جاذبه های گردشگری داخلی

موزه فرش تهران

یکی از معروف‌ترین هنرهای ایرانیان در طول تاریخ، هنر فرش بافیست که در سراسر جهان به عنوان با کیفیت‌ترین نوع فرش شهرت دارد. یکی از جذاب‌ترین جاذبه های گردشگری تهران، که سالانه گردشگران زیادی از سراسر ایران و حتی خارج از ایران می‌پذیرد، موزه فرش تهران است که در دوران پهلوی به دستور فرح پهلوی تاسیس شده و در آن تعدادی از زیباترین، قدیمی‌ترین و گرانبهاترین فرش‌های ایرانی به نمایش در آمده‌اند. در ادامه این مقاله با گردشی تاپ همراه باشید تا اطلاعات بیشتری راجع به این موزه کسب کنیم.

معرفی موزه فرش تهران

معرفی موزه فرش تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Arshia Dousti)

موزه فرش تهران، نزدیک به پنجاه سال گذشته یعنی در سال ۱۳۵۶ و در دوران حکومت پهلوی، به دستوری فرح پهلوی تاسیس شد و در آن زیباترین و گرانبهاترین فرش‌های ایرانی به نمایش درآمدند. می‌توان گفت که هدف از راه اندازی و بازگشایی این موزه، پژوهش در سوابق، تحصیلات و کیفیت تاریخی هنر و صنعت فرش ایرانی است. در این موزه فرش محصولات دیگری که به فرش شباهت دارند از جمله گلیم نیز نمایش داده شده‌اند.

موزه فرش تهران در سال ۱۳۴۰ خورشیدی به منظور گالری فرش ساخته شد اما ساختمان آن تکمیل نشد و نیمه تمام باقی‌ماند. این موزه تا ۱۵ سال بعد یعنی سال ۱۳۵۵ همچنان به صورت متروکه و نیمه تمام باقی ماند و سپس در اوایل سال ۱۳۵۵، عملیات تعمیرات و تغییرات کلی آن آغاز شد و در نهایت روز ۲۲ بهمن‌ماه سال ۱۳۵۶ افتتاح گردید.

موزه فرش تهران کجاست؟

موزه فرش تهران کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali Gholipoor)

موزه فرش تهران، در تهران، منطقه ششم از مناطق بیست و دو گانه تهران، در ضلع شمالی پارک لاله تهران،خیابان فاطمی و تقاطع آن با خیابان کارگر شمالی واقع شده است. لوکیشن زیر نشانی موزه را به صورت دقیق‌تر نمایش می‌دهد.

اگر می‌خواهید به موزه فرش تهران دسترسی پیدا کنید می‌توانید از وسایل نقلیه شخصی و یا عمومی استفاده کنید. اگر می‌خواهید به وسیله خودروی شخصی خود را به موزه برسانید، می‌توانید به وسیله قابلیت مسیریابی در اپلیکیشن‌های نقشه‌یابی از جمله گوگل مپ، ویز، نشان، بلد و غیره، بهترین مسیر دسترسی به موزه را بیابید. اگر هم قصد دارید که با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به موزه بیایید، می‌توانید از مترو خط آزادگان-قائم استفاده کنید و در ایستگاه میدان جهاد از مترو پیدا شوید. پس از آن با چند دقیقه پیاده روی می‌توانید خود را به موزه برسانید.

لوکیشن در نشان

معماری موزه فرش تهران

معماری موزه فرش تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Vladimir Barać)

فضایی که ساختمان موزه در آن ساخته شده‌، ۱۲۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و خود ساختمان موزه مساحتی برابر با ۳۴۰۰ متر مربع دارد. ساختمان بسیار زیبای موزه را معمار معاصر و مشهور ایرانی، عبدالعزیز فرمانفرمائیان طراحی کرده‌است. آذین نماهای بیرونی این موزه شبیه دار قالی است که متناسب با موضوع ساختمان، یعنی موزه فرش طراحی شده‌است.

بخش های مختلف موزه فرش تهران

بخش های مختلف موزه فرش تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Vladimir Barać)

موزه فرش تهران همانگونه که بالاتر هم گفته شد، ۳۴۰۰ متر مربع مساحت دارد و دارای دو تالار است که در آنها فرش‌ها و نیز گلیم‌های نفیس و بسیار زیبای دست‌باف ایرانی به نمایش در آمده‌اند. در طبقهٔ همکف موزه فرش ۱۵۰ قطعه فرش و گلیم به صورت دائمی ثابت نمایش داده می‌شوند و طبقهٔ دوم موزه نیز محل برگزاری نمایشگاه‌های موردی و فصلی است.

موزه فرش تهران، همچنین دارای یک کتابخانه است که نزدیک به ۳۵۰۰ جلد کتاب به زبان‌های فارسی، عربی، فرانسوی، آلمانی و انگلیسی در آن وجود دارد که افراد کتابخوان و نیز پژوهشگرانی که به این موزه می‌آیند، می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. علاوه بر کتاب‌های غیر ایرانی، بهترین کتاب‌ها و نیز تحقیقات صورت گرفته در ارتباط با فرش ایرانی و نیز قالی‌های متعلق به سرزمین‌های شرقی، و کتاب‌هایی با موضوعات مذهبی، هنری و ادبیات در این کتابخانه پیدا می‌شوند. علاوه بر کتابخانه، این موزه دارای بخش دیگری به نام سالن نمایش موزه است که در آن برای آگاهی بیشتر بازدیدکنندگان موزه فیلم‌ها و مطالبی در ارتباط با قالی بافی و هنرهای دستی ایرانی نمایش داده می‌شوند.

آثار موزه فرش تهران

آثار موزه فرش تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: مژده خیرالهی)

هنگام بازدید از موزه فرش تهران شما می‌توانید نمونه‌هایی از با ارزش‌ترین قالی‌های ایران که متعلق به دوره‌های زمانی از قرن نهم هجری تا قرن معاصر هستند، را تماشا کنید. همانطور که گفته شد در نمایشگاه دائمی طبقه هم‌کف این موزه ۱۵۰ تخته فرش نمایش داده می‌شود که ۱۳۵ تخته از آنها توسط مراکز مهم قالی بافی در ایران از جمله کاشان، کرمان، تبریز، کردستان، اصفهان، خراسان و غیره بافته شده‌‌اند.

علاوه بر تخته برش‌های گفته شده، در این نمایشگاه تابلوفرش‌های بسیار زیبا و نفیسی نیز به نمایش گذاشته شده‌اند، که هنر دست مردمان ایران به ویژه هنرمندان تبریزی هستند. در نمایشگاه دائمی موزه فرش تهران قالیچه‌هایی دیده می‌شوند که تصاویری از شاهنامه بایسنغری را نمایش می‌دهند. این نمایشگاه محل مناسبی برای علاقه مندان به ادبیات و نیز علاقه مندان به هنر و تاریخ به شمار می‌رود و نیز منبعی تحقیقی برای پژوهشگران و هنر دوستان محسوب می‌شود.

مقصد بعدی کجاست؟

جاذبه های اطراف موزه فرش تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Kawther Abbas)

در قسمت‌های مختلف شهر بزرگ تهران، پایتخت ایران جاذبه‌های گردشگری فراوانی از جمله جاذبه‌های تفریحی، تاریخی، فرهنگی، مذهبی و غیره وجود دارد که پس از بازدید از هر یک می‌توان از دیگر جاذبه‌ها که در نزدیکی آن قرار دارند، نیز بازدید کرد. از جمله جاهای دیدنی که در نزدیکی موزه شهر تهران قرار دارند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نکات بازدید از موزه فرش تهران

نکات بازدید از موزه فرش تهران
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ehsan Amiri)

این موزه همه روزه به جز روزهای دوشنبه و ایام سوگواری قابل بازدید است. ساعت بازدید از این موزه در نیمه اول سال از ساعت ۹ صبح تا ۱۸ عصر و در نیمه دوم سال از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ عصر است. بهای بازدید از این موزه ۵۰۰۰ تومان است.

سخن آخر

اگر به هنر به ویژه هنر اصیل ایرانی علاقه مندید، به شما پیشنهاد می‌کنم که در صورت سکونت در تهران پ یا سفر به آن حتما از موزه فرش تهران نیز بازدید کنید و از این هنر اصیل ایرانی لذت ببرید. اگر برای بازدید از این موزه رفتید، تجربه خود از این بازدید را با ما و کاربران گردشی تاپ نیز به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه فرش تهران کجاست؟

این جاذبه در تهران، منطقه ششم از مناطق بیست و دو گانه تهران، در ضلع شمالی پارک لاله تهران، خیابان فاطمی قرار دارد.

این موزه در چه سالی راه اندازی شد؟

این موزه در زمان پهلوی و در سال ۱۳۵۶ بنیان‌گذاری شد.

هزینه بازدید از موزه فرش تهران چقدر است؟

هزینه بازدید از این موزه زیبا مبلغ 5 هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا