جاذبه های گردشگری داخلی

پل سفید اهواز

بسیاری از شهرهای ایران با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی خود پذیرای گردشگران هستند؛ اما در شهر اهواز داستان کاملا متفاوت است. در این شهر پل‌های ساخته شده روی رود کارون مهم‌ترین جاهایی هستند که باید از آن‌ها دیدن کنید. در حقیقت باید بدانید که وجود 10 پل بر روی این رود سبب شده که اهواز لقب شهر پل‌ها را به خود اختصاص دهد. پل سفید اهواز را شاید بتوانیم به عنوان زیباترین عضو این خانواده 10 نفره معرفی کنیم که بیشتر از بقیه خودنمایی می‌کند.

در این مقاله از گردشی تاپ تصمیم گرفتیم تا نگاه جذابی به پل سفید اهواز داشته باشیم و درباره تاریخچه و معماری آن به شما توضیح دهیم. همچنین در انتها فاصله این سازه با سایر پل‌های این شهر را به شما می‌گوییم. پس در ادامه همراه گردشی تاپ باشید.

مختصری درباره پل سفید اهواز

آشنایی با پل سفید اهواز
عکس از irantripedia (عکاس: نامشخص)

همانطور که گفتیم 10 پل زیبا و جذاب در دل شهر اهواز و بر روی رودخانه کارون جا خوش کرده‌اند که هر کدام یکی از جاهای دیدنی اهواز محسوب می‌شوند. این پل‌ها طراحی و معماری خاص خود را دارند و با لقب‌های خاصی در بین مردم شناخته می‌شوند. به عنوان مثال پل هفتم با لقب طولانی‌ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه شناخته می‌شود و پل هشتم نیز لقب طولانی‌ترین پل کابلی ایران را به خود اختصاص داده است. سوال اینجاست که لقب پل سفید اهواز چیست؟

باید بگوییم که پل سفید اهواز با معماری خاصی که دارد، لقب اولین پل معلق در ایران را به خود اختصاص داده است. این سازه در دوران رضا شاه ساخته شده و در سال 1378 نیز در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این پل که با نام‌های پل هلالی و پل معلق نیز شناخته می‌شود، در ابتدا با هدف عبور عابران پیاده و درشکه‌ها ساخته شد؛ اما اکنون به یک مسیر یک‌طرفه برای ماشین‌ها و مردم تبدیل شده است.

پل سفید اهواز همچنین به عنوان قدیمی‌ترین پل هلالی خاورمیانه و هشتمین پل بزرگ معلق در خاورمیانه نیز شناخته می‌شود. جالب است بدانید که بالا رفتن از هلال‌های این سازه از گذشته تاکنون یکی از جذاب‌ترین تفریحات برای مردم محلی اهواز و برخی از گردشگران بوده است.

پل سفید اهواز کجاست؟

این سازه بر روی رود کارون و بین پارک جزیره و پل نادری قرار گرفته است. همچنین باید بدانید که پل سفید اهواز از یک طرف به میدان شهدا از سمت دیگر به پارک سه دختر می‌رسد. برای آن دسته از افرادی که می‌خواهند با استفاده از اتوبوس‌های شهری خود را به این پل برسانند، بهترین راه این است که در ایستگاه پست پیاده شوند و از آن‌جا با 510 متر پیاده‌روی خود را به پل برسانند.

برای آن دسته از افرادی که به ماشین دسترسی دارند نیز، بهترین راه استفاده از لوکیشن پایین است تا گوگل بهترین مسیر را با توجه به لوکیشن فعلی شما نشان دهد.

تاریخچه پل معلق اهواز، از طراحی تا بهره برداری

طراحی این پل در سال 1311 انجام شده است و در آن زمان تنها سازه‌ای که بر روی رود کارون قرار داشت، پل سیاه بود. طرح پل سفید اهواز به‌قدری جذاب بود که به سرعت پذیرفته شد و فرآیند ساخت آن در سال 1312 در دستور کار قرار گرفت. میرزا علی خان منصور (وزیر طرق و شوارع ایران) در تاریخ 17 خرداد ماه سال 1312، تصمیم گرفت تا برای ساخت این پل با یک شرکت سوئدی وارد همکاری شود.

فرآیند ساخت پل معلق اهواز
عکس از خبرگزاری خورنا (عکاس: نامشخص)

قرارداد ساخت پل سفید اهواز بین طرفین با موفقیت بسته شد و شرکت سوئدی هزینه ساخت آن را تقریبا 78000 تومان برآورد کرد. پرداخت این هزینه به عهده بانک ملی بود و مصالح مورد نیاز برای ساخت پل نیز توسط یک شرکت سوئدی تامین می‌شد. پس از عقد قرارداد، تقریبا 1 سال طول کشید تا مکان پل بر روی رود کارون تعیین شود. سرانجام در تاریخ مهر ماه سال 1313 مکان پل سفید اهواز تعیین و پروژه وارد فاز عملیاتی شد.

در تیر ماه سال 1314 ساخت پایه‌های پل به اتمام رسید و حالا وقت آن رسیده بود که بخش هلالی پل بر روی سازه سوار شود. ای کار نیز به کمک 5 دوبه انجام شد تا فرآیند ساخت پل سفید اهواز با موفقیت به پایان برسد. اما این پایان ماجرا نبود و اکنون وقت آن رسیده بود که کارایی پل مورد آزمایش قرار بگیرد. تست‌های اولیه تقریبا 5 ساعت طول کشید که خوشبختانه مشکل خاصی نیز در این پل‌ها مشاهده نشد.

بهره برداری پل سفید اهواز
عکس از Visit Iran (عکاس: نامشخص)

پل سفید اهواز سرانجام در تاریخ 30 شهریور ماهسال 1315 به راه‌آهن جنوب تحویل داده شد و دو ماه بعد به صورت رسمی افتتاح شد. در ابتدا محدودیت‌های زیادی برای عبور از روی پل اعمال شد که از جمله مهم‌ترین آن‌ها باید به این موضوع اشاره کنیم که بیشتر از یک ماشین و یا بیشتر از 4 درشکه حق ندارند به صورت همزمان از روی پل عبور کنند. خوشبختانه امروزه خبری از آن محدودیت‌ها نیست و ده‌ها ماشین به صورت همزمان روی این پل قرار می‌گیرند.

معماری پل سفید اهواز

معماری پل سفید اهواز
عکس از Visit Iran (عکاس: نامشخص)

اسکلت پل از جنس فلز و پایه‌های آن بتنی است. طول و عرض سازه نیز به ترتیب 500 و 10 متر است و در ارتفاع 13 متری از سطح رود کارون قرار گرفته است. پل سفید اهواز دو مسیر ماشین‌رو و دو مسیر برای عابران پیاده را در خود جا داده است و این امکان را برای شما فراهم می‌کند تا از قدم زدن بر روی اولین پل معلق ایران لذت ببرید. این پل دارای 5 بخش هلالی شکل است که اولی و آخری 130 و 136 متر و سه بخش میانی هر کدام 49 متر می‌باشند.

همچنین باید بدانید که در ساخت پل سفید اهواز از 8 ستون استفاده شده که ضخامت هر کدام 56 متر است. قوس‌های بتنی پل نیز 12 و 20 متری هستند. جالب‌تر از همه این است که تمام قطعاتی که در این سازه مشاهده می‌کنید، با استفاده از پیچ و مهره به یکدیگر متصل شده‌اند.

سایر پل های اهواز

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، 10 پل زیبا و جذاب بر روی رودخانه کارون جا خوش کرده‌اند. در این قسمت از مقاله قصد داریم که جذاب‌ترین آن‌ها را به شما معرفی کنیم و فاصله هر کدام را تا پل سفید اهواز به شما بگوییم.

سایر پل های اهواز
عکس از irantripedia (عکاس: نامشخص)
  • پل هفتم: این پل که با نام آبشار مصنوعی اهواز نیز شناخته می‌شود، یکی از زیباترین مناظری است که پس از غروب آفتاب می‌توانید در شهر اهواز مشاهده کنید. پل هفتم اهواز طولانی‌ترین آبشار مصنوعی در خاورمیانه است. فاصله این دو سازه از یکدیگر 3.2 کیلومتر (8 دقیقه) است.
  • پل سیاه: یکی از مهم‌ترین سازه‌های شهر اهواز است که نقش بسیار مهمی را در دوران جنگ جهانی دوم ایفا کرده است. فاصله این سازه تا پل سفید اهواز نیز 2.2 کیلومتر است.
  • پل طبیعت کیانپارس: با نام پل طبیعت اهواز نیز شناخته می‌شود و یکی از بهترین مکان‌ها برای پیاده‌روی بر روی رود کارون است. فاصله این دو پل از یکدیگر 9 کیلومتر است.
  • پل هشتم: طولانی‌ترین پل کابلی در کشور ایران است. پل هشتم اهواز با معماری خاص و نورپردازی جذاب خود، یکی از بهترین جاذبه‌ها برای شب محسوب می‌شود. فاصله این پل تا پل معلق اهواز نیز 1.8 کیلومتر است.

سخن پایانی

پل سفید اهواز که با نام پل معلق و پل هلالی نیز شناخته می‌شود، جزو مکان‌هایی است که بدون بازدید از آن نباید ماجراجویی خود را در اهواز به اتمام برسانید. ما در گردشی تاپ تمام سعی خود را کردیم که شما را با تمام جذابیت‌های این سازه، تاریخچه و معماری آن آشنا کنیم. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و در سفر بعدی خود به شهر اهواز از این پل جذاب دیدن کنید.

سوالات متداول

پل سفید اهواز کجاست؟

این پل از یک طرف به میدان شهدا و از طرف دیگر به پارک سه دختر ختم می‌شود. از طرفی هم باید بگوییم که بین پل نادری و بین پارک جزیره قرار دارد.

هزینه ساخت پل سفید اهواز چقدر است؟

در سال 1313 برای ساخت این سازه 75000 تومان هزینه شده است.

نزدیک ترین ایستگاه به پل معلق اهواز کدام است؟

ایستگاه پست نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس به این پل است که در فاصله 510 متری از پل قرار دارد.

هزینه بازدید از پل هلالی اهواز چقدر است؟

برای بازدید از این سازه نیازی به پرداخت هزینه نیست و دیدن آن کاملا رایگان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 4.5 تعداد کل امتیازات 2

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا