جاهای دیدنی تبریزایرانگردیسفر به آذربایجان شرقیسفر به تبریز

 خانه ستارخان

در یکی از محله‌های قدیمی تبریز، خانه‌ای تاریخی وجود دارد که یادگاری از دوران مشروطیت ایران است. این خانه زیبا متعلق به سردار ملی، ستارخان بوده و ایشان یکی از مهم‌ترین رهبران جنبش مشروطیت ایران است. خانه ستارخان زیبا با قدمت حدود 150 سال، در محله امیرخیز این شهر قرار دارد و جزو زیباترین جاهای دیدنی تبریز محسوب می‌شود. بد نیست بدانید این سازه توسط پدر ستارخان ساخته شده بود و پس از فوت ایشان به محل زندگی این سردار بزرگ تبدیل شد. در ادامه مقاله نیز قصد داریم شما را بیشتر با این خانه تاریخی آشنا کنیم. پیشنهاد می‌کنیم تا پایان همراه ما باشید.

تاریخچه خانه ستارخان

تاریخچه خانه ستارخان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Arash Ayhan)

ستار قره داغی معروف به ستارخان، یکی از غیور مردان ایرانی در زمان قاجار بوده که به دلیل شجاعت و رشادت‌هایش، به سردار ملی معروف است. وی در تهران می‌زیسته در دوران حکومت قاجار، تهران را به مقصد تبریز ترک نمود تا با توانایی‌های خویش بتواند عزت و آزادی بیشتری را برای کشورش به ارمغان آورد و روس‌ها را از کشور خارج کند. یکی از بزرگ‌ترین رشادت‌های وی مقابله با نیروهای ضد دولتی ضد مشروطه بوده است. ستارخان در طول زندگی خویش همواره به دنبال عدالت و دفاع از مظلومان بود و برای آنان هرکاری می‌کرد.

ستارخان در یکی از درگیری‌ها از ناحیه پا آسیب دیده و متاسفانه دیگر توان راه رفتن را از دست داد و گوشه‌گیر شد. وی به ناچار به تهران بازگشت و پس از 4 سال از آسیب دیدگی پای خود در سال 1293 شمسی چشم از جهان فرو بست. مقبره ایشان در جوار شاه عبدالعظیم قرار دارد. خانه ستارخان در شهر تبریز به یکی از مهم‌ترین ستادهای سازماندهی و فرماندهی مبارزان آزادی خواه و طرفدار مشروطه تبدیل شده بود و ایشان در خانه خود جلسات مهمی را با یارانش برگزار می‌نمود. پس از شکست مشروطه‌خواهان در تبریز خانه ستارخان نیز به توپ بسته شد و تا حدود زیادی آسیب دید.

این خانه تاریخی بعدها در دوران پهلوی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و تا سال 1389 به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گرفت. در سال 1389 برای چندین سال در اختیار کلینیک حقوقی دفتر شمال غرب کمیسیون حقوق بشر اسلامی قرار گرفته و دیگر امکان بازدید از آن وجود نداشت؛ تا اینکه اداره میراث فرهنگی تبریز خانه را در اختیار خود گرفت و با انجام عملیات بازسازی در آن، امکان ورود گردشگران و بازدید از آن را برای همه افراد در دسترس قرار داد. این خانه باشکوه و زیبا در تاریخ 14 مهر ماه سال 1386 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه ستارخان کجاست؟

خانه ستارخان کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ramin Alivand)

خانه ستارخان تبریز در محله امیرخیز، خیابان شمس تبریزی و در کوچه ستارخان غربی این شهر واقع شده‌است. برای دسترسی به این خانه تاریخی زیبا به راحتی می‌توانید از وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس و یا تاکسی استفاده کنید. اگر قصد دارید با استفاده از اتوبوس‌های شهرداری خودتان را به این خانه برسانید، باید بدانید نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس که در فاصله کمی از این مکان قرار دارد، ایستگاه شمس تبریزی است. همچنین اگر با خودروی شخصی به تبریز سفر کرده‌اید و قصد بازدید از این جاذبه را دارید، هر کجای شهر که هستید، خودتان را به خیابان شمس تبریزی برسانید.

در ادامه لوکیشن این خانه باشکوه را برایتان قرار داده‌ایم تا به کمک آن بتوانید در هر کجای شهر که هستید، کوتاه‌ترین و بهترین مسیر را انتخاب کنید.

لوکیشن در نشان

معماری خانه ستارخان

معماری خانه ستارخان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amir Ababaf)

خانه ستارخان نمونه‌ای از معماری سنتی ایرانی بوده که نشان‌دهنده فرهنگ و هنر مردم این منطقه است. این خانه زیبا که زمانی کاربرد سیاسی داشته و محل زندگی یکی از بزرگ‌ترین سرداران کشورمان بوده امروزه به موزه تبدیل شده و در اختیار اداره میراث فرهنگی شهر تبریز است. این خانه تاریخی دارای دو حیاط بیرونی و اندرونی است. حیاط اندرونی خانه از یک حوض بزرگ و اتاق‌های متعدد تشکیل می‌شده که محل زندگی ستارخان و خانواده‌اش بوده است. همچنین در حیاط بیرونی خانه یک باغ بزرگ و اصطبل قرار دارد. از جمله مصالح به کار رفته در ساخت این بنا می‌توان به خشت و آخر اشاره کرد.

 یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه ستارخان کتیبه تاریخی است که در سردر خانه قرار دارد نوشته شده است: «خانه ستارخان، سردار ملی». فضای ساده و کوچک و به دور از تجملات، از مهم‌ترین ویژگی‌های این خانه تاریخی است. از مهم‌ترین تزئینات به کار رفته در ساخت این خانه می‌توان به آجرکاری و گچ‌بری بر روی دیوارها اشاره کرد. درون حیاط و بخش داخلی خانه می‌توانید آثار به بسیار با ارزشی از جمله تندیس ستارخان، عکس‌هایی از صحنه‌های جنگ و به توپ بستن این مکان، روزنامه‌های تاریخی، برخی از وسایل شخصی ستارخان نظیر کلت کمری، لباس و غیره را ببینید.

جاذبه های دیدنی اطراف خانه تاریخی ستارخان

جاذبه های دیدنی اطراف خانه ستارخان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amir Ababaf)

جاذبه‌های شهر تبریز به خانه ستارخان ختم نمی‌شود و هنوز صدها مکان دیگر برای بازدید وجود دارد. این شهر زیبا مملو از جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و تفریحی بوده که بازدید از همه آن‌ها خالی از لطف نیست. در قسمت زیر لیستی از نزدیک‌ترین جاذبه‌های گردشگری به این عمارت تاریخی را برایتان قرار داده‌ایم تا به راحتی برای بازدید از آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

 • مسجد کبود تبریز (فاصله: 4.9 کیلومتر)
 • خانه تاریخی سلطان القرایی (فاصله تا خانه ستارخان: 1.7 کیلومتر)
 • موزه قاجار (با فاصله 3.3 کیلومتر از خانه)
 • موزه سنجش (در 4 کیلومتری از خانه تاریخی ستارخان)
 • خانه بهنام (فاصله: 3.9 کیلومتر)
 • باغ گلستان (با فاصله 2.2 کیلومتری از خانه ستارخان)
 • خانه مشروطه تبریز (فاصله: 2.5 کیلومتر)

نکات بازدید از خانه ستارخان

نکات بازدید از خانه ستارخان
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Amir Ababaf)
 • بهای بلیط ورودی خانه ستارخان برای تمامی گردشگران رایگان بوده و برای بازدید نیاز به رزرو قبلی ندارید.
 • ساعت بازدید از این خانه تاریخی در شش ماه نخست سال از ساعت 08:00 صبح الی 18:00 عصر و در شش ماه دوم سال از ساعت 08:00 الی 17:00 عصر است و شما می‌توانید در این بازه زمانی به بازدید از این مکان زیبا بپردازید.
 • شهر تبریز آب‌وهوای به نسبت سردی دارد و به دلیل قرارگیری در نزدیکی کوهستان، زمستان‌های بسیار سرد و پر بارشی دارد. بنابراین بهترین زمان بازدید از خانه ستارخان و سایر جاذبه های گردشگری تبریز، فصل بهار و تابستان است.
 • پیشنهاد می‌کنیم دوربین عکاسی همراه خود داشته باشید تا بتوانید از شگفتی‌های این خانه تاریخی و آثار موجود در آن عکاسی کنید.
 • این خانه باشکوه یکی از مهم‌ترین آثار ملی کشورمان محسوب می‌شود، بنابراین از آسیب به آن و لمس کردن ویترین‌ها جدا خودداری کنید.

سخن آخر

خانه ستارخان محل زندگی یکی از غیور مردان مبارز در زمان انقلاب مشروطه بوده و از اهمیت بالایی قرار دارد و امروزه با بازدید از آن می‌توانید اطلاعات خوبی از آن دوران از تاریخ به دست آورید. این خانه تاریخی یکی از برجسته‌ترین جاذبه‌های دیدنی شهر تبریز بوده و ارزش بالایی جهت بازدید دارد. در این مقاله از گردشی تاپ سعی کردیم اطلاعات جامعی از این جاذبه را در اختیارتان قرار دهیم تا با دید بازتری از آن دیدن کنید. همچنین اگر پیش‌تر از این مکان دیدن کرده‌اید، خوشحال می‌شویم تجربه بازدید خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

خانه ستارخان کجاست؟

این جاذبه در محله امیرخیز، خیابان شمس تبریزی و در کوچه ستارخان غربی قرار گرفته است.

این خانه متعلق به چه کسی بوده است؟

این خانه متعلق به سردار ملی، ستارخان بزرگ است.

قدمت خانه ستارخان به چه دورانی برمی‌گردد؟

قدمت این خانه تاریخی به دوران قاجار می‌رسد.

بهترین زمان بازدید از خانه ستارخان کدام است؟

فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از این جاذبه است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا