با ثبت نام در سایت گردشی تاپ و شرکت در لیگ ما، می‌تونید تورهای داخلی و خارجی برنده بشید. این دوره از لیگ گردشی تاپ در تاریخ 15 تیر به پایان می‌رسه. پس همین الان از منو سایت ثبت نام خود را کامل کنید.

جاذبه های گردشگری داخلی

کلیسای سورت مسروپ

کلیسای سورت مسروپ یکی از سه کلیسای مقدس شهر اهواز است که قدمت آن به دوران پهلوی برمی‌گردد. این کلیسا با گنبدهای مخروطی خود یکی از زیباترین ساختمان‌های شهر محسوب می‌شود و در لیست جاهای دیدنی اهواز قرار گرفته است. اگرچه این مکان از روزهای اوج خود فاصله زیادی گرفته و اکنون مراسمات بسیار کمی در آن برگزار می‌شود؛ اما ساختمان آن مانند روز اول پابرجاست و ارزش زیادی برای دیدن دارد.

در ادامه همراه ما باشید تا شما را با تاریخچه و معماری این بنای زیبا آشنا کنیم.

آشنایی با کلیسای سورت مسروپ

آشنایی با کلیسای سورت مسروپ
عکس از گوگل مپ (عکاس: Varand Aragads)

در نزدیکی بازار عبدالحمید اهواز، بنایی قدیمی با معماری خارق‌العاده نفس می‌کشد که قدمت آن به دوران پهلوی برمی‌گردد. غیر ممکن است که در حال قدم و خرید کردن در بازار عبدالحمید باشید و نظر شما به سمت گنبدهای زیبای آن جلب نشود. این بنای تاریخی همان کلیسای سورت مسروپ است که با نام کلیسای سورپ مسروپ نیز شناخته می‌شود. متاسفانه این کلیسا امروزه کمتر مورد استفاده ارامنه شهر اهواز قرار می‌گیرد و مراسمات کمی در طول سال در آن برگزار می‌شود.

کلیساهای ایران معمولا توسط خیرین ارامنه ساخته شده‌اند؛ این موضوع در خصوص کلیسای سورت مسروپ نیز صدق می‌کند. این کلیسا در سال 1347 توسط شخصی به نام تیرداد داویدیان که یکی از کارکنان شرکت نفت بود ساخته شده است. طراحی این بنا هم توسط همین شخص انجام شده و تیرداد در طراحی آن از تلفیق معماری ارامنه و اسلامی بهره گرفته است.

آقای تیرداد داویدیان این کلیسا را با هدف ایجاد مکانی دنج و خلوت برای راز و نیاز کردن مسیحیان با خدای خود ساخته است؛ اگرچه امروزه مسیحیان کمتری از آن استفاده می‌کنند و کلیسای سورت مسروپ از روزهای اوج خود فاصله زیادی گرفته است. تیرداد با این کار نام خودش را در میان مسیحیان شهر اهواز جاودانه کرد.

کلیسای سورت مسروپ کجاست؟

کلیسای سورپ مسروپ کجاست؟
عکس از گوگل مپ (عکاس: Ali Amiri)

این کلیسا در نزدیکی رود کارون، بین بلوار آزادگان و شریعتی، در نزدیکی خیابان شهید موسوی قرار دارد. دسترسی به کلیسای سورت مسروپ با اتوبوس، تاکسی و اتومبیل شخصی خودتان امکان‌پذیر است. اگر می‌خواهید از اتوبوس برای دسترسی به آن استفاده کنید، باید در ایستگاه برجایی پیاده شوید و سپس وارد خیابان شهید مصطفایی شوید. در این خیابان تا جایی به مسیر خود ادامه دهید که تابلو خیابان شهید موسوی را ببینید و سپس وارد این خیابان شوید؛ کلیسا در داخل همین خیابان است.

در صورتی که می‌خواهید از اتومبیل خودتان برای رسیدن به کلیسای سورپ مسروپ اهواز استفاده کنید، می‌توانید برای پیدا کردن بهترین و سریع‌ترین مسیر از لوکیشن زیر استفاده کنید. تا جایی که من اطراف ای کلیسا را دیدم، پارکینگ عمومی در این محل وجود ندارد و باید ماشین خود را در نزدیکی جاذبه، در مکانی امن پارک کنید.

لوکیشن در بلد

لوکیشن در نشان

معماری کلیسای سورت مسروپ اهواز

معماری کلیسای سورت مسروپ اهواز
عکس از گوگل مپ (عکاس: محمد حمادی)

پلان اصلی این کلیسا مستطیل‌شکل است و مانند تمام کلیساهای دیگر، از رنگ سفید در نمای آن استفاده شده است که نشان دهنده طهارت و پاکیزگی این مکان مقدس است. گنبدهای مخروطی شکل که یکی در مرکز بنا و دیگری روی سقف ورودی قرار گرفته است، بیشتر از هر چیزی در نمای کلیسای سورت مسروپ خودنمایی می‌کنند. این گنبدها دارای پایه‌های سنگی سفید هستند و روی قسمت مخروطی‌شکل آن‌ها یک صلیب کوچک هم نصب شده است.

المان دیگری که از نظر من نمای کلیسا را جذاب کرده است، پنجره‌های منحنی و کوچکی هستند که توسط حفاظ‌های صلیب‌شکل پوشیده شده‌اند. پس از آنکه ظاهر کلیسای سورت مسروپ را برانداز کردید، وقت آن است که به داخل آن بروید و زیبایی‌های داخلی آن را هم کشف کنید. برای ورود به کلیسا باید از ورودی قرار گرفته در شمال شرقی سازه استفاده کنید؛ این ورودی به صورت مستطیلی طراحی شده و کمی کوچک‌تر از ورودی محراب است.

داخل کلیسای سورت مسروپ مانند تمام کلیساهای دیگر حس آرامش را به شما منتقل می‌کند. دیوارهای سفیدی که روی آن‌ها نقاشی‌هایی از عیسی مسیح قرار گرفته و دیدن آن‌ها می‌تواند جذاب باشد. روی زمین فرش قرمز پهن شده و ده‌ها صندلی چوبی برای نشستن عبادت‌کنندگان نیز در سالن قرار دارد. راستی این را هم اضافه کنیم که این کلیسای جذاب یک ناقوس بزرگ هم در خودش جا داده که یکشنبه هر هفته به صدا درمی‌آید.

نکات تکمیلی

هزینه بازدید از کلیسای سورت مسروپ
عکس از گوگل مپ (عکاس: Ahmad Ameri)
 • بازدید از بخش‌های مختلف کلیسای سورت مسروپ تقریبا 1 الی 2 ساعت زمان می‌برد.
 • بازدید از فضای داخلی این کلیسا برای عموم افراد آزاد نیست و ابتدا باید هماهنگی‌های لازم انجام شود.
 • برای ورود به داخل کلیسا باید مبلغی را به عنوان ورودی پرداخت کنید؛ این مبالغ صرف مرمت و بازسازی کلیسا در آینده خواهد شد.
 • پیش از اقدام برای دیدن این کلیسا، حتما از باز بودن آن اطمینان حاصل کنید؛ اگرچه در صورت بسته بودن می‌توانید از دیدن نمای آن لذت ببرید.
 • فصل سرد سال بهترین زمان برای سفر به این شهر و دیدن جاذبه‌های آن است.
 • از وارد کردن هرگونه آسیب به بخش‌های مختلف کلیسای سورپ مسروپ خودداری کنید.
 • اهواز دو کلیسای دیگر با نام‌های «شبان نیکو» و «نادری» هم وجود دارد که در صورت تمایل می‌توانید از آن‌ها نیز دیدن کنید.

جاذبه های اطراف کلیسای سورت مسروپ

جاذبه های اطراف کلیسای سورت مسروپ
عکس از گوگل مپ (عکاس: Siamak Sharifi)

پس از بازدید از این کلیسای زیبا پیشنهاد می‌کنم که برای دیدن موارد زیر هم برنامه‌ریزی کنید تا شاهد چهره‌های دیگر شهر اهواز هم باشید.

 • سقاخانه تاریخی اهواز (در بلوار شریعتی قرار گرفته و تنها 397 متر فاصله دارد.)
 • گرمابه تاریخی جمشیدی (این جاذبه هم در بلوار شریعتی قرار دارد و فاصله آن از کلیسای سورت مسروپ اهواز 552 متر است.)
 • پل سیاه اهواز (روی رودخانه کارون و در فاصله 4.9 کیلومتری قرار گرفته است.)
 • کاروانسرای معین‌التجار (فاصله: 1.2 کیلومتر)
 • خانه ماپار (در فاصله 4.1 کیلومتری از کلیسای سورپ مسروپ)
 • موزه هنرهای معاصر اهواز (فاصله: 2.9 کیلومتر)
 • بازار عبدالحمید (با فاصله 1.7 کیلومتر)
 • پل سفید اهواز (فاصله: 3.3 کیلومتر)

سخن پایانی

کلیسای سورت مسروپ با قدمتی که به دوران پهلوی برمی‌گردد و معماری که تلفیقی از معماری ارامنه و اسلامی است، یکی از زیباترین ساختمان‌های شهر اهواز محسوب می‌شود. اگر جزو افرادی هستید که قصد سفر به اهواز را دارید و از این کلیسا دیدن نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنم که بازدید از آن را در برنامه خودتان قرار دهید و در اولویت بگذارید. خوشحال می‌شویم اگر نظر خود را درباره این کلیسا با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

کلیسای سورت مسروپ کجاست؟

این کلیسا در نزدیکی رود کارون در خیابانی به نام شهید موسوی قرار گرفته است.

کلیسای سورت مسروپ در چه سالی ساخته شده است؟

این مکان مقدس در سال 1347، با تلفیق معماری ارامنه و ایرانی، توسط شخصی به نام تیرداد داویدیان ساخته شده است.

آیا بازدید از کلیسای سورپ مسروپ امکان‌پذیر است؟

بازدید از داخل این مکان برای عموم افراد آزاد نیست و پیش از بازدید باید هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 5 تعداد کل امتیازات 1

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا