌ها نیز نقش‌هایی مانند ابزارهای ابتدایی و علامت‌های نمادین مانند خورشید را به تصویر می‌کشند. جالب است بدانید که بیشتر سنگ‌نگاره‌های بوستان سنگی کمر مقبولا تصویر بز کوهی و موضوع شکار را نشان می‌دهند؛ به‌نظر می‌رسد که بز کوهی و شکار بیشتر از هر چیز دیگری در زندگی مردم آن زمان تاثیرگذار بوده است.

نکات بازدید از بوستان سنگی کمر مقبولا

نکات بازدید از بوستان سنگی کمر مقبولا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mahdi Niknian)
  • این بوستان یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های طبیعی کشور در این زمینه محسوب می‌شود و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. خواهشمندیم که از وارد کردن آسیب به این نگاره‌ها خودداری کنید.
  • برای دیدن این مجموعه ارزشمند نیازی به پرداخت هزینه و تهیه بلیط نیست.
  • از آن‌جایی که بوستان سنگی کمر مقبولا در یک منطقه کوهستانی قرار گرفته، اواسط بهار تا اواخر تابستان بهترین بازه زمانی برای دیدن آن است.
  • گرفتن عکس یادگاری با این نگاره‌های باستانی را فراموش نکنید.
  • پیشنهاد می‌کنیم که برای دسترسی به این مجموعه از کفش مناسب پیاده‌روی استفاده کنید.
  • سنگ‌نگاره‌های باستانی در مناطق دیگری مانند کلاته عبدل، کلاته درخت بید، چشمه عسل و باغو نیز وجود دارند که در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید. تنوع نقوش در این مناطق گاها بیشتر از بوستان سنگی کمر مقبولا است و می‌تواند نظر شما را به خود جلب کند.
  • بازدید از این مجموعه در هفت روز هفته و 24 ساعت شبانه‌روز امکان‌پذیر است؛ اما بهترین زمان بازدید از ساعت 09:00 الی 16:00 است.

جاذبه های اطراف بوستان سنگی کمر مقبولا

جاذبه های اطراف بوستان سنگی کمر مقبولا
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Majid Abdolsamadi)

خوشبختانه این بوستان در منطقه‌ای قرار گرفته که اطراف آن توسط جاذبه‌های طبیعی بکر و خارق‌العاده احاطه شده است. در قسمت پایین ما بهترین مواردی که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید را به شما معرفی خواهیم کرد؛ پیشنهاد می‌کنیم که برای بازدید از آن‌ها نیز برنامه‌ریزی کنید.

طرقبه

شهر طرقبه یکی از بکرترین جاذبه‌های طبیعی در استان خراسان رضوی است که بازدید از آن هوش را از سر شما می‌برد. این منطقه که بیشتر به‌خاطر داشتن روستاهای گردشگری و ییلاقات خوش آب‌و‌هوا شهرت دارد، پاتوق بسیاری از مشهدی‌ها در تعطیلات آخر هفته است. وجود پارک‌های متعدد، روستاهای زیبا، رودخانه خروشان و امکانات رفاهی و تفریحی فوق‌العاده این شهر را به یک نگین ارزشمند تبدیل کرده است. پیشنهاد می‌کنیم که بازدید از آن را از دست ندهید. (مشاهده در نقشه)

مجموعه گردشگری چالیدره

در فاصله 11 کیلومتری از بوستان سنگی کمر مقبولا تکه‌ای بهشت انتظار شما را می‌کشد. بازدید از چالیدره تجربه متفاوتی است که در هیچ نقطه‌ای از مشهد نمی‌توانید آن را پیدا کنید. وجود تفریحات متنوع و جذاب مانند غواصی، قایق‌سواری، ماهیگیری، لنج‌سواری، تله‌سیژ، تله‌کابین، بانجی‌جامپینگ و زیپ‌لاین این منطقه را به بهشت گردشگران تبدیل کرده‌اند. اگر به دنبال ساختن یک روز رویایی هستید، حتما از این مجموعه دیدن کنید. (مشاهده در نقشه)

سخن پایانی

بوستان سنگی کمر مقبولا با صدها سنگ‌نگاره تاریخی و باستانی می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی باشد که نسبت به فرهنگ مردم در هزاران سال گذشته کنجکاو هستند. هر کدام از این سنگ‌نگاره‌ها صفحه جدیدی از تاریخ را نشان می‌دهند و قسمت خاصی از فرهنگ مردم در گذشته را به تصویر می‌کشند. اگر تجربه بازدید از این بوستان خاص و نقوش زیبای آن را دارید، خوشحال می‌شویم که آن را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

بوستان سنگی کمر مقبولا کجاست؟

این بوستان در فاصله یک کیلومتری از دره داغستان و در نزدیکی شهر طرقبه جا خوش کرده است.

هزینه بازدید از بوستان سنگی کمر مقبولا چقدر است؟

برای بازدید از این مجموعه خارق‌العاده نیازی به پرداخت هزینه نیست.

بهترین زمان بازدید از این بوستان کدام است؟

به دلیل قرارگیری در یک منطقه کوهستانی، فصل بهار و تابستان را باید به عنوان بهترین بازه زمانی برای دیدن این جاذبه معرفی کنیم.

چه نقوشی در بوستان سنگی کمر مقبولا وجود دارد؟

از جمله مهم‌ترین نقش‌و‌نگارهای این بوستان باید به بز کوهی، گاومیش، شکار حیوانات، ابزارهای اولیه و برگزاری مراسمات خاص توسط انسان‌ها در هزاران سال پیش اشاره کنیم.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا