جاهای دیدنی شیرازایرانگردیسفر به شیرازسفر به فارس

موزه تاریخ طبیعی شیراز

موزه‌ها مکانی بسیار عالی برای بالا بردن اطلاعات عمومی و سطح دانش است. همچنین یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی هر شهر، موزه آن شهر است. موزه تاریخ طبیعی شیراز یکی از خاص‌ترین موزه‌های این شهر بوده که شامل بخش‌های مختلفی می‌شود. این موزه با هدف آشنایی مردم با گونه‌های زمین شناسی، جانوری و گیاهی در سال 1353 تاسیس شده و امروزه جزو معروف‌ترین جاهای دیدنی شیراز شناخته می‌شود. اگر موزه‌گردی علاقه دارید، در ادامه مقاله همراه ما باشید تا سری به این مجموعه جذاب بزنیم.

معرفی موزه تاریخ طبیعی شیراز

معرفی موزه تاریخ طبیعی شیراز
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Pedram Sh)

موزه تاریخ طبیعی شیراز یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های این شهر بوده که توسط یکی از استادان گل و گیاه دانشگاه شیراز، «استاد صدرالدین شریفی حسینی» در سال 1353 شمسی تاسیس شد. این موزه در ابتدا در یک مکان دیگر افتتاح شده بود و رفته رفته با مشارکت دانشگاه شیراز بخش‌های جدیدی به آن اضافه شده و به مکان فعلی واقع در بلوار مدرس، تغییر کرد. موزه از دو طبقه و یک تالار بزرگ تشکیل شده و دارای چندین بخش مختلف است که در ادامه به معرفی هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

موزه تاریخ طبیعی شیراز کجاست؟

آدرس موزه تاریخ طبیعی شیراز
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Pedram Sh)

موزه تاریخ طبیعی شیراز در بلوار مدرس، خیابان آزادگان این شهر واقع شده‌است. برای دسترسی به این موزه می‌توانید از سیستم حمل و نقل عمومی نظیر مترو، اتوبوس و تاکسی و یا خودروی شخصی خود استفاده کنید. بهترین وسیله برای دسترسی به این مکان جذاب، مترو است. شما باید در ایستگاه رازی پیاده شده و با کمی پیاده‌روی به موزه خواهید رسید. همچنین اگر اتوبوس را انتخاب می‌کنید، در ایستگاه آزادگان پیاده شوید.

چنانچه با ماشین شخصی خود به شیراز سفر کرده‌اید و قصد بازدید از موزه تاریخ طبیعی این شهر را دارید، در هر کجای شیراز که هستید ابتدا خودتان را به بلوار مدرس و سپس به خیابان آزادگان برسانید. پارکینگ شهرداری در نزدیکی موزه قرار دارد و می‌توانید ماشین خود را در آن‌جا پارک کنید. در قسمت زیر لوکیشن دقیق موزه را برایتان قرار داده‌ایم تا به کمک آن کوتاه‌ترین و بهترین مسیر را پیدا کنید.

 

لوکیشن در نشان

بخش های مختلف موزه تاریخ طبیعی شیراز

بخش های مختلف موزه تاریخ طبیعی شیراز
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ali Rozbeh)

موزه تاریخ طبیعی شیراز از 7 بخش مختلف تشکیل می‌شود که هرکدام از این بخش‌ها با دیگری متفاوت بوده و به موضوعی جداگانه پرداخته است. همچنین بد نیست بدانید در این موزه علاوه بر بازدید از آثار آن می‌توانید در کارگاه‌های آموزشی آن نیز شرکت کنید. تنوع بالا در این موزه آن را به یکی از بهترین موزه‌های کشور تبدیل نموده است. از جمله بخش‌های این مجموعه جذاب می‌توان به جانورشناسی، حشره‌شناسی، گیاه شناسی، مردم شناسی، آناتومی، تمبر و اسکناس اشاره کرد. در ادامه با جزئیات بیشتر به معرفی این بخش‌ها و آثار نگه‌درای شده در آن می‌پردازیم.

بخش جانورشناسی

بخش جانورشناسی موزه تاریخ طبیعی شیراز
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: تور مجازی پانومن)

در بخش جانورشناسی موزه تاریخ طبیعی شیراز شاهد 4000 گونه از جانوران مهره‌دار و بدون مهره خواهیم بود. در این بخش می‌توانیم موجوداتی مانند کرم‌ها، نرم‌تنان، پستانداران، خارپوستان، حیوانات تاکسیدرمی شده و غیره را از نزدیک ببینیم. همچنین آکواریوم 7 متری این بخش، ماهی‌های آب شیرین و انواع مارهای آبی را به نمایش می‌گذارد. بزغاله دوسر، مرغ چهارپا، بره هشت پا و قوچ چهارشاخ از موجودات عجیب‌الخلقه این بخش شناخته می‌شوند.

بخش گیاه شناسی

در بخش گیاه‌شناسی موزه نزدیک به 5000 نمونه از گونه‌های گیاهی قرار دارد که دارای قسمت‌های مختلف گیاهان در قرآن، گیاهان دارویی با معرفی 80 گونه، گیاهان در ادبیات ایران، تابلوهای آموزشی، گیاهان به فرم طبیعی، پوشش گیاهی ایران و انواع میوه و شکوفه و برگ گیاهان است. فعالیت‌های این بخش در سه بخش آموزشی، نمایشی و پژوهشی ارائه می‌گردد.

بخش حشره شناسی

بخش حشره شناسی موزه تاریخ طبیعی شیراز
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Hedayat Zare)

در بخش حشره‌شناسی با انواع حشرات در گذشته‌های بسیار دور تا به امروزه و با آفات مهم گیاهان آشنا خواهید شد. در این بخش قسمتی به نام کلکسیون نگهداری حشرات وجود دارد که جنبه آموزشی و نمایشی دارد. همچنین در کنار هر کدام از این موجودات تابلویی کوچک وجود دارد که نام، محل و تاریخ جمع آوری، بیولوژی و روش مبارزه با آن‌ها بر روی تابلو نوشته شده‌است.

بخش مردم شناسی

این بخش به طور کامل راه‌اندازی نشده اما می‌توانید اطلاعات بسیار جالبی از انسان‌ها، ویژگی آن‌ها و شیوه زندگی از بدو تولد تا زمان مرگ آشنا شوید. برای درک بهتر این قسمت از موزه، ماکت‌ها، مجسمه‌ها و عکس‌هایی قرار داده شده تا به طور کامل با ان‌ها آشنا شویم.

بخش آناتومی

بخش آناتومی موزه تاریخ طبیعی شیراز
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad Shobeiri)

این بخش از موزه تاریخ طبیعی شیراز جنبه آموزشی پژوهشی داشته و نمونه‌های آناتومیکی و اسکلت‌هایی از جانوران و انسان‌ها جمع آوری شده تا بر روی آن‌ها تحقیقات صورت گیرد. برای مثال در بخش آناتومی می‌توانید اسکلت یک نهنگ گوژپشت و یا مراحل رشد جنین از یک تا 9 ماهگی را از نزدیک ببینید و اطلاعات کاملی از آن کسب کنید.

بخش تمبر و اسکناس

در بخش تمبر و اسکناس موزه که در سال 1382 فعالیت خود را آغاز نمود، تمبرهای بسیار قدیمی کشورهای مختلف مانند مجارستان، شوروی سابق، کره شمالی و ایران نگه‌داری می‌شود. علاوه بر آن سکه‌ها و اسکناس‌های دوران تاریخی ایران و جهان در این مکان قرار دارد که می‌توانید آن‌ها را از نزدیک ببینید.

جاذبه های اطراف موزه تاریخ طبیعی شیراز

جاذبه های اطراف موزه تاریخ طبیعی شیراز
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Sogand Shirinbab)

جاذبه‌های گردشگری شیراز به موزه تاریخ طبیعی این شهر ختم نمی‌شود. هنوز ده‌ها مکان جذاب دیگر مانده که بدون بازدید از آن‌ها به راحتی نمی‌توان شهر را ترک کرد. در ادامه لیستی از بهترین جاذبه‌های گردشگری نزدیک به موزه تاریخ طبیعی شیراز را برایتان قرار داده‌ایم تا برای بازدید از آن‌ها برنامه‌ریزی کنید.

 • آرامگاه حافظ (فاصله: 6.1 کیلومتر)
 • برج کوره هنرکار (در فاصله 3.4 کیلومتری از موزه تاریخی طبیعی شیراز)
 • مسجد وکیل (فاصله تا موزه: 8.2 کیلومتر)
 • آرامگاه کوروش کبیر (با فاصله 134 کیلومتر تا موزه تاریخی طبیعی شیراز)
 • دروازه قرآن (فاصله: 8.9 کیلومتر)

نکات بازدید از موزه تاریخ طبیعی شیراز

نکات بازدید از موزه تاریخ طبیعی شیراز
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Roshan Bin)
 • هزینه بازدید از موزه تاریخ طبیعی شیراز برای تمامی افراد به صورت گروهی 6 هزار تومان و به صورت فردی 10 هزار تومان بوده و تنها باید از طریق وب سایت این مجموعه آن را تهیه کنید. بازدید از این موزه برای کودکان زیر 5 سال رایگان است.
 • شما می‌توانید شنبه تا چهارشنبه از ساعت 08:00 صبح الی 16:00 عصر و در روزهای پنج شنبه و جمعه از ساعت 09:00 صبح الی 16:00 عصر از این موزه شگفت‌انگیز دیدن کنید.
 • برای بازدید از تمامی بخش‌های موزه به 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارید.
 • شهر شیراز از آن شهرهایی بوده که در تمامی فصل‌های سال زیبایی‌های خاص خودش را دارد؛ اما اگر می‌خواهید بهترین زمان از لحاظ آب‌وهوایی و مناظر بی‌نظیر شهر را جهت سفر به این شهر انتخاب کنید، پیشنهاد ما به شما فصل بهار است.
 • در تمامی بخش‌های موزه چندین راهنما حضور دارند که می‌توانید تمام سوالات خود را از آن‌ها بپرسید.
 • در هنگام بازدید از این مجموعه از لمس کردن و جابه‌جایی اشیای موزه خودداری کنید.
 • موزه تاریخ طبیعی شیراز یکی از جالب‌ترین موزه‌های این شهر بوده که اطلاعات بسیار مفیدی را در آن کسب خواهید کرد. پیشنهاد می‌کنیم عکاسی از درون موزه را فراموش نکنید.
 • در نزدیکی موزه بازارچه‌های صنایع دستی و فروشگاه‌های مخصوص سوغات شیراز قرار دارند که می‌توانید به آن‌جا رفته و برای خود و دوستانتان سوغاتی‌های جذابی تهیه کنید.
 • موزه تاریخ طبیعی شیراز دارای امکانات رفاهی خوبی نظیر پارکینگ، سرویس بهداشتی و نیمکت است.

سخن آخر

موزه تاریخ طبیعی شیراز یکی از کامل‌ترین موزه‌های کشورمان بوده که می‌توانید اطلاعات بسیار مفیدی را درباره طبیعت و گونه‌های جانوری و گیاهی و تشکیل کره زمین به دست بیاورید. این موزه یکی از بهترین مکان‌ها برای کودکان و نوجوانان محسوب می‌شود. بازدید از این مجموعه به تمامی افراد با هر رده سنی پیشنهاد می‌شود. امیدواریم از خواندن مقاله لذت برده باشید. چنانچه تجربه بازدید از این موزه را دارید، خوشحال می‎شویم تجربه خود را با ما و سایر کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

موزه تاریخ طبیعی شیراز کجاست؟

این موزه در بلوار مدرس، خیابان آزادگان شهر شیراز قرار گرفته است.

این موزه در چه سالی و توسط چه کسی را‌ه‌اندازی شد؟

موزه تاریخ طبیعی شیراز در سال 1353 توسط استاد صدرالدین شریفی حسینی تاسیس شد.

بخش‌های مختلف موزه تاریخ طبیعی شیراز کدام است؟

بخش جانورشناسی، حشره‌شناسی، گیاه شناسی، مردم شناسی، آناتومی، تمبر و اسکناس از جمله بخش‌های این موزه است.

هزینه بازدید از موزه تاریخ طبیعی شیراز چقدر است؟

هزینه بازدید از این موزه برای تمامی افراد مبلغ 10 هزار تومان است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا