جاهای دیدنی اصفهانایرانگردیسفر به استان اصفهانسفر به اصفهان

باغ گل های اصفهان

در دنیایی زندگی می‌کنیم که ساختمان‌ها روز به روز مرتفع‌تر و تعداد کارخانه‌ها و وسایل نقلیه روز به روز بیشتر می‌شود؛ اما هنوز هم در بین تمام این شلوغی‌ها و آلودگی‌ها مکان‌هایی وجود دارند که بتوان بوی طبیعت و حس آرامش را در آن‌ها پیدا کرد. باغ گل های اصفهان یکی از این مکان‌ها است که مانند یک تکه از بهشت در مرکز این شهر قرار گرفته است. این باغ یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های این شهر است که توسط شهرداری و به منظور کمک به آلودگی هوا به بهره‌برداری رسیده است.

باغ گل های اصفهان جایی است که شما می‌توانید تنوع بالایی از انواع گل‌ها و گیاهان را مشاهده کنید که بیشتر آن‌ها از کشورهای دیگر به اینجا راه پیدا کرده‌اند. این باغ حس امید، نشاط و زندگی را در شما به وجود می‌آورد و تمام 5 حواس شما را از خواب بیدار می‌کند. در این مقاله از گردشی تاپ با ما همراه باشید تا شما را با باغ گل های اصفهان و بخش‌های جذاب آن آشنا کنیم.

مختصری درباره باغ گل های اصفهان

این باغ در کنار زاینده روز و در زمینی به مساحت 65000 متر مربع آرام گرفته است و یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی اصفهان است. این مجموعه که بیشتر جنبه تفریحی و تحقیقاتی دارد، در چند سال گذشته بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است. در این مجموعه به صورت کلی 13 بخش متفاوت وجود دارد که هر کدام ویژگی‌های متفاوتی نسبت به سایر بخش‌ها دارند.

آشنایی با باغ گیاهان اصفهان
عکس از جاباما

در باغ گل های اصفهان بیش از 390 گونه گیاهی وجود دارد که هر کدام جذابیت خاص خود را دارد و شما باید از تمام آن‌ها دیدن کنید. خوشبختانه در انتخاب این گونه‌ها شرایط اقلیمی شهر اصفهان لحاظ شده و گیاهانی انتخاب شده‌اند که در محیط اصفهان می‌توانند رشد کنند. وجود تمام این گل‌ها و گیاهان در کنار بخش‌هایی مانند آب‌نما، برکه، فواره‌های کوچک و بزرگ و محوطه‌ای که به بهشت می‌ماند یک سرزمین رویایی را در دل شهر اصفهان خلق کرده است.

از آن‌جایی‌که میزان بارندگی در شهر اصفهان کم است و این گیاهان به رطوبت و آب نیاز دارند، از سیستم آبیاری پُر فشار در این مجموعه استفاده شده است. به کمک این سیستم، علاوه‌بر اینکه گل‌ها و گیاهان سیراب می‌شوند، رطوبت مورد نیاز محیط نیز تامین می‌شود تا گیاهان در یک محیط مناسب رشد و نمو پیدا کنند. نور مورد نیاز باغ گل های اصفهان نیز در روز توسط خورشید و در شب توسط پروژکتورهای ملایم و نسبتا ضعیف تامین می‌شود.

عده زیادی از افراد این شهر را با جاهایی مانند سی و سه پل اصفهان می‌شناسند و فکر می‌کنند این شهر فقط برای بازدید از بناهای تاریخی است؛ اما باغ گل های اصفهان بازی را تغییر داده است و این ذهنیت را از بین برده است. پیشنهاد گردشی تاپ به شما این است که حتما به همراه خانواده و دوستان خود از این باغ رویایی دیدن کنید و از بخش‌های مختلف آن عکس بگیرید.

درون باغ گل های اصفهان چه خبر است؟

محوطه باغ گل های اصفهان
عکس از ایسنا (عکاس: سعید فراشیان)

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، این باغ بخش‌های متنوعی را در خود جای داده است که هر کدام از آن‌ها گیاهان متفاوتی را در خود نگه می‌دارند و جذابیت خاص خود را دارند. وجود این بخش‌های متنوع باعث شده که باغ گیاهان اصفهان مکان کسل‌کننده‌ای نباشد و گردشگران با شور و هیجان به ماجراجویی در این باغ بپردازند. در ادامه به معرفی کامل این بخش‌ها می‌پردازیم؛ فقط در نظر داشته باشید که بازدید از تمام آن‌ها تقریبا 3 الی 4 ساعت زمان می‌برد.

محوطه باغ

محوطه اولین جایی است که پس از ورود به  باغ گل های اصفهان با آن رو‌به‌رو می‌شوید. وجود برکه‌ها، باغچه‌های جذاب، راهروهای زیبا و فواره‌های دلربا باعث شده‌اند تا محوطه باغ به عنوان یکی از زیباترین بخش‌های این مجموعه به حساب آید. در محوطه باغ تقریبا 5000 متر مربع به صورت سنگ‌فرش‌شده وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها از قدم زدن و نگاه کردن به بخش‌های مختلف لذت ببرید.

راستی در مرکز محوطه باغ گل های اصفهان طرحی وجود دارد که احتمالا بیشتر از هر چیز دیگری نظر شما را جلب می‌کند. این طرح یکی از طرح‌های اصیل و سنتی شهر اصفهان است که در ساخت آن از گل‌ها و گیاهان زیادی استفاده شده است.

پیشنهاد مطالعه: باغ پرندگان اصفهان

بخش زنبق

بخش زنبق در با گل های اصفهان
عکس از ایسنا (عکاس: سعید فراشیان)

بخش گیاهان زنبق یکی از جذاب‌ترین بخش‌های باغ گیاهان اصفهان است که تقریبا 950 متر مربع از فضای این باغ را به خود اختصاص داده است. در این بخش می‌توانید بیش از 40 گونه از انواع زنبق را مشاهده کنید که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند. هر کدام از این گونه‌ها از یک نقطه از جهان تهیه شده‌اند تا مجموعه‌ای کامل در مقابل چشمان شما قرار بگیرد. در نظر داشته باشید که برای بازدید از این بخش باید خود را به ضلع شرقی این باغ برسانید.

بخش گیاهان پیازی

بخش گیاهان پیازی تقریبا 750 متر از مساحت باغ را به خود اختصاص داده است و بیشتر از 35 گونه گیاهان پیازی را در خود جای داده است. قرارگیری این گونه‌ها در کنار یکدیگر منظره‌ای را خلق می‌کنند که مشابه آن را در هیچ نقطه‌ای از ایران ندیده‌اید. در نظر داشته باشید که تعداد گونه‌های گیاهان پیازی بیشتر از این تعداد است؛ اما بقیه آن‌ها امکان رشد و نمو در شرایط اقلیمی شهر اصفهان را ندارند و به همین خاطر در این مجموعه حضور ندارند.

پیشنهاد مطالعه: آکواریوم اصفهان

بخش داوودی

بخش گل های داوودی در باغ گیاهان اصفهان
عکس از ایسنا (عکاس: سعید فراشیان)

بخش داوودی نیز 920 متر از فضای باغ گل های اصفهان را به خود اختصاص داده و یکی از محبوب‌ترین بخش‌ها در بین گردشگران است. در این بخش می‌توانید بیش از 25 گونه از گل‌های داوودی را مشاهده کنید که احتمالا اکثر آن‌ها را ندیده‌اید و برای شما تازگی دارد. در نظر داشته باشید که بخش گل‌های داوودی این مجموعه در حاشیه شرقی قرار گرفته و برای بازدید از آن باید به وسیله معابر پیاده که در بالا به آن اشاره کردیم، خود را به ضلع شرقی برسانید.

بخش گیاهان دارویی

بخش گیاهان دارویی با توجه به کاربردی که دارد، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های باغ گل های اصفهان به حساب می‌آید و در بین گردشگران نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این بخش 1150 متر مربع از مساحت باغ را به سلطه خود درآورده است و در آن می‌توانید بیش از 130 گونه از گیاهان دارویی را مشاهده کنید. هر کدام از این گیاهان از یک نقطه از کشور ایران وارد این باغ شده است و برای جمع‌آوری آن‌ها تلاش بسیار زیادی شده است.

باغ صخره ای

باغ صخره‌ای 2500 متر از زمین‌های باغ گیاهان اصفهان را به خود اختصاص داده و به عنوان بزرگ‌ترین و مجلل‌ترین بخش در این مجموعه شناخته می‌شود. این بخش در ارتفاع 3.5 متری از سطح زمین قرار گرفته و می‌توانید بیش از 240 گونه از گیاهان صخره‌ای را در آن مشاهده کنید. باغ صخره‌ای یکی از متفاوت‌ترین قسمت‌های این مجموعه است و بازدید از آن را نباید از دست بدهید.

برکه

برکه ی باغ گل های شهر اصفهان
عکس از ایسنا (عکاس: سعید فراشیان)

در این مجموعه برکه‌ای به مساحت 3500 متر مربع قرار گرفته است که از اهمیت فوق‌العاده زیادی برخوردار است. این برکه در ضلع شرقی باغ قرار گرفته و هدف از ساخت آن، پرورش گیاهان آبزی است.

آبنما

پس از بازدید از باغ صخره‌ای اگر به سمت شرق آن نگاه کنید، متوجه یک آبنمای 4 متری زیبا خواهید شد. این آبنما یکی از زیباترین و مهیج‌ترین بخش‌هایی است که می‌توانید در باغ گل های اصفهان مشاهده کنید. استفاده از سنگ‌های کوچک و بزرگی که از سطح رودخانه جمع‌آوری شده‌اند، باعث شده که این آبنما کاملا طبیعی به‌نظر برسد. در نظر داشته باشید که آب این آبنما در نهایت به برکه می‌رسد.

نکته: برای دریافت آخرین اخبار مربوط به این باغ، پیشنهاد می‌کنیم که پیج اینستاگرام این مجموعه را دنبال کنید.

باغ گل های اصفهان کجاست؟

این باغ در حاشیه زاینده‌رود و در ابتدای خیابان سلمان فارسی جا خوش کرده است. اگر قصد دارید از وسایل حمل‌و‌نقل عمومی برای دسترسی به این مکان استفاده کنید، بهترین راه این است که ابتدا خود را به ایستگاه متروی سی‌و‌سه پل برسانید و سپس از آن‌جا به وسیله تاکسی یا تاکسی‌های اینترنتی به باغ گل های اصفهان بروید. چنانچه قصد دارید با ماشین شخصی خودتان به این مکان بروید، می‌توانید از لوکیشن زیر برای مسیریابی استفاده کنید.

بهترین زمان بازدید از باغ گل های اصفهان کدام است؟

این باغ در هر فصلی از سال زیبایی خاص خودش را دارد و شما در همه روزهای سال می‌توانید از آن دیدن کنید. با این‌حال اگر نظر ما را می‌خواهید، پیشنهاد می‌کنیم که در فصل بهار برای بازدید از باغ گیاهان اصفهان بروید. در این فصل اکثر گل‌ها شکوفه می‌دهند و باغ زیبایی وصف‌ناپذیری پیدا می‌کند. فصل بهار تجمع گردشگران برای بازدید از باغ گل‌ها زیاد است و اگر نمی‌خواهید درگیر این شلوغی شوید، تا قبل از ظهر خود را به باغ برسانید.

ساعات فعالیت و هزینه بازدید از باغ گیاهان اصفهان

هزینه بازدید از باغ گل های اصفهان
عکس از ایسنا (عکاس: سعید فراشیان)

این مجموعه همه روزه از ساعت 09:00 الی 23:00 آماده استقبال از گردشگران است. همچنین باید بدانید که هزینه تهیه بلیط برای گردشگران داخلی 10000 تومان و برای گردشگران خارجی 50000 تومان است. این نکته را نیز اضافه کنیم که تهیه بلیط تنها به صورت حضوری امکان‌پذیر است و نمی‌توانید اینترنتی آن را خریداری کنید.

سخن پایانی

عده زیادی از افراد شهر اصفهان را با جاهایی مانند سی و سه پل و میدان نقش جهان می‌شناسند و تنها با بافت تاریخی این شهر آشنایی دارند. باغ گل های اصفهان جزو آن دسته از جاهایی است که چهره جدیدی از این شهر را به گردشگران نشان می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم که وسایل سفر را جمع کنید، چند روزی به شهر اصفهان بروید و این‌بار در کنار بازدید از بافت تاریخی شهر، از این باغ رویایی نیز دیدن کنید.

از اینکه برای مطالعه درباره باغ گل های اصفهان وب سایت گردشی تاپ را انتخاب کردید، بی‌نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول

هزینه بازدید از باغ گل های اصفهان چقدر است؟

هزینه تهیه بلیط این مجموعه برای گردشگران داخلی 10,000 تومان و برای گردشگران خارجی 50,000 تومان است.

بهترین زمان بازدید از باغ گل های اصفهان کدامند؟

از آن‌جایی‌که اکثر گل‌ها و گیاهان این مجموعه در فصل بهار و در ماه اردیبهشت شکوفه می‌دهند، بهار را می‌توانیم به عنوان بهترین زمان بازدید از این باغ معرفی کنیم. البته در نظر داشته باشید که این باغ رویایی در سایر فصل‌های سال نیز جذابیت‌های خاص خود را دارد.

ساعات فعالیت باغ گل های اصفهان کدام است؟

این باغ همه روزه از ساعت 09:00 الی 23:00 چشم‌انتظار گردشگران داخلی و خارجی است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا