جاهای دیدنی تبریزایرانگردیسفر به آذربایجان شرقیسفر به تبریز

موزه آذربایجان

موزه آذربایجان یکی از مهم‌ترین موزه‌های کشور است که در شهر تبریز قرار دارد. این موزه در یک ساختمان سه طبقه به مساحت 2400 متر مربع قرار گرفته و مجموعه بی‌نظیری از آثار تاریخی و هنری مربوط به دوران اسلامی و پیش از اسلام را به نمایش می‌گذارد. این موزه که سالانه بیشتر از 120 هزار گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند، لقب دومین موزه باستان‌شناسی کشور را به خود اختصاص داده و از اهمیت زیادی برخوردار است.

موزه باستان‌شناسی آذربایجان، یکی از جاهای دیدنی تبریز است و اگر قصد سفر به این شهر را دارید، باید بازدید از آن را در اولویت قرار دهید. در این مقاله همراه گردشی تاپ باشید تا قدم به طبقات مختلف این مجموعه بگذاریم و درباره آثاری که در آن‌ها نگهداری می‌شود به شما توضیح دهیم.

معرفی موزه آذربایجان تبریز

معرفی موزه آذربایجان تبریز
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amirreza Taqavi)

این موزه در یک ساختمان سه طبقه قدیمی، در نزدیکی مسجد کبود تبریز قرار گرفته است. مساحت موزه 2400 متر مربع است و هر طبقه آن، شامل یک سالن نمایش به مساحت 450 متر مربع و چندین کتابخانه و اتاق اداری می‌شود. هر طبقه، به موضوع خاصی اختصاص دارد و آثار مربوط به دوره خاصی از تاریخ ایران را به نمایش می‌گذارد. به همین خاطر، پیشنهاد می‌کنیم که با گذاشتن وقت کافی، از تمام طبقات و مجموعه‌ها دیدن کنید.

قدمت این موزه به سال 1306 هجری شمسی برمی‌گردد. در آن سال‌ها، موزه آذربایجان شکوه و عظمت امروز خود را نداشت و فقط سکه‌های کشف‌شده در تبریز را در سالن کتابخانه تربیت به نمایش می‌گذاشت. پس از استقبال بی‌نظیر مردم از این موزه کوچک، خیرین شهر تبریز دست به دست یکدیگر دادند و موزه امروزی را در سال 1337 تاسیس کردند. مجموعه‌هایی که امروزه در این موزه مشاهده می‌کنید، به مرور زمان به موزه اضافه شدند تا مجموعه‌ای بی‌نظیر خلق شود.

موزه آذربایجان کجاست؟

موزه آذربایجان کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: ابراهیم عادلی)

این موزه در مجاورت مسجد کبود تبریز قرار گرفته و برای دیدن آن باید خود را به خیابان امام تبریز برسانید. اگر می‌خواهید از تاکسی‌ها برای دسترسی به موزه استفاده کنید، باید ماشین‌های خط میدان امام را سوار شوید. در صورتی که می‌خواهید از اتوبوس‌ها برای رسیدن به موزه آذربایجان استفاده کنید، باید در ایستگاه مسجد کبود پیاده شوید. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این مجموعه نیز ایستگاه شهید بهشتی است که در فاصله 470 متری قرار دارد.

اگر می‌خواهید از اتومبیل شخصی خود برای رفتن به موزه آذربایجان استفاده کنید، می‌توانید با کلیک بر روی نقشه پایین، بهترین مسیر را با توجه به موقعیت مکانی خود پیدا کنید.

لوکیشن در نشان

داخل موزه آذربایجان چه خبر است؟

بخش های مختلف موزه باستان شناسی آذربایجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amirreza Taqavi)

همانطور که در قسمت بالا گفتیم، این موزه مجموعه کم‌نظیری از آثار تاریخی و هنری مربوط به دوره‌های اسلامی و پیش از اسلام را در سه طبقه مجزا به نمایش می‌گذارد. در این طبقات، بیشتر از 2000 اثر تاریخی و اشیای عتیقه قرار گرفته‌اند که با مرور زمان، به تعداد آن‌ها نیز اضافه می‌شود. در قسمت پایین هر بخش را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

طبقه زیرزمین

طبقه زیرزمین موزه آذربایجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Omar Al Mubarak)

این طبقه به سنگ‌نگاره‌های تاریخی و مجسمه‌های هنری و تاریخی که ساخته دست احد حسینی هستند اختصاص دارد. قرارگیری این مجسمه‌ها در کنار یکدیگر، سیر تکامل اخلاق و فرهنگ انسان‌ها را در طول تاریخ به نمایش می‌گذارد. اگر می‌خواهید درباره سرگذشت انسان‌ها اطلاعات مفیدی را بدست آورید، کتاب‌های تاریخی را رها کنید و به زیرزمین موزه آذربایجان بروید. در کنار این مجسمه‌ها،  سنگ قبرهای مربوط به دوره‌های مختلف و کتیبه‌های تاریخی نیز قرار دارند.

طبقه همکف موزه آذربایجان

طبقه همکف موزه آذربایجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: mandana hashemian)

پس از بازدید از طبقه زیرزمین و آشنایی با سیر تکامل انسان‌ها، به طبقه همکف بروید؛ جایی که مجموعه خارق‌العاه‌ای از آثار و اشیای تاریخی مربوط به دوران پیش از اسلام به نمایش گذاشته شده است. از جمله مهم‌ترین این آثار باید به سفالینه‌های سه هزار ساله تپه اسماعیل‌آباد، مجسمه سه هزار ساله الهه زن، سنگ‌های معدنی یافته شده در جیرفت، ریتون‌های سه هزار ساله هخامنشیان و ساسانیان اشاره کنیم.

در این طبقه، چندین ویترین جذاب از اجساد مربوط به هزاره اول قبل از میلاد نیز وجود دارد که دیدن آن‌ها نیز هیجان‌انگیز است. این اجساد مربوط به بقایای یک قبرستان سه هزار ساله هستند که در سال 1378، در محوطه مسجد کبود تبریز کشف شدند. در این طبقه، یک سنگ بزرگ تاریخی نیز قرار دارد که با نام سنگ بسم الله شناخته می‌شود.

طبقه بالا در موزه آذربایجان

طبقه بالا در موزه باستان شناسی آذربایجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mahdie Hashemian)

طبقه بالای موزه به اشیا و آثار مربوط به دوران پس از اسلام اختصاص دارد. از جمله مهم‌ترین آثار موجود در این طبقه باید به سکه‌های قدیمی مربوط به دوران هخامنشیان تا قاجاریه، آثار به‌جا مانده از تمدن نیشابور در قرن چهارم، قفل‌های قدیمی مربوط به قرن ششم و ظروف سفالی مربوط به دوره ایلخانی اشاره کنیم.

جاذبه های اطراف موزه آذربایجان

جاذبه های اطراف موزه آذربایجان تبریز
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: HADİ NIKBAKHT)

ماجراجویی خود در شهر تبریز را با دیدن جاذبه‌های پایین ادامه دهید.

 • مسجد کبود: یکی از زیباترین مساجد تاریخی ایران است که در مجاورت موزه قرار دارد.
 • موزه عصر آهن: یکی دیگر از موزه‌های جذاب تبریز است که تنها 650 متر با موزه آذربایجان فاصله دارد.
 • پارک مینیاتوری تبریز: متفاوت‌ترین پارک شهر است که می‌توانید مهم‌ترین جاذبه‌های تبریز را در اندازه‌های بسیار کوچک مشاهده کنید. پارک مینیاتوری تبریز در فاصله 6.1 کیلومتری از این موزه قرار دارد.
 • بازار تبریز: اگر به بازارهای تاریخی ایران علاقه دارید، بازار تبریز یکی از بهترین گزینه‌ها است که در فاصله 1.7 کیلومتری از این موزه قرار دارد.
 • خانه تاریخی حریری: یک نمونه جذاب از خانه‌های قدیمی ایران است که تنها 1.3 کیلومتر با موزه آذربایجان تبریز فاصله دارد.
 • برج آتش نشانی تبریز: یکی از برج‌های به‌جا مانده از دوره قاجاریه است که نقش مهمی در زندگی مردم تبریز ایفا کرده است. برج آتش نشانی تبریز در فاصله 500 متری از این موزه قرار دارد.
 • خانه حیدرزاده نیز یکی دیگر از خانه‌های تاریخی شهر تبریز است که 500 متر با این موزه فاصله دارد.
 • خانه مشروطه تبریز نیز گزینه جذابی برای بازدید است که 2.2 کیلومتر فاصله دارد.

نکات بازدید از موزه آذربایجان

نکات بازدید از موزه آذربایجان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohsen Bahman)
 • موزه تبریز همه‌روزه از ساعت 09:00 تا 19:00 آماده استقبال از گردشگران است. در نظر داشته باشید که این موزه در روزهای شهادت امام علی (ع)، شهادت امام صادق (ع)، رحلت امام (ره) و عاشورا و تاسوعای حسینی تعطیل است.
 • هزینه بازدید از این موزه در سال 1402، برای گردشگران داخلی 20 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 50 هزار تومان است.
 • رعایت سکوت در زمان بازدید از مجموعه‌ها الزامی است.
 • از دست زدن به ویترین‌ها و آثار مجموعه خودداری کنید.
 • اگر سوالی درباره مجموعه خاصی دارید، از راهنمایانی که در موزه حضور دارند بپرسید.
 • بازدید از تمام بخش‌های موزه بین 1 الی 2 ساعت زمان می‌برد.

سخن پایانی

موزه آذربایجان دومین موزه باستان‌شناسی کشور و یکی از جذاب‌ترین موزه‌های تبریز است. در این موزه می‌توانید از دیدن مجسمه‌های هنری، سکه‌های تاریخی، ظروف سفالی قدیمی و بسیاری آثار دیگر لذت ببرید. از اینکه تا انتهای مقاله همراه گردشی تاپ بودید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

موزه آذربایجان کجاست؟

این موزه در خیابان امام شهر تبریز قرار دارد.

مساحت موزه آذربایجان چقدر است؟

این موزه 2400 متر مربع مساحت دارد و شامل سه طبقه می‌شود.

ساعات بازدید از موزه باستان شناسی آذربایجان کدامند؟

این مجموعه همه روزه از ساعت 09:00 تا 19:00 آماده استقبال از علاقه‌مندان است. همچنین باید بدانید که در روزهای عاشورا و تاسوعا، رحلت امام، رحلت امام علی (ع)، رحلت پیامبر (ع) و رحلت امام صادق (ع) تعطیل است.

هزینه بازدید از موزه آذربایجان چقدر است؟

هزینه بازدید از این موزه در سال 1402 برای گردشگران داخلی 20 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 50 هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا