جاهای دیدنی مشهدایرانگردیسفر به خراسان رضویسفر به مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد که با نام باغ مشهد نیز شناخته می‌شود، یکی از بهترین باغ‌های گیاه شناسی در سطح ایران است که بخش‌های مختلفی دارد و انواع زیادی از گیاهان را به نمایش می‌گذارد. این باغ یکی از محبوب‌ترین و زیباترین جاهای دیدنی مشهد است که همراه با حرم مطهر امام رضا و سایر جاذبه‌های گردشگری مشهد، این شهر را به یکی از پربازدیدترین شهرهای ایران که سالانه گردشگران زیادی از سایر شهرهای ایران و نیز سایر کشورها به آن سفر می‌کنند، تبدیل کرده‌اند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا درباره این جاذبه گردشگری اطلاعات بیشتری به دست آوریم و در صورت تمایل در سفر بعدی خود از این باغ نیز بازدید کنیم.

معرفی باغ گیاه شناسی مشهد

معرفی باغ گیاه شناسی مشهد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ronaz)

همانطور که پیشتر گفتیم، باغ گیاه شناسی مشهد یکی از بهترین باغ‌های گیاه شناسی و پارک‌های علمی ایران است و در عین حال بزرگ‌ترین پارک باغ گردشگری در شرق کشور محسوب می‌شود.. در این باغ گیاه شناسی انواع زیادی از گیاهان به بازدیدکنندگان نمایش و اطلاعات این گیاهان برای آنها توضیح داده شده‌است. این جاذبه گردشگری از جنبه تفریحی، معماری، معماری مناظر و علم گیاه شناسی اهمیت زیادی دارد.

مجموعه باغ گیاه شناسی مشهد دارای چند کلکسیون گیاهی متنوع است که در زمینی به وسعت ۲۹ هکتار گسترده شده‌است. این مجموعه در تاریخ ۲۲ خرداد ماه ۱۳۹۲ افتتاح شد و درهای آن به روی عموم گشوده شد. این باغ گیاه شناسی بزرگ ۴۴.۷۷۶ متر مربع چمن، ۱۴۹۵۰ درخت و درختچه، ۱۲۳۰۰ مترمربع پرچین، ۲۵۲۵۲ متر مربع گل دائمی، ۹۵۰۰ متر مربع گل فصلی و ۶۸۲۰۰ متر مربع معبر برای قدم زدن بازدیدکنندگان در حین گردش در باغ دارد. راه اندازی و ساخت باغ مشهد، ۱.۵ سال به طول انجامید و نزدیک به ۱۵ میلیارد تومان هزینه داشت و ساخت و اجرای عملیات به عهده ۴۲ پیمانکار و ۴۵۰ کارگر بود.

باغ گیاه شناسی مشهد کجاست؟

باغ گیاه شناسی مشهد کجاست؟
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Feras Jawad)

باغ گیاه شناسی مشهد در شمال شرقی ایران، استان خراسان رضوی و شهر مشهد، در بلوار جمهوری، حد فاصل چهارراه مقدم و پل غیر مشهد واقع شده‌است. این قسمت از شهر در میان مردم مشهد با عنوان بولوار فرودگاه شناخته شده‌است.

راه‌های دسترسی به باغ گیاه شناسی مشهد ساده است و به راحتی می‌توان به این باغ خود را رساند. اگر تصمیم دارید با استفاده از وسیله نقلیه شخصی و یا به صورت پیاده خود را به این باغ گیاه شناسی برسانید، می‌توانند از لوکیشن زیر که برای دسترسی راحت‌تر شما قرار داده شده، استفاده کنید. اگر هم قصد دارید که برای دسترسی به این باغ از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید، می‌توانید از مترو و اتوبوس استفاده کرده و در ایستگاه مترو غدیر خط ۱ (وکیل آباد به فرودگاه) و یا پایانه اتوبوس غدیر از مترو یا اتوبوس پیاده شوید.

لوکیشن در بلد

بخش های مختلف باغ گیاه شناسی مشهد

بخش های مختلف باغ گیاه شناسی مشهد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Feras Jawad)

چنانکه پیش‌تر نیز گفته شد، باغ گیاه شناسی‌ مشهد در قالب چندین کلکسیون گسترده شده و بخش‌های مختلفی دارد. ۱۱ کلکسیون متنوع با موضوعات متفاوت در این باغ دیده می‌شوند که شامل باغ صخره‌ای، کلکسیون گیاهان دارویی و معطر، کلکسیون نهالستان و گلخانه‌های تولیدی، جشنواره دائمی گل‌های داوودی، باغ رز، باغ میو‌ه‌های بومی ایران، سیستماتیک و آربراتوم، بانک بذر و ژنوم گیاهی، بخش آموزشی و نمایشی، بخش ایران و توران، بخش آسیای میانه و بخش سوزنی برگان می‌شوند. همچنین بخش‌های دیگری از جمله پارک ژوراسیک، دهکده قوام،زیپ لاین و اسکای گلایدر و غیره در ابن پارک علمی دیده می‌شوند. در ادامه با ما همراه باشید تا بخش‌های مختلف این باغ را بررسی کنیم.

کلکسیون‌ های گیاهی باغ گیاه شناسی مشهد

کلکسیون‌ های گیاهی باغ گیاه شناسی مشهد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Ronaz)

کلکسیون گیاهان دارویی و معطر باغ گیاه شناسی مشهد، قدیمی‌ترین و نیز غنی‌ترین کلکسیون گیاهان دارویی کشور محسوب می‌شود. زمینی که این کلکسیون در آن واقع شده است، تقریبا 1.5 هکتار مساحت دارد. این بخش از باغ نزدیک به ۱۸۰ گونه گیاهی دارویی و معطر از ۶۰ راسته گیاهی را در خود دارد. در کلکسیون باغ میوه‌‌های بومی ایران ۱۴۰ رقم درخت میوه و ۳۰ گونه درخت بومی غیر مثمر به نمایش گذاشته شده‌اند.

در باغ رز مجموعه باغ گیاه شناسی مشهد بیش از ۳۰ گونه گل رز در مساحت یک هکتار کاشته شده و نمایش داده می‌شود. در کلکسیون باغ صخره‌ای مجموعه، انواع گل‌های فصلی، صخره‌ای و پیازی نمایش داده می‌شوند. در کلکسیون نهالستان و گلخانه‌های تولیدی مجموعه، بیش از ۴۰ گونه گیاه زینتی یا تحقیقی کاشته شده‌است.

یکی از محبوب‌ترین و زیباترین بخش باغ گیاه شناسی مشهد، جشنواره دائمی گل‌های داوودی این باغ است که در فضایی به وسعت یک هکتار طراحی شده است. در این بخش از باغ مشهد، که هر ساله در پاییز برگزار می‌شود، تا این لحظه ۷۰۰ نمونه ژنتیکی از گل‌های داوودی از سراسر ایران جمع‌آوری شده‌است.

آبشار ها و برکه ها

در کل مجموعه باغ گیاه شناسی مشهد یا باغ مشهد، سه آبشار و برکه دیده می‌شوند که زیبایی بی نظیر و فوق‌العاده‌ای به این مجموعه می‌دهند. در برکه‌ ماهی‌های زینتی در این باغ، ماهی‌های متنوعی از جمله کپور و آمور و ماهی قرمز و غیره زندگی ‌می‌کنند و گردشگران می‌توانند هنگام بازدید از این برکه به ماهی‌های آن غذا دهند. در برکه دیگری از این مجموعه به نام برکه ماهیگیری،بازدیدکنندگان می‌توانند با استفاده از لنسر‌هایی که از مجموعه تهیه کرده به ماهیگیری بپردازند و در صورت تمایل می‌توانند در همان جا به طبخ و پخت آن بپردازند.

پارک ژوراسیک

پارک ژوراسیک باغ گیاه شناسی مشهد
منبع عکس: گوگل مپ
(عکاس: ramezan shabani)

پارک ژوراسیک مجموعه باغ گیاه شناسی مشهد، در کلکسیون ایران توران این مجموعه واقع شده است و یکی از مهم‌ترین و وسیع‌ترین پارک‌های ژوراسیک خاورمیانه محسوب می‌شود. در این بخش از باغ تعداد ۳۰ عدد از دایناسورهایی که در دوران زمانی ماقبل تاریخ زندگی می‌کردند، با ابعاد واقعی و به‌صورت متحرک بازسازی شده‌اند. راهنماهایی در پارک برای گردشگران قرار داده شده‌اند که درباره گونه‌های مختلف دایناسورها، زندگی آنها و غیره به بازدیدکنندگان توضیح می‌دهند.

باغ ماجراجویی کودک و نوجوان

در باغ ماجراجویی کودک و نوجوان، فضایی بسیار جذاب و دیدنی برای کودکان و نوجوانان با استفاده از حیوانات اهلی، المان‌های چوبی و غیره ایجاد شده‌است. از جمله ساختارهایی که در این بخش ایجاد شده، می‌توان به خانه درختی پرکار ارنست اشاره کرد. از جمله تفریحاتی که در این بخش دیده می‌شود، می‌توان به زیپ لاین، ترامپولین، و مسیر ادونچر اشاره کرد.علاوه بر اینها ماجراجویی کلبه‌های لی لی پوتی که جهت یادگیری مهارت‌های دست ورزی کودکان طراحی شده‌است نیز از دیگر المان‌های این مجموعه است.

خانه روستایی (روستای گل آباد)

خانه روستایی (روستای گل آباد)
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mahdieh Ghasemi)

در باغ گیاه شناسی مشهد بخشی به نام خانه روستایی طراحی شده که به نام روستای گل آباد نیز شناخته می‌شود. در این بخش از مجموعه فضای نوستالژیک خانه روستایی، دیوارهای کاه گلی کوتاه، حوض آبی، مرغ و خروس‌ها و غیره نمای کلی از زندگی روستایی در ۱۵۰ سال گذشته را به بازدیدکنندگان نمایش می‌دهند. این خانه روستایی اولین نمونه در مشهد به شمار می‌رود.

امکانات باغ گیاه شناسی مشهد

امکانات باغ گیاه شناسی مشهد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Feras Jawad)

در باغ گیاه شناسی مشهد امکانات رفاهی برای آسایش و رفاه حال گردشگران و امکانات تفریحی برای بازی و سرگرمی بازدیدکنندگان ایجاد شده است. از جمله امکانات رفاهی این مجموعه می‌توان به انواع رستوران‌ها، کافه‌ها و غیره که در مجموعه تعبیه شده‌اند، اشاره کرد. همچنین در این مجموعه امکانات تفریحی جهت سرگرمی و بازی افراد وجود دارد که از جمله آن می‌توان به زیپ لاین، اسکای گلایدر، ترامپولین و غیره اشاره کرد.

مقصد بعدی کجاست؟

جاهای دیدنی اطراف باغ گیاه شناسی مشهد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad)

باغ گیاه شناسی مشهد، در مشهد مقدس که یکی از محبوب‌ترین شهرهای توریستی ایران محسوب می‌شود و جاذبه‌های گردشگری زیادی، از جمله جاذبه‌های تاریخی، تفریحی، مذهبی و غیره در آن وجود دارد، واقع شده است. از جمله جاهای دیدنی اطراف این مجموعه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

نکات بازدید از باغ گیاه شناسی

نکات بازدید از باغ گیاه شناسی مشهد
منبع عکس: گوگل مپ (عکاس: Mohammad)

برای ورود به باغ گیاه شناسی مشهد و بازدید از آن باید هزینه ورودی پرداخت کرد. هزینه ورودی به این مجموعه برای افرادی که بیش از شش سال سن دارند، به ازای هر نفر ۱۰ هزار تومان است. همچنین این باغ در تمام روزهای سال دایر است و میزبان گردشگران است. ساعت بازدید از باغ مشهد در نیمه اول سال از 8:30 تا 24 و در نیمه دوم سال از 8:30 تا 19 است. همچنین بهترین زمان بازدید از این باغ زیبا، فصل بهار و پاییز است.

سخن آخر

‌باغ گیاه شناسی مشهد یکی از بهترین پارک‌های موضوعی در ایران است که اطلاعات بسیار خوبی در ارتباط با انواع مختلف گیاهان و همچنین دایناسورها و سایر جانوران در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. در صورت سفر به مشهد مقدس حتما از این باغ نیز بازدید کنید و تجربه خود از سفر و کردستان را با ما و کاربران گردشی تاپ به اشتراک بگذارید. 

سوالات متداول

باغ گیاه شناسی مشهد کجاست؟

این جاذبه در شهر مشهد، در بلوار جمهوری، حد فاصل چهارراه مقدم قرار دارد.

این باغ در چه سالی تاسیس شد؟

باغ گیاه شناسی شهر مشهد در سال 1392 تاسیس شد.

بخش های مختلف باغ گیاه شناسی مشهد کدام است؟

دریاچه‌ها و برکه، پارک ژوراسیک، کلکسیون گل‌ها، خانه‌های روستایی و باغ ماجراجویی کودکان از بخش های مختلف این باغ است.

ترتیب ستاره‌های امتیازدهی از راست به چپ می‌باشد.
0 / 5 میانگین امتیازات 0 تعداد کل امتیازات 0

رتبه صفحه شما:

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا