جاذبه های گردشگری داخلی

خانه موزه مقدم

خانه موزه مقدم یکی از زیباترین بناهایی است که در دوران قاجار، در خیابان امام خمینی تهران ساخته شده و تا به امروز پابرجاست. این بنای تاریخی که با تلاش‌های فراوان محسن مقدم، صاحب خانه، بدین شکل درآمده، امروزه به عنوان یکی از برجسته‌ترین جاذبه های گردشگری تهران شناخته می‌شود و با معماری بی‌نظیر و آثار تاریخی ارزشمند خود، نظر افراد زیادی را به خودش جلب کرده است. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با آجر به آجر این خانه آشنا کنیم.

تاریخچه خانه موزه مقدم

تاریخچه خانه موزه مقدم
منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: Kian Tavakoli)

در همان نگاه اول به خانه موزه مقدم تهران متوجه خواهید شد که این خانه مجلل به شخصی از دربار تعلق دارد. خانه مقدم متعلق به دوران قاجار بوده و شخصی از دربار قاجار به نام «محمد تقی خان احتساب الملک» دستور ساخت او را صادر کرد. محمد تقی خان دارای دو پسر به نام‌های محسن و حسن بود که هردوی آن‌ها برای ادامه تحصیل به اروپا رفته بودند. متاسفانه پسر بزرگ وی، حسن که فعالیت‌های سیاسی، ادبی و اجتماعی داشت، در جوانی از دنیا رفت. یکی از آثار وی، نمایشنامه معروف به نام «جعفرخان از فرنگ آمده» است.

محسن مقدم، پسر کوچک احتساب الملک مشغول به تحصیل در رشته‌های تاریخ هنر، باستان شناسی و نقاشی بود و در سال 1315 به همراه همسر فرانسوی خود به ایران بازگشت و در خانه پدری خود ساکن شد. ایشان علاقه زیادی به آثار و اشیای تاریخی داشتند و در کنار فعالیت‌های علمی خود، به گردآوری این آثار تاریخی نیز می‌پرداخت. وی آنقدر به این کار علاقه داشت که بسیاری از آثاری که جمع آوری کرده بود را همانند کلکسیون در خانه پدری خود نگه می‌داشت و گاه با کمک قطعاتی مانند کاشی و سنگ‌های تراشیده، آثار بسیار چشمگیری خلق کرده و در جای‌جای خانه نصب می‌نمود.

خانه موزه مقدم در گذر زمان
منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: HamidReza Hasani)

از جمله کلکسیون‌های گردآوری شده در خانه موزه مقدم می‌توان به کلکسیون سفالینه، شیشه، پارچه، چپق و قلیان، تابلوهای نقاشی، مهرها و اسناد تاریخی، مسکوکات و غیره اشاره کرد. محسن مقدم که بنیان‌گذار دانشکده هنرهای زیبایی دانشگاه تهران و یکی از استادان ممتاز این دانشگاه بود، در سال 1351 تصمیم گرفت خانه پدری خود را که میراثی بسیار گرانبها از انواع آثار تاریخی بود را به دانشگاه تهران وقف کند تا به موزه تبدیل شود و همگی بتوانند از آن دیدن کنند.

متاسفانه محسن مقدم در سال 1366 از دنیا رفت و اداره خانه به عهده همسر وی بود؛ اما تنها سه سال پس از گذشت محسن، همسر وی در گذشت و این خانه به طور کامل به عهده دانشگاه تهران قرار گرفت. دانشگاه تهران این خانه به همراه آثار گرانبهای آن را به موزه تبدیل کرده و امروزه همگی می‌توانند از آن دیدن کنند. خانه موزه مقدم در تاریخ 20 آذرماه سال 1379 با شماره 2929 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه موزه مقدم کجاست؟

آدرس خانه موزه مقدم
منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: Ali Shahriyari)

خانه موزه مقدم تهران در خیابان امام خمینی، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت واقع شده‌است. برای دسترسی به این خانه زیبا می‌توانید از مترو و یا اتوبوس استفاده کنید و به راحتی خودتان را به اینجا برسانید. خانه مقدم در بین دو ایستگاه حسن آباد و امام علی (ع) قرار گرفته و هرکدام را که انتخاب کنید، با پنج دقیقه پیاده‌روی به خانه می‌رسید. همچنین اگر اتوبوس را برای رسیدن به مقصد انتخاب می‌کنید، باید سوار اتوبوس مسیر راه آهن تجریش شوید و در ایستگاه البرز پیاده شده و با کمی پیاده‌روی به سمت شرق خیابان امام خمینی، این مجموعه را می‌بینید.

پیشنهاد می‌کنیم تا جای ممکن از خودروی شخصی برای بازدید از خانه موزه مقدم استفاده نکنید، چرا که این موزه در نقطه شلوغ و پرترافیک تهران قرار گرفته و دسترسی به آن از طریق ماشین شخصی کمی سخت است؛ اما اگر در ایام نوروز که شهر خلوت‌تر بوده به تهران سفر کردید و خواستید با ماشین خودتان از جاذبه‌های گردشگری تهران دیدن کنید، لوکیشن زیر از گوگل مپ می‌تواند شما را در مسیریابی کمک کند.

لوکیشن در بلد

معماری خانه موزه مقدم

معماری موزه مقدم
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Seltoon)

خانه موزه مقدم با وسعت 2117 متر مربع شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری می‎‌شود. سبک معماری این خانه جذاب، سبکی ایرانی و نزدیک به سبک قاجاری است. در هنگام ورود به خانه اولین چیزی که نظرتان به خودش جلب می‌کند، حوض، گلدان‌های پرگل و شمعدانی‌های قرمز است. رنگ‌های شاد فیروزه‌ای، بنفش و آبی آسمانی جلوه‌ای فوق‌العاده به حیاط خانه داده است. حوض ایرانی، پنجره‌های چوبی و شیشه‌ای رنگی اصول فضاسازی باغ ایرانی را برای ما تداعی می‌کند که در فضاسازی این خانه به کار رفته است.

جالب است بدانید در ساخت این بنا، معماران مشهوری مانند استاد هوشنگ سیحون دست داشته‌اند. البته این خانه بی‌نظیر از بخش‌های مختلفی با معماری باشکوه تشکیل شده است که هرکدام زیبایی‌های خاص خود را دارند و در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

بخش های مختلف خانه موزه مقدم

بخش های مختلف خانه موزه مقدم
منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: HamidReza Hasani)

این خانه تاریخی شگفت‌انگیز، دارای بخش‌های زیبایی بوده که توسط استاد محسن مقدم تشکیل شده‌است. جالب است بدانید این خانه لقب باارزش‌ترین خانه دنیا را دارد و اگر در آن قدم بزنید و آن را از نزدیک ببینید، به همین موضوع خواهید رسید. در ادامه به طور کامل شما را با بخش‌های جذاب خانه موزه مقدم آشنا می‌کنیم.

ساختمان اربابی خانه موزه مقدم

ساختمان اربابی خانه موزه مقدم
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Arezoo Fazlollah)

این ساختمان جذاب که به سبک قرون وسطی اروپا طراحی و ساخته شده‌است، شامل اتاق کدخدا، زیرزمین، اتاق تدخین، اتاق درویش، اتاق صدف با تزئینات سفالینه و حمامی با تزئینات کاشی‌کاره دوره قاجار می‌شود. در این ساختمان می‌توانید هنر مردمان ایران زمین را از نزدیک ببینید. این ساختمان جذاب در سال 1345 توسط استاد مقدم و یکی از شاگردانش ساخته شد.

در اتاق صدف می‌توانید کلکسیونی از انواع صدف‌های منحصربه‌فرد که استاد مقدم جمع‌آوری کرده‌اند را ببینید. اتاق دراویش کلکسیونی از وسایل و عکس‌ها و نقاشی‌های زیبا از دراویش گردهم آمده‌اند و در اتاق تدخین اشیایی مانند قلیان و پیپ و غیره نگه‌داری می‌شود. این بخش را می‌توانیم به عنوان یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های خانه موزه مقدم معرفی کنیم که بازدید از آن ارزش زیادی دارد.

ایوان قاجار در خانه موزه مقدم

ایوان قاجار در خانه مقدم
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Eh San)

ایوان قاجار یکی دیگر از بخش‌های جذاب خانه موزه مقدم است که در کنار ساختمان اربابی (برج) واقع شده و توسط چند طاق و ستون ساخته شده‌است. این ایوان باشکوه توسط کاشی‌کاری‌های بسیار نفیس متعلق به دوره قاجار و زندیه تزئین شده و در وسط آن یک حوض مرمری کوچک و زیبا قرار داده شده‌است. گلدان‌ها با گل‌های رنگی درون ایوان، زیبایی آن را چندین برابر کرده و هرکسی را محو خودش می‌کند.

بخش آثار تاریخی موزه مقدم

بخش آثار تاریخی خانه موزه مقدم
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Behnam Samadi)

علاقه‌مندان به تاریخ و اشیای تاریخی می‌توانند در این خانه آثار زیادی از جمله ظروف سفالی ساده، لعاب‌دار و طراحی شده، ظروف شیشه‌ای، ابزارهای سنگی، مهرها و اشیای فلزی و آثار مفرغی نگه‌داری می‌شود که همگی آن‌ها قدمت بالایی داشته و دارای ارزش تاریخی زیادی است. همچنین در کارگاه و آتلیه شخصی محسن مقدم که در زیر زمین قرار دارد، انواع کتب باستان‌شناسی تبدیل به کتابخانه‌ای جذاب شده‌است.

دیوار تجدد در خانه موزه مقدم

دیوار تجدد خانه موزه مقدم
منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: Mir Farid Soudi)

در خانه موزه مقدم دیواری به نام دیوار تجدد دو حیاط اندرونی و بیرونی را به یکدیگر متصل می‌کند و توسط استاد هوشنگ سیحون طراحی شده‌است. این دیوار از چند ستون مارپیچ و چند طاقی که بر روی ستون‌ها استوارند تشکیل شده و تزئینات بسیار زیبایی مانند کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای رنگ در ستون‌ها و سنگ‌های حجاری شده دارد که هر کسی را جذب خودش می‌کند. جالب است بدانید ستون‌های این دیوار توسط دکتر مقدم، در زمان تخریب کاخ خواهر ناصرالدین شاه جمع آوری شده و به این مکان آورده شد.

باغ ژاپنی در خانه مقدم

باغ ژاپنی در خانه موزه مقدم
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Emod Vafa)

باغ ژاپنی خانه موزه مقدم، باغ کوچکی با الهام از باغ‌های ژاپنی، توسط دکتر مقدم و همسرش در حیاط بیرونی خانه ساخته شد. این باغ شامل پله‌های سنگی زیبا، برکه‌ای کوچک و کم عمق و گل‌های نیلوفر زیبا بر روی برکه می‌شود. حس و حال این باغ بسیار آرام‌بخش بوده و گویی پا به دهکده‌ای کوچک در ژاپن گذاشته‌اید.

جاهای دیدنی اطراف خانه موزه مقدم

جاذبه های اطرف خانه موزه مقدم
منبع عکس: ویکی پدیا (عکاس: HamidReza Hasani)

شهر تهران در کنار تمام شلوغی‌ها و آلودگی‌های صوتی و هوایی، مقصدهای بسیار جذابی برای گردشگران از جمله مقاصد تاریخی، طبیعی و تفریحی دارد که می‌تواند شما را غافلگیر کند. از بین تمام این جاذبه‌ها، پیشنهاد ما این است که بازدید از موارد زیر را که در نزدیکی خانه موزه مقدم قرار دارد، در اولویت قرار دهید.

 • موزه ملی ایران (فاصله: 2.8 کیلومتر)
 • کاخ مرمر تهران (در فاصله 410 متر از خانه مقدم)
 • کاخ گلستان (با فاصله 2.8 کیلومتر)
 • خانه دکتر عدل (فاصله تا خانه موزه مقدم: 411 متر)
 • عمارت مسعودیه (فاصله: 4.6 کیلومتر)
 • خیابان سی تیر (در 2.8 کیلومتری از خانه)
 • برج آزادی (با فاصله 7.4 کیلومتر از خانه موزه مقدم)

نکات بازدید از خانه موزه مقدم

نکات بازدید از خانه موزه مقدم
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mahdi Mehrabi)
 • هزینه بازدید از خانه موزه مقدم تهران برای گردشگران داخلی مبلغ 30 هزار تومان و گردشگران خارجی مبلغ 200 هزار تومان است. بد نیست بدانید دانشجویان عزیز با ارائه کارت دانشجویی می‌توانند بلیت خود را به صورت نیم‌بها تهیه کنند.
 • بازدید کنندگان می‌توانند همه روزه به جز دوشنبه‌ها و تعطیلات رسمی کشور، در نیمه نخست سال از ساعت 10:00 الی 18:00 و در نیمه دوم سال از ساعت 09:00 الی 17:00 از این خانه تاریخی بی‌نظیر دیدن کنند. بازدید از تمامی بخش‌های خانه موزه مقدم 2 الی 3 ساعت از زمان شما را به خودش اختصاص می‌دهد.
 • تهران شهری چهار فصل بوده و در تمامی فصل‌ها و ماه‌های سال زیبایی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد، اما اگر می‌خواهید در ایامی که شهر خلوت‌تر و کم ترافیک‌تر باشد، به این شهر سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم ایام نوروز را برای بازدید از خانه موزه مقدم و سایر جاهای دیدنی تهران انتخاب کنید.
 • معماری جذاب و بی‌نظیر خانه مقدم، حس و حالی شبیه به خانه مادربزرگ‌هایمان را به ما القا می‌کند. حیاط زیبای این خانه سوژه‌ای بسیار عالی برای گرفتن عکس یادگاری است، که پیشنهاد می‌کنیم اصلا آن را از دست ندهید.
 • این خانه زیبا یکی از گرانبهاترین خانه‌های جهان شناخته می‌شود که آثار تاریخی بسیار ارزشمندی را درون خود جای داده است، لذا خواهشمندیم از دست زدن، لمس و تخریب این آثار خودداری کنید.

سخن پایانی

خانه موزه مقدم یکی از برجسته‌ترین خانه‌های تاریخی کشورمان بوده که می‌توانید از نزدیک بخش کوچکی از تاریخ سرزمین ایران را ببینید و لذت ببرید.در این مقاله از گردشی تاپ اطلاعات کاملی از تاریخچه، معماری و بخش‌های مختلف خانه را در اختیارتان قرار دادیم. امیدواریم که مقاله برایتان مفید بوده باشد. چنانچه تجربه بازدید از این خانه بی‌نظیر را دارید، خوشحال می‌شویم اگر تجربه خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

خانه موزه مقدم کجاست؟

این خانه در خیابان امام خمینی، بعد از خیابان شیخ هادی، جنب بانک ملت قرار گرفته است.

هزینه بازدید از خانه موزه مقدم چقدر است؟

هزینه بازدید از خانه برای گردشگران داخلی 30 هزار تومان و گردشگران خارجی 200 هزار تومان است.

ساعت کاری خانه موزه مقدم کدام است؟

شما می‌توانید همه روزه به جز دوشنبه‌ها و تعطیلات رسمی کشور، در نیمه اول سال از ساعت 10:00 الی 18:00 و در نیمه دوم سال از ساعت 09:00 الی 17:00 از این خانه تاریخی دیدن کنید.

قدمت خانه موزه مقدم به چه زمانی برمی‌گردد؟

قدمت این خانه به دوران قاجار بازمی‌گردد.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا